הכנסייה בשבדיה: די לדבר על אלוהים בלשון זכר

  אל תג'נדרו אותו: הכנסייה הלאומית של שבדיה החליטה להורות לכמריה להימנע מאמירות כמו "הריבון" ו"הוא", ובמקום זה להשתמש במילה "אלוהים", שהיא מילה כללית יותר ואינה מזוהה מבחינה מגדרית

  ynet והסוכנויות
  הכנסייה השבדית הורתה לכמרים בה לעבור להשתמש בשפה ניטרלית מבחינה מגדרית כשהם מדברים על אלוהים – כלומר לא לדבר עליו בלשון זכר או בלשון נקבה.

   

  החלטת הכנסייה הלאומית האוונגלית הלותרנית התקבלה שלשום בתום שמונה ימי התייעצויות. היא תיכנס לתוקף ב-20 במאי, כך שלכמרים השבדים יהיה זמן להיערך לשינוי.


  מעתה יידרשו הכמרים להימנע מאמירות כמו "הריבון" ו"הוא", ובמקום זה להשתמש במילה "אלוהים", שהיא מילה כללית יותר.

   

  הארכיבישופית אנטיה יאקלן, העומדת בראש הכנסייה, הסבירה לטלוויזיה השבדית: "מבחינת תיאולוגית למשל אנחנו יודעים שאלוהים הרבה מעבר לקביעות מגדריות, אלוהים זה לא אדם".

   

  סוכנות הידיעות AP דיווחה כי יש כבר מי שמותח ביקורת על ההחלטה. כריסטר פהלמבלד, פרופסור לתיאולוגיה באוניברסיטת לונד בשבדיה, אמר לעיתון "קריסטליגט דגבלד" היוצא לאור בדנמרק: "המהלך מערער את תורת השילוש הקדוש ואת תחושת הקהילה עם כנסיות נוצריות אחרות. זה באמת לא חכם שהכנסייה של שבדיה תיעשה מפורסמת ככנסייה שאינה מכבדת את המורשת התיאולוגית המשותפת".

   

  כעשרה מיליון בני אדם חיים בשבדיה, ו-6.1 מיליון מהם חברים בכנסייה האוונגלית הלותרנית. המטה שלה שוכן באופסלה, מצפון לבירה שטוקהולם.

   

  שבדיה היא אחת המדינות המובילות בעולם בכל הקשור לפמיניזם ולשוויון מגדרי.