סגור
שים לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חווית הגלישה הטובה ביותר | קרא עוד

  ל"ג בעומר לא לבד

  פולחני אש נהוגים במקומות רבים בעולם, גם בלי מלחמות היסטוריות, תפוחי אדמה או מרשמלו. הנה כמה מהפסטיבלים הכי בוערים

  ניצן פררו

  היא נותנת חיים ומטהרת, אבל גם מסמלת חורבן וגיהנום. כמו כל הדברים הכי יפים בעולם, היא מהפנטת ומכשפת, אבל אסור לגעת בה. היא מסמלת את כל הטוב וכל הרע שבנו, מקרבת אותנו לאלוהות אבל גם מבהירה עד כמה אנחנו קטנים. אש.

   

  ביום שהאדם גילה את האש, הוא הופרד סופית מלכת החיות. כך התגלה מקור האור, החום והאנרגיה – הבסיס לכל אבולוציה. האש מככבת באינספור מיתולוגיות וסוגדים לה כמעט בכל תרבות בעולם משחר האנושות ועד היום. פסטיבלי אש נחגגים במדורות ענק, יורקות גיצים ולהבות, בכל פינה על הגלובוס, אבל בעיקר במרכז אמריקה, אסיה ואירופה. מתוך כל החגיגות, הנה כמה מהפסטיבלים הגדולים והבולטים.

   

  פסטיבל האש בוולנסיה, ספרד ‭15)‬ עד 19 במארס‭:(‬ פעם בשנה הופכת ולנסיה השקטה בדרום ספרד למוקד חגיגה מוטרף. מאות בובות שמגיעות לגובה 10 מטרים, של פוליטיקאים, כוכבי קולנוע, לוחמי שוורים וכל מי שנחשב לסלב, מובלות בתהלוכת ענק כשלכל אורך הדרך מדורות ומופעי פירוטכניקה. למרות שעובדים על הבובות האלה חודשים, שיא הפסטיבל הוא בשריפתן ההמונית. הפיצוצים מחרישי אוזניים והלהבות מתעופפות חופשי, מה שגורם להתעלפויות רבות. הכניסה לנשים בהריון אסורה.

   

  פסטיבל האש והמים בנארה, יפן ‭12)‬ במארס): ‬הנזירים של מקדש טודאיג'י מופקדים על פולחן מרתק לכבוד בואו של האביב. מיד אחר חצות 11 נזירים שנבחרו בקפידה עולים במדרגות לעבר המקדש כשהם נושאים לפידים בוערים. ככל שהם מתקרבים למזבח הראשי הם מאיצים בניסיון להשיג את הזמן האלוהי. יתר הנזירים במקדש הולמים בתופים וממלמלים מנטרות, מה שמוסיף לאווירה המכושפת. שעה מאוסאקה או קיוטו, ברכבת. 

   

  פסטיבל האש בקובה (תחילת יולי‭:(‬ לקראת האירוע נוהרים המונים מהאיים הקריביים לעבר סנטיאגו דה קובה. להקות מנגנות בכל כלי ההקשה האפשריים ואנשים לא מפסיקים לנוע ולרקוד מסביב למדורות הענק. הם לבושים בגדים צבעוניים, אוחזים בחניתות ובחרבות וזועקים קריאות משונות – והכל כדי להשליך לאש את כל הלכלוך והרוע שהצטבר אצלם במשך השנה. 

   

  פסטיבל האש בהר פוג'י, יפן (יומיים, בסוף אוגוסט‭:(‬ מסמל את סוף הקיץ ביפן. היום הראשון לחגיגות, 26 באוגוסט, הוא היום הרשמי האחרון של עונת הטיפוס על הר פוג'י המרשים. למחרת, בפסטיבל סוסוקי, מציינים את בוא הסתיו. ביום הראשון היפנים נושאים ברחובות את האלה קונוהאנה סאקויאהים, היא אלת הר הפוג'י המסמלת את בטיחות האש. האלה אמורה לסקור את כל המדורות שבדרך ולהשתכנע לשמור על ההר האדיר במשך שנה נוספת. 

   

  פסטיבל האש בלרוויק, סקוטלנד (סוף ינואר‭:(‬ פסטיבל ‭) Up-Helly-Aa‬"סוף הימים הקדושים")‬ באיי שטלנד, הוא אחד מפסטיבלי האש היפים בעולם. כל המשתתפים לבושים כוויקינגים או בתחפושות אחרות המשתנות מדי שנה, נושאים לפידים ומציתים ספינת ויקינגים ענקית בתור קורבן לאל השמש. למחרת כולם בחופש, כי אין סיכוי שהחוגגים יצליחו לעמוד על הרגליים אחרי אקסטזת האש.

   

  פסטיבל האש הקלטי, בריטניה ‭21)‬ ביוני‭:(‬ זה קורה ביום הארוך בשנה, שמכאן רק הולך ומתקצר. באתר הפרה-היסטורי סטונהג' באנגליה מחכים כולם שהשמש תפציע מעל אבני הענק, ותיתן את האות לחגיגת האור. 

   

  פולחן השמש במקסיקו ‭21)‬ במארס‭:(‬ כשמספר שעות היום משתווה למספר שעות הלילה, מתכנסים רבים באתר הארכיאוליגי טאווטיוואקאן לסגוד לשמש. בדיוק ב-12 בצהריים זו מאירה באופן מושלם על פירמידת השמש וכולם רוקדים באקסטזה ומפנים ידיים לכיוון מקור האור.