רצח רענן לוי: מאסר עולם לפרנסואה אבוטבול

ארבע שנים וחצי אחרי רצח הנער שרק בילה עם חברים בשפיים, הגיעה ההכרעה: פרנסואה אבוטבול הורשע ברצח ודינו נגזר, בן דודו אבי אבוטבול זוכה מרצח מחמת הספק - והורשע בקשירת קשר. עדותה של חברתו לשעבר נמצאה מהימנה

אבי כהןפורסם 13:38, 05/07/2009
ןעוט...
צילום: עידו ארז
תמונה כלליתתמונה כלליתתמונה כללית

רענן לוי בן ה-18 נרצח לפני ארבע שנים וחצי בפתח מועדון בשפיים. היום (א') הרשיע בית המשפט המחוזי בתל אביב את פרנסואה אבוטבול ברצח, וגזר עליו מאסר עולם. בן דודו, אבי אבוטבול, זוכה מרצח מחמת הספק - והורשע בקשירת קשר לביצוע פשע ובניסיון לחבלה חמורה.

 

 

"לוי לא חיפש התמודדות עם התוקף, לא היה בינם כל מאבק והוא לא עשה כל מעשה שיכול היה לסכן את פרנסואה אבוטבול", נכתב בהכרעת הדין. "פרנסואה השתמש בסכין בעלת תכונה קטלנית, שימוש שלא נדרש כלל לצורכי התגוננות. הוא דקר את רענן לוי שלוש דקירות וריבוי הפגיעות מצביע על התמדה בהחלטה נחושה להביא לפגיעה".

 

צפו בווידאו: פרנסואה אבוטבול מורשע ונדון למאסר עולם (צילום: רועי גזית)

שי מכלוף (24), שישב ברכב עם האחים בזמן התקרית, זוכה מחמת הספק מקשירת קשר לביצוע פשע. פרקליטו של פרנסואה, עורך הדין דוד יפתח, הודיע שיערער על הכרעת הדין לבית המשפט העליון.

 

עדת המפתח שספגה איומים - אמינה

משפט הרצח, שהחל רק לאחר כמעט שנתיים של חקירה, לווה במאבקים קשים. בין היתר, עדת המפתח רעות רובין - חברתו לשעבר של אבי אבוטבול - ספגה איומים ונאלצה לברוח לחו"ל, ואחיה נדקר.

 אחד הנאשמים, אסי בן-דוד, הוכרז כעד עוין ושמו הוסר בסופו של דבר מכתב האישום, כדי שיעיד. לפני יותר משנה המליצו השופטים על הסדר טיעון בשל קושי בביסוס הראיות, אך זה לא יצא לפועל.

 

בסופו של דבר, השופטים קבעו בהכרעת הדין כי עדותה של רובין מהימנה. הם כתבו כי הנסיבות בהן מסרה את גרסתה במשטרה "מלמדות על הנחישות והרצון שהיו לה בתחילה לא לחשוף את אשר היה ידוע לה, ורק לאחר שהחוקרים השמיעו לה את ההקלטה (של שיחה מפלילה בינה לבין חברהּ הנאשם - א.כ), היא נשברה על אף שפחדה להעיד".

 

עוד ציינו השופטים כי למרות האיומים כלפיה, ולמרות ש"חייה היו בלתי נסבלים במהלך תקופה זו, יש ללמד כי הפרטים אשר שמעה מאבי אבוטבול והדברים שעליהם סיפרה כעדת ראייה הם פרטים נכונים". השופטים לא קיבלו את טענת הפרקליטים כי רובין רצתה לנקום באבי אבוטבול מכיוון שעזב אותה, וגם ניסתה להתנכל לפרנסואה - "שכן אין לטענה זו כל בסיס בחומר הראיות".

 

לא היה קינטור, אלא רצח בכוונה תחילה

לפי השתלשלות האירועים שהתקבלה על-ידי השופטים, פרנסואה ואבי אבוטבול הגיעו בליל הרצח בג'יפ של פרנסואה למתחם המועדון בשפיים, בעקבות ויכוח מילולי שהתפתח לקטטה בין אמיר אבוטבול, אחיו של פרנסואה, לחבריו של רענן לוי, שאחד מהם "ניסה להתחיל" עם חברתו של אמיר. הם היו, למעשה, "התגבורת".


ןעוט...

עדי לוי, אמו של רענן, היום בבית המשפט (צילום: ירון ברנר)

 

הג'יפ, לפי עדויות שעליהם הסתמכה הכרעת הדין, נסע במהירות גבוהה שנראתה לנוכחים כנסיעה מהירה ומאיימת. הוא פגע בלוי, לפני שזה נרצח בדקירות, והטענות על "היעדר סימני חבלה" נפסלו בין השאר בשל הבגדים העבים יחסית שלבש המנוח.

 

אחר-כך הגיעו שלוש הדקירות. כוחות משטרה ומד"א ששהו בסמוך למועדון לא היו מודעים לתקיפת הנרצח ורק כעבור כ-20 דקות הבחינו בו חבריו כשהוא שרוע על השביל, אך זה כבר היה מאוחר מדי וצוות מד"א קבע את מותו.

 

השופטים סיכמו: "אין לראות בקטטה שבה נטלו חלק הנערים מראשון לציון או בפציעתם של אביב וחן מסיקה במהלך הקטטה משום קינטור, השתכנענו כי הוכח על ידי הפרקליטות היסוד של היעדר קינטור הנדרש לעבירה ברצח של בכוונה תחילה".

 

הספק: אבי לא ידע שפרנסואה ירצח

באשר לאבי אבוטבול, נקבע לפי עדותה של רובין, הוא לא התכוון לרצוח. העובדה כי בעת שנהג בג'יפ שדלק אחרי לוי, מלמדת אמנם על כוונה שהיתה לו לפגוע בו כחלק מחבורת הנערים מראשון לציון - אך אין די בכך כדי לקבוע שהיתה לו כוונה להמיתו. 

 

השופטים כתבו כי הם אינם מתעלמים מגרסתו השקרית של אבי אבוטבול - המתואמת עם פרנסואה ומכלוף - שנועדה להרחיק את עצמו ממקום הארוע. עוד הזכירו את התנהגותו המפלילה, כאשר יחד עם פרנסואה שטף את גלגלי הג'יפ וחלקו התחתון כדי להעלים את נסיעתם בשביל; ואת השלכתה של הסכין ששימשה לרצח המנוח.  


ןעוט...

אחיו של פרנסואה אבוטבול התמוטט בבית המשפט (צילום: ירון ברנר)

 

לצד המניע לפגוע בלוי כחלק מחבורת הנערים, ציינו השופטים שאין בכל אלה כדי לקבוע מעבר לספק הסביר שאבי אכן ידע שלפרנסואה יש סכין, ושירד מהרכב כדי לרצוח את לוי. "לא מן הנמנע שהוא סבר שפרנסואה ירד מהג'יפ כדי לפגוע בלוי, אך לא כדי להמיתו", הדגישו. גזר דינו של אבי בסעיפים בהם הורשע, יינתן במועד מאוחר יותר.

 

"היה ברור שנגיע לעליון"

עורכי דינו של פרנסואה אבוטבול הבטיחו להמשיך במאבק המשפטי. "מדובר במחצית הדרך, המחצית השנייה תתרחש בבית המשפט העליון", אמר משה שרמן.

 "לדעתנו פסק הדין לא הגיוני, אין שום ראיה ישירה בתיק. כידוע הציעו לנו עסקה, ולכן לא ברור כיצד אחד יצא נאשם וכל היתר בסדר. עדותה של רובין לא קבילה ובית המשפט יודע את זה ואמר את זה".

 

עו"ד דוד יפתח הוסיף: "יש בעיות משפטיות חמורות שהשופטים התייחסו אליהן בקלות ראש. אין ספק שהתיק הזה קיבל מימדים עצומים וידענו כי לא משנה מה ההחלטה תהיה, הרשעה או זיכוי, היה ברור לנו שההחלטה הסופית תהיה של בית המשפט העליון".

 

עו"ד ציון אמיר, המייצג את אבי אבוטבול, טען: "כתב האישום היה מופרך מהיסוד. בית המשפט קיבל את כל הטענות שלנו". עורכת הדין רויטל סוויד, שייצגה את שי מכלוף, הביעה שביעות רצון מזיכויו: "מההתחלה היה ברור שהתיק הזה מבוסס על מבנה תשתיתי רעוע. טענו מלכתחילה שהוא לא היה עד למעשה ולא שותף".

 

הוספת תגובה