עתירה: רה"מ מסתיר המלצות לעסקאות שבויים

בעתירה לבג"ץ טוען יו"ר האיחוד הלאומי כי ועדת שמגר, שבחנה עקרונות לניהול מו"מ בנושא, כבר גיבשה המלצות - אך נתניהו וברק מונעים את פרסומן. שר הביטחון: כשהוקמה הוועדה הוחלט כי מסקנותיה יילקחו בחשבון רק לאחר עסקת שליט

אביעד גליקמן
תמונה כלליתתמונה כלליתתמונה כללית

מה החליטה ועדת שמגר? זו השאלה שמבקש יו"ר האיחוד הלאומי, ח"כ יעקב כץ, לקבל את התשובה עליה.

 

כץ הגיש היום (א') עתירה לבג"ץ נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אהוד ברק, בדרישה לפרסם את מסקנות והמלצות הוועדה שמונתה כדי לקבוע עקרונות לניהול משא-ומתן לפדיון שבויים ונעדרים. הוא דורש לעשות זאת עוד לפני השלמת העסקה לשחרור גלעד שליט - שלפי הדיווחים האחרונים אמורה להיסגר השבוע, לאחר שובו של ראש הממשלה מגרמניה. כץ טוען כי מסקנות הוועדה כבר גובשו - אולם נתניהו וברק מונעים את פרסומן.

 

עסקה מתגבשת - עדכונים אחרונים ב-ynet:

 

הוועדה מונתה ביולי 2008 על-ידי ממשלת אולמרט, לאחר עסקת השבויים עם חיזבאללה, שבמסגרתה הוחזרו גופותיהם של אהוד גולדווסר ואלדד רגב תמורת שחרורם של מאות מחבלים פלסטינים ולבנונים. בראשה עומד נשיא בית המשפט העליון בדימוס, מאיר שמגר, וחברים בה גם פרופ' אסא כשר, פילוסוף ומומחה לאתיקה צבאית שעומד בין היתר מאחורי גיבוש "הקוד האתי" של צה"ל, וכן אלוף במיל' עמוס ירון, לשעבר מנכ"ל משרד הביטחון. עד כה כמעט ולא פורסם דבר על פעילות הוועדה. ביוני דיווח "ידיעות אחרונות" כי המלצותיה כוללות החלפת מחבלים חיים תמורת גופות - דיווח ששמגר עצמו הכחיש.

 

ברק עצמו התייחס לפני כמה ימים לוועדת שמגר, כשאמר, על רקע עסקת שליט המתגבשת, כי הוועדה תמליץ על כללים - "הממשלה תדון ותחליט, ונצטרך לחשק את עצמנו גם פנימית לסוג אחר של עמידה ממה שהיה בעבר". בדבריו הביע תמיכה בהקשחת אמות המידה לשחרור מחבלים: "צריך לעצור את הגלישה של ישראל במדרון חלקלק, שהתחיל לא באולמרט, אלא 20 שנה קודם - מעסקת ג'יבריל - ונגמר בטננבאום ובגופות בלבנון. זה מדרון חלקלק. במזרח התיכון חייבים לעצור אותו, אחרת יהיו לנו פה עוד ועוד חטיפות". עם זאת, הוא הבהיר כי כל זאת יילקח בחשבון רק לאחר השלמת עסקת שליט.

 

בלשכת השר ברק מזכירים היום כי כבר כשהוחלט על הקמת הוועדה היו המגעים על עסקת שליט בעיצומם, וכבר אז נקבע כי בכל מקרה מסקנותיה יפורסמו ויישומו רק לאחר השלמת העסקה.

 

"הוועדה - קרן אור מנחה וממקדת"

כץ וחבריו באיחוד הלאומי הם מהמתנגדים הבולטים לשחרור מחבלים בהיקף נרחב במסגרת עסקאות שבויים. בעתירה, שהוגשה על ידי עו"ד נפתלי ורצברגר, הוא טוען כי בעקבות הידיעות לפיהן הממשלה עומדת לשחרר במסגרת עסקת שליט מאות אסירים, חלקם "עם דם על הידיים", הוא שלח מכתב לנתניהו, שבו דרש את פרסום מסקנות הוועדה. אולם, לדבריו, הוא לא זכה לתשובה, ולכן הוא הגיש את העתירה.


ןעוט...

גולדווסר ורגב חוזרים בארונות, יולי 2008 (צילום: רויטרס)

 

ועדת שמגר, טוען כץ, "מהווה את כותל המזרח של שיקול הדעת המשפטי, הערכי, המוסרי והביטחוני, שהעם היהודי ומדינת ישראל יכולים להעמיד.

עם מינוי הוועדה וגיבוש מסקנותיה והמלצותיה, יש לציבור בישראל ולגורמים המקבלים את ההחלטות קרן אור מנחה וממקדת, העשויה להנחות ולהוביל את הממשלה, גם בפתרון הראוי במקרה זה".

 

לטענת כץ, לאחר שועדת שמגר סיימה את עבודתה, חובה עליה לפרסם את המסקנות וההמלצות - "חובה שהיא חייבת לציבור הישראלי, ולהציב בפני הציבור קווים אדומים, אם ישנם כאלה, קווים מנחים לפתרונן של הדילמות המוסריות והערכיות שמוכרעות כיום על פי אינסטינקט אישי של מקבלי ההחלטות".

 

מניעת פרסום המסקנות, טוען כץ, נעשית משיקולים זרים. גם אם הן אינן מחייבות, הוא סבור - "בוודאי שיש להן אופי מנחה שלא יכול לזכות להתעלמות רועמת".