סגור
שים לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חווית הגלישה הטובה ביותר | קרא עוד

  הרב של טורקיה על המשט: התגרוּת מצד ישראל

  הרב הראשי, יצחק חליבה, טוען בראיון לרדיו "קול ברמה" כי אין עוינות ברחובות המדינה כלפי הקהילה היהודית - "היתה מחאה כמו בצרפת, זה הכל". ומאשים את ישראל בהתנהגות לא ראויה - "היתה צריכה להתנהג יותר בזהירות ובחוכמה"

  קובי נחשוני

  נטורי קרתא לא לבד: רבה הראשי של טורקיה, יצחק חליבה, מותח הערב (ג') ביקורת חריפה על ישראל בעקבות תוצאות המבצע לסיכול המשט לעזה, ומאשים אותה בהתגרוּת מיותרת בעולם ובהתנהגות בלתי ראויה. הוא גם שיבח את ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, שלטענתו עושה אבחנה ברורה בין מדינת ישראל ליהודים בארצו ומבטיח את ביטחונם.

    

  "הביטחון של ישראל קודם לכל דבר, אבל היא צריכה להתנהג יותר בזהירות ולעשות את הדברים בחכמה", העיר הרב חליבה בראיון לתחנת הרדיו החרדית "קול ברמה", והוסיף: "ישראל צריכה להתנהל גם כן כראוי". על אירועי הלילה שבין ראשון לשני אמר: "זה ממש סתם להתגרות... ישראל הייתה צריכה לא למשוך את כל הקולות השליליים של כל העולם... לפי דעתי היא לא התנהגה כראוי". 

   

  המראיין האשים את רבה של טורקיה כי הוא פרו-פלסטיני וניסה לעמת אותו עם טענות צה"ל על השתלשלות האירועים בלב ים, אך הוא השיב כי "צריכים להתחשב גם בצד השני" וכי אינו מעוניין להאריך בדבר ולהיכנס לפרטים. עוד אמר כי זהו "עניין פוליטי" שבו "מוטב שלא להתערב", וכי הוא רק "מתפלל לשלום כל העולם, שהכל יהיו בשלום, בשלווה ובשקט". 

   

  חליבה, שנבחר לתפקיד הרב הראשי על ידי הממשל הטורקי, טען כי אין שום עוינות ברחובות המדינה כלפי בני הקהילה המקומית. "אין איזו התפרעות חלילה נגד היהודים", אמר, "אין שום דבר, אין שום דאגה, הייתה מחאה כמו שהייתה גם בצרפת, וזה הכל". ככלל, הכחיש שהיחסים בין העמים הורעו בתקופת ראש הממשלה ארדואן, וציין אותו לשבח שלוש פעמים במהלך הראיון על שאינו משנה את היחס ליהודי ארצו בגלל העימותים עם ישראל.