מלצרים בכוננות? חוק יאסור תשלום טיפ "בשחור"

הצעת חוק חדשה תחייב בעלי עסקים לאפשר תשלום טיפים בכל אמצעי תשלום המקובל בבית העסק, וכן תדרוש רישום מסודר של דמי השירות, שייכנסו לתלוש השכר של המלצרים

מורן אזולאיפורסם 13:10, 19/06/2012
תמונה כלליתתמונה כלליתתמונה כללית

האם ענף המלצרות עומד בפני מהפך? הצעת חוק בשלבי הכנה מנסחת כללים חדשים לתשלום טיפ למלצרים, הן מצד הלקוחות והן מצד מעסיקיהם. אם עד עתה ביססו המלצרים ובעלי מסעדות ובתי קפה את התזרים הכלכלי שלהם על תשלום "בשחור", ח"כ כרמל שאמה הכהן (ליכוד) מציע לחולל שינוי בתחום.

 

דיווחי חדשות נוספים ב-ynet:

תמונה כלליתבחתונה: חתן קיים יחסי מין עם מלצרית במטבח

תמונה כלליתצוקרברג ברומא: לא השאיר טיפ במסעדה יהודית

 

על פי ההצעה, שנמצאת עדיין בהליכי ייעוץ משפטי בכנסת לקראת הגשתה, בעלי עסקים יחוייבו לקבל דמי שירות בכל אמצעי תשלום המקובל בבית העסק. המשמעות: גם אם ללקוח אין מזומן בארנק, הוא יוכל לשלם את דמי השירות בהמחאה או באשראי, אם אלה אמצעי התשלום המקובלים במקום. בנוסף, החוק יחייב רישום מסודר לגבי תשלום הטיפ, שאותו יקבלו המלצרים בתלוש השכר שלהם, ולא במזומן כמקובל היום.

 

צילום: ויז'ואל/פוטוסהחוק יאסור על בעלי מסעדות לקחת חלק מהטיפ (צילום: ויז'ואל/פוטוס)
 

ח"כ שאמה הכהן הבהיר: "הצעת החוק עושה סדר בתחום שמגלגל כעשירית ממחזור ההסעדה בישראל, ועושה שירות מעולה למלצרים, שלא פעם יוצאים מקופחים בשכרם ובטח בכל האמור לזכויות הסוציאליות שלהם". לדבריו, הצעת החוק לא אוסרת מתן טיפ במזומן ישירות למלצר, אך קובעת שכל תשלומי השירות יירשמו בקופת העסק והשירות יהיה מוצר כמו כל מוצר אחר שמספקת המסעדה.

 

"בימים שבהם מדברים על הצורך בהעמקת הגבייה, אין דוגמה טובה יותר לעשות זאת באופן פשוט, יעיל וצודק מאשר הלבנת ענף המלצרות". הוא חוזה כי "מלצר ישתכר כמו כל עובד אחר בשכר מוסכם ובסיסי, תוך אפשרות להסכים על תוספת כפונקציה של דמי השירות הנגבים במסעדה או בשולחנות שאותם הוא משרת".

 

בכל מקרה על פי הצעת החוק אסור לבעל המסעדה לקחת חלק מהטיפ שניתן באופן אישי למלצר, גם אם מדובר בסכום גבוה מעשרה אחוזים המקובלים כיום.