סגור
שים לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חווית הגלישה הטובה ביותר | קרא עוד

  בכירי בי"ח פסיכיאטרי הורשעו בפרשת התעללות

  בתום שש שנות דיונים הורשעו מנהל "איתנים" בירושלים והאחות הראשית בהזנחת חוסים. מנהל מחלקה ואחות נוספת הורשעו בסעיפים של התעללות בחסרי ישע. בפרשה נחשף שידי חוסים נקשרו בעת האוכל, אחרים אולצו לאכול מתחת לשולחן

  אביאל מגנזי

  בית המשפט המחוזי בירושלים הרשיע היום (ה') ארבעה בכירים לשעבר מבית החולים הפסיכיאטרי "איתנים", במסגרת פרשת התעללות בחוסים שאושפזו במחלקה לאוטיסטים ולבעלי פיגור שכלי. הפרשה נחשפה לפני כשמונה שנים ועסקה במעשים שבוצעו במוסד בשנים 2004-2001. כתב האישום הוגש לראשונה ב-2006 על ידי פרקליטות מחוז ירושלים. הסנגורים טענו בתגובה להרשעה שהבכירים לא היו מודעים למעשי ההתעללות של הצוותים במחלקות.

   

  כל עדכוני הבחירות - באתר הבחירות של ynet

  הסיפורים הכי חמים - לפני כולם - בפייסבוק של ynet  

   

  הרשעת בכירי "איתנים": "נחמה קטנה לחוסים" (צילום: אלי מנדלבאום)

  במסגרת התיק הועמדו לדין תשעה נאשמים: ארבעה מנהלים וחמישה עובדים. היום הרשיע השופט צבי סגל את מנהל בית החולים, ד"ר יעקב מרגולין, ואת האחות הראשית של בית החולים, נעמה עמנואל, בעבירה של הזנחת מושגחים. מנהל המחלקה שבה התרחשה ההתעללות, ד"ר דניאל מאיר, והאחות הראשית במחלקה, דנה בן מאיר, הורשעו כל אחד במספר רב של עבירות חמורות יותר של התעללות בחוסה חסר ישע.

   

  שלושה נאשמים נוספים הורשעו בהתעללות בחוסים כבר לפני שלוש שנים, והיום זוכו שני עובדים זוטרים מההאשמות נגדם.

   

  בית החולים איתנים - כתבות נוספות ב-ynet:

   

  פרשת ההתעללות בבית החולים "איתנים", שממוקם בהרי ירושלים ושייך למרכז הירושלמי לבריאות הנפש של משרד הבריאות, התרחשה במחלקה לטיפול באוטיסטים ובעלי פיגור שכלי. על פי כתב האישום,

  ההתעללות הקשה בוצעה כלפי החולים שהיו תלויים לגמרי בחסדי העובדים.

   

  בין השאר נחשף שעובדים בבית החולים קשרו ידיים של חוסה בזמן ארוחה, גזרו בגדים של חוסה אחר, אילצו את אחד המאושפזים לאכול מתחת לשולחן ואחד אחר הולבש בבגדי אישה. מעשי ההתעללות נחשפו בזכות סטודנטים לרפואה שהגיעו להתמחות במקום והזדעזעו ממה שראו עיניהם.

   

  השופט סגל זיכה גם את המורשעים בחלק מהעבירות שיוחסו להם, וציין בהכרעת הדין "הטענה לא הוכחה מעל לספק סביר; לגבי כמה מן המעשים האחרים שהוזכרו בכתב האישום – הכרעתי כי חרף הפסול המוסרי שדבק בהם, ביצועם לא חצה את הרף הפלילי והם אינם חמורים עד כדי ביצוע עבירה של התעללות".

   

  לפני מספר שבועות נסגר המוסד הרפואי "נווה יעקב" בפתח תקווה, לאחר שנחשפה בו פרשת התעללות, במסגרתה התעללו על פי החשד מינית, פיזית ונפשית של מאושפזים שלוקים במחלות נפש ובפיגור.