סגור
שים לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חווית הגלישה הטובה ביותר | קרא עוד

  איראן חשפה טילי שיוט ודגם מל"ט אמריקני

  חמינאי קרא למשמרות המהפכה לפתוח בייצור טילים המוני: "הציפיות שנתפשר בעניין הטילים - טיפשיות ואידיוטיות". הוצגו בפניו טילי שיוט חדשים, ושלל טילים איראניים. בכירים בטהרן: "ניצחנו בסוריה"

  סוכנויות הידיעות ורועי קייס
  ןעוט...
  צילום: AFP

  השיחות בין המערב לאיראן בנוגע להסכם קבע על הגרעין נמשכות, אבל לפחות בנוגע לתוכנית הפיתוח של הטילים הבליסטיים טהרן לא מתכוונת להתפשר. להפך. המנהיג הרוחני של איראן, עלי חמינאי, אמר היום (א') כי כוונת מדינות המערב לפיה הרפובליקה האיסלאמית תגביל את תוכנית הטילים היא "טיפשית ואידיוטית". חמינאי לא הסתפק בכך, ואף קרא למשמרות המהפכה לפתוח בייצור המוני של טילים בליסטיים. במקביל, אומרים גורמים איראניים כי טהרן ניצחה במלחמה בסוריה.

   

  לפני נאומו, ערך מנהיג איראן סיור של שעתיים ביריד אווירונאוטיקה של משמרות המהפכה, והתרשם מהטילים החדשים שמפתחת טהרן, וגם מדגם של המל"ט האמריקני RQ 170, שהופל בעבר במדינה. בסוכנות הידיעות האיראנית "פארס" נכתב כי הטילים שהוצגו לחמינאי היו זילזאל, הורמוז 1, הורמוז 2, פאג'ר 5, ראאד 301 והטיל סג'יל, לטווח ארוך. בנוסף הוצגו לחמינאי גם מערכות הגנה אווירית חדשות. לראשונה חשפה איראן גם טילי שיוט, "יא עלי".

   

  חמינאי בוחן את הטילים האיראנים החדשים 

  "יא עלי", טילי השיוט החדשים

  צילום: AFPחמינאי בוחן את דגם המל"ט (צילום: AFP)

  "הם מצפים מאיתנו להגביל את תוכנית הטילים בזמן שהם מאיימים עלינו בעקביות בפעולה צבאית. אלו ציפיות טיפשיות ואידיוטיות", צוטט חמינאי בסוכנות הידיעות אירנ"א. המנהיג האיראני הוסיף: "ברור שמשמרות המהפכה צריכות להוציא לפועל את התוכניות שלהן, ולא להסתפק ברמה הנוכחית. עליהן לפתוח בייצור המוני. זו החובה של כל אנשי הצבא שלנו".

   

  בתוך כך, רשת אל-עאלם האיראנית בשפה הערבית וסוכנות הידיעות האיראנית פארס ציטטו הבוקר דברים שנשא נשיא איראן חסן רוחאני במסגרת טקס שנערך בסוכנות האיראנית לאנרגיה אטומית. לדבריו, העם האיראני אינו שואף להשיג נשק גרעיני, למרות יכולתו לייצר אותו. רוחאני גם אמר כי האיראנים ימשיכו בדרכם להשיג את הטכנולוגיה הגרעינית למטרות אזרחיות. 

   

  רוחאני הדף את הטענות שלפיהן איראן מקיימת פעילות חשאית בתחום הגרעין והגדיר זאת כשקר: "אם היינו רוצים לקיים פעילות חשאית בתחום הגרעין, לא היינו מגישים בקשות לקניית צנטריפוגות מהשווקים הרשמיים במזרח ובמערב". הוא ציין כי איראן לא תיסוג במילימטר בנושא הגרעין והבהיר כי ארצו הייתה קורבן לשימוש בנשק כימי, ולכן ייצור נשק קטלני הוא אינו דרכה. הוא גם הזכיר את פסק ההלכה של המנהיג הרוחני חמינאי, שאסר על כך.

  צילום: AFPחמינאי. תוכניות כרגיל (צילום: AFP)
    

  בחודש שעבר אמרה וונדי שרמן, תת מזכיר המדינה האמריקני שאחראית על המשא ומתן עם איראן, כי יש לכלול בהסכם על תוכנית הגרעין גם את הטילים הבליסטיים. התגובה לכך בטהרן הייתה חריפה, עוד לפני ההתבטאות הנוכחית של חמינאי. שר ההגנה האיראני, חוסיין דהקאן, אמר בעקבות זאת כי תוכנית הפיתוח של הטילים הבליסטיים של מדינתו אינה עומדת למשא ומתן ו"אין לה שום קשר לתוכנית הגרעין".

   

  בשבוע האחרון נפגשה היועצת לביטחון לאומי של ארצות הברית סוזן רייס בירושלים עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ודנה עמו במגוון נושאים, בהם הגרעין האיראני. רייס אמרה לנתניהו כי דיפלומטיה היא הדרך הטובה ביותר להשיג תוצאות בשיחות הגרעין עם איראן, אך הבהירה כי ארה"ב לא תיתן לאיראן להשיג נשק גרעיני.

   

  בתוך כך, שורה של בכירים איראנים אמרו ל"גרדיאן" הבריטי כי טהרן ובשאר אסד ניצחו במלחמה בסוריה, והניסיון האמריקני לסייע לאופוזיציה ולהפיל את אסד נכשל.לטענת הגורמים, האחראים על מדיניות החוץ של טהרן, האסטרגיה של למדינות המערב בסוריה רק הובילה לקיצוניות, גרמה לכאוס - וחזרה אליהן כבומרנג.

   

  "ניצחנו בסוריה", אמר אלאדין בורוג'רדי, יו"ר ועדת החוץ והביטחון בפרלמנט האיראני. "המשטר יישאר על כנו. האמריקנים הפסידו". לדבריו, הטרור שמפיצים ארגוני ג'יהאד המזוהים עם אל-קאעידה הוא האיום העיקרי על הסורים. הוא התייחס גם לזרם הלוחמים הג'יהאדיסטים ממדינות אירופית לסוריה: "אנחנו מודאגים מעתיד הביטחון באירופה".

   

  אסטרטג ויועץ לממשלת איראן, אמיר מוהביאן, אמר דברים דומים: "ניצחנו בסוריה בקלות. ארצות הברית לא מבינה את סוריה. האמריקנים רצו להחליף את אסד, אבל מה האלטרנטיבה? כל מה שהם עשו זה לעודד קבוצות רדיקליות".

   

  פורסם לראשונה 17:43 | 11/05/2014