דילמה בבית הדין הרבני: שני הצדדים בוגדים

במסגרת הליך גירושים דרשה אישה את כתובתה בסך מיליון ש'. היא הודתה ש"היה אצלה ידיד בבית", ואילו הבעל תועד מתנשק בבית קפה. מה נקבע?

עו"ד צחי זיסמןפורסם 08:25, 31/08/2015
תמונה כלליתתמונה כלליתתמונה כללית
תביעה של אישה לקבל את שווי כתובתה בסך כמיליון שקל נדחתה לאחרונה בבית הדין הרבני האזורי בתל אביב. בסיומו של הליך טעון שהידרדר לא פעם לאלימות מילולית לעיני הדיינים נקבע כי אי אפשר לשלול את האפשרות ששני הצדדים בגדו זה בזה. לפיכך הורה בית הדין לגבר להעניק לאישה גט, אך הוא ישלם לה 120 אלף שקל בלבד.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

בני הזוג, שהתחתנו ב-2004 ולהם שני ילדים, פרודים כבר ארבע שנים. מאז פתח הבעל פעמיים תיק גירושים, אך אלה נסגרו מאחר שהוא לא הופיע לדיונים. לפני כשנתיים הגישה האישה תביעת גירושין וכתובה של מיליון שקל. היא סיפרה שעזבה את הבית בשל אלימות מצד בעלה, שגם בגד בה עם נשים אחרות והסית את הילדים נגדה.

 

הבעל הכחיש את טענות האלימות וציין שתלונות שהגישה למשטרה נסגרו. הוא הכחיש קשר עם נשים אחרות, אבל חוקר פרטי הציג בבית הדין תמונה וסרטון מ-2011, שבו הוא מתועד מתנשק עם בחורה בבית קפה. האישה אף הציגה פרופיל של בעלה באתר ההיכרויות JDATE, אך מעדות של מנהל האתר עלה כי לא ניתן לדעת בוודאות שמדובר בבעל.

 

דייני בית הדין - הרבנים אליהו הישריק, זבדיה כהן ומרדכי מזרחי בר אור - קבעו שאין מקום לשלום בית בין בני הזוג. הם ציינו את ההתבטאויות של הגבר כלפי אשתו במהלך הדיונים, שבמסגרתן כינה אותה "חלאה", "רקובה", "מסוממת". הדיינים הניחו שהבעל מסרב להתגרש לפני שיוכרעו ענייני הרכוש והילדים שנדונים במקביל בבית המשפט לענייני משפחה.

 

אלא שעם זאת, הם לא מצאו בטענות האישה עילה המצדיקה לחייב את הבעל בגירושים. לשיטתם היא לא הצליחה להוכיח שבעלה היה אלים כלפיה, וגם אם התנשק עם אחרת, אי אפשר לקבוע כי הוא "רועה זונות" או שביצע "מעשה כיעור". בעניין זה הם ציינו שגם האישה הודתה ש"יש לה ידיד ששהה בביתה".

 

במצב כזה, קבעו הדיינים, הדרך להביא לגירושים היא בחיוב הדדי של "מרידה" מכוח דינו של רבנו ירוחם. לקביעה זו יש השלכה לעניין הכתובה, ולפיה האישה זכאית רק לחלק ממנה.

 

הדיינים החליטו שבמקרה כזה יש לפסוק על דרך הפשרה, בין היתר גם לנוכח הסכום המוגזם שדרשה האישה. בסופו של דבר חויבו שני הצדדים בגט עקב "מרידה הדדית" ונקבע כי סכום הכתובה שמגיע לאישה הוא 120 אלף שקל.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובעת: עו"ד דני שרמן
  • ב"כ הנתבע: עו"ד אור גל און
  • עו"ד צחי זיסמן עוסק בדיני משפחה
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

הוספת תגובה