תמונה כללית

יעקב דון נטמן: "לא ניתן לחיות יותר ברולטה"

אלפי בני אדם בכפר עציון ליוו למנוחות את איש החינוך מאלון שבות שנרצח בפיגוע הירי בגוש עציון. הבן אביעד ספד לו: "אבא, אני צריך אותך". יולי אדלשטיין: "מצאת חן בעיני אלוקים והאדם". חברו סיפר: "הוא היה עסוק בדוקטורט. יום לפני הוא אמר שממחר יהיה אדון לעצמו"

אלישע בן קימון פורסם 11:12, 20/11/2015
תמונה כלליתתמונה כלליתתמונה כללית
הלוויתו של יעקב דון ז"ל שנרצח בפיגוע (צילום: אסף מגל)

 

תמונה כלליתלקראת הלווייתו של יעקב דון, הבוקר בכפר עציון

תמונה כלליתיעקב דון

בבית העלמין בכפר עציון השתתפו הבוקר (ו') אלפי בני אדם בהלווייתו של יעקב דון מאלון שבות, שנרצח אתמול בפיגוע הירי בגוש עציון. יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין מתח ביקורת על ההנהלות הישראלית במצב הביטחוני הנוכחי: "ידוע שאנחנו מתמודדים עם טרור. נמשיך עם כל הקושי תוך הבנה שהמציאות הזאת צריכה להשתנות. צריכה להיות ענישה ראויה לאלה שנשלחו ולאלה ששלחו. לא ניתן לחיות יותר ברולטה".

 

ח"כ אדלשטיין ספד ליעקב דון ואמר: "בלב קרוע התכנסנו כאן היום בכדי להיפרד ממך. היית קודם כל אדם, מצאת חן בעיני אלוקים והאדם. מחר נקרא על יעקוב אחר יעקוב אבינו שחלם מצד אחד על סולם על הקרקע, ומן הצד השני עם הראש למעלה, ממש כמוך . היית איש של ערכים וסולמות שתמיד בדרך למעלה. היית דוגמה ומופת". בהלוויה השתתף גם השר להגנת הסביבה, אבי גבאי, שכתב: "בניו הספידו אותו וחשתי שאני קורא בספר פתוח על איך מגדלים ילדים, מה הילדים שלנו מבקשים ומצפים מאיתנו, מה חשוב להם ומה לא. כל כך חבל על אדם שיכל להעניק לפחות עוד 20 שנות חינוך כזה לבניו ולתלמידים. גם כאלה שעוד לא נולדו".

 

אלמנתו שרה ספדה לו: "יעקוב אהוב שלי, תמיד רצית שאדבר באירועים שלנו והנה עכשיו זה קורה. אהוב ליבי, תמיד אמרת לי 'במה זכיתי שאת אשתי', אבל אני זו שזכיתי. זכיתי בבעל אוהב, קשוב, כמה רגישות וחום הייתה בך, לי ולילידים ולהוריך. היית אדם הכי פשוט במובן הכי ענק - לא רצית שום דבר. אני לא תופסת שמה שהיה לא יהיה. אני מודה לקב"ה על 22 שנה מאושרות שחיינו ביחד. מלמעלה בגן עדן בבקשה תתחנן לקב"ה שייתן לי כוחות".

 

בפיגוע בגוש עציון נרצחו גם עזרא שוורץ (18), תלמיד ישיבה אמריקני ממסצ'וסטס שחילק אוכל לחיילים בצומת, ושאדי ערפה, פלסטיני תושב חברון. דון, אב לארבעה ובן 49 במותו, היה דוקטורנט לטכנולוגיה חינוכית באוניברסיטת חיפה ושימש מדריך תקשוב במשרד החינוך. הוא הותיר אחריו את אשתו שרה ושלושה בנים ובת בני 21-13. "הוא אהב חינוך ומעל לכל אהב את תלמידיו", אמרו באלון שבות. בעבר הוא היה שליח הוראה בטורונטו שבקנדה ושימש יו"ר ועדת החינוך באלון שבות.

  

צילום: כבעזרא שוורץ ויעקב דון (צילום: כב"ה היו"ש)

 

זירת הפיגוע בגוש עציון (צילום: אלי מנדלבאום)

 

תמונה כלליתיו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, הבוקר

הבן אביעד ספד בהלוויה: "אבא, אני אוהב אותך ותמיד אוהב אותך. אני צריך אותך, צריך אב מכוון שמקשיב. אבא שמח, כזה שאני יכול להתגאות בו. אני רוצה לשבת לידך עוד פעם לשמוע את המחשבות שלך. אבא אני רוצה לחבק אותך חזק. אני לא מבין למה ואיך אתה לא פה. איך אדם כמוך נרצח בגלל הרע הזה. העולם הזה מסריח. תלמד אותי איך להיות אופטימי ברגעים כאלה".

 

הבן אור: "העולם יכול להחשיך ברגע ועכשיו אני נשאר באפלה, זה הרגע שבו הודיעו שאבא שלי נרצח. הצניעות שלך והגאווה שלך הובילו אותך וחייבו אותנו. אבא שלי בעצמו לא ידע כמה הוא מיוחד, איש של מגע וחיוך. אני מרגיש את האהבה שלו זורמת בעורקים שלי. זו השבת הראשונה שאני לא אזכה לחיבוק העוטף ששוטף את כל כולי".

 

חבר המשפחה הלל אפלבום סיפר לפני הלווייה: "היינו הולכים כמה פעמים בשבוע - בעיקרון בשביל הכושר, אבל בעצם יותר בשביל הנפש, הוא היה מתייעץ איתי בדברים ואני איתו. בהליכה האחרונה השבוע דיברנו על הדוקטורט. הוא מאוד עסוק בעבודות. יום לפני שנרצח הוא כתב לי: 'ממחר אני אדון לעצמי ויהיה לי את כל הזמן שבעולם'". 

 

חבר המשפחה אבישי מילנר הוסיף: "כך מכריך ידעו את הסוד המופלא שבין קולך הרועם לבין רגישותך והלב הטוב. יצרת סביבך פתיחות, גרמת לאנשים לחוש ביטחון לידך. כמעט 40 שנה אנחנו מכירים, יחד מילדות . זכיתי שתהיה חבר שלי. עם מי אשוחח עכשיו בלילה?".


תמונה כללית


תמונה כלליתיובל לסרי שהשתלט על המחבל
 

המחבל הוא מוחמד עבד אל-באסט חרוב, בן 24 מהכפר דיר סאמת ליד חברון. בשעות אחר הצהריים אתמול הוא הגיע במכוניתו ממערב למזרח בכביש שבין אלון שבות לצומת גוש עציון.

הוא עקף את הפקק לכיוון הצומת וירה צרורות מתת-מקלע מדגם עוזי לכיוון כלי הרכב העומדים.

 

המחבל המשיך בנסיעתו והתנגש בכלי רכב ובכך נבלם מסע הירי. הוא נלכד ונלקח לחקירה של כוחות הביטחון. חמישה בני אדם נוספים, בהם אזרחים אמריקנים, נפצעו קל.

 

הפיגוע בגוש עציון התרחש כשעתיים לאחר ששני גברים נרצחו בפיגוע דקירה בתל אביב.

 

הוספת תגובה