החייל היורה יישאר הלילה במעצר. השופט: חשד שרק חרג מסמכות. נתניהו לאביו: החקירה הוגנת

מכה לתביעה הצבאית: השופט האריך רק בלילה אחד את מעצר החייל שירה במחבל, ואמר כי "לא נשלל החשד לקיום מטען". המשפחה חגגה זאת. ראש הממשלה שוחח עם אביו של החייל והבטיח: "הבדיקה תהיה מקצועית והוגנת"

יואב זיתון ואיתמר אייכנרעודכן 20:12, 31/03/2016
תמונה כלליתתמונה כלליתתמונה כללית

 

 

החייל בדיון בבית הדין הצבאי בקסטינה (צילום: רועי עידן)

החייל שירה במחבל יישאר במעצר גם הלילה, אבל השופט רמז כי הוא "רק חרג מסמכות". הערב התקיימה גם שיחה חריגה בין ראש ממשלה לאביו של החייל. ראש הממשלה בנימין נתניהו, שאמר זמן קצר לאחר הירי במחבל מנוטרל כי "מה שהתרחש בחברון אינו מייצג את ערכי צה"ל", שוחח הערב (יום ה') עם אביו של החייל ואמר לו: "אני מבין את המצוקה שאתם מצויים בה. אני משוכנע שהבדיקה שנערכת תהיה מקצועית והוגנת כלפי הבן שלך".

 

אביו של החייל ענה ואמר כי "לא ייתכן שבני הובל באזיקים". זמן קצר לאחר השיחה, הודיע אב בית הדין הצבאי כי החייל ישוחרר למעצר בבסיסו - אבל התביעה הצבאית ביקשה עיכוב ביצוע להחלטה. השופט אישר זאת, והוא יישאר במעצר גם הלילה. המשפחה חגגה את ההחלטה, שמהווה מכה לתביעה הצבאית שביקשה להאריך את מעצרו בשבוע, ונישקה את החייל שחייך מאוזן לאוזן. מחר יוחלט אם הוא ישוחרר למעצר בבסיסו.  

צילום: צילום: אבי רוקחהחייל בדיון בהארכת מעצרו, היום (צילום: צילום: אבי רוקח)

השופט, סא"ל רונן שור, רמז כי הוא מייחס לחייל עבירה קלה בהרבה מהריגה - חריגה מסמכות: "עיינתי בחומרי החקירה. אין מחלוקת שהירי היה מכוון, אך המחלוקת היא על המניע. הניסוח של דברי החייל בסמוך לאירוע אינו חד משמעי ויש עדויות לפיהן היה נרגש ומבוהל אחרי האירוע. לא ניתן ללמוד מהעדויות השונות כי נשלל החשד לקיום מטען על המחבל. קיים חשד כי החשוד חרג בסמכות וניתן להסתפק בחלופת מעצר. החשש כי פעולות החקירה ישובשו קהה".

 

סניגור החייל, אילן כץ, אמר לאחר ההחלטה: "השופט התרשם שהתשתית העובדתית שנפרסה לפניו אינה עולה אפילו כדי סעיף הריגה. יש להצטער על אמירות התביעה. השופט עיין בחומרים במשך ארבעה שעות. אני מקווה שהתביעה הצבאית תתעשת ותפסיק לגרום לעינוי דין לחייל שפעל לפי מה שחונך בשירותו הצבאי. זו דרך משפילה להכניס כך באזיקים חייל ויכולה לפגוע ברגשות חיילים אחרים".

 

"ניתן להתרשם שהחשוד שומע על סכנה שהמחבל עוטה מטען על גופו"

בעצם החלטתו התחשב השופט בטענות סנגוריו של החייל, שטענו כי שינוי הגרסאות מצידו ביום האירוע נבעו מסערת רגשות שבה היה נתון בעקבות הירי הקטלני שביצע, ובנוסף בשל בקשה חריגה, לטענת החייל, שהגיעה ממפקדו.

 

השופט, סגן אלוף שור, אמר בהחלטתו כי "קיימות עדויות לפיהן החייל הסביר את מעשיו בסכנה שחש מצד המחבל. התבטאויות אלה נמסרו עוד קודם לתחילת הליך התחקור הרשמי או חקירת מצ"ח, ועוד לפני שנועץ בסנגור"

 

ברחבי הארץ: הפגנות תמיכה בחייל (צילום : מוטי קמחי , גיל יוחנן , בראל אפרים , עפר מאיר)

בניגוד לטענת התובע הצבאי, סגן אלוף אדורם ריגלר, לפיה משמעות הסרטון של "בצלם" היא חד משמעית וחזקה יותר "מאלף עדים", קבע השופט בהחלטתו כי "ניתן להתרשם מהסרטון כי גורמים שונים בשטח שבים ומתריעים בעת שהחשוד נוכח ושומע את הדברים על סכנה שהמחבל עוטה מטען על גופו וכי הוא עודנו חי. בסרטון אף ניתן לראות כי החשוד מתבונן במחבל בעקבות האמירות שנשמעו ואז נראה המחבל מזיז את ראשו".

 

הסיבה לכך שהשופט ראה כי העבירה שיש לייחס לחייל היא חריגה מסמכות וירי שלא כדין, נבעה מכך שהחייל לא הוגדר כגורם פיקודי בשטח ו"אין חולק שנהג על דעת עצמו".

 

השופט אף חזר על דבריו מהחלטתו הקודמת שלשום וציין גם הערב, אחרי שהתביעה הצבאית טענה בצהריים להתחזקות הראיות נגד החייל, כי "קיימות ראיות לכאן ולכאן בשאלת המניע לביצוע הירי וגם לאחר עיון בחומר החקירה העדכני נותרתי בדעתי זו. על כן לא ניתן להגדיר בהכרח את מעשהו של החשוד בדרגת החומרה הנובעת מן העבירה המיוחסת לו על ידי התביעה".

 

בטרם עיכב השופט את ביצוע החלטתו עד לשמיעת ערעור התביעה מחר בצהריים, ציין סגן אלוף שור כי החייל יועבר למעצר פתוח במפקדת החטיבה הממונה, לא יישא נשק ולא יהיה בקשר עם העדים הרלוונטיים.

 

צילום: מרק ישראל סלם"סומך על צה"ל, הרמטכ"ל והבדיקה ב-100%". נתניהו (צילום: מרק ישראל סלם)

נתניהו לאביו של החייל: "סומך על הבדיקה ב-100 אחוז"

בשיחה אמר נתניהו לאביו של החייל: "שמעתי את הדברים שאמרת וכאבא לחייל אני מבין את המצוקה שאתם מצויים בה. החיילים שלנו עומדים בחודשים האחרונים, באומץ לב ובנחישות מול התקפות טרור ומול מרצחים שבאים להרוג אותם. הם נדרשים לקבל החלטות בזמן אמת, בתנאי שטח, בלחץ ובאי ודאות. זו מציאות לא פשוטה ואני בטוח שהבדיקה מתחשבת במכלול הנסיבות הללו".

 

"אני סומך על צה"ל, על הרמטכ"ל ועל הבדיקה ב-100% ואני חושב שגם אתה צריך לסמוך על המפקדים ועל הבדיקה", אמר ראש הממשלה לאב, שעות ספורות לאחר שבדיון הארכת המעצר נחשף כי המג"ד של החייל לא האמין לגרסתו. "עם ישראל חייב להישאר מלוכד ומאוחד סביב הצבא משום שיש לנו רק צבא אחד ויש לנו עוד הרבה מבחנים גדולים לפנינו. רציתי לומר לך את זה מלב אל לב".

 

נתניהו ביקש מאביו של החייל כי "את כל מה שיש לכם להציג תעשו במסגרת הבדיקה - היא אמיתית, מקצועית והוגנת. אני מבקש ממך להבין את זה, שלא תחשוב לרגע שלא יתנו את הבדיקה האובייקטיבית וההגונה ביותר לבן שלך. אני מבקש שתעביר את זה לכל המשפחה".

 

בשיחה שנערכה מבית הדין הצבאי בקסטינה, שם התקיים דיון הארכת המעצר היום, אמר אביו של הלוחם לראש הממשלה: "לא ייתכן שבמדינת ישראל חייל שכזה, שזיהה סכנה ולתחושתו הציל את חייו בזירת פיגוע, מובל באזיקים ויעשה לו עוול כה גדול בתחילת ההליך. תמיד הייתי בצד החוק ואנו משפחה נורמטיבית. אני דורש שההליך יהיה הוגן". לדברי המשפחה, ראש הממשלה חיזק אותה בשיחה.

 

תיעוד הירי במחבל (צילום: עימאד אבו שמסייה. מתנדב בצלם בחברון)

בשיחתו עם האב כינה נתניהו את החקירה הפלילית שמתנהלת נגד החייל כ"בדיקה", וכך גם עשה לא פחות מחמש פעמים בהודעה שהוציאה לשכתו לכלי התקשורת.

 

החשד לרצח הופחת להריגה

בבית הדין הצבאי, שדן היום בהארכת המעצר השלישית של הלוחם שתועד יורה במחבל, הובהר כי סעיף החשד שמיוחס לו הופחת להריגה, אלא שבמקביל נחשפו פרטים שחיזקו את החשד נגדו. בדיון טען התובע כי החייל שינה גרסאות, איבד את אמונו של המג"ד וירה במצב סטטי במחבל אחרי שהוריד את גרסתו. 

 

"יש התפתחויות משמעותיות מאוד ביומיים האחרונים ואנו מייחסים כעת לחשוד עבירה של הריגה", אמר התובע, סא"ל אדורם ריגלר. לדבריו, "הראיות שהצטברו מעלות חשד חמור כלפי החשוד, שממנו נובעת מסוכנות ומסוכנות צבאית שמחייבות את הארכת המעצר".

 

על פי התובע ריגלר, "בסרטון ניתן לראות את המחבל שרוע על הקרקע לאחר שנורה על ידי חבריו לגדוד של החשוד בזמן סיכול הפיגוע. בזמן שהמחבל היה שרוע על הקרקע במשך כמה דקות ניתן לראות מספר לא קטן של חיילים ומפקדים מטפלים בזירה ובחייל הפצוע, וגם את החשוד שהגיע לזירה וסייע בטיפול לחייל הפצוע. בשלב מסוים, לאחר הפינוי של החייל הפצוע ודקות מספר לאחר שהמחבל שכוב על הקרקע, ניתן לראות את החשוד הולך לנקודה מסוימת, מרים דבר מה, כנראה את קסדתו, ומשם צועד לכיוונו הכללי של המחבל השרוע".

 

עוד הוסיף התובע כי "בשלב זה, מבלי שקורה שום דבר מיוחד ומבלי שניתן להבחין בבהילות או בסימני סכנה מצד החשוד, ניתן לראות את החשוד עוצר ליד חייל ומעביר לו כנראה את קסדתו, דורך את הנשק, עומד סטטי, מסמן מחווה כלשהי כנראה לאנשים שעומדים ליד המחבל שיזוזו ובקור רוח יורה מטווח קצר ירי מכוון לעבר ראש המחבל".

 

התובע אמר כי חיזוק לתשתית הראייתית נגד החייל התקבל גם מדבריו לאחר האירוע, ולפיהם הוא ענה לשאלת המ"פ ששאל מדוע ירה כי "המחבל חי, הוא היה צריך למות". לדברי התובע,

אמירה זו נאמרה שניות אחרי הירי ואושרה על ידי חייל נוסף, ודרכה "יש הודאה שיש בה ללמד על המניעים לביצוע הירי".

 

בבית הדין הציג התובע את הסיבות שבגינן לא התקבלה גרסת החשוד, ולפיה פעל מתוך סכנת חיים. "טענותיו אלה היו שונות ממה שאמר החשוד בזמן אמת. התנהגות החשוד, התנהלות המפקדים בזירה, הגרסה המתפתחת ומעוררת התהיות של החשוד, הסתירות בחקירה מצד החשוד, אמירותיהם הברורות והחד-משמעיות של המפקדים ובהן זו של המג"ד בעדותו במצ"ח ולפיה לאחר ששמעו את גרסת החשוד הוא אינו מאמין לו - כל אלו הביאו אותנו לדחות את טענותיו. המג"ד אמר בעדותו שהחייל אמר לו שעתיים אחרי האירוע שראה את המחבל זז ולידו סכין, ולכן ירה בו. רק בהמשך החייל הביא את טענת המטען".

 

פורסם לראשונה 19:34 | 31/03/2016
הוספת תגובה