רוסיה מפציצה - ואסד מתקרב לבירת דאעש

תבוסות לג'יהאדיסטים בכל הגזרות: בזמן שהצבא העיראקי מתקדם בפלוג'ה, הצבא הסורי נכנס לראשונה זה שנתיים למחוז א-רקה. גם מורדים הנתמכים על ידי ארה"ב מתקרבים לבירת דאעש. "יש שיתוף פעולה לא מוכרז בין וושינגטון למוסקבה"

רועי קייספורסם 13:03, 04/06/2016
תמונה כלליתתמונה כלליתתמונה כללית

 

 

סוחוי 34 רוסי מפציץ בתי זיקוק של דאעש 

עוד כוחות מתקרבים לבירת דאעש : בזמן שמיליציה סורית, הנתמכת על ידי ארצות הברית, החלה לאחרונה במתקפה באזור בירת ארגון הטרור א-רקה, היום (שבת) נכנס הצבא הסורי למחוז זה. ההודעה על כניסת צבאו של בשאר אסד למחוז א-רקה נמסרה על ידי הארגון הסורי לפיקוח על זכויות אדם שמושבו בלונדון. "נראה שיש שיתוף פעולה לא מוכרז ולא רשמי בין וושינגטון למוסקבה", אמר דובר הארגון, רמי עבד אל-רחמן.

 

זו הפעם הראשונה זה שנתיים שכוחות אסד נכנסים למחוז א-רקה, והם עשו זאת ובסיוע רוסי משמעותי מהאוויר. המטרה הראשונית של צבא אסד היא לכבוש את העיר טבקה שעל גדת נהר הפרת, ובה נמצא שדה תעופה צבאי. כוחות אסד עדיין צריכים להתקדם כ-40 ק"מ עד שיגיעו לטבקה, המרוחקת 55 ק"מ מא-רקה, נמצאת במרחק. לפחות 26 ג'יהאדיסטים ותשעה לוחמים בצבא אסד נהרגו בקרבות ביומיים האחרונים.צילום: רויטרסהמיליציות הנתמכות על ידי ארה"ב מתקרבות אף הן לא-רקה (צילום: רויטרס)

הפצצות אוויריות רוסיות מאסיביות פגעו ביומיים האחרונים במעוזי דאעש במחוז חאמה, ליד גבול מחוז א-רקה. בסרטון שפרסם הצבא הרוסי נראו מטוסי סוחוי 34 מפציצים בתי זיקוק לנפט שבשליטת דאעש, ליד ראס אל עין שסמוכה לגבול טורקיה. המתקפות האוויריות נועדו לסייע לצבא אסד להמשיך בהתקדמותו לעבר בירת המדינה האיסלאמית, הממוקמת מעט יותר מזרחה. לצד מוסול שבעיראק, א-רקה היא היעד החשוב ביותר לאלו ששואפים לחסל את המדינה האיסלאמית. 

 

במקביל למתקפה הסורית-רוסית, לאחרונה פתחה כוחות מיליציה סוריים, בתמיכת ארצות הברית, במתפקה חריפה ומחודשת נגד לוחמי דאעש באזור א-רקה. לפני כמה ימים ערך מפקד פיקוד המרכז של צבא ארה"ב ביקור חשאי בצפון סוריה ונפגש עם לוחמים כורדים וחיילים אמריקנים המאמנים אותם. הכוחות הדמוקרטיים בסוריה (SDF), שהחלו במבצע הצבאי האסטרטגי, הם הברית הסורית המרכזית של הקואליציה הבינלאומית הנלחמת במדינה. הכוח המשמעותי ביותר בה היא המיליציה הכורדית YPG.

צילום: רויטרסצבא עיראק בדרך לכיבוש פלוג'ה (צילום: רויטרס)

 

אתמול חיל האוויר האמריקני ביצע תקיפות נגד יעדים של דאעש, מנושאת מטוסים הממוקמת בים התיכון. זו הפעם הראשונה שנושאת המטוסים שימשה לתקיפת מטרות במזרח התיכון מאז תחילת הלחימה בעיראק ב-2003. בכיר בחיל הים האמריקני, שמסר זאת, הוסיף כי נושאת המטוסים עברה לים התיכון דרך תעלת סואץ. לא נמסר אם התקיפות בוצעו בעיראק או בסוריה.

 

המתקפות של צבא אסד ושל הכוחות הנתמכים על ידי האמריקנים החלו כמעט במקביל למתקפה שלישית גדולה נגד דאעש, הפעם בעיראק. צבא עיראק מנסה לכבוש מחדש את העיר פלוג'ה שנמצאת בשליטת הג'יהאדיסטים, שהפכו את עשרות אלפי האזרחים שמתגוררים בה למגינים אנושיים. בתקשורת הרוסית נטען כי על פי ההערכות תוך שבוע העיראקים יצליחו לכבוש מחדש את העיר החשובה. הבוקר הודיע הצבא העיראקי על התקדמות בתוך פלוג'ה ומסר כי כבש את מרכז העיר א-סקלאוויה.

 

הוספת תגובה