חשוד לא נחקר שבוע - ושוחרר: "מחדל משטרתי"

מאמץ רב הושקע במעצר חשוד בסחר בסמים, שבדירתו נמצאו 1.7 ק"ג חשיש, קוקאין וק"ג מריחואנה. מעצרו הוארך בשבעה ימים, אבל המשטרה לא ביצעה במהלכם פעולות חקירה והשופטת לא אישרה הארכת מעצר נוספת

אלי סניור פורסם 18:43, 08/06/2016
תמונה כלליתתמונה כלליתתמונה כללית

צילום: מיכאל קרמרבנוסף למריחואנה ולחשיש בדירה נמצאו גם כדורי MDMA. אילוסטרציה (צילום: מיכאל קרמר)

בית משפט השלום בתל אביב שחרר אתמול חשוד בסחר בסמים, שהמשטרה עמלה קשות כדי לעצור אותו, אבל במשך שבעה ימים מאז נעצר לא ביצעה המשטרה שום פעולת חקירה בתיק.

 

הרבה משאבים, תצפיות ומידע מודיעיני השקיעו במשטרה כדי לעצור את החשוד מדרום תל אביב בשבוע שעבר. אחרי שווידאו כי המידע המודיעיני שבידם מאומת, קפצו עליו בלשים ביום שלישי שעבר, רגע לאחר שיצא מביתו. תוך זמן קצר התברר כי אכן הייתה סיבה למעקב: בחיפוש בביתו נמצאו 17 פלטות של חשיש במשקל 1.7 ק"ג, עוד ק"ג מריחאונה, קצת קוקאין וכמה כדורי MDMA.

 

כאשר הובא החשוד לראשונה לבית המשפט לצורך הארכת מעצר, עורך דינו שי נודל הסכים לבקשת המשטרה להאריך את מעצרו בשבעה ימים כדי שיהיה לה מספיק זמן לבצע את פעולות החקירה הנדרשות. אלא שאתמול, כאשר הגיעו שוטרי תחנת לב תל אביב בפעם השנייה לבית המשפט כדי לבקש הארכת מעצר נוספת, התברר כי הם לא ביצעו פעולת חקירה אחת מתוך הרשימה שהציגו לבית משפט בפעם הראשונה.

צילום: עופר עמרםעו"ד שי נודל (צילום: עופר עמרם)

למרות העבירות החמורות החליטה השופטת חיותה כוחן לשחרר את החשוד, והעבירה ביקורת חריפה על פעילות המשטרה. "עיינתי בתיק החקירה ובפועל, למעט קבלת חוות דעת סם חלקית וגביית הודעה נוספת מהחשוד – לא בוצעו פעולות חקירה מהותיות", קבעה השופטת.

"נוכח המחדלים של המשטרה החלטתי, וזאת חרף חומרת החשדות והמסוכנות העולה ממנו, להורות על שחרורו של החשוד בתנאים שלא יפגעו בהמשך החקירה".

 

המשטרה החליטה לערער על ההחלטה ופנתה לבית המשפט המחוזי, אבל גם שם היא ספגה מפלה מהשופטת איריס לושי עבודי, שקבעה בהחלטתה: "לא בוצעו פעולות חקירה מהותיות, כפי שצוין בהחלטת בית המשפט קמא. נוסף על כך גם לא הוגשה היום הצהרת תובע". לנוכח זאת קבעה השופטת עבודי כי לא נפל פגם בהחלטת בית משפט השלום - והחשוד שוחרר.

 

הסנגור של החשוד, שי נודל: "החלטת בית המשפט היום מראה כי ימי מעצר הם לא דבר מובן מאליו. שלילת חירותו של אדם על ידי המשטרה אינה דבר מובן מאליו ולא משנה באיזו עבירה הוא חשוד, תהא חמורה ככל שתהא. המשטרה חייבת לעשות את עבודתה ולא לראות בבית המשפט חותמת גומי. כל הכבוד לבית המשפט שהראה אומץ".

 

הוספת תגובה