סגור
שים לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חווית הגלישה הטובה ביותר | קרא עוד

  הוחלט: יוקם מלון בעמק ססגון בבקעת תמנע

  התכנית לבניית מלון בעמק אושרה על-ידי הוועדה המחוזית לתכנון ובניה של מחוז דרום ברוב של 9 מול 3. המשרד להגנת הסביבה התנגד וכך גם אדם טבע ודין והחברה להגנת הטבע. מדו"ח סביבתי עולה כי הפיתוח בשטח המוצע יגרום לשינוי משמעותי ובלתי הפיך לסביבה

  אילנה קוריאל

  היזם ניצח, הטבע הפסיד? הועדה המחוזית לתכנון ולבניה של מחוז דרום אישרה ברוב של 9 מול 3 את תוכנית המלונאות בעמק ססגון. בפני הוועדה הונחו שתי הצעות, כאשר הירוקים ביקשו לאשר חלופה שתשמור על ערכי הטבע הייחודים במקום ואילו יו"ר הוועדה ביקש לקדם את התוכנית הקיימת (בכפוף לתיקונים מסויימים). זאת בטענה כי בנקודת זמן זו, ספק רב אם ניתן יהיה לקדם מבחינה סטטוטורית פרוייקט מלונות חלופי.

   

     צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבעקק"ל ביקשה לשלם 12.5 מיליון שקל ליזם כדי שישמר את השטח. משרד התיירות התנגד (צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע)

   

   

  נציג המשרד להגנת הסביבה ציין בדיון, כי בקעת תמנע הינו אתר בעל חשיבות עולמית ועמק ססגון, הנמצא בתחומה, הינו עמק ייחודי מוקף הרים עשויים אבני חול. מהדו"ח הסביבתי שהוכן על ידי חברת אתוס, עולה כי הפיתוח בשטח המוצע יגרום לשינוי משמעותי ובלתי הפיך באזור. "פיתוח משמעותי בעומק השטח הרגיש יגרום חזית פיתוח חדשה בעומק הפארק, ולפיכך החלופה הנבחרת דורגה רק במקום התשיעי מתוך עשר חלופות שנבדקו, כמעט הגרועה ביותר", אמר. יש לציין כי דו"ח אתוס הצביע על מספר רב של חלופות עדיפות בשטח הפארק.

   

  במשרד להגנת הסביבה הביעו התנגדות למיזם, וכך גם עמותת אדם טבע ודין והחברה להגנת הטבע. "המיזם מאיים לפגוע פגיעה בלתי הפיכה בסביבה, בטבע ובציבור על חשבון הדורות הבאים, ללא כל הצדקה, ולכן יש לדחות את התכנית והלשאיר את השטח טבעי", אומרים בחברה להגנת הטבע.

   

  האישור בוועדה מגיע על רקע ההתנגדות של משרד התיירות להסכם לפיו קק"ל הייתה משלמת 12.5 מיליון שקל ליזם על השטח כדי לשמרו. השר להגנת הסביבה לשעבר, אבי גבאי, הכריז בתחילת השנה כי לא ייבנה מלון בעמק ססגון שבבקעת תמנע. הוא קבע כי הרעיון להקמת מלון במקום הוא "הזוי". השר לשעבר סיפר כי הושג הסכם בין היזם לקק"ל. יו"ר קקל, דני עטר, אמר אז כי "קק"ל, כגוף הירוק המוביל במדינה, רואה את הגנה על השטחים הפתוחים, היערות וערכי הטבע של מדינת ישראל כשליחותה הלאומית. בכל מקום ובכל זמן שבו נוכל לתרום את יכולותיה ומשאביה של קק"ל כדי לשמור על הסביבה למען אזרחי ישראל - שם נהיה".

   

  יש עוד תקווה: תמ"א 35

  למרות האישור בוועדה, מבחינה סטוטורית, הגופים הירוקים יכולים לנקוט צעדים נוספים כדי למנוע את הפגיעה הסביבתית הקשה בעמק ססגון, עקב שינוי בתמ"א 35. תמ"א 35 קובעת מכלול נופי - הכולל איסור לבניית בתי מלון בשטחים מסויימים, דוגמת פארק תמנע.הגופים הירוקים וכן תושבי המקום שהתאגדו לשמירה על העמק ורשות הטבע והגנים, יכולים להגיש ערר למועצה הארצית לתכנון ולבניה ובהמשך אף לפנות לבית המשפט.

   

  לאחרונה אושר עדכון לתמ"א 35, אשר שינה את המכלול הנופי של פארק תמנע ופתח חלופות נוספות לבית המלון. הירוקים ביקשו לבדוק חלופות נוספות שלא נבחנו על ידי גורם אובייקטיבי. "אנחנו מעריכים כי נצליח בוועדה הארצית", אמר גורם מקצועי בוועדה".