בלי סינון אוטומטי: "חוק הפורנו" המרוכך אושר בטרומית

הביקורת על הצעת החוק של ח"כ שולי מועלם מהבית היהודי וחברי כנסת נוספים הובילה לשינוי: ספקיות האינטרנט יחויבו לפנות ללקוחות וליידע אותם באפשרות לסנן אתרים פוגעניים

איתמר אייכנרפורסם 12:59, 02/11/2016
תמונה כלליתתמונה כלליתתמונה כללית

החוק מעורר המחלוקת רוכך - וקודם: מליאת הכנסת אישרה הבוקר (יום ד') בקריאה טרומית את הצעת החוק של ח"כ שולי מועלם (הבית היהודי) וחברי כנסת נוספים המכונה "חוק הפורנו". בהצעת החוק, שתועבר לוועדת הכנסת על מנת להכריע באיזו ועדה היא תוכן לקריאה ראשונה, תמכו 50 חברי כנסת. 16 חברי כנסת התנגדו ואחד נמנע.

 

בהתאם לריכוך בהצעת החוק, ספקיות האינטרנט יחויבו לפנות ללקוחות וליידע אותם ללא תשלום בדבר האפשרות לסנן אתרים פוגעניים ותכנים פוגעניים. בהצעת החוק המקורית צוין כי אתרי הפורנו יסוננו מראש כברירת מחדל אלא אם כן הלקוח ביקש אחרת.

 

ח"כ מועלם מחתה על הביקורת שהעלו המתנגדים לחוק. לדבריה, "שמעתי את כל הטענות שנשמעו השבוע נגד החוק ש'איראן זה כאן'. בואו נעשה סדר למען כל 'לוחמי החופש'. ההצעה קובעת שכשצרכן מתקשר עם ספקית אינטרנט יודיעו לו במסרון ומייל שיש לו אפשרות לקבל חינם אינטרנט מסונן. לא היינו צריכים את ההצעה הזו אם ספקיות האינטרנט היו עושות את מה שהן ממילא מחויבות לעשות".

 

מועלם אמרה עוד כי "הנוסח של ההצעה רוכך. אף אחד לא סוגר את האינטרנט ולא עושה כאן רשימות שחורות. אל תספרו לעצמכם סיפורים, תתמודדו עם העובדות. אני אמשיך להילחם, כי הרשת מלאה תכנים שכולנו היינו שמחים שהילדים והנוער שלנו לא ייחשפו אליהם. היום לילד יותר קל לצרוך פורנוגרפיה מלקנות ארטיק במכולת".

 

ח"כ מיכל רוזין (מרצ), שהתנגדה לחוק, אמרה: "מי שמכיר אותי לא יכול לחשוד בי שאני לא נלחמת בפורנוגרפיה, אבל ההצעה הזו היא כללית מדי ופוגעת באופן רחב בחופש הפרט. ההצעה לא מדברת על פורנוגרפיה אלא על אתרים פוגעניים. מחר יהיה שר תקשורת שיחליט שאתר הלהט"ב הוא אתר פוגעני וככה יתחילו רשימות שחורות. המאבק בפורנוגרפיה צריך להיות בעיקר חינוכי".

 

איגוד האינטרנט הישראלי בירך על השינוי בהצעת החוק. "חשוב להבין כי הצעת החוק המקורית כלל לא עסקה בהגנה מפני תכנים פורנוגרפיים אלא בצנזורה של הרשת ועל כן ההתנגדות הנרחבת. אין ספק כי על משרד התקשורת לפעול ובהקדם למען קביעת סטנדרט מחייב לתוכנות הסינון הניתנות חינם על-ידי ספקי האינטרנט ולאכיפת חובת היידוע על ידם".

 

הוספת תגובה