סגור
שים לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חווית הגלישה הטובה ביותר | קרא עוד

  עוזרו של איזנקוט מונה לדובר צה"ל

  שר הביטחון ליברמן אישר את מינויו של אל"מ רונן מנליס, ששימש כעוזרו האישי של הרמטכ"ל. הוא יחליף בתפקיד את אלוף מוטי אלמוז שמונה לראש אכ"א

  יואב זיתון

  אלוף-משנה רונן מנליס, עוזר הרמטכ"ל, מונה לדובר צה"ל ויחליף בתפקיד את אלוף מוטי אלמוז שמונה בחודש דצמבר לראש אגף כוח האדם במקום האלוף חגי טופולנסקי. המינוי אושר על-ידי שר הביטחון אביגדור ליברמן. בעקבות המינוי יועלה מנליס לדרגת תת-אלוף, אלא שבאופן יוצא דופן הוחלט בצה"ל כי אלו יהיו דרגות ייצוג, כך שבפועל מבחינת תנאיו הוא יישאר אלוף משנה.

   

  מנליס (38), יליד בית שמש, מונה לעוזר הרמטכ"ל מיד לאחר שאיזנקוט נבחר לתפקיד. את מנליס, שכיהן כעוזר הרמטכ"ל בשנתיים האחרונות, יחליף אל"מ ד', שכיהן כרמ"ח מבצעים בחיל הים.

   


  מנליס, איש מודיעין בעברו הצבאי, יקבל את התפקיד לאחר כחודש במהלכו לא היה לצה"ל דובר במשרה במלאה. איזנקוט ממשיך עם מינויו של מנליס את המדיניות שבה החל קודמו, רא"ל במיל' בני גנץ, למנות לתפקיד קצין מתוך תפקידי הליבה של צה"ל ולא מתוך חטיבת דובר צה"ל, או אדם שהיה עיתונאי או דובר בעולם האזרחות.

   

  בניגוד לקודמו בתפקיד אלמוז, מנליס לא צמח ביחידות הקרביות בצבא, אך שירת במספר תפקידים בולטים בחיל המודיעין. האחרון שבהם, בטרם מונה לעוזרו של הרמטכ"ל, היה קצין המודיעין של אוגדת עזה במבצה "צוק איתן".

   

   

  דובר צה"ל החדש, נשוי ואב לשניים ותושב מזכרת בתיה, יהיה מהתא"לים הצעירים בפורום מטכ"ל, לאחר שהתגייס לצבא ב-1997. הוא החל את הקריירה שלו כקצין המודיעין של סיירת צנחנים, ובהמשך שימש כקמ"ן חטמ"ר שומרון בימי מבצע "חומת מגן" וכיבוש העיר שכם. במהלך מלחמת לבנון השנייה היה ראש לשכתו של ראש אגף המבצעים באותם ימים, גדי איזנקוט.

   

  בהמשך כיהן מנליס כראש מדור בחטיבת המחקר באמ"ן, ועמד בראש ענף לבנון בפיקוד הצפון. בין תפקידו באוגדת עזה לתפקידו כעוזר הרמטכ"ל, הספיק מנליס לכהן לתקופה קצרה יחסית כקמ"ן מפקדת העומק.

   

  בנוסף מחזיק אל"מ מנליס בתואר ראשון בהיסטוריה מטעם האוניברסיטה העברית ובתואר שני במדעי המדינה מטעם אוניברסיטת תל אביב.

   

  במאמר שפרסם מנליס באתר המכון למחקרי ביטחון לאומי לאחר מבצע "עופרת יצוקה", הוא ציין את ההרתעה המשמעותית של חיזבאללה, שלוש שנים אחרי מלחמת לבנון השנייה. לדבריו, במהלך מבצע "חומת מגן" חיזבאללה ירה ושיגר מאות רקטות וטילי נ"ט לעבר מטרות ישראליות כהזדהות עם הפלסטינים, אך במבצע ברצועת עזה בחורף 2009, נמנע מלעשות כך ואפילו לא איים על ישראל.