בזכות המתמטיקה: חוקרים הוכיחו היתכנות של מסע בזמן

ד"ר הו לא לבד: האפשרות התיאורטית של מסע בזמן מקבלת תוקף מדעי - בזכות מתמטיקאים ופיזיקאים שטוענים כי מצאו את הנוסחה. איך ומתי מסע בזמן יהפוך ממדע בדיוני למציאות?

ynetפורסם 13:49, 30/04/2017
תמונה כלליתתמונה כלליתתמונה כללית

מסע בזמן, כמו שאנחנו רגילים לראות למשל בד"ר הו או בסדרות וסרטי מדע בדיוני אחרים - עשוי להפוך למציאות: חוקרים מהאוניברסיטה בקולומביה הבריטית, פיתחו מודל מתמטי חדש לפיו מסע בזמן הוא לא תרחיש כל כך בדיוני אחרי הכל.

 

 

 

הפיזיקאי בן טיפט, המכנה את עצמו "דוקטור של חלל וזמן" בחשבון הטוויטר שלו, ומנחה סטודנטים במתמטיקה ופיזיקה, הוא שאחראי על הנוסחה החדשה. "אנשים נוטים לחשוב על מסע בזמן כמשהו בדיוני לחלוטין", הוא אומר, "ואנחנו חושבים שזה בלתי אפשרי מכיוון שזה לא קורה במציאות, אבל מבחינה מתמטית לפחות - זה בהחלט אפשרי".

 

טיפט מתמחה בתורת היחסות הכללית של איינשטיין, ולצורך פיתוח המודל החדש הוא מחשיב את ארבעת המימדים כרצף זמן-מרחב שבו כיוונים שונים קשורים יחד. תאוריית היחסות הכללית של איינשטיין גורסת כי שדות גרביטציה (כוח כבידה) נוצרים כתוצאה מעיוות של מארג זמן-מרחב. טיפט ביסס את המודל שלו על ההנחה הזו, והוא טוען כי הגיאומטריה של זמן-מרחב הופכת עקומה ומוקשתת בקרבת כוכבים גדולים, מה שהופך את המסלול של כוכבי הלכת למוקשת בעצמו, כך שהוא מתפתל סביב הכוכב.

 

 

 

"הכיוון של הזמן על משטח מרחב-זמן גם הוא בעל פיתולים, וקיימות ראיות לכך ככל שאנו מתקרבים לחור שחור - כך הזמן נע בצורה איטית יותר", מסביר טיפט. "המודל שלי ליצירת מכונת זמן, משתמש בפיתולים הללו, על מנת לעקם את הזמן לצורה של עיגול עבור הנוסעים. המעגל הזה מאפשר מסע בזמן".

 

המודל המתמטי ל"טארדיס" (Traversable Acausal Retrograde Domain in Space-time) שפיתח, מתאר אותו כמעין בועה גיאומטרית של מרחב-זמן, שמסוגלת לשאת את מי ומה שנמצאים בתוכה - קדימה ואחורה בזמן. למרות ההיתכנות המתמטית, טיפט טוען כי מסע ממשי בזמן יהפוך למציאות רק בעוד עשרות או אולי אפילו מאות שנים. זאת מכיוון שה"חומר" המסוגל לכופף מרחב-זמן, הקרוי "חומר אקזוטי", טרם התגלה.   

 

 

הוספת תגובה