אלוף יאיר גולן: "המחתרת הכורדית - לא ארגון טרור"

סגן הרמטכ"ל עד לאחרונה באמירה שצפויה להרתיח את נשיא טורקיה ארדואן, שנלחם ב-PKK עד חורמה. בפאנל במכון מחקר בוושינגטון אמר אלוף גולן: "מנקודת המבט האישית שלי ה-PKK אינו ארגון טרור"

ynet
תמונה כלליתתמונה כלליתתמונה כללית

 

 

סגן הרמטכ"ל לשעבר גולן: "ה-PKK - לא ארגון טרור" 

האמירה הזו לא תמצא חן בעיני נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן. אלוף יאיר גולן, עד לאחרונה סגן הרמטכ"ל, השתתף בפאנל במכון מחקר בוושינגטון ואמר כי בראייתו המחתרת הכורדית אינה ארגון טרור. "מנקודת המבט האישית שלי ה-PKK הוא לא ארגון טרור. ככה אני רואה את זה", אמר אלוף גולן.

 

לדברי גולן, "כשמסתכלים על איראן במזרח, כשמסתכלים על אי היציבות באזור, ישות כורדית יציבה ומלוכדת באמצע הביצה הטובענית הזאת, זה לא רעיון גרוע".


טורקיה, ארצות הברית והאיחוד האירופי מגדירות את ה-PKK ארגון טרור. מאז 1984 מבצע הארגון תקיפות ופיגועים נגד מטרות טורקיות, אזרחיות וצבאיות, וגרם למותם של יותר מ-40 אלף בני אדם. 

 

 

המחתרת הכורדית הכריזה על הפסקת אש ב-2013, אלא שהפסקת האש קרסה ב-2015 והסכסוך בין הצדדים ממשיך מאז לגבות קורבנות רבים, בייחוד באזור דרום-מזרח טורקיה שבו מתגוררת אוכלוסייה כורדית גדולה.

 

גולן כבר עורר סערה בעבר לאחר שבנאום בטקס יום השואה בשנה שעברה הזהיר כי תהליכים שהתרחשו בתקופת השואה מתקיימים גם בימינו. "אם יש משהו שמפחיד אותי בזיכרון השואה, הוא זיהוי תהליכים מעוררי חלחלה שהתרחשו באירופה בכלל, ובגרמניה בפרט, אז לפני 70, 80 ו-90 שנה, ומציאת עדות להם כאן בקרבנו בשנת 2016", אמר.