סגור
שים לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חווית הגלישה הטובה ביותר | קרא עוד

  יו"ר ההסתדרות: "טבע נטשה, בושה. נשבית את המשק ביום ראשון"

  בעקבות החלטת ענקית התרופות לשלוח הביתה 3,300 איש הודיע אבי ניסנקורן כי המשק יושבת עד הצהריים – ובכלל זאת הרכבות והאוטובוסים, נתב"ג, בתי החולים, קופות החולים והעיריות. במסיבת עיתונאים מיוחדת הוא טען: "טבע ידעה לקחת הטבות בסך 22 מיליארד שקל - ועכשיו מפנה עורף לעובדים"

  צחי שדה
  מסיבת העיתונאים של ניסנקורן, אמש (צילום: משי בן-עמי)

   

  יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן הודיע אמש (יום ד') על השבתת המשק ביום ראשון עד הצהריים, כצעד ראשון במחאה על החלטת ענקית התרופות "טבע " לפטר 3,300 מבין 6,432 העובדים שלה בישראל. "ביום ראשון קודם כל נשבית את כל מפעלי טבע", אמר במסיבת עיתונאים מיוחדת שכינס בתל אביב: "המשק כולו - עיריות, בנקים, תחבורה ציבורית, קופות החולים - כולם ישבתו עד הצהריים כסולידריות. אני מזהה רצון אדיש, קר, לחסל, לפטר, לראות מספרים, אנחנו לא ניתן לזה יד. אנחנו נתחיל ביום ראשון עד שנפתור את הבעיה הזאת". בין היתר, יושבתו הרכבות, בתי החולים ונתב"ג. עקב חופש חנוכה, השביתה לא תשפיע על מערכת החינוך.

   

  עובדי טבע זועמים: "חזירות וכפיות טובה"

   

  טבע מתכוונת למכור או לסגור את רוב פעילות הייצור בארץ. בתום ישיבה לילית אישר הדירקטוריון את תוכנית הקיצוצים החדשה - שמוותרת על כמחצית מכוח האדם בישראל.

   

  ניסנקורן: "טבע, ספינת הדגל של התעשייה, הופכת מול העיניים שלנו לסמל של חורבן התעשייה הישראלית. טבע, שקמה על הראש הישראלי, על המצאה של מכון ויצמן, שקידשה את הכחול-לבן, זונחת את העקרונות שלה, נוטשת את החזון של המייסדים שלה. אני חושב שהיום המייסדים של טבע מתהפכים בקברם. זה לא היה קורה אם הם עדיין היו בהנהלת טבע. לא נתפס איך והדירקטורים הישראלים שם מרימים יד - והיא לא רועדת - לחסל את טבע בישראל. אלפי משפחות תלויות בטבע. הן לא ישנות היום בליליה. הן לא עוצמות עין. מה הם יגידו לילדים שלהם?".

   

  "מי שאשם במחדל הזה הם רק הדירקטוריון וההנהלה. הם מינפו את החברה. הם עשו עסקאות כושלות, הם טעו בעשרות מיליוני דולרים. הם ידעו להכניס לכיס שלהם מאות מיליוני שקלים בשנים האחרונות. המנכ"ל הנוכחי קיבל דמי חתימה של 20 מיליון דולר, והיחידים שנושאים בעלות הזאת זה העובדים. אנחנו רואים את העובדים נושאים בנטל וזורקים אותם. הצעד הראשון שהמנכ"ל עושה זה פיטורים המוניים בישראל. פשוט בושה".


   

  עובדי טבע ברמת חובב מגיבים לפיטורים (צילום: רועי עידן)

   

  צילום: בראל אפריםמפעל טבע טק ברמת חובב (צילום: בראל אפרים)

   

   

  "טבע נהנתה בישראל מהטבות מס בסך 22 מיליארד שקל מ-2006. היא ידעה לקחת את ההטבות האלו ועכשיו היא מפנה עורף למדינה ולאזרחים שלה. ממשלת ישראל לא יכולה לעמוד מנגד ולמלא את פיה המים. כמו שהיא נתנה את ההטבות - עכשיו היא צריכה לדרוש פתרון".

   

  עובדי טבע שהגיעו למסיבת העיתונאים אמרו לפני תחילתה: "אנחנו מצפים מניסנקורן שישבית את המשק. לא יכול להיות שיפגעו באלפי משפחות ויקחו את הכסף של המדינה הביתה".

   

  אתמול אמר ל-ynet חיים אמזלג ממפעל טבע נאות חובב שבדרום: "אני נמצא במפעל הזה כבר 16 שנה. המפעל הזה חשוב לכל העובדים, לאנשים אין פה לאן ללכת. המצב בדרום על הפנים. אני מצפה מכל הגורמים שיתערבו בנושא, כולל הממשלה. לא יכול להיות שהם מקבלים פה 20 מיליארד שקל מענקים בלי שום התניות לגבי העובדים. מה יהיה איתם? מה עם עתידם? הממשלה, אתם האחראים לכל העובדים האלה".

   

  גם בצפון התחושה קשה. 269 עובדים במפעל מיגדה בקריית שמונה, השלוחה הצפונית של מפעלי טבע, נתונים כבר שבועות בחרדה בעקבות הדיווחים על הקיצוצים הנרחבים בחברה ועל כך שטבע מחפשת רוכש למפעל. יו"ר ועד העובדים במפעל, מאיר בן אלול, נסע למפעל בפתח תקווה כדי להיפגש עם עמיתיו במפעלים הגדולים יותר של טבע. לדבריו, חוסר המידע ואי הוודאות הם הדברים הקשים ביותר: "קשה לעבוד בצורה כזו כי יש הרבה פחד וחשש לגורלנו ולעתידנו".

   

  פורסם לראשונה 19:44 | 13/12/2017