המתקפה המשולשת: טילי שיוט על מתקני נשק כימי

ארה"ב, בריטניה וצרפת ירו יותר מ-100 טילים ב"מכה חד-פעמית" על שלושה יעדים, בדמשק וחומס. סוריה: "נהרסו מעבדה ומרכז לימודי, טילים יורטו". אלו המטרות שהותקפו בטומהוק ובטילי שיוט ממפציצי B-1 וממטוסי קרב

ליעד אוסמו וסוכנויות הידיעות
תמונה כלליתתמונה כלליתתמונה כללית
תיעוד צרפתי של שיגור הטילים על סוריה 

 

נשיא ארצות הברית, ראש ממשלת בריטניה ונשיא צרפת הורו - ובמשך כרבע שעה הותקפו הלילה בסוריה מטרות הקשורות לנשק כימי. טילי שיוט מסוג "טומהוק" ומטוסי קרב ששיגרו טילי שיוט מהאוויר ביצעו את המתקפה הנקודתית לפנות בוקר (שבת) נגד משטרו של בשאר אסד. האמריקנים הבהירו כי היא נרחבת יותר מהמתקפה אשתקד. לפי צבא סוריה שוגרו כ-110 טילים ולטענת המשטר, כמו גם לטענת רוסיה, "רובם יורטו".

 

התקיפה בסוריה - סיקור נרחב:

תמונה כלליתאסד יכול לנשום לרווחה | רון בן ישי

תמונה כלליתאחרי התקיפה: אסד בסרטון "עוד יום במשרד"

תמונה כללית"הרתעה מול המפלצת". נאום טראמפ במלואו

תמונה כלליתרוסיה מגיבה: "העליבו את פוטין, יהיו השלכות"

תמונה כלליתישראל עודכנה מראש על התקיפה בסוריה

 

שני גורמי ביטחון אמריקניים אמרו ל-CNN כי בתקיפה השתתפו מפציצי B-1. הם כנראה שיגרו טילי שיוט, שאותם ניתן לשגר ממרחק רב, מחוץ לטווח ההגנה האווירית הסורית. בנוסף, לפחות אוניית מלחמה אמריקנית אחת שמוצבת בים סוף נטלה חלק במתקפה בסוריה.

 

המטוסים הבריטיים, הלילה 
 
הפיצוצים החזקים הלילה בדמשק 

 

נאום טראמפ: "הרתעה מול המפלצת" 

 

 

יירוט לכאורה של טילים ששוגרו לסוריה 
 
צילום: רויטרסמפציץ B-1 אמריקני. שיגר טילי שיוט למטרות (צילום: רויטרס)

צילום: AFP PHOTO / CROWN COPYRIGHT / MOD 2014 / Neil Brydenמטוסי טורנדו בריטיים. שיגרו טילי שיוט "סטורם שאדו" (צילום: AFP PHOTO / CROWN COPYRIGHT / MOD 2014 / Neil Bryden)
 
תיעוד: יירוט טילים בשמי סוריה 

לפי הפנטגון, אחד היעדים שהותקפו הוא מרכז מחקר באזור דמשק המתואר כמרכז סורי למחקר, פיתוח, ייצור ובחינת נשק כימי וביולוגי. סוכנות הידיעות הסורית אישרה שמדובר במרכז המחקר "בארזה".

 

הסורים אמרו כי כמה טילים פגעו באותו מרכז מחקר וטענו כי "נהרס מבנה שבו נמצאים מרכז לימודי ומעבדות מדעיות". בעבר דווח כי במרכז זה מתקינים נשק כימי על טילים ארוכי טווח וארטילריה.

 

האמריקנים אמרו כי המטרה השנייה הייתה אתר ממערב לחומס שבו מאוחסן נשק כימי, כולל גז סארין. היעד השלישי, גם הוא ליד חומס, הוא מרכז שליטה מרכזי שבו מאוחסן גם כן נשק כימי. סוכנות הידיעות הרשמית הסורית אישרה כי מחסני הצבא הסורי בחומס הותקפו וטענה כי הטילים שכוונו לעבר הבסיס באזור יורטו וגרמו לפציעתם של שישה אזרחים. 

 

"עוד יום במשרד", אסד אחרי התקיפה 

  

מטוסי צרפת ממריאים לתקיפה 
 
צילום: APרגעי התקיפה וניסיונות היירוט, הלילה (צילום: AP)


צילום: רויטרס (צילום: רויטרס)

תמונה כללית


צילום: AFP (צילום: AFP)

אחד מיעדים אלו באזור חומס הותקף על ידי הבריטים, לאחר האישור לתקיפה שהעניקה ראש הממשלה תרזה מיי. ארבעה מטוסי טורנדו של חיל האוויר הבריטי המריאו מבסיס אקרוטירי בקפריסין ותקפו מטרות של המשטר הסורי המקושרות לייצור ולשימוש בנשק כימי.

 

משרד ההגנה הבריטי אישר כי מהמטוסים נורו טילי שיוט "סטורם שאדו" לעבר המתקן הצבאי - לשעבר בסיס טילים - כ-25 ק"מ מערבית לחומס. "כל הצוותים שבו בשלום", נמסר מלונדון. גם הצרפתים השתתפו בתקיפה, בעקבות האישור שנתן הנשיא עמנואל מקרון.

 

בציוץ מארמון האליזה נראו מטוסי קרב צרפתיים ממריאים לתקיפה. לפי הודעת משרד ההגנה בפריז, מטוסי קרב מסוג ראפאל ומיראז' השתתפו בתקיפה, לצד ארבע ספינות קרב. גורם בלשכת הנשיאות של צרפת מסר כי הצבא מוכן לתקיפה חוזרת בכל רגע.

 

בסך הכול ארצות הברית ובעלות בריתה שיגרו יותר מ-100 טילים על סוריה הלילה במה שכונה "מכה חד-פעמית", שהפנטגון אמר כי נעשתה לאחר שהתקבלו עדויות חותכות לכך שנשיא סוריה בשאר אסד הוא האחראי לטבח הכימי בדומא. "אסד הוא מפלצת, המטרה היא הרתעה", אמר הנשיא דונלד טראמפ בנאומו.

 

תרזה מיי מסבירה: לא הייתה לנו אלטרנטיבה 
 
צילום: רויטרסמטוסי צרפת ממריאים לפעולה (צילום: רויטרס)


צילום: AFPמקרון מקבל את ההחלטה: מצטרף לקואליציה (צילום: AFP)


צילום: APבסיס חיל האוויר הבריטי בקפריסין. משם המריאו מטוסי הטורנדו (צילום: AP)

שר ההגנה האמריקני ג'יימס מאטיס ורמטכ"ל צבא ארצות הברית ג'וזף דנפורד אמרו כי שלושה מתקני נשק כימי מרכזיים הותקפו בטילים הן מהים והן ממטוסים. לא נמסר כמה טילים פגעו במטרות.

  

מאטיס ודנפורד הודו כי התקיפה נועדה להפחית את יכולות הנשק הכימי של סוריה מבלי להרוג אזרחים או לוחמים זרים בסוריה, במיוחד רוסים. "נמנענו במיוחד משלושה אתרים כדי להקטין את הסיכון שכוחות רוסיים יהיו מעורבים", אמר דנפורד וציין כי הצבא האמריקני עדכן את הרוסים על אודות המרחב האווירי שבו יהיה שימוש בתקיפה, אך לא הודיע להם מראש.

 

הממשל הסורי ובעלי בריתו אמרו כי הצליחו "להכיל" את המתקפה בהובלת ארצות הברית וציינו כי היעדים שהותקפו פונו לפני כמה ימים הודות לאזהרה מרוסיה. בכיר בכוחות התומכים בדמשק טען כי רק 30 טילים שוגרו במתקפה, וכשליש מהם יורטו: "הייתה לנו התרעה מוקדמת בנוגע לתקיפה מהרוסים, וכל בסיסי הצבא פונו לפני כמה ימים".

תמונה כלליתאחד הטילים שהופלו לפי הסורים

 

בסוריה הוסיפו כי "טילי התוקפנות המשולשת לא השיגו את מטרותיהם, זאת בשל יירוטם על-ידי מערכות ההגנה האווירית, הריסתם והסטתם ממסלולם". ברוסיה הגיבו בחריפות ואמרו: "מאיימים עלינו, ויהיו לכך השלכות. להעליב את נשיא רוסיה זה דבר בלתי מתקבל על הדעת".   

 

מרכז המעקב הסורי אחר זכויות אדם טוען כי שלוש שלוחות של מרכזי המחקר CERC ("סרס", המוכר כ"רפאל הסורי") הותקפו הלילה - בדמשק (בארזה), בפרבריה ובחומס. בהודעה מטעם הארגון נמסר שיעדי התקיפות היו מתקנים של צבא אסד. לפי דיווחים רשמיים בסוריה, פרט לתקיפת מרכז בארזה, הותקף גם הבסיס הצבאי באל-כיסווה, שם נטען כי יורטו 13 טילים ששוגרו לעברו.

 

גורם מהמורדים הסורים באזור קלמון אמר כי לוחמיו דיווחו על מתקפה ליד העיירה א-רואייבה וכן ליד שדה התעופה דומייר. שדה תעופה זה הוא המקום שממנו על פי ההערכות המריאו המסוקים שביצעו את הטבח הכימי בדומא. בנוסף, ככל הנראה הוא משמש לאחסון דלק לטילים בליסטיים ואולי גם לנשק כימי.  

 

בישראל קיבלו התרעה מראש על התקיפה המשולבת, ובצה"ל הגבירו דריכות בצפון, אך במישור האזרחי מתקיימת שגרה מלאה. גם טורקיה קיבלה הודעה מוקדמת, ובירכה על התקיפה.