סגור
שים לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חווית הגלישה הטובה ביותר | קרא עוד

  "סנדק הטרור". עזמי בשארה, דמות מפתח בקטאר

  הח"כ שנחשד בריגול לטובת חיזבאללה וברח מישראל הפך לאחד הדיפלומטים המובילים בקטאר, מקורב למקבלי ההחלטות ודמות תקשורתית מוכרת. סעודיה ובעלות בריתה מכנות אותו "סנדק הטרור" ו"רספוטין של דוחא"

  AFP

  חבר הכנסת לשעבר עזמי בשארה הפך לאחד הדיפלומטים המובילים בקטאר, בתקופה שהמדינה מנסה להתמודד עם המשבר שפרץ בעקבות החרם של שכנותיה.

   

  בשארה נמלט מישראל ב-2007 אחרי שנחשד בריגול לטובת חיזבאללה, ומאז המציא את עצמו מחדש בקטאר. הוא הפך מקורב למקבלי ההחלטות במדינה ולדמות תקשורתית מוכרת, עם יותר מ-1.4 מיליון עוקבים בטוויטר. מתנגדיו של בשארה טוענים שהוא מחליף את בני בריתו לעיתים תכופות, ותומך בטרור יחד עם קטאר.


  סעודיה, איחוד האמירויות, מצרים ובחריין ניתקו לפני שנה את היחסים עם קטאר, והאשימו אותה בתמיכה בטרור. קטאר היא בת ברית של איראן, שתומכת בפעילות חיזבאללה. הפרשן תיאודור קראסיק אומר שלבשארה יש "תפקיד מרכזי ביחס של קטאר למזרח התיכון ולעולם באמצעות התקשורת והמחקר".

   

  לפי קראסיק "אין עוררין" על השפעתו של בשארה בקטאר. "בהתחשב במאבק הקשה במפרץ, והסבירות הפילוג יהיה קבוע, האינטלקטואל הפלסטיני צפוי להמשיך למצוא בדוחא מקום מבטחים", הוסיף הפרשן.


    

  ברשתות החברתיות ובערוצי הטלוויזיה שמזוהים עם סעודיה ובנות בריתה מתייחסים לבשארה כ"רספוטין של דוחא", סוכן מוסד ו"סנדק הטרור".

   

  "מה שנכתב על בשארה בתקשורת במפרץ מוגזם לגמרי", אומר אנדראס קריג, מומחה ביטחון שמייעץ לממשלת קטאר. "הוא פלסטיני נוצרי שהחזיק בדרכון ישראלי. הוא היה פעם סוציאליסט אבל שינה את דעותיו במשך הזמן", הוא אמר. "לקרוא לו 'סנדק הטרור' זה חסר היגיון".

  צילום: AP (צילום: AP)
   

  סעודיה אוסרת למכור בממלכה את ספריו של בשארה, וב-2014 דרשה מקטאר לסגור את מכון המחקר הערבי למחקרים פוליטיים בדוחא, שבשארה עומד בראשו. הפרשן קריג אמר שסעודיה ואיחוד האמירויות מתייחסות לכל התנגדות כאיום על המדינה, כולל "הנרטיב הליברלי של מכון המחקר של בשאר וכלי התקשורת שמנוגדים למדיניות של אבו דאבי וריאד".

   

  מתנגדיו של בשארה אומרים שהאינטרס היחיד שלו הוא לדאוג לעצמו. הפרשנים מעריכים שהוא ישרוד פוליטית בלי קשר לתוצאות המשבר במפרץ. "אם קטאר תשנה את דרכה, בשארה יברח למקום אחר", אומר הפרשן קראסיק.