עוף דורס שאליו חובר חומר דליק התגלה בעוטף עזה

סמוך לנחל הבשור נמצא בז שעליו רתמה עם חוט שבקצהו חומר דליק. מבדיקה ראשונית של אנשי רשות הטבע והגנים עולה כי הבז נקשר לרתמה ולא הסתבך בחוט עם חומר דליק

מתן צורי, אילנה קוריאל וארז ארליכמןפורסם 18:54, 16/07/2018
תמונה כלליתתמונה כלליתתמונה כללית
הבז שנמצא בעוטף עזה כשחומר דליק קשור אליו (צילום: רשות הטבע והגנים)

 

בז, שאליו היה קשור חבל עם חומר דליק, התגלה אחר הצהריים (ב') סמוך לגדר עם רצועת עזה, מערבית לנחל הבשור. במהלך היום פעלו כוחות כיבוי ב-15 ששריפות שפרצו בעוטף עזה עקב בלוני תבערה שהופרחו משטח הרצועה לעבר ישראל. מבדיקה ראשונית של אנשי רשות הטבע והגנים עולה כי הבז נקשר לרתמה ולא הסתבך בחוט עם חומר דליק. הבז נמצא מת.

 

בתמונה, שצילמו אנשי רשות הטבע והגנים, ניתן לראות כי הבז חובר ברתמה לחוט, שבקצהו חומר דליק. ברשות הטבע והגנים אמרו כי כיוון שחוברה לבז רתמה עם חבל וחומר דליק - סביר להניח כי הוא נשלח מרצועת עזה.

 


 

הבז המצוי נחשב לאחד הדורסים היציבים והנפוצים ביותר בישראל. ניתן לאתר אותו בעיקר באיזורים פתוחים, שדות, חורשות ואפילו ישנם קינונים רבים באיזורי הערים. המזון החביב עליו הוא נברנים, חרקים, ציפורים וזוחלים. למרות שהוא נחשב לדורס יום קטן עד בינוני, הוא שומר בקנאות על טריטוריית המחייה שלו ואינו נרתע מלתקוף עופות ודורסים גדולים ממנו הפולשים לאזור. הבז המצוי נחשב לבעל מעוף מהיר במיוחד ומסוגל לצוד את טרפו באוויר.

 

בעבר, בזים מצויים ועופות דורסים נוספים שנתפסו בניגוד לחוק לגידול ואילוף באזור עזה, הגיעו לשטח ישראל כשהם פצועים ונלקחו לטיפול וטרינרי.


צילום: רשות הטבע והגנים (צילום: רשות הטבע והגנים)

צילום: רשות הטבע והגנים (צילום: רשות הטבע והגנים)

 

מוקדם יותר תקף חיל האוויר שתי עמדות של חמאס הסמוכות לחוליית מפריחי בלונים בצפון הרצועה. מדובר צה"ל נמסר כי "התקיפה בוצעה בתגובה לטרור האש שמוביל ארגון הטרור חמאס כנגד אזרחי ישראל וריבונותה".

 

צילום: דודי מרקוכך נראה בז מצוי (צילום: דודי מרקו)

 

אם מדובר אכן בבז, שנשלח מרצועת עזה לישראל כדי להצית דליקה, זו הפעם הראשונה שארגוני הטרור ברצועה משתמשים בבעלי חיים כדי להצית שריפה ביישובי עוטף עזה. ברשות הטבע והגנים אמרו כי ההערכה היא כי אכן מדובר בבז שנשלח לשטח ישראל על מנת לגרום לשריפה.

 

שריפה גדולה פרצה בשעות הצהריים בבמאגר שקמה סמוך לקיבוץ כרמיה. צוותי כיבוי רבים בסיוע כלי צמ"ה של הצבא ומטוסי כיבוי מטייסת אלעד פעלו באזור.

 

במקביל לשריפות שנגרמו עקב בלוני תבערה בעוטף, הופר השקט בעוטף עזה לאחר שזוהה שיגור רקטה מהרצועה והופעלה אזעקת צבע אדום בשני יישובים במועצה האזורית חוף אשקלון. תושבים באזור דיווחו על שמיעת פיצוצים, וכעבור זמן מה הודיע צה"ל כי הרקטה התפוצצה בשטח הרצועה. מדובר באזעקה הראשונה שמופעלת ביישובי עוטף עזה מאז הלילה שבין שבת לראשון.

 

 

 

לכתבה זו 114 תגובות
הוספת תגובה