תמונה כללית

משרד החוץ נגד BBC: "מטים במכוון את המציאות"

רשת החדשות הבריטית צייצה וכתבה בכותרת ידיעת ההסלמה כי "אישה ובתה התינוקת" נהרגו בתקיפות צה"ל בעזה - ללא כל אזכור של מטח הרקטות לעבר ישראל. דובר משרד החוץ הגיב: "ישראל הגיבה על ירי שכוון נגד אזרחים. שנו מיד את הכותרת". בהמשך שונתה הכותרת באתר והציוץ נמחק

ynetפורסם 10:05, 09/08/2018
תמונה כלליתתמונה כלליתתמונה כללית
שוב עימות בין רשת BBC לישראל: ליל הרקטות והאזעקות, ועימן תקיפות צה"ל בעזה, סוקר בהרחבה בתקשורת העולמית, אך ברשת החדשות הבריטית BBC בחרו להתייחס לנעשה ברצועת עזה. "אישה ותינוקת נהרגו בתקיפות צה"ל", נכתב בכותרת הציוץ של הרשת ובכותרת הכתבה באתר החדשות, ללא כל אזכור למטח הרקטות הכבד לעבר דרום הארץ.

תמונה כלליתהכותרת באתר BBC לפני ששונתה

תמונה כלליתוכך נראה הציוץ של BBC
 

 

תמונה כלליתוכך נראתה הכותרת לאחר ששונתה

דובר משרד החוץ עמנואל נחשון הגיב בחשבון הטוויטר של BBC וזעם: "זו תלונה רשמית של משרד החוץ הישראלי. הכותרת הזו היא הטיה מכוונת של המציאות (זו המקבילה הדיפלומטית ל'זהו שקר', אם לא הבנתם). חמאס כיוון נגד אזרחים וצה"ל הגן עליהם. שנו את הכותרת הזו מיד".

 

בזמן שבחשבון הטוויטר לא שינו בתחילה את הכותרת, בידיעה באתר החדשות שונתה הכותרת ל"תקיפות בעזה הרגו אישה ותינוקת לאחר שטילים פגעו בישראל". בהמשך נמחק גם הציוץ המקורי בטוויטר, ונכתב ציוץ חדש: "הצבא הישראלי מוסר שהוא תקף מטרות חמאס בתגובה לירי של עשרות רקטות לעבר ישראל".

 

 

זו לא הפעם הראשונה שנרשם עימות על רקע הסיקור של רשת החדשות הבריטית. רק בחודש שעבר זעמו במשרד החוץ על BBC וגם על רשת CNN לאחר שמיקדו את הכותרות שלהן בהרג פלסטינים בעקבות תקיפות צה"ל שבוצעו לאחר שצלף ירה והרג את הלוחם אביב לוי ז"ל בגבול הרצועה.

 

הסלמה בדרום - כתבות נוספות:

תמונה כלליתחמאס רואה שישראל נרתעת ממבצע - ומרשה לעצמו/רון בן ישי

תמונה כלליתאלו היעדים שתקף צה"ל

תמונה כלליתבכיר בצה"ל: "מתקרבים למערכה, נעביר כוחות לדרום"

תמונה כלליתבצל ההסלמה: הנחיות פיקוד העורף

 

בחודש יוני הודתה הנהלת רשת BBC כי הפרשן והמגיש הבכיר אנדרו מאר הפר את כללי העריכה העיתונאית עם "טענה מוליכת שולל" ולפיה "ישראל הרגה הרבה ילדים פלסטינים". את הדברים אמר מאר בתוכניתו לפני כחודשיים וחצי, כשהתייחס לסוף השבוע השני של "צעדת השיבה", שבמהלכו נהרגו תשעה פלסטינים בגבול רצועת עזה.

 

תקיפות חיל האוויר ברצועה (דובר צה"ל)

צילום: רויטרסנזק ברצועת עזה לאחר הפצצות צה"ל (צילום: רויטרס)

תמונה כלליתהכותרת ב"לה רפובליקה" האיטלקי

בשנה שעברה עוררה רשת BBC את זעמה של ישראל לאחר שבסיקור פיגוע בירושלים, שבו נרצחה לוחמת מג"ב הדס מלכא, נכתב בכותרת הידיעה "שלושה פלסטינים נהרגו לאחר דקירה קטלנית בירושלים". לאחר מכן שונתה הכותרת ל"שוטרת ישראלית נדקרה למוות". למחרת התנצלו ברשת הבריטית ואמרו כי "הכותרת לא שיקפה את אירועי הפיגוע, מתנצלים על הפגיעה".

 

ברוב אתרי החדשות הגדולים האחרים בעולם הכותרות היו מאוזנות בהרבה, וגם אלה שבחרו לציין בכותרת את מות האם הפלסטינית ובתה הדגישו לכל הפחות בכותרת המשנה שההפצצות הישראליות באות בתגובה על ירי של כ-150 רקטות מעזה.

 

בלט בחריגותו אתר האינטרנט של העיתון האיטלקי הנפוץ "לה רפובליקה", שבו התנוססה הבוקר הכותרת: "עזה: אם פלסטינית הרה ובתה, בת שנה וחצי, נהרגו בהפצצות". בכותרת המשנה נכתב רק: "בין הקורבנות גם גבר בן 30. ההסלמה הנוכחית ברצועה באה בשעה שמצרים והאו"ם מתווכים בניסיון להביא להפסקת אש".

 

שיגור הרקטות מהרצועה לא הוזכר כלל בהפניה לכתבה מהעמוד הראשי, ורק קוראים שהתעמקו בקריאה ולא הסתפקו בכותרת המשנה נחשפו למידע על הירי מעזה.

 

לכתבה זו 8 תגובות
הוספת תגובה