סופית: אירוויזיון 2019 ייערך בישראל

בתום דיונים קדחתניים, קיבלו אנשי התאגיד את מתווה האוצר ויפקידו את סכום הערבות הנדרש: "האוצר התחייב כי במקרה שהאירוויזיון לא יתקיים בישראל בשל נסיבות שאינן תלויות בתאגיד - תובא לממשלה הצעה למתן פתרון"

מורן אזולאי ורן בוקר
תמונה כלליתתמונה כלליתתמונה כללית

אנשי תאגיד השידור הציבורי "כאן" קיבלו אחר הצהריים (ג') את המתווה של משרד האוצר. המשמעות: האירוויזיון ייערך סופית בישראל.

 

מהתאגיד נמסר כי "כאן רואה באירוח האירוויזיון בישראל חשיבות גדולה למדינה בחשיפה תדמיתית ובהיותו מנוף כלכלי לישראל. אחרי מגעים קדחתניים התחייב האוצר כי במקרה שהאירוויזיון לא יתקיים בישראל בשל נסיבות שאינן תלויות בתאגיד, תובא לממשלה הצעה למתן פתרון לתאגיד באשר לסכום הערבות שיחולט.

 

נאום הזכייה של נטע ברזילי (קרדיט: באדיבות כאן 11)

 

"עקב כך התאגיד יפקיד היום את סכום הערבות, בסך 12 מיליון אירו. התאגיד מאמין כי ממשלת ישראל תעשה כל שביכולתה להבטיח קיום אירוויזיון ראוי ומכובד בישראל ותעמוד בהתחייבויות שריה, כפי שבאו לידי ביטוי בתקשורת, באשר לתקצוב התחרות. נושא מימון הארווזיון יידון בין התאגיד והצוותים המקצועיים באגף תקציבים. הצוותים המקצועיים יביאו את המלצתם בפני הגורמים המוסמכים". 

 

מוקדם יותר דווח כי לפי הסיכום המתגבש ייקח תאגיד השידור הציבורי הלוואה ללא מעורבות האוצר או הממשלה. זאת כדי להעמיד את הערבות לטובת איגוד השידור האירופי (EBU). המדינה תגבה את התאגיד אם תחולט הערבות, רק במקרה שבו מלחמה או כוח עליון גרמו לביטול האירוע. זאת בכפוף לשיקול דעת של משרד האוצר. 

 

את הערבות צריך התאגיד להפקיד בבנק בשווייץ על מנת להבטיח את קיום התחרות בישראל. התאריך המיועד להפקדת הערבות פג, אולם ה-EBU נתן ארכה שתסתיים היום.

 

כחלון באולפן ynet על האירוויזיון (צילום: משי בן עמי )

 

בכיר באוצר הבהיר כי המחלוקת הנוכחית נגעה רק לעניין העמדת הערבות הנדרשת על פי האיגוד המארגן את התחרות. בנוגע למימון הפקת האירוע אמר: "נערוך דיון תקציבי ענייני בנושא המימון ונחליט מה הסכום שנעמיד לצורך האירוע".

 

סלע המחלוקת בין הממשלה לתאגיד נסוב סביב השאלה מי ישלם את הערבות. התאגיד טען כי לא יוכל לעמוד בתשלום אלא אם יפטר 200 עובדים או לחלופין יקצץ בהפקות מקור בטלוויזיה, שלשמן למעשה הוקם. הממשלה סירבה להעביר את הכסף בטענה כי התאגיד מסוגל לעמוד בעלויות, אלא שמועצת התאגיד החליטה שהיא לא מוכנה להכניס את הגוף לגירעון בעקבות לחצים פוליטיים.

 

בבוקר התראיין באולפן ynet ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי. הוא הציע לסייע בפתרון המשבר, ואמר כי הממשלה עוסקת במלחמה עם תאגיד "כאן" במקום לפתור את בעיית הערבות. "אנחנו מוכנים לתת את האולמות של מרכז הירידים, אך זה לא הסיפור. במקום להתלהם שיעסקו בעניין עצמו. מה זאת ההתלהמות הזאת? 'אם לא תעשו ככה נסגור את התאגיד'. הכוחנות הזאת של 'תעשו רק לפי מה שאמרנו'. האירוויזיון הוא חשוב מאוד למדינה. זאת ההזדמנות להראות את ישראל היפה. זה תורם לכלכלה, לתיירות ולכולם".