תיעוד: מג"ד בגבעתי מרתק את פניו של חייל לרצפה

המג"ד רצה למנוע את בריחתם של שלושה טבחים ממוצב בשומרון. בסרטון שהגיע ל-ynet ניתן לראות שהמג"ד ריתק אחד מהם לרצפה רק לאחר שניסה לשכנע אותו ואת חבריו להישאר ושיפתור את בעיותיהם. במצ"ח הוחלט שלא לפתוח בחקירה פלילית והמג"ד, שטען כי פעל מתוך אחריות לחיילים, ננזף

יואב זיתון
תמונה כלליתתמונה כלליתתמונה כללית
המג"ד תועד מרתק חייל לרצפה 

קצין בכיר הפעיל כוח נגד פקודיו: בסרטון שהגיע לידי ynet נראה מפקד גדוד בחטיבת גבעתי, קצין בדרגת סגן אלוף, בולם בכוח פיזי חייל ששירת תחתיו ומרתק את פניו לרצפה. לאחר תחקיר שנערך בצה"ל ננזף המג"ד על התנהגותו, ובמשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח) הוחלט שלא לפתוח בחקירה פלילית.

 

התקרית התרחשה לפני כשבוע ביישוב בשומרון שצמוד לו נמצא מוצב של הגדוד. מפרטים שעולים מהאירוע ולטענת קרוביהם של שלושה חיילים מהגדוד, הם ניסו לצאת הביתה באותו יום על אף שנאסר עליהם לעשות זאת.

 

המג"ד התנגד ליציאתם ותפס אותם ביציאה מהמוצב. כשלא נענו לדרישתו לעצור, בסרטון ניתן לראות כי הוא ריתק את אחד החיילים לרצפה ודרש ממנו לעלות לרכב. באותו זמן החייל הפציר במג"ד לשחרר אותו מאחיזתו.

 

מדובר בחיילי מפקדה ולא בלוחמים. האירוע התרחש לנגד עיניהם של חיילים נוספים ושל גורם ביטחוני אזרחי מהגזרה. לאחר תחקיר שבוצע על ידי מח"ט גבעתי, אל"מ דדו בר-כליפא, ומפקד אוגדה 162, תא"ל עודד בסיוק, המג"ד ננזף על התנהגותו.

תמונה כלליתמתוך התיעוד
 

הסרטון הועבר על ידי החיילים המעורבים למצ"ח, שם הוחלט שלא לפתוח בחקירה פלילית. מתחקיר שנערך בחטיבה עולה כי הגדוד סגר שבת בסוף השבוע שעבר, ואחד הטבחים, שנמצא בהליכי יציאה מהגדוד, סירב להישאר וביקש לצאת הביתה. החייל יצא עם שני טבחים אחרים מהמוצב לתחנת אוטובוס ביישוב הצמוד, במטרה לצאת הביתה כנפקדים.

 

אחד המפקדים הבחין בכך והקפיץ למקום את המג"ד, שהגיע תוך דקות. לפי תחקיר האירוע, המג"ד ניסה לשכנע את השלושה לחזור למוצב, הבטיח לשוחח עימם לאלתר במשרדו כדי לפתור את בעיותיהם, והפציר בהם כי יש להם אחריות על לוחמי הגדוד.

 

כשאלה סירבו, וכאשר המג"ד הבחין כי אוטובוס ההסעה מתקרב לאסוף אותם, הוא התקשר לרס"ר היחידה וביקש להקפיץ למקום ניידת של משטרה צבאית. הניידת בוששה לבוא, והמג"ד התייעץ טלפונית עם קצין מהמשטרה הצבאית הרלוונטי לגזרה, אם הוא יכול להפעיל כוח פיזי מתון כדי למנוע את בריחת החיילים מהמוצב שנמצא בין שכם לקלקיליה.

 

כשהאוטובוס התקרב, לפי התחקיר, מנע הקצין באופן פיזי את עליית אחד החיילים עליו. החייל השתולל והמג"ד נמנע מלהכות אותו או לבעוט בו. הטבח שעמד במרכז האירוע ברח בסופו של דבר הביתה וטרם חזר. שני חבריו חזרו בחלוף דקות למוצב לשיחה אישית עם המג"ד.

 

המג"ד הסביר בתחקיר כי פעל למען רווחת לוחמי הגדוד, כדי שלא יישארו ללא טבחים ואוכל חם בסוף השבוע, וכן כדי למנוע ענישה חמורה כלפי הטבחים. מדובר צה"ל נמסר: "האירוע מוכר ודווח על ידי מפקד הגדוד מיד לאחר התרחשותו. מפקד האוגדה תחקר את האירוע והקצין ננזף".