סגור
שים לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חווית הגלישה הטובה ביותר | קרא עוד

  הפיליפינים בישראל מחכים לדוטרטה: "לא יכולים לישון מרוב התרגשות"

  נשיא הפיליפינים ייפגש עם אזרחיו שחיים כיום בישראל, וההתרגשות בקהילה הפיליפינית בשיאה. "אני לראשונה אסגור את החנות באמצע היום, זה אירוע מיוחד", אמרה ג'סיקה. כריסטינה הוסיפה: "אני סופרת את הימים לאחור"

  ענבר טויזר

   

  נשיא הפיליפינים, רודריגו דוטרטה, יגיע ביום ראשון הקרוב לביקור דיפלומטי, לראשונה בתולדות ישראל. מלבד הביקורים הרשמיים עם ראשי המדינה וב"יד ושם", דוטרטה צפוי להיפגש עם כ-1,300 אזרחי הפיליפינים שגרים בישראל, ובקהילה ההתרגשות כבר ניכרת.


  ווינסטון סנטה, מייסד הארגון למען פיליפינים בישראל סיפר: "אנחנו מאוד מתרגשים לקראת הביקור. הפופולאריות של הנשיא הפיליפיני מאוד גבוהה, ייתכן שהוא הנשיא האהוב ביותר אי פעם, וכולם מתרגשים לקראת בואו".

   

  "הנשיא פעיל ביחסים העסקיים הבינלאומיים והפגישות הדיפלומטיות שלו מלוות בדרך כלל בפיתוח הקשרים הכלכליים שלנו. הוא גם ידוע בשל הקמפיין שהוא מנהל נגד סמים - בעיה גדולה במדינה. כמו כן, הוא מנסה לגדוע את השחיתות והבירוקרטיה בממשל", הסביר סנטה את הפופולאריות של דוטרטה.

  צילום: משה מזרחיסנטה. "רוב הפיליפינים שחיים כיום בישראל הם תומכי הנשיא" (צילום: משה מזרחי)

  הדעות חלוקות בנוגע למדיניותו של דוטרטה. "היחס לנשיא אצל הפליפינים הוא בדרך כלל קיצוני - או שאתה מאוד אוהב אותו, או שאתה שונא אותו", אמר סנטה. "אבל זה פועל כמו בכל מקום. אפשר לומר שרוב הפיליפינים החיים כיום בישראל הם תומכי הנשיא".

   

  בל בלדינגר, שהגיעה לישראל לפני 23 שנה, סיפרה על ההערצה שלה לנשיא הפיליפיני: "אני מעריצה אותו, את סדר היום הפוליטי שלו, איך שהוא שולט בפיליפינים. אני מאוד מעריכה את האופן שבו הוא פועל נגד שחיתות בממשלה".

   

  כמי שעוסקת בתיירות, היא מקווה שהביקור יסייע בניפוץ הסטיגמות על הפיליפינים בישראל: "חשוב לי שאנשים ידעו שהפיליפינים לא עוסקים אך ורק בסיעוד, יש בינינו כאלה שעוסקים במקצועות אחרים: בשגרירות, באו"ם, אחיות בהדסה או בשערי צדק. הישראלים צריכים להכיר ולראות גם את הצדדים האלה שלנו".

  צילום: משה מזרחיג'סיקה. לכבוד הביקור תסגור את החנות באמצע היום (צילום: משה מזרחי)


  צילום: משה מזרחיכריסטינה. "לא יכולים לישון מרוב התרגשות" (צילום: משה מזרחי)

  ג'סיקה בלנקו, שנמצאת כבר 18 שנים בישראל ונבחרה להשתתף בקבלת הפנים של חברי הקהילה לנשיא הפיליפיני - סיפרה על ההתרגשות לקראת המפגש: "ביום ראשון זאת תהיה הפעם הראשונה שאני אסגור את החנות שלי באמצע היום, זה אירוע מיוחד שלא קורה כל יום".

   

  גם כריסטינה דיזון, שחיה בארץ כבר 20 שנה, מחכה לבואו של הנשיא: "אני מאוד מתרגשת וסופרת את הימים לאחור. אנחנו לא יכולים לישון מרוב התרגשות". לדבריה, מאז שדוטרטה נבחר לנשיא התרחשו תהליכים חיוביים בפיליפינים.

   "בפברואר האחרון ביקרתי שם והרגשתי את ההבדל, מרגישים ברחובות ירידה ברמת השחיתות ובסמים. אני לא מבינה למה אנשים אומרים שהוא נשיא לא טוב, קשה לי להבין למה משמיצים אותו".

   

  כריסטינה פנתה גם ישירות לנשיא: "תודה לך, זמן רב שאנחנו חולמים שתגיע לישראל. כולם שמחים ולוקחים יום חופש כדי לקבל את פניך. שתזכה לראות עד כמה הפיליפינים בישראל אוהבים אותך"