סגור
שים לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חווית הגלישה הטובה ביותר | קרא עוד

  מייקל מור: "טראמפ מקבל אורגזמה כשהוא שומע את נתניהו מדבר"

  "טראמפ אוהב את הדרך שבה נתניהו השתלט על העניינים. הוא אוהב את הבחור שאין לו שום כבוד לזכויות אדם ולהגינות אנושית, מדמיין את עצמו במקומו ומקווה להיות שם" - בריאיון לרגל סרטו החדש על עליית טראמפ, מייקל מור מסביר למה ראש ממשלת ישראל הוא הדמות הנערצת על נשיא ארה"ב

  אמיר בוגן, טורונטו
  "פרנהייט 9.11" - טריילר 
   

  בפרויקט הקולנועי-תיאטרלי האחרון שלו ערב בחירות 2016 בארצות הברית, מייקל מור הציע תחזית קודרת לפיה דונלד טראמפ עומד לנצח ולהיבחר כנשיא האמריקני. עתה, כמעט שנתיים לאחר אותן בחירות, הדוקומנטריסט הפרובוקטיבי משחרר סרט חדש, "פרנהייט 9.11" שמו, ובו הוא משרטט דיוקן של אומה שלמה – אומה שנשבתה בקסמו של איש העסקים הניו-יורקי הוולגרי, כשבין היתר הוא מסביר כיצד כשלי ממשל אובמה הובילו לנצחונו. בריאיון ל-ynet לרגל הקרנת הבכורה של הסרט בפסטיבל טורונטו, מור מתאר כיצד בעיניו האדם החזק בעולם נשבה בקסמו של ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, כשהוא סבור שהוא "מקבל אורגזמה כשהוא שומע את נתניהו מדבר".

   

  בסרטו החדש מור מספק פרשנות משלו, שערורייתית למדי, לנסיבות בחירת טראמפ. הוא מתאר את אובמה כמי שבגד בעקרונות של בוחריו, וכמי שהעדיף להתחנף לאליטות במקום לתמוך במעמדות הנמוכים שתמכו בו, בהם תושבי העיר פלינט שבמישיגן, עירו של מור עצמו, אשר עד היום מתמודדים עם משבר תברואתי הנוגע לאספקת המים המקומית. לצד ההאשמות כלפי הנשיא הקודם, מור מטיח ביקורת קשה בנשיא הנוכחי ואף משווה בינו לבין אדולף היטלר. הוא עורך הקבלה בין נסיבות עלייתו לבין אלו של הפיהרר בגרמניה של שנות ה-30, ורומז שהמניעים מאחורי הנאציזם זהים לאלה של המשטר הנוכחי בארצות הברית, עם נאומי השנאה של טראמפ, מדיניות ההפרד ומשול שהוא מנהיג והטרור בסביבתו בבית הלבן. 

   


   

  על פי הבמאי, הדמות הנערצת על הנשיא האמריקני היא בנימין נתניהו, ראש ממשלת ישראל. "את מי טראמפ מעריץ? הגבר החזק", אומר מור בריאיון ל-ynet, "לפני כמה זמן הוא ניסה להגיד את שמו, וביבי לא הסתדר עם נתניהו, אז הוא קרא לו 'ביטניהו, ביביניהו'. אבל הוא אוהב את הבחור הזה. הוא אוהב את הבחור שאין לו שום כבוד לזכויות אדם ולהגינות אנושית. הוא אוהב את הדרך שבה נתניהו השתלט על העניינים ואמר לכולם: 'לכו תזדיינו וזוזו מהדרך שלי. אתם בני אנוש פחותים ממני, אתם תעשו מה שאני אומר לכם, ואתם תחיו היכן שאני אומר לכם לחיות. אתם תאכלו חרא כשאני אומר לכם לאכול חרא ואני אפציץ אתכם מתי שמתחשק לי'. וטראמפ לבטח מקבל אורגזמה כשהוא שומע את נתניהו מדבר. הוא מדמיין את עצמו במקומו ומקווה להיות שם מכיוון שהוא אוהב את הנתניהוז, והוא אוהב את האוטוקרטיה שלהם. זה החלק העצוב של זה".

   

  בריאיון הנרחב בטורונטו, שיפורסם במלואו לקראת יציאת "פרנהייט 9.11" בישראל, מור אומר כי הוא בטוח שיש ישראלים ששרויים ביאוש בעקבות המצב בארצם ומוסיף: "אני בטוח שטראמפ מייחל לכך שהיה לו את השכל שיש לנתניהו. כי תראה את זה כך - יש לך בחור מקווינס (טראמפ), ובחור מברוקלין (נתניהו). והבחור מברוקלין מנהל את המדינה שלו כמו מלך, והבחור מקווינס מנסה להבין מה קורה ולא יודע במי לבטוח בבית הלבן שלו. החבר'ה מקווינס מאמינים שהם אנדרדוגים ביחס לברוקלין. אני מרגיש רע על העולם הזה, ששני אנשים מניו יורק מנסים לשלוט עליו ככה".