טראמפ הטיל מכסים על סחורות בשווי של 200 מיליארד דולר על סין

בהחרפה נוספת של מלחמת הסחר בין המעצמות, הודיע הנשיא האמריקני כי המכסים החדשים ייכנסו לתוקף כבר בשבוע הבא. טראמפ מאיים כי אם סין תגיב במכסים משלה, "נוציא לפועל את שלב 3 - מכסים נוספים בשווי של 267 מיליארד דולר". למרות דבריו של טראמפ בעבר, מוצרי אפל לא יתייקרו

סוכנויות הידיעותפורסם 05:05, 18/09/2018
תמונה כלליתתמונה כלליתתמונה כללית
מממש את האיום: נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הכריז הלילה (יום ג') כי ארצות הברית תטיל מכסים על סחורות בשווי של כ-200 מיליארד דולר המיובאות מסין, בהחרפה נוספת של מלחמת הסחר בין המעצמות. עם זאת, טראמפ פטר מהמכסים, בניגוד לאיום שהשמיע מוקדם יותר החודש, מוצרים פופולאריים כגון אייפונים.


 

בייג'ינג הזהירה בעבר כי היא עשויה להגיב בהטלת מכסים משלה, על סחורות אמריקניות בשווי כולל של 60 מיליארד דולר, אם ארה"ב תטיל נגדה מכסים נוספים כפי שטראמפ איים בעבר - וכעת מימש. בהודעה על הטלת המכסים החדשים, טראמפ התייחס לאזהרה הסינית ואמר כי אם סין אכן תגיב בצעדים נגדיים משלה, "נוציא לפועל באופן מיידי את שלב מספר 3 - מכסים נוספים בשווי של כ-267 מיליארד דולר".

 

המכסים החדשים ייכנסו לתוקף ב-24 בספטמבר, יום שני הבא. לפי הודעת הממשל, בתחילת השנה הבאה שיעור המכסים החדשים יעלה מ-10% ל-25%. "היינו ברורים מאוד בנוגע לשינויים שצריכים לקרות, ונתנו לסין כל הזדמנות להתייחס אלינו באופן הוגן", מסר טראמפ. "אבל, עד עכשיו, סין סירבה לשנות את אופן התנהלותה".

 

למרות האיום של טראמפ כי מוצרי ענקית הטכנולוגיה אפל ייתקרו בעקבות המכסים בחדשים, רשימת המוצרים שייכללו במכסים החדשים לא כללה אייפונים. בציוץ בטוויטר לפני כשבועיים שלח טראמפ מסר ישיר לאפל, וקרא לה להעביר את מפעליה לארצות הברית: "המחירים של אפל עלולים להתייקר בגלל המכסים המאסיביים שאנחנו עשויים להטיל על סין - אבל יש פתרון קל שבו יהיה מכס אפסי ותמריץ מס. תייצרו את המוצרים שלכם בארצות הברית במקום בסין. תתחילו לבנות מפעלים חדשים עכשיו".

 

לפי הממשל האמריקני, בעקבות שימוע ציבורי שנערך לקראת הטלת המכסים, הוסרו מהרשימה כמה פריטים, ובהם מוצרי בטיחות כגון קסדות לאופניים.

 

מדובר כאמור בהחרפה נוספת במלחמת הסחר בין המדינות. ארה"ב הגדילה בחודש שעבר ל-50 מיליארד דולר את שווי הסחורות הסיניות המיובאות שעליהן מוטלים מכסים של 25%. הממשל האמריקני הודיע אז כי נכנסו לתוקף מכסים על סחורות מיובאות בהיקף של 16 מיליארד דולר, לאחר שבחודש שלפניו נכנסו לתוקף מכסים בהיקף של 34 מיליארד דולר. סין הגיבה בהטלת מכסים על תוצרת אמריקנית בהיקף זהה.

צילום: רויטרסמכשירי אייפון. לא ייכללו במכסים החדשים למרות האיום של טראמפ (צילום: רויטרס)

 

ההחרפה מגיעה ברקע שיחות שקיימו שתי המעצמות בניסיון לפתור את המחלוקות ביניהן בתחום הסחר. שר האוצר האמריקני, סטיב מנוצ'ין, הזמין בשבוע שעבר בכירים מסין לשיחות בנושא, אך טרם נקבע מועד מדויק למגעים.

 

גורם בכיר בממשל טראמפ אמר לעיתונאים כי וושינגטון פתוחה לשיחות נוספות עם בייג'ינג. "זה ניסיון לעבוד עימה ולומר, 'זה הזמן שתטפלו בפרקטיקות המסחר הלא-הוגנות שאנחנו ואחרים זיהו ואשר פוגעות בכל מערכת המסחר", אמר הגורם על המכסים החדשים.

 

בתעשיית הקמעונאות האמריקנית ציינו כי המכסים יוטלו, בין היתר, על גרילים המבוססים על גז בשווי של מיליארד דולר, מזוודות ותיקי מסע בשווי של 843 מיליון דולר, מזרונים בשווי של 825 מיליון דולר, ושואבי אבק בשווי של 1.9 מיליארד דולר.

 

"מכסים הם מיסים על משפחות אמריקניות, נקודה", אמר הון קואץ', סגן נשיא איגוד מנהיגי תעשיית הקמעונאים האמריקני. "הצרכנים ולא סין יסבלו מהמכסים הללו וחקלאים אמריקנים ייפגעו עוד יותר מצעדים נגדיים".

 

לכתבה זו 61 תגובות
הוספת תגובה