סגור
שים לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חווית הגלישה הטובה ביותר | קרא עוד

  נתניהו חתם: מכירת תעש לאלביט מערכות תושלם

  ל"כלכליסט" נודע כי ראש הממשלה, שהחליף את אביגדור ליברמן בתפקיד שר הביטחון, חתם על מתן היתר השליטה לאלביט מערכות לשם רכישת תעש ב-1.8 מיליארד שקל

  גולן חזני, אמיתי גזית ובילי פרנקל

  השלמת עסקת תעש צפויה להתבצע מחר (ג'): ל"כלכליסט" נודע כי ראש הממשלה בנימין נתניהו חתם היום על מתן היתר השליטה לאלביט מערכות שרוכשת את תעש מידי המדינה ב-1.8 מיליארד שקל. עד כה התעכבה סגירת העסקה מאחר ששר הבטחון אביגדור ליברמן, שהתפטר רק בשבוע שעבר, לא חתם על מתן ההיתר.

    

  סוכם: אלביט תרכוש את תעש בכ-1.8 מיליארד שקל

  תעש מערכות נמכרת לאלביט ב-1.8 מיליארד שקל, המפעלים יעברו לדרום הארץ

   

  עם התפטרותו של ליברמן התמנה נתניהו גם לשר ביטחון והוא חתם למעשה בשני כובעים. בכך הצטרף לשר האוצר משה כחלון שחתם גם כן על מתן ההיתר.


  השלמת העיסקה אמורה היתה להתבצע ב-1 בנובמבר ומתבצעת למעשה באיחור של קרוב לשלושה שבועות.

    

  הליך ממושך

  ביוני השנה הודיעה הוועדה למכירת מניות המדינה בתעש כי סיכמה עם אלביט על מכירת מניות המדינה בתמורה ל-1.8 מיליארד שקל. מאז ניהלה רשות החברות הממשלתית משא ומתן קדחתני בו מעורבים היועצים המשפטיים של הגופים המעורבים ובהם אלביט, משרד הביטחון, משרד האוצר ותעש על הנוסח הסופי של היתר השליטה. על אף שהתנאים הכלכליים של העסקה כבר סוכמו לפני חודשים, הצדדים נדרשו להסכים על התנאים והמגבלות שחלות על אלביט כבעלת שליטה בחברה ביטחונית, שחלק ניכר מפעילותה רגיש וחיוני למערכת הביטחון.

   

  העברת המפתחות של תעש לאלביט סוללת את הדרך לפינוי 7,000 דונם - מתחם החברה ברמת השרון, בו צפויות להיבנות עשרות אלפי דירות, והעתקת המפעל לרמת בקע בנגב. בעלויות המעבר תישא המדינה שהתחייבה לשלם לאלביט 1.9 מיליארד שקל לאחר השלמת המהלך.

    

  תעש וכ-2,200 עובדים שלה ימוזגו בחטיבת היבשה החדשה של אלביט שבראשה יעמוד אודי ורדי שיישא בתואר מנכ"ל - תואר שמוצמד באלביט למנהלי חטיבות. כמה מאות עובדים של תעש יעברו לחברה ממשלתית בשם "תומר" שקלטה את הפעילות הסודית שבה עוסקת החברה, ולכן לא נמכרה לאלביט.

   

  מה יעלה בעתיד הקרקעות?

  במסגרת ההסכם אלביט תפנה בשלבים שטח של כ-6,000 דונם במתחם תעש ברמת השרון, עד לשנת 2023 - בתמורה ל-1.5 מיליארד שקל. החברה תעתיק את פעילותה למתחם ייעודי ברמת בקע. בצד זאת, לחברה אושר שימוש זמני בשטח של 80 דונם לתקופה של עשר שנים נוספות ממועד הפינוי עבור משרדי הנהלה ומשרדים. במידה שתאושר התכנית לתעסוקה כמתוכנן, החברה תוכל להחכיר הקרקע לטווח ארוך לפי כללי רמ"י.

   

  בשטח שיתפנה מתכננת רשות מקרקעי ישראל להקים כ-34 אלף יחידות דיור. ברמ"י ציינו כי השלב הראשון צפוי לצאת לדרך במהלך שנת 2019, עם פינוי של כ-600 דונם ופיתוח לקראת 10,000 יחידות דיור, אולם זאת לאחר שיושלם טיהור הקרקע ותאושר תכנית המקודמת על ידי המדינה למגורים. יש לציין כי הליך טיהור הקרקע הינו סבוך, יקר, וצפוי להמשך זמן רב. ברשות עוד לא יודעים לאמוד את העלויות של הטיהור נכון לעכשיו.

   

  מתחם נוסף שהחברה התחייבה לפנות תוך שנים אחדות במסגרת ההסדר, הוא מתחם תעש בטירת הכרמל, בשטח של 242 דונם, שפעילותו תועתק למפעל קיים של אלביט ביוקנעם, זאת בתמורה של עד 200 מיליון שקל עבור עלויות ההעתקה.

   

  בשטח שיתפנה מתכננים להקים כ-5,000 יחידות דיור, מהן 1,700 המתוכננות להיבנות על שטח המפעל. ברמ"י ציינו כי הסכמות אלה חוסכות כסף רב לרשות, הקצאת קרקע חליפית ועלויות הקמת מפעל חלופי כפי שהתחייב מההסכם הבין משרדי שהוערכו בשעתו במאות מיליוני שקלים.

   

  לצורך העתקת פעילות החברה, מקדמת הרשות תוכנית סטטוטורית למתחם התעשייה ברמת בקע, שצפוי לקבל אישור במהלך 2019 ובכך לאפשר לחברה להתחיל את הבנייה לקראת העתקת המפעלים. ברמת בקע, יוקצה רק חלק משטח המתחם לחברת אלביט, בהתאם לצרכי הפיתוח והפעילות של החברה.

   

  מרמ"י נמסר כי "ההסכם אשר נחתם הערב לאחר תהליך ארוך ומורכב של מו"מ להסדרת המקרקעין כפי שזה התגבש מול חברת אלביט, מצטרף לשורה ארוכה של הסכמים אסטרטגיים משמעותיים שנחתמו בהובלת הרשות בשנים האחרונות. ההסכמים מאפשרים ברמת ניהול הקרקע פינוי עתודות בלב אזורי הביקוש לטובת יחידות דיור למגורים, שטחי תעסוקה ומסחר ולהסבת שימוש יעיל ונכון יותר לצרכים העדכניים של המשק בראייה לאומית בהיבטי דיור ותעסוקה לתועלת הציבור".