סגור
שים לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חווית הגלישה הטובה ביותר | קרא עוד

  מו"מ תחת אש: מאות מטענים התפוצצו ליד הגבול

  בזמן שממשלת ישראל מתקרבת להסכם רגיעה נוסף עם חמאס, אלפים בעוטף עזה חוו שעות של חרדה: מטענים ורימונים התפוצצו מדי דקה. בתגובה צה"ל הפגיז עמדת חמאס, ופלסטיני נורה למוות. התחזית לשבת - גשם: כך הוא ישפיע על המחאה, על חמאס ועל צה"ל

  יואב זיתון ומתן צורי
  הרעשה כבדה: כך נשמעים הפיצוצים בעוטף (צילום: otef gaza)

   

  הרעשה כבדה בגבול עזה, לפני הפגנות הענק המתוכננות היום - ובזמן שהמשא ומתן בין ישראל לחמאס מתקרב לרגעי ההכרעה: כבר תקופה ארוכה סובלים בעוטף עזה מ"הטרדות ליליות", אבל רגע לפני המחאה המרכזית - ההרעשה התחזקה מאוד. כמעט מדי דקה, ובמשך יותר מארבע שעות, נשמעו אמש (יום ו') פיצוצים עזים, בעיקר בצפון הרצועה - פיצוצי מאות מטעני חבלה ורימונים על הגדר. מעט לפני חצות, ובתגובה להשלכת המטענים לגדר, תקף בתגובה טנק של צה"ל עמדה של חמאס בצפון הרצועה.

   

  בשעות הבוקר הפלסטינים דיווחו על בן 20 שמת מפצעיו לאחר שנפצע אתמול ממזרח לעיר עזה וסמוך לגדר המערכת. כ-200 פלסטינים התפרעו במהלך הלילה בחמישה מוקדים שונים לאורך הגבול וצה"ל ירה לעברם.

   

  פדרר או מפר סדר: קמפיין צה"ל ברשתות החברתיות

   

  ערב הפגנות המחאה הגדולות בגבול הרצועה, לציון "יום האדמה" ושנה ל"צעדות השיבה", בישראל מזהים לחץ גדול על הנהגת חמאס להביא הישג משמעותי לעמו. זאת, לאחר שנה של מהומות הגדר שבהם נהרגו יותר מ-200 פלסטינים מאש צה"ל ואלפים נפצעו. במשא ומתן בין ישראל לחמאס, בתיווך מצרי, חלה אמש התקדמות - אך השיח הוא עדיין על "הסדרה קטנה", לטווח הזמן הקרוב. 

   

  צה"ל לעזתים: "הישמרו לנפשותיכם" (צילום: מתפ״ש)

   


  צילום: רויטרס (צילום: רויטרס)


  צילום: רויטרסהתפרעויות ביום שישי (צילום: רויטרס)


  צילום: רויטרס (צילום: רויטרס)

  ישראל צפויה לאפשר להכניס לרצועה יותר כסף קטארי במזומן מאשר 15 מיליון הדולרים החודשיים, אף שבסך הכול לפי גורם ביטחוני הסכום יישאר באותה רמה אלא יוכנס במספר פעימות קטן יותר. בנוסף צפויה ישראל לאפשר להכניס יותר סולר להגדלת שעות החשמל, לפתוח את המעברים ולהגדיל את מרחב הדיג.

   

  בתמורה חמאס יפעל לריסון ההפגנות בשבת ויצמצם את הפרות הסדר הליליות, אך ייתכן שהדבר כבר מאוחר. מתוך רבבות המפגינים שיגיעו, מספיק שכמה מאות יסתערו על הגדר ושחלקם ייהרגו מאש צה"ל, ותרחיש שכזה עלול שעלול לחדש את ירי הרקטות לעבר ישראל.

   

  הסופ"ש הבא - לא פחות נפיץ

  אם לא תושג "הסדרה קטנה", שתאפשר מתן שקט יחסי לדרום בשבועות הקרובים, במערכת הביטחון מסמנים כבר את סוף השבוע הבא כנפיץ לא פחות מהנוכחי. ביום שישי האחרון שלפני הבחירות לכנסת עשויה לממשלה להצטייר כסחיטה יותר מול דרישות חמאס להסרת המצור - אך גם כתקיפה יותר כדי לא להיות תחת אש ערב פתיחת הקלפיות, בהסלמה שתשבש את יום הבוחר.

   

  לכן, גם בסוף השבוע הבא צפויים מאות לוחמים וצלפים לתגבר את אוגדת עזה, וייתכן שבשל המצב הנפיץ, בהיעדר הסדרה זמנית, יושארו בשטחי הכינוס גם החטיבות הסדירות שהוקפצו דרומה לאפשרות של מבצע קרקעי מוגבל ברצועה.

  צילום: אבי רוקחכוחות צה"ל בגבול עזה (צילום: אבי רוקח)

  צילום: דובר צה"ל (צילום: דובר צה"ל )


  צילום: רויטרס (צילום: רויטרס)

  כך או כך, לפי ההערכות בישראל הפגנת הענק בשבת מול הגדר לא תבוטל גם אם מזג האוויר יהיה סוער, כמו שצופה התחזית. עם זאת, בהכרח יהיו לכך השפעות, ועל שני הצדדים. גשם שוטף או ברד יקשו על הבערת צמיגים ועל הפרחת בלונים, אך גם עלולים לשבש את התצפיות הקרקעיות והאוויריות באוגדת עזה, ולהקשות על יכולת הדיוק של הצלפים, באופן שיהפוך את השליטה על הנסיונות לפרוץ את גדר הגבול, לקשה עוד יותר.

   

  התקדמות במו"מ עם חמאס

  בסוף השבוע ערכה המשלחת המצרית פגישות עם כל הפלגים ברצועת עזה, וב"אל מיאדין" דווח כי "הפגישות מתקיימות לשם הבטחת הרגיעה". מנהיג חמאס איסמעיל הנייה שוחח היום עם שר החוץ הקטארי ועדכן אותו בשיחות מול בכירי המודיעין המצרי בנוגע למתווה הרגיעה. "אנו ניצבים בפני צומת דרכים ובחינה מעמיקה של עמדות ישראל ותגובתה לדרישות של עמנו", אמר הנייה ואיים כי "לאור זאת תיקבע הדרך לפיה יתנהל המצב בשעות הקרובות ב'צעדת המיליון'. כל האופציות על השולחן".

   

  הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי קראה לתושבי עזה "להשתתף בציון יום האדמה ולהשתתף בצעדות השיבה ובהסרת המצור על מנת להתנגד בדרכים לא אלימות בפני הכיבוש. אנו מזהירים את האויב הציוני מפגיעה בדם הפלסטיני. הרג אזרחים יוביל למלחמה".

   

  אחר הצהריים היה אחד מימי השישי השקטים בשנה האחרונה בגבול עזה. 800 פלסטינים התפרעו במספר מצומצם של מוקדים, יידו אבנים והשליכו בקבוקי תבערה ומטענים לעבר גדר המערכת. כוחות צה"ל פעלו מולם באמצעים לפיזור הפגנות ואפשרו את המשך העבודות החקלאיות ואת הגישה לאזרחים גם בקרבת הגבול. השקט היה צפוי - ההפגנות היום בוטלו לטובת המחאה המרכזית בשבת. 

   

  פורסם לראשונה 23:35 | 29/03/2019