סגור
שים לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חווית הגלישה הטובה ביותר | קרא עוד

  שמעון מזרחי: "לא מתבייש להודות, עברתי רגע של התפרקות"

  מתעצבן כשאומרים שמכבי ת"א איבדה את הצביון הישראלי ("אנחנו לא צריכים חוק רוסי כדי לקדם צעירים"), משווה את ספרופולוס ליהושע רוזין ("הרבה זמן לא היה פה מאמן כזה") ועונה לאייל חומסקי ("עשינו הכול כדי שירושלים תהיה ביורוליג, אז שלא יבואו בתלונות"). שמעון מזרחי סוגר עונה 50 בצהוב ומגלה למה הזיל דמעה דווקא באליפות הזו

  אפרת עמורבן
  צפו בראיון עם שמעון מזרחי 

  שמעון מזרחי, האיש שכמעט בלתי אפשרי להוציא ממנו הבעת רגשות, ניער מעליו, לפחות לכמה רגעים, את התדמית הקשוחה. קלוז-אפ אחד בטלוויזיה, בתום הניצחון על מכבי ראשל"צ בגמר הפיינל פור, לכד דמעה שהפכה לסימן ההיכר של האליפות ה-53 בתולדות מכבי תל אביב.

   

  אז מה גרם ליו"ר המיתולוגי, אחרי 50 שנה בהן עבר כמעט כל סרט אפשרי, לחבק כל כך חזק דווקא את הצלחת הזו? "אני לא מתבייש להודות, עברתי רגע של התפרקות באותו ערב", מודה מזרחי בראיון ל"ידיעות אחרונות". "אחרי עונה כל כך קשה, היה מאוד חשוב לזכות באליפות. בכל זאת, משחק אחד גורלי על עונה שלמה, על התואר היחיד שנותר, אז ברור שיש מתח".

   


   

  צילום: עוז מועלםשער מוסף הספורט של "ידיעות אחרונות", היום (צילום: עוז מועלם)

   

  אפשר לומר שזו הייתה האליפות האחרונה שמוכרעת בפיינל פור?

  "התקבלה החלטה עקרונית ששיטת הפיינל פור הסתיימה. במידה שיגיעו להסכם עם ארגון השחקנים עד 15 ביולי, נעבור לסדרות כבר מהעונה הבאה. אם לא, אז בעונה שאחריה".

   

  אתם מתלוננים על שיטת הפיינל פור בארץ בטענה שהיא לא הוגנת, אבל נהנים ממנה ביורוליג.

  ״איזו הנאה יש לנו ממנה ביורוליג? ההבדל בין הליגות הוא תהומי. בפיינל פור האירופי, לרוב נפגשות ארבע קבוצות מארבע מדינות - מעין מפגש של אוהדי הכדורסל מכל אירופה, וזה הבדל מאוד משמעותי. יש קולות רבים ביורוליג שקוראים לעבור לסדרות. אם זה יעלה לדיון, אני אהיה בעד".

   

  "ניצחנו את כל אריות אירופה"

  איך אתה מסכם את העונה הזאת?

  "כמובן שלא אגיד שזו הייתה עונה מבריקה. ביורוליג הייתה לנו החמצה, ניצחנו את כל אריות אירופה, כולל את צסק"א בחוץ. אם היינו מגיעים לשמונה האחרונות, אז השמיים היו הגבול. מצד שני, צוות המאמנים נתן הרבה ביטחון לשחקנים, בנה היררכיה בקבוצה, דבר שלא היה קודם. יתרה מכך, מאז יהושע רוזין ז"ל אני לא זוכר הרבה מאמנים שגם לימדו כדורסל - זה מה שמייחד את ספרופולוס. הרבה זמן לא היה פה מאמן מהסוג הזה".

   

  ראינו בסגל הרבה שחקנים ללא ניסיון אירופי. בדיעבד, אתה חושב שזאת הייתה טעות?

  "ממש לא. כמובן שהמאמנים מעדיפים שחקנים עם ניסיון אירופי, אבל כאלה לא תמיד נמצאים בשוק, ואם יש כמה בודדים אז הם מאוד יקרים. אני לא מצטער על אף החתמה שעשינו העונה".

   

  צילום: עוז מועלם"הרבה זמן לא היה פה מאמן כזה". יאניס ספרופולוס (צילום: עוז מועלם)

   

  חוץ מנבן ספאחיה?

  "עם ספאחיה זכינו באליפות בעונה שעברה, אבל הוא מיצה את עצמו, ולכן התקבלה ההחלטה להחליף אותו".

   

  אולי ההחלטה הייתה מאוחרת?

  "לא קל להחליף מאמנים, זו הרגשה מאוד לא נוחה, מה שגם בעונה שלפני כן החלפנו כמה מאמנים. אנחנו משתדלים לא לחזור על זה יותר. יכול להיות שאם ההחלטה הייתה מתקבלת שלושה משחקים קודם, אז התוצאות היו אחרות, אבל זה הכל חוכמה שבדיעבד".

   

  בשנים האחרונות חל שינוי משמעותי בתקציב השחקנים, שהולך וקטן.

  "לא תמיד שחקנים יקרים מביאים תוצאות. החוכמה היא לא להגיע לחריגות גדולות מדי, כי קל מאוד להתחייב לסכומי עתק ולאחר מכן לא לעמוד בהם. זה יכול להוביל למכה כלכלית, אז אנחנו תמיד נוהגים בזהירות. לא חוסכים, אבל גם לא הולכים להרפתקאות שאין מהן דרך חזרה".

   

  צילום: EPA"ימים יגידו אם יגיע למכבי". עומרי כספי (צילום: EPA)

   

  אז איך בכל זאת מחזירים את מכבי לפחות לשמינייה הראשונה ביורוליג?

  "המאמנים יבנו את הסגל תוך שמירה על הקיים. כמו בכל העונות שלקחנו את גביע אירופה, התוצאה הגיעה אחרי שהייתה המשכיות".

   

  איך ביטול החוק הרוסי ישפיע על הסגל הישראלי?

  "אף אחד לא ילמד את מכבי ת"א מהי חשיבות השחקן הישראלי. אנחנו משקיעים במחלקות הנוער שלנו, ואני מבטיח לך שתראי בהרבה דקות יותר מישראלי אחד על המגרש. החוק הרוסי לא קידם את השחקן הישראלי, ואנחנו, במכבי, לא צריכים אותו כדי לקדם צעירים".

   

  עומרי כספי יגיע לדעתך?

  "הוא עדיין מקווה למצות את האפשרויות ב-NBA, אז כרגע העניין לא על הפרק. אם האפשרות הזאת תיפתח, נעלה אותה לדיון עם הצוות המקצועי. ימים יגידו".

   

  הקרב על אירופה

  אייל חומסקי טען בראיון ב"ידיעות אחרונות" שגורמים בכדורסל הישראלי חסמו אותם מלהגיע ליורוליג. מה אתה חושב על האמירה הזו?

  "אני חושב שזאת התבטאות מאוד אומללה של אייל, יותר טוב שלא הייתה נאמרת. עוד אף אחד לא הצטער על דברים שהוא לא אמר. אייל יודע טוב מאוד, כמו אורי אלון, שמכבי לא רק שלא מנעה את הכניסה של ירושלים ליורוליג, היא עשתה הכל כדי שתתקבל. רק אזכיר שלפני שתי עונות הם שיחקו ביורוקאפ וקיוו להגיע דרך המפעל הזה ליורוליג, ובסוף סיימו אחרונים. עובדה שהעונה הם בחרו לשחק בליגת האלופות של פיב"א במקום לנסות להגיע ליורוליג, אז שלא יבואו בתלונות".

   

  לדעתך לירושלים יש מקום ביורוליג?

  "מי שיקבע אם לירושלים יש מקום ביורוליג זה קודם כל היא עצמה, אחרי כך היורוליג יחליטו אם יש לה מקום ואם היא ראויה להיות שם או לא".

   

  צילום: עוז מועלם"שלא יבואו בתלונות". אייל חומסקי (צילום: עוז מועלם)

   

  תאר לי את הישיבות בהנהלת מכבי ת"א. מי אומר את המילה האחרונה?

  "אני לא חושב שצריכה להיות מילה אחרונה. יש צוות שמנהל את המועדון ודן בעניינים החשובים, אף אחד לא אומר 'אני רוצה ככה וזה מה שיהיה'. זו לא דיקטטורה. כל אחד מביע את דעתו, ובסוף ההחלטות מתקבלות פה אחד".

   

  יש מחשבות על פרישה אחרי כל כך הרבה שנים?

  "לא מתבייש להודות, עברתי רגע של התפרקות. אחרי עונה כל כך קשה, היה מאוד חשוב לזכות באליפות. כל זמן שאני יכול לתרום ועדיין מתרגש מכל תואר - אני לא הולך לשום מקום"

   

   

  פורסם לראשונה 10:57 | 17/06/2019