מצרים: הנשיא המודח מוחמד מורסי מת בבית המשפט

הטלוויזיה הממלכתית במצרים דיווחה שמורסי התעלף ומת בדיון בבית המשפט שבו הוא נאשם בריגול. מורסי, בכיר בארגון האחים המוסלמים, נבחר לנשיא בבחירות הדמוקרטיות הראשונות במדינה ב-2012, אך הודח בהפיכה צבאית שנה לאחר מכן. ארדואן: "שהיד שמת במעצר"

דניאל סלאמה והסוכנויותפורסם 19:01, 17/06/2019
תמונה כלליתתמונה כלליתתמונה כללית

נשיא מצרים המודח מוחמד מורסי מת במהלך דיון בבית המשפט. כך דיווחה הערב (יום ב') הטלוויזיה הממלכתית במדינה. לפי הדיווח, מורסי בן ה-67 התעלף במהלך דיון במשפט שבו הוא נאשם בריגול ומותו נקבע זמן קצר לאחר מכן. נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן, אחד מתומכיו הבולטים, ספד למורסי וכינה אותו "שהיד שמת אחרי שש שנים במעצר".

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

הדיון היום היה חלק ממשפט חוזר באשמת ריגול בשל קשריו עם חמאס. גורם משפטי מסר כי בדיון פנה מורסי אל השופט מכלוב הזכוכית בו הוא מוחזק בדיונים, והזהיר כי יש לו "סודות רבים" שהוא יכול לחשוף. הוא אמר כי אינו עושה זאת משום שחשיפתם תפגע בביטחונה של מצרים. לדברי הגורם, דקות ספורות לאחר מכן הוא התמוטט. הטלוויזיה הממלכתית דיווחה שלא היה די זמן לפנותו לבית חולים ומותו נקבע במקום.


לפי דיווחים בכמה כלי תקשורת ערביים, מורסי נראה עצבני בדיון ולקה בלבו. רשת אל-ג'זירה דיווחה כי בדיון שנערך במשפטו ב-7 במאי טען מורסי כי ישנה "סכנה" שמאיימת על חייו. בנו של מורסי, אחמד, אישר את דבר מותו בפייסבוק, וכתב "אבא, נתראה אצל האל". גופתו נלקחה לבית חולים. לפי דיווחים, אחרי מותו הכוננות במצרים הועלתה לרמה הגבוהה ביותר.

 

התובע הכללי במדינה אמר בהצהרה כי מורסי התמוטט בכלוב הנאשמים במהלך הדיון בבית המשפט. לדבריו, הוא הגיע לבית החולים ללא רוח חיים. עוד נמסר כי לפי הדו"ח הרפואי, לא נמצאו פצעים על גופו של מורסי.

 

מורסי הוחזק באגף מיוחד בכלא השמור טורה, המכונה "כלא עקרב". ארגוני זכויות אדם אומרים שהתנאים בכלא ירודים, הרבה מתחת לתקנים המצריים והבינלאומיים. ארגון זכויות האדם Human Rights Watch מסר כי מותו של מורסי טראגי, אך היה צפוי בהתחשב בכישלון של הרשויות המצריות להעניק לו טיפול רפואי.

 

ארגון "אמנסטי אינטרנשיונל" קרא לשלטונות במצרים לחקור את מותו של מורסי. "אנו קוראים לרשויות המצריות לערוך חקירה חסרת פניות, יסודית ושקופה, על נסיבות מותו של מורסי ועל בידודו מהעולם החיצון", מסר הארגון. באמנסטי דרשו לחקור גם את הטיפול הרפואי שקיבל מורסי, ולהעמיד לדין את כל מי שיימצא אחראי לטיפול הלקוי בו.

צילום: APמורסי בכלוב הנאשמים במשפטו ב-2015 (צילום: AP)

מוחמד סודאן, חבר בכיר בארגון האחים המוסלמים בלונדון, תיאר את מותו של מורסי כ"רצח מתוכנן". הוא טען שנאסר על הנשיא לשעבר לקבל תרופות או ביקורים, והיה רק מעט מידע על מצבו הבריאותי.

 

"בדיונים הוא הועמד בתוך כלוב זכוכית, אף אחד לא יכול לשמוע אותו או לדעת מה קורה לו. הוא לא קיבל ביקורים במשך חודשים או כמעט שנה. הוא התלונן בעבר שהוא לא מקבל את התרופה שלו. זה רצח מתוכנן מראש. זה מוות איטי", אמר סודאן.

צילום: EPAמובארק מעיד במשפטו של מורסי (צילום: EPA)

מורסי, דמות בכירה בארגון האחים המוסלמים, נבחר לנשיא בבחירות הדמוקרטיות הראשונות שנערכו במצרים ב-2012, אחרי הדחתו של חוסני מובארק. הוא הודח מהשלטון בהפיכה צבאית ב-2013 לאחר הפגנות המוניות נגד האחים המוסלמים. את ההפיכה הוביל הנשיא הנוכחי, עבד אל-פתאח א-סיסי. אחרי ההפיכה הוציאה מצרים את האחים המוסלמים אל מחוץ לחוק ורבים מחברי הארגון נעצרו. מאז התנהלו נגד מורסי כמה משפטים שעסקו בין השאר בפגיעה בביטחון הלאומי על ידי קשירת קשר עם ארגונים זרים וארגון בריחה מבתי כלא. מורסי נידון ל-20 שנות מאסר בגין הרג מפגינים במהלך המחאה נגדו.

 

ביוני 2015 גזר בית משפט בקהיר עונשי מוות ומאסרי עולם על מורסי וכמה בכירים באחים המוסלמים בשל חלקם בהפיכה שהביאה להפלתו של מובארק מהשלטון. בנובמבר 2016 ביטל בית משפט לערעורים את פסק הדין והורה על משפט חדש לנאשמים.

 

בשנה שעברה העיד מובארק נגד מורסי בבית המשפט, בפרשת בריחה מבתי כלא בעיצומה של ההתקוממות נגד מובארק. מורסי וחברים באחים המוסלמים היו בעצמם בין האסירים שברחו אז. הוא ועמיתיו ברחו יומיים אחרי שנעצרו במסגרת הניסיון של כוחות הביטחון של מובארק לשים קץ להפגנות נגדו.

 

לכתבה זו 195 תגובות
הוספת תגובה