נישקה את הכלב ונדבקה בחיידק טורף - רופאים נאלצו לקטוע 4 גפיה

ההדבקה המסוכנת: מארי טריינר הובהלה לחדר המיון באוהיו עם תסמיני שפעת שהידרדרו לכדי חוסר הכרה וזיהום שהלך והתפשט בגופה. הרופאים נאלצו לקטוע את ידיה ורגליה כשגילו כי נדבקה בחיידק האלים קפנוציטופאגה לאחר שנישקה את הכלב שלה בפיו. אשתקד התרחש מקרה דומה בו נקטעו ידיו ורגליו של אמריקני שנדבק באותו חיידק

ד"ר איתי גל
תמונה כלליתתמונה כלליתתמונה כללית

הוכחה נוספת לכך שמסוכן לנשק את הכלב שלכם בפה: רופאים בארה"ב נאלצו לקטוע את ידיה ורגליה של אישה, לאחר שנדבקה בחיידק אלים ביותר שגרם לזיהום קשה בגופה.

 

יומיים לאחר שחזרה לביתה מחופשה, מארי טריינר הודיעה שתיעדר מעבודתה לאחר שחשה כאבי גב ובחילות. חום גופה החל לעלות, והיא פונתה לחדר המיון באוהיו ב-11 במאי השנה. תשעה ימים אחר כך, היא התעוררה מההרדמה וגילתה שכפות ידיה ורגליה נקטעו.

 

לקח לרופאים שבעה ימים לגלות שהיא לקתה בזיהום קשה, לא ממחלת נסיעות טרופית כפי שחשדו בתחילה, אלא מכך שנישקה את הכלב שלה, מסוג רועה גרמני. החיידק בו נדבקה התגלה כקפנוציטופאגה קנימורסוס, שנשא הכלב לאחר שכנראה ליקק פצע פתוח.

 

קיראו עוד:

כלב הדביק בעליו בזיהום - הרופאים קטעו את 4 גפיו

אישה נפטרה לאחר שנדבקה בחיידק קטלני מליקוק של כלב

 

 


  

הרופאים: "הייתה קרובה למוות"

רשת ה-CNN מדווחת כי האישה הובהלה ליחידה לטיפול נמרץ כשהיא מחוסרת הכרה, וסבלה מנמק שהלך והתפשט ברגליה ובידיה, יחד עם עדות לקרישי דם בגופה. הזיהום המשיך להתפשט לקצה האף, האוזניים והפנים.

 

בעודה מאושפזת, משפחתה של טריינר ביקשה חוות דעת שנייה, בתקווה להציל את גפיה, אולם הרופאים היו תמימי דעים שהנזק כבר נגרם. תרביות הדם אישרו את האבחנה, כי מדובר בזיהום בחיידק קפנוציטופאגה.

 

טריינר עברה עד כה שמונה ניתוחים, והיא צפויה להמשיך בשיקום ממושך לאחר שיותאמו לה פרוטזות. "זהו אחד ממקרי הזיהומים הקשים ביותר שראינו", אמרו הרופאים, "היא הייתה קרובה למוות". 

 

נדיר שהחיידק קפנוציטופאגה גורם למחלות אצל בני אדם. אולם במקרים מסוימים, מצליח לחדור החיידק למערכת הדם ולגרום לזיהומים קשים ביותר. על פי המרכז לבקרת מחלות האמריקני, כ-74% מהכלבים נושאים את החיידק בחלל הפה שלהם.

 

לטריינר שני כלבים, ולדבריה היא לא מתכוונת להיפרד מהם. במהלך אשפוזה, ביקשה מרופאיה שתוכל לראות את הכלבים. הם אכן הובאו אליה לבית החולים לשני ביקורים. "הם גרמו לי לחיוך הכי רחב שהיה לי על הפנים אי פעם", היא אמרה.

 

התסמינים: שבועיים מההדבקה

אין זו הפעם הראשונה בה נאלצו רופאים לקטוע גפיים לאחר הדבקה מכלב,  בשנה שעברה נדבק גרג מנטופל תושב וויסקונסין בזיהום חמור, לאחר שכלבו ליקק אותו והדביק אותו בחיידק קטלני.

 

מצבו הלך והידרדר ובדיקות הדם גילו כי הוא סובל מזיהום חמור בדם, שנגרם כתוצאה מהדבקה בחיידק קפנוציטופאגה המצוי ברוק הכלב. טרם פורסם כיצד חדר החיידק לגופו, אולם לרוב ההדבקה מתרחשת באמצעות ליקוק פצעים פתוחים או נשיכה.

 

 

החיידק לרוב מדביק אנשים בעלי מערכת חיסונית לקויה. הוא גורם להופעת שלפוחיות סביב אזור הנשיכה, אדמומיות, נפיחות, חום גבוה, שלשולים, הקאות כאבי ראש, כאבי שרירים ומפרקים.

 

התסמינים מופיעים לרוב בתוך 3 עד 5 ימים מרגע ההדבקה, אולם לעיתים התסמינים פורצים רק לאחר דגירה של שבועיים. במקרים קשים, עלול החיידק לגרום למוות בתוך 72 שעות מרגע הופעת התסמינים. ההדבקה נדירה ביותר ומתרחשת בפחות מאחוז אחד מהמקרים.

 

בשל הזיהום החמור, החל לחץ הדם  בגופו של מטופל לצנוח והוא סבל מנמקים מתקדמים בגפיו. לרופאים לא נותרה ברירה אלא לקטוע את ארבעת גפיו כדי להצילו. בהמשך הוא עבר ניתוחים נוספים. כעת המשפחה פתחה באיסוף תרומות כדי לממן את הניתוחים הנוספים שייאלץ לעבור ואת הפרוטזות להן יזדקק בהמשך. 

 

 

צילום: fox6גרג וכלבו. היה כל חייו בקרבת כלבים ובעלי חיים (צילום: fox6)

 

כך תפחיתו את הסיכון להדבקה:

המרכז האמריקני לבקרת מחלות המליץ לנקוט את הפעולות הבאות כדי להפחית את הסיכון להדבקה:

 

תמונה כלליתרחצו ידיים בקפידה לאחר מגע עם הכלב ובייחוד לפני הכנת מזון, שכן חיידקים נוספים מועברים אף הם דרך מזון מזוהם.

 

תמונה כלליתהימנעו מלנשק את הכלב על פיו או אפו.

 

תמונה כלליתאל תרשו לכלב ללקק את אזור הפה והפנים שלכם או ללקק פצעים פתוחים.

 

תמונה כלליתאם כלבכם סובל משלשולים, גשו לווטרינר ושאלו על בדיקת תרבית צואה.

 

תמונה כלליתהקפידו הקפדה יתרה על היגיינה מירבית לאחר מגע עם הכלב.

 

במרכז לבקרת מחלות מדגישים שהכלב הוא עדיין ידידו הטוב ביותר של האדם ושהקשר עם הכלב מפחית מתחים, שומר על הכושר של בעליו ומסב אושר רב למשפחה. אולם עם האהבה לכלב, שימו לב לניקיונו ולתסמינים חריגים שעלולים להצביע על הדבקה, ושמרו על בריאותו, כאחד מבני המשפחה.

 

צפו: 60 שניות על זיהומים

 

(אנימציה ועריכה: בן שפייר)