דיווח: טראמפ רוצה לקנות את גרינלנד

"וול סטריט ג'ורנל": הנשיא האמריקני ביקש מיועציו שוב ושוב לבחון את רכישת האי מידי דנמרק. המהלך התקבל בביקורות מעורבות בקרב אנשי טראמפ. מקורב לנשיא מסר ל-AP: הוא בחן את הנושא, אך אינו רציני. גרינלנד: "אנחנו לא למכירה"

ynetפורסם 06:02, 16/08/2019
תמונה כלליתתמונה כלליתתמונה כללית

צילום: ארז מרוםתהפוך למדינה ה-51? גרינלנד (צילום: ארז מרום)

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ביקש מיועציו שיבחנו את האפשרות שארצו תרכוש את האי גרינלנד, הנמצא תחת ריבונות דנית. כך דיווח הלילה (ו') ה"וול סטריט ג'ורנל".

 

על פי הדיווח, הנשיא, בעברו איש נדל"ן, פנה ליועציו שוב ושוב בנוגע לרכישת האי הקפוא מידי דנמרק. עם זאת, גורמים המעורים בדיונים בנושא אמרו כי טראמפ התייחס לנושא ברמות שונות של רצינות.

 

עוד דווח כי טראמפ פנה לאנשיו בפגישות, בארוחות ערב ובשיחות חולין ושאל אותם בנוגע להיתכנות של רכישה מסוג זה, האזין בקשב רב כשדנו במשאבים הרבים הקיימים על האי ובחשיבותו הפוליטית ואף ביקש מהיועץ המשפטי לבית הלבן לבחון את הנושא.

צילום: רויטרסנשיא ארה"ב דונלד טראמפ (צילום: רויטרס)

  

תמונה כללית

שני מקורות המעורים בנושא מסרו ל"וול סטריט ג'ורנל" כי כמה מיועציו של הנשיא תמכו ברעיון רכישת גרינלנד ואמרו כי מדובר במהלך כלכלי טוב. מנגד, מקורבים אחרים לנשיא טענו כי מדובר ברעיון חולף שלא ייצא לפועל. בנוסף, דווח כי לא ברור כיצד ארה"ב תוציא לפועל תוכנית שכזו.

 

מאוחר יותר התייחסה שרת החוץ של גרינלנד לדיווח ומסרה: "אנחנו פתוחים לעסקים, אך לא למכירה".

 

גרינלנד, אי המונה 56 אלף תושבים, נמצא תחת ריבונות דנית אבל נשלט על ידי ממשלה עצמאית, המקבלת את רוב ההחלטות בנושאי פנים – כשנושאי חוץ וביטחון מוכתבים על ידי דנמרק.

 

בבית הלבן ובמחלקת המדינה האמריקנית לא הגיבו על הדיווח של "הוול סטריט ג'ורנל", כנ"ל לגבי גורמים בבית המלוכה הדני ובשגירות דנמרק בארצות הברית. עם זאת, גורם המקורב לנשיא האמריקני מסר לסוכנות הידיעות AP כי טראמפ אכן שקל את הרכישה, אך שהוא לא היה רציני בנושא.

 

לכתבה זו 89 תגובות
הוספת תגובה