ההעדפה בכחול לבן: שהנשיא יטיל קודם על נתניהו את הרכבת הממשלה

אחרי שהרשימה המשותפת המליצה על גנץ לתפקיד ראש הממשלה, סבורים בכחול לבן כי כושר המיקוח מול הליכוד יהיה גדול יותר במקרה שבו נתניהו ייכשל במשימה בפעם השנייה: "המצב הכי נוח מבחינתנו לקבל את המנדט"

יובל קרני
תמונה כלליתתמונה כלליתתמונה כללית

יו"ר כחול לבן ח"כ בני גנץ ובכירי המפלגה הגיעו הערב (יום א') למסקנה כי עדיף לקבל את המנדט להרכבת הממשלה רק לאחר שהמשימה תוטל קודם לכן על ראש הממשלה בנימין נתניהו. בתום יום דיונים פנימי ארוך בצמרת כחול לבן הוחלט כי הסיכוי להרכיב את הממשלה גבוה יותר רק אם נתניהו ייכשל במלאכת הרכבת הממשלה.

 

בתסריט כזה, מקווים במפלגה, נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין יעביר את המנדט להרכבת הממשלה על גנץ - ונתניהו ייתפס כמי שנכשל פעמיים (כולל אחרי הבחירות באפריל) להקים ממשלה. במצב כזה, אומרים בכחול לבן, כושר המיקוח של המפלגה מול הליכוד יהיה גדול יותר ונתניהו ייראה חלש יותר.

 

הסיכון מבחינת כחול לבן טומן בחובו סיכוי קטן מאוד לכך שנתניהו יצליח בכל זאת להרכיב את הממשלה הבאה, אף על פי שאין לו רוב של 61 מנדטים.

 

כחול לבן בהתייעצויות אצל הנשיא ריבלין (צילום: לע"מ)

בעקבות ההחלטה של הרשימה המשותפת להמליץ בפני הנשיא על גנץ לתפקיד ראש הממשלה, יש כרגע לכחול לבן רוב של 57 תומכים מול 55 בלבד לנתניהו. ההמלצה של ארבע הסיעות שמרכיבות את הרשימה המשותפת ניתנה בעירבון מוגבל, מאחר ששלושת חברי הכנסת של בל"ד לא הגיעו לנשיא ואף סירבו להיות שותפים להחלטת הרשימה כולה.

 

בכחול לבן מעריכים כי הנשיא לא ייקח בחשבון את חברי הכנסת של בל"ד, ובמצב כזה לנתניהו יהיה רוב של 55 ממליצים מול 54 בלבד לגנץ. בכירים בכחול לבן טענו כי המפלגה לא תפנה לשותפות בגוש (העבודה-גשר והמחנה הדמוקרטי) כדי שיסירו את תמיכתן בגנץ בשל המהלך הפוליטי לקבל את המנדט רק לאחר שהוא יינתן לנתניהו.

 

"המצב הכי נוח מבחינתנו זה לקבל את המנדט אחרי נתניהו כי אז האפשרות שלנו להרכיב ממשלה אחרי שני ניסיונות כושלים של נתניהו תהיה גדולה יותר", אמר בכיר במפלגה. "נתניהו יהיה אחרי פעם שנייה שלא הצליח להרכיב ממשלה וגם השימוע וענייניו המשפטיים יכולים לפגוע בו יותר. גם בליכוד בסוף יבינו שאין ברירה אלא להקים ממשלת אחדות איתנו בלי נתניהו".

 

עם זאת, במהלך הדיונים הפנימיים התגלעו חילוקי דעות. אחד מבכירי כחול לבן טען שיש לקחת כבר עכשיו את המנדט ולנסות להרכיב ממשלה. לדבריו, "זה מקבע תודעת ניצחון".

 

חברי הרשימה המשותפת ממליצים על גנץ  (צילום: לע"מ)

 הרשימה המשותפת המליצה כאמור היום על יו"ר כחול לבן גנץ לתפקיד ראש הממשלה הבאה. זו הפעם הראשונה שרשימה שמורכבת ממפלגות ערביות ממליצות על מנהיג מפלגה ציונית להרכבת הממשלה. יו"ר בל"ד מטאנס שחאדה התנגד בדיונים המוקדמים להמלצה, אך נציגי הרשימה מסרו את ההמלצה בשם כל המפלגות.

 

בבל"ד ציינו כי בישיבות הרשימה הם התעקשו שאין להמליץ על אף מועמד. על גנץ אמרו כי עמדותיו הפוליטיות אינן שונות מאלה של הליכוד - וכינו את שירותו בצה"ל "היסטוריה צבאית, מדממת ותוקפנית". חברי הסיעה ציינו כי הם לא רואים בגנץ כאלטרנטיבה לנתניהו ומסרו: "המלצה עליו היא המלצה על ממשלת אחדות, שהיא גרועה יותר מממשלת ימין".

 

תמונה כללית

כחול לבן תהיה המפלגה הגדולה ביותר בכנסת הבאה (33 מנדטים), והנשיא ריבלין שאל את נציגיה: "אפשר להקים ממשלה רק אם נביא אתכם ואת המפלגה השנייה בגודלה, הליכוד. האם זו אפשרות מבחינתכם?".

 

ח"כ משה (בוגי) יעלון ענה לו: "זאת שאלה חדשה לנוכח מה שקרה בבחירות האחרונות אבל ברור לחלוטין שננהג באופן ממלכתי. אם חס וחלילה לא נצליח להרכיב את הממשלה הבאה, מובן לנו שנחזיר את המנדט אליך שתחליט על מי להטיל את האחריות".

 

ריבלין: "אם המחיר יהיה הליכה לבחירות נוספות?".

 

יעלון: "אני מקווה שלא נגיע לשם".

 

ריבלין: "אבל תשקלו זאת".

 

לאחר מכן הוסיף הנשיא: "נדמה לי שרצון העם הוא ממשלה שתהיה יציבה. השכלתי להבין עם השנים שלא כל כך מטריד את העם מי ינהל את המערכת. הוא רוצה שהמערכת קודם כל תיצור ממשלה יציבה. ממשלה יציבה לא יכולה להיות בלי שתי המפלגות הראשונות".

 

ח"כ אבי ניסנקורן ציין שכתבי האישום המרחפים מעל ראשו של נתניהו מחייבים ממשלה בראשות גנץ, וכשריבלין שאל אותו מה יקרה אם ההתעקשות תוביל לבחירות בפעם השלישית ענה: "אני חושב שלא נגיע לבחירות בפעם השלישית, אבל ממשלת אחדות זה דבר מאוד חשוב, וחשוב מאוד מי יהיה בראשה".

 

במקביל, יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן אמר בישיבת סיעתו כי לא ימליץ על אף מועמד לראשות הממשלה: "כל ההתחייבויות שלנו לבוחר הן התחייבות ברזל. ברגע שנתניהו החליטו לסגור גוש עם המפלגות החרדיות והחבורה המשיחיות - אנחנו לא יכולים להמליץ על בנימין נתניהו. המפלגות החרדיות הן ירבות פוליטיות, והרשימה המשותפת הם אויבים. לא נוכל להמליץ על כחול לבן ועל בני גנץ, ולכן המלצה שלנו לנשיא תהיה מאוד פשוטה: לא ממליצים על אף אחד".