78

ההתנפלות על הסופרמרקטים: מחסור חמור בביצים, עלייה נוספת במחירי העוף

רשתות המזון מדווחות כי הישראלים מסתערים על מדפי הביצים מחשש שיאזלו. המחלבות כבר מתחילות להכין מוצרי חלב מאבקה, ומתקיימים דיונים עם רשתות השיווק כדי שימכרו נוזל ביצים מפוסטר לצד ביצים טריות

מירב קריסטל | פורסם:22/03/2020
צפו: ראיון עם מנכ"לית איגוד תעשיות המזון באולפן ynet (אורי דוידוביץ)
מחסור גדול מאוד בביצים, עלייה נוספת במחירי העוף, ומוצרי החלב לראשונה זה שנים יוכנו מאבקת חלב כבר במרץ. זה מה שקורה בימים טרופי קורונה אלה ברשתות השיווק, לצד מחסור נקודתי בפסטה ובחלק מסוגי השימורים. סדרן בסניף של אחת מרשתות השיווק אמר ל-ynet ול"ממון": "אנחנו כבר לא עושים הזמנות. לא מספיקים ואין טעם. מה שהספקים מביאים לנו, זה מה שאנחנו שמים על המדף".
המחסור בביצים מטריד מאוד את הרשתות. ברשת ויקטורי אמרו: "יש כבר שבוע חוסרים שלא ראינו כמותם". ברשת אחרת טוענים כי "אנשים אוכלים יותר בבית בגלל החשש מהתפשטות נגיף הקורונה ומפחדים מחוסר במקרה של סגר. מחסלים את כל הביצים שעל המדף".
בחלק מסניפי שופרסל הגבילו את הקנייה לשתי תבניות ביצים של 12 או 18 יחידות, או לתבנית אחת של 30 יחידות. לעיתים קרובות אפשר למצוא על המדפים ביצים "מיוחדות" בלבד.
צילומים: מירב קריסטל ואודי עציוןמדפי ביצים ריקים, הגבלות קנייה בשופרסל (צילומים: מירב קריסטל ואודי עציון)

בקרוב על המדף? נוזל ביצים מפוסטר

צרכן חרדי אמר: "הלכתי לגליקסמן (יצרן ביצים גדול, מ.ק) בגלל המחסור - וקניתי לחג 25 תבניות של ביצים מועשרות באומגה 3. אמרו לי שם שאין חוסר, רק בעיית חלוקה לרשתות. אני חושש שלא אוכל לצאת לקניות בהמשך, לכן כבר קנינו לבית את כל המצרכים לפסח, למעט ירקות".
על פי גורמים בשוק, מתקיימים כרגע דיונים עם הרשתות על מכירה לצרכנים של נוזל ביצים מפוסטר לצד ביצים טריות. אלה נוזלים מפוסטרים מצוננים של ביצים שלמות או חלמון וחלבון מופרדים, לעיתים בתוספת מלח. בענף רשתות הקפה והמלונות משתמשים גם בביצים משומרות.
יש חברות שיש להן עודפים של המוצרים האלה, מכיוון שרשתות בתי הקפה והמלונות מושבתים. במ. לסר חברה לשיווק ביצים טוענים שמדובר בנוזל של ביצים שעוברות פסטור, והוא מתאים בין היתר להכנת חביתות.
פתרון נוסף הוא הגדלת מכסת היבוא. במשרד החקלאות מסרו כי מדי שנה פותחים מכסות יבוא ללא מכס לפני פסח. גם השנה נפתחה מכסה כזאת, ולנוכח הביקוש הוסיפו מדינות יבוא. כרגע יש יבוא מתמשך מספרד.

שחזור אבקת חלב, קפיצה במחירי העופות

בה בעת מורגשת עלייה של עשרות אחוזים בצריכת מוצרי חלב בעקבות אגירה של צרכנים. במועצת החלב מתארים את הענף כ"אי של יציבות במרחב" בזכות "שמירה על רציפות הייצור". אף שמשק החלב בישראל ערוך לספק את הביקושים, בשל העלייה בצריכה הוחלט לשחזר אבקת חלב. "זו הפעם הראשונה זה שנים רבות שבחודש מרץ משחזרים אבקת חלב ולא מייבשים חלב", מסרו במועצה.
בענף נהוג לייבש חלב לאבקה בחודשי החורף, כשיש עודף בחלב. בדרך כלל רק בחודשי הקיץ, כששורר מחסור בחלב, משחזרים את האבקה בחזרה לחלב נוזלי באמצעות מהילתה במים. בחלב המשוחזר עושים שימוש במעדנים ובגבינות.
המצב משפיע על ענף חקלאי נוסף: עוף טרי, אחד המוצרים הנמכרים ביותר בסופר. "המשחטות כבר העלו את מחירי הקנייה מ-12 ל-16 שקל לק"ג. עלייה של 33%, ובשבוע הבא הם יעלו שוב את המחיר. הם מנצלים את זה שעם ישראל צורך כמויות לא הגיוניות", אמרו ברשת גדולה.
אבי אלבז, הבעלים של עוף ירושלים, מזהיר שתהיה עלייה חדה נוספת: "מתחילת השבוע נראה שלא תתאפשר כניסת עובדים פלסטינים לארץ. הרשות מתכוונת לסגור את המעברים. אזור התעשייה בעטרות הוא ספק של 20% מהעופות בארץ, עם ארבע משחטות, והוא לא יעבוד. אם יהיה חוסר, המחירים יעלו הרבה יותר ממה שהם עלו עד עכשיו. עלייה דרמטית. כבר עכשיו העיפו את המלאים לפסח ושחטו הרבה ממה שיכולים כדי לענות על הביקוש".
מנכ"ל המועצה לענף הלול, מולי לויט, מדגיש שהמועצה לא מתערבת במחירים. לטענתו, "אין סיבה למחסור, יש בלולים מלאים גדולים מאי פעם שמחכים לשחיטה בשלושת השבועות הקרובים. המשחטות עובדות במלוא היכולת וחלקן מפעילות משמרת נוספת. העוף הטרי נשחט בבוקר ומגיע לרשתות. כעת הן אפילו לא צריכות להחזיק מלאי. הכל נמכר באותו היום. ימי שחיטה בחול המועד מאושרים על ידי הרבנות ואליה נפנה אם יהיה צורך".
גורמים בענף מוסיפים: "נגד הפאניקה הציבורית איננו יכולים לעשות כלום. שמי שקנה עשרה מגשים לא יקנה בשבוע הבא כלום, ואז יישאר לאחרים. המגדלים הכניסו רזרבות גדולות לקראת הפסח משום שזה החג היחידי שבו הם מרוויחים. בדרך כלל רוב השנה הם מפסידים. המגדלים הפסידו עשרות מיליוני שקלים בשנים האחרונות והרשתות חגגו. אם פער התיווך שלהן יקטן עכשיו - זה לא נורא כל כך".
לכתבה זו 78 תגובות
הוספת תגובה
78

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
54.

53.

52.

עוד ימים קשים צפויים לתושבים מבחינה כלכלית עד שיחזור המשק לעבודה תקינה.כל אנשי החלת יקבלו שכר של 70 אחוז ויהיה קשה. מצד שני נראה שיש מגמה של הרשתות לעליית מחירים וכאן צריך שר הכלכלה ולהוציא תקנה שלא תהיה עליית מחירים בתקופה קשה זו.חייבים לפקח על הדבר הזה הרבה מהעם יהיה במצב כלכלי קשה.

51.

50.

49.

ואז לא נשאר לאחרים, אתם זו@#$%ות בנ^%$ זו%_talkback_contentamp;$#ות והלוואי שתחלו בקורונה ובאבולה בו זמנית.br/עכשיו אין לי ביצים ועוף למשפחה כי איזה חרדי מ#$@%יין בת%$#ת קנה 25 מגשים של בייצים הלוואי שהביצים שלו יתקלקלו ויקבל סלמונלה לכל 12 בני המשפחה שלו , בעזרת השם.
כל ישראל ערבים זה לזה אעלק, טפו עליכם , פסולת גנטית.

48.

47.

46.

45.

44.

למה הדלק לא יורד חלאות?

comment-2-comment

אבל המדינה תקח את כל הרווח לעצמה

43.

42.

41.

comment-2-comment

אז תבקשי עזרה מהחבר הדמיוני שלך.

40.

זה כמו שתמיד לקראת ראש השנה מפחידים אותנו עם מחסור בדבש כדי לגרום לעליית מחירים. הכל טריק שיווקי.

39.

אפשר למצוא חלבונים ממקור אחר ואני דוקא אוהב ביצים....

comment-2-comment

38.

37.

36.

35.

34.

comment-2-comment

מה שיהיה יהיה

33.

32.

31.

30.

comment-2-comment

29.

עליית מחירי העוף בפעם השנייה השנה,לאחר עלייה בסוף השנה שעברה,זאת שערוריה ומחדל של הממשלה ,רוב מגדלי ויצרני העוף(המשחטות)שיכות לקיבוצים,זוגלובק,ועוד...br/הכל פוליטי נגד ביבי,ורצון להתעשר בקלות על גב המשבר.
בושה!

comment-2-comment

לאיזה קיבוצים יש משחטה? אתה סתם משמיץ

28.

27.

אולי עומר אדם או נועה ביטי יוציאו שיר עם הנחיות לשעות חירום?

26.

comment-2-comment

25.

לא להסתער על החנויות כי יש מלאי לעוד הרבה חודשים קדימה....חרטה הכל. להסתער וכמה שיותר עם כל הכוח כי עוד מעט לא יישאר שום דבר על המדפים וגם לא יחדשו את המלאי עליהם. לקנות עכשיו וכמה שיותר. המלאי בארץ הולך ונגמר.

24.

23.

הביצים הישנות מהוות סכנת חיים!!

22.

21.

לא , הסוחרים חוגגים . זה הכל .

20.

19.

18.

כל מי שמתלונן בכתבה עובד אם ספקים לא נכונים כנראה במכולת ליד הבית יש של תנובה להם כנראה חסר

17.

תפסיקו עם ההיסטריה - תיקנו מה שאתם צריכים - יהיה מספיק לכולם.

16.

את כל אלה שמעלים מחירים עכשיו כשאין כסף לאף אחד. תתבישו. נזכור אתכם כשהכל יסתיים. פשוט גועל נפש. ערבות הדדית עאלק

comment-2-comment

חתיכת קומוניסט.

comment-2-comment

נראה לי טעית/ה בכתבה

comment-2-comment

קומוניזם זה לא קללה , קומוניזם זו השקפת עולם שרואה ומנתחת את החברה האנושית אחרת מבעלי ההון . החזירים מנצלים את המצב ומגדילים את הרווח על אותה ביצה שנולדה היום , למרות שהיא לא שונה מהביצה שנולדה אתמול או שלשום . כשיגמרו לך הביצים - וימכרו לך ביצים חדשות במחיר כפול , גם אתה תיכעס , מפני שאני בטוח שגם אתה נימנה על קוני הביצים , ולא על המוכרים .

15.

14.

איך יתכן יש מחסור בביצים, בתי המלון, מסעדות, שוק ההסעדה לעסקים ושאר צרכני הביצים בכמויות סגרו את הפעילות. איך יתכן מחסור בביצים אז !!! לדעתי לסר ושאר משווקי הביצים גורמים למחסור מכוון לשם פאניקה וצבירת הון.

comment-2-comment

קשה לי להאמין שתהיה מהן צבירת הון...

13.

12.

11.

מתפקידכם ynet בימים אלה לזרוע בציבור תקווה ולא יאוש או פאניקה br/ולא לתת לכתבות כאלה להתפרסם ולהוציא לאנשים את המיץ
תודה על ההתחשבות

comment-2-comment

10.

מספיק עם ההיסטריה.

9.

comment-2-comment

8.

7.

comment-2-comment

6.

על כדור הארץ, משאביו והחיים בו, כולל אנחנו.

comment-2-comment

comment-2-comment

אתה מבין עם מי יש לנו עסק? אנשים אפילו לא חושבים על שינוי! עצוב

5.

4.

סוף סוף חדשות טובות

comment-2-comment

3.

2.

תבוא מחר בעוד יומיים

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

תודה

1.

comment-2-comment

comment-2-comment

נמשיך לשלוט כאן עד שנסיים למחוק כל זכר לגזענים כמוך ומורשתם

comment-2-comment

comment-2-comment

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה