104
קורונה לצאת מהמשבר

העתיד של בתי הקפה: פחות עובדים, הרבה כלים חד פעמיים

בתי הקפה, האחרונים שיחזרו לשגרה לפי תוכנית היציאה מהמשבר, נערכים: "הכל יהיה ארוז, בלי הרבה מגע ידיים". בינתיים, הרשתות מנצלות את זמן ההשבתה לשיפוצי סניפים, שינויי תפריטים ואיתור דרכי התייעלות

מירב קריסטל | פורסם:13/04/2020
צפו: אסטרטגיית היציאה מהמשבר של האוצר (משי בן עמי, ירון ברנר)
יותר כלים חד פעמיים, פחות עובדים, תפריטים מצומקים, וייתכן שגם הורדת מחירים: בתי הקפה יהיו האחרונים לחזור לשגרה, כך לפי תוכנית היציאה מהמשבר של הממשלה, אבל בענף כבר עורכים תוכניות ליום שאחרי. העסקים בתחום נכנסו מאז התפרצות הקורונה לשיתוק כמעט מוחלט משום שרובם לא עורכים משלוחים.
בישראל כ-3,950 נקודות מכירה של קפה ומוצריו, 59% מתוכן הן בתי קפה. 40% מתוכם הם של הרשתות, שתופסות כמעט חצי מהשוק במונחים כספיים.
צילום: EPAבתי קפה בימי קורונה (צילום: EPA)
אסטרטגיות היציאה של הרשתות כוללות בין השאר מכירת מוצרים ארוזים, דילול שולחנות וצמצום עובדים. לדברי יאיר מלכה, מבעלי קפה גרג וביגה, יהיו בסניפים "פלייסמטים על השולחנות, כמה שיותר חד פעמי, בלי הרבה מגע ידיים. יהיה גם דילול רציני בשולחנות בגלל התקנים החדשים של משרד הבריאות שדורשים שמירה על מרחק. לדעתי נקטין את מקומות הישיבה לפחות בחצי. הולכים לתקופה קשה".
אז חוזרים לפלסטיק?
"לא תהיה ברירה. אני לא חושב שאנשים ייגעו במלחיות שמישהו אחר נגע בהן, לפחות בהתחלה, ועדיף שלא נצטרך לחטא כל מלחייה. ככה אנשים ירגישו שהכל יותר סטרילי".
תמונה כלליתמקור: צ'מנסקי בן-שחר והרשתות

"לא בטוח שאחזור"

בינתיים בגרג מנצלים את התקופה להקים מפעל פסטה ולשפץ סניפים. "צובעים, עושים נגרות מחדש, מחליפים כלים. אבל זו בעיקר תקופה לשבת ולחשוב איך אני מתייעל בעסק", אומר מלכה. "לא רק שאנחנו לא מרוויחים, יש לנו גם עלויות שוטפות. יש גם זכיינים שלא יחזרו, זה הפסד עצום גם לבעלי הנכסים שלנו".
כמה עובדים תצמצמו?
"נצמצם. יהיו יותר טבחים פנויים בשוק, מקצוע שהיה בו חסר עד הקורונה. שילמנו לשוטף כלים 50 שקל לשעה כי לא היה ניתן להשיג שוטפי כלים, וכעת יהיה פחות ביקוש לעובדים. הבעיה הכי קשה היא שאין אדם אחד בממשלה שאומר לנו: 'תיערכו לעוד שבועיים, שלושה, חודש', שיבוא ויכוון אותנו. בכל רשת קפה יש אלפי עובדים שיושבים בבית".
בקבוצת קפה קפה, שמעסיקה כ-20 אלף עובדים בכל הרשתות שלה, מעריכים שכ-5,000 עובדים לא יחזרו. "איפה שיש שני טבחים יישאר אחד. מלצרים ועובדי מטבח יצומצמו", אומר רונן נמני, מבעלי הקבוצה. "שום דבר עוד לא בטוח. יהיו הרבה תקנים חדשים, עסקים רבים לא ייפתחו, ואנשים יחששו לשבת בחלל סגור עם עוד אנשים. לא תהיה הרבה עבודה בהתחלה, ואנחנו בדילמה אילו רשתות לפתוח ומתי. יש לנו כמה רשתות שעדיף לא לפתוח, אפשר להפסיד הרבה יותר כסף כשסניפים פתוחים מאשר כשהם סגורים".
גם בקפה קפה יארזו מוצרים. "המאפים יהיו סגורים בפלסטיק, לא נציג שום דבר פתוח. התפריט יצומצם בעד 40%. יש לנו צוות שלם של אנשים שיושבים וחושבים על זה כבר כשבועיים. ייתכן שנצטרך להוריד את המחירים. זה מערך שלם, כל אחד יצטרך לתת מעצמו".
גם בתי הקפה הפרטיים ספגו מכה. בקפה ביאליק בתל אביב לא בטוחים שיחזרו לעבוד אחרי 24 שנות פעילות. "יש חוסר ודאות כרגע, אי אפשר לתכנן שום דבר. כל מה שאני יודעת זה שלא בטוח שאני חוזרת. קיבלנו מכת מוות", אומרת הבעלים מירב בן-שלמה. "אין תיירים, אין הופעות בערב. כל מה שביאליק עובד עליו - אין. אני כבר בחובות של מאות אלפי שקלים. יש לי 40 אלף שקל לשלם משכורות על כמה ימים שעבדנו במרץ ואין לי מאיפה. זו חברה בע"מ, אז אני לא זכאית לשום עזרה. אומרים לי תעשי טייק-אוויי, אבל אני לא ערוכה לזה. אצטרך להוציא המון ארוחות כדי להרוויח".
לפי איגוד המסעדנים, התעשייה כולה מעסיקה 200 אלף עובדים, מתוכם 100 אלף מלצרים ומלצריות. להערכת האיגוד, דחיית הפתיחה לחודש מאי, ההגבלות על תפוסה (מתחת ל-־70%) והיעדר תוכנית פיצויים משמעותית יביאו לכך שמעל 50% מהמסעדות לא יפתחו את שעריהן.
לכתבה זו 104 תגובות
הוספת תגובה
104

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
60.

59.

58.

57.

איזה בלוףbr/אם תמצאו בית קפה אחד במדינה שמשפץ עכשיו
אני אתן לכם פרס!!!!
אלק עושים נגרות כן ממש ...

56.

נקי ובריא. בלי חיות מתות וזיהומים.br/
בתיאבון.

55.

ביבי - מה קורה לך? אנשים רוצים לדעת! האם כשחוזרים המשרדים אז גם כל העובדים חוזרים עם מגבלות כמו בדיקת חום ושמירה על מרחק? תסבירו לעם, אנחנו חייבים להבין מה קורה איתנו!!!

comment-2-comment

קורונה בתחת שלו ממש.br/וגם,
יהיו בחירות רביעיות אם הוא לא יקבל מינוי שופטים

comment-2-comment

ביבי הסביר (מה שהיה ברור גם קודם) שההתקדמות תהיה בשלבים ואם יראו התפרצות נוספת יחזרו שלב לאחור.

54.

כדי שיוציאו את הרעה החולה והרעילה הזאת מחוץ לחוק ? שלא תהיה בכלל דילמה, בטיסות, בבתי קפה ומסעדות, בבתי חולים ושאר מוסדות ציבוריים, לא תהיה בכלל דילמה אם להשתמש בחד"פים או לא שלא יתקרבו עם זה למרחב הציבורי, פרקים, חופים וכאלה שלא יהיה איפה לקנות כאלה לאירועים פרטיים, משפחתיים, לבתי ספר ולגנים i have a dream

53.

שאפילו 20 אלף וירוסי קורונה לא יעזרו לחלק מאיתנו. (לא למדנו כלום. כנראה גם לא נלמד) שיהיה לנו בהצלחה

52.

אם אתם לא רוצים לחזור לאותה מתכונת, זה בסדר. מה זה קשור לישראלים? אם לא אתם תארחו אותם, מסעדה אחרת תארח אותם, אתם לא עושים טובה לאף אחד. אף ישראלי לא ישאר בבית בגלל הקישקוש שלכם, בטח לא אחרי הסגר הכפוי שנעשה להם. שבו בבית ותגישו לעצמכם בכלים חד-פעמיים. בהצלחה, ואת תשכחו גם בעוד 20 שנה לחטא את הפלייסמנט. לכו תדעו מי עבר ברחוב המקביל, אולי לסבתא שלו היתה קורונה?

51.

לא מבין את העניין בלשלם 20-30 שקל לכוס קפה גרוע. ועוד אנשים יושבים ומדברים על דברים אישיים שכל מי שסביבם שומע, גם אם הוא לא רוצה לשמוע.

50.

אם היה לציבור קצת שכל הוא היה מבין שהקורונה גם הביאה איתה שינוי חיובי. אנשים מבינים לפתע שזה לא כל כך נורא להיות עם המשפחה קצת יותר. לא חייב להוציא 25-30 שקל על כוס קפה בחוץ,אפשר לארח ולשבצ על קפה בבית במרפסת עם חברים. זמן איכות עם המשפחה. תחסכו קצת יותר ותהנו הרבה יותר. br/ויש גם את עניין ההימורים: במדינה שבה מעגל העוני הולך ומתרחב,זה מבורך בעיניי שמפעלים כמו הטוטו והפיס מפסידים עכשיו מיליארדים (כן כן מיליארדים!) בגלל שאין משחקי בפורט להמר עליהם (אין ווינר,אין טוטו) ואני מקווה שהרבה מהמרים כבדים יהפכו (כמוני) ל״מהמרים לשעבר״ ויצאו ממעגל החרפה הזה.
כדור הארץ משתקם לאט לאט,האוויר פחות מזוהם,הטבע משתקם גם כן.
אני גם מנחש שבאופן סימלי משהו המצב יחזור לשיגרה בדיוק ביום בו הכינרת תהיה מלאה לגמרי (כנראה תוך שבועיים/שלושה מהיום)

49.

אנשים תתחילו להביא כלים מהבית לservice. זה כבר קיים, בהייטק מביאים קופסא לאסוף אוכל בצוהוריים בטייק אווי מסירי בישול . כוס רב פעמית בתיק להפוך שלכם. . אפשר להגיש בצלחת עטופה בנייר מתקלה, סלט תאכלו בבית. יש פתרונות!!! חד פעמי זה לא פיתרון - זה בורות ואטימות מרתיחה!

48.

בני אדם אוהבים מגע, ושמחת חיים, ולשתות קפה בכוס נורמלי. הייגינה זה חשוב, אבל לא להגזים...יש מחלות בעולם, והיו עוד. מנטליות ה-Obssesive Compulsive Disorder שמשתלתת עכשיו לא יכול להחזיק מעמד, ובטח לא במדינה עם תרבות יהודית/מזרח תיכונית. זה כמו ההצעה לשמור מרחק של 2 מטר בן ילדים בכיתה א.בחייכם....

47.

בעיקר אם אתם מתכוונים לתל אביב אז לא יהיו לכם לקוחות תחשבו טוב!!

46.

45.

44.

קדימה ממש נגעל מזה ומעדיף להשאר בבית ולבשל לבד והייתי יש שיוצא בלי סוף

43.

ובלי שיהרסו לנו את העולם.br/שישטפו כלים אחרי משמרת אם הם כל כך רוצים לחסוך על שוטף כלים.
חוץ מיזה שלא יקרה כלום אם אנשים יתחילו להתנדב ולעשות קצת טוב.

42.

תוסיפו עוד סבל לכדור ולבעלי החיים

41.

40.

אסתטיקה יתרה לעובדים - איסור פירסינג וקעקועים. היום אפשר להסיר קעקועים בלייזר. אני עצמי עשיתי זאת.

39.

comment-2-comment

באם לא יטפלו בבעיה האמיתית בלב הסיפור שהיא גידול חד באוטומציה.

comment-2-comment

באם לא יטפלו בבעיה האמיתית בלב הסיפור שהיא גידול חד באוטומציה.

38.

לצערי, יש אנשים שמנצלים את המשבר לרעה ויקבלו בומרנג לפנים. מסעדות ובתי קפה הכל יחזור. עולם כמנהגו נוהג. עצוב לדעת, שיש בעלי מסעדות שחושבים שהם יורידו בשכר וינצלו את המצב לרעה. אולי המודל של עוסק ומועסק לא מתאים יותר אולי שכולם יהיו שותפים במסעדה שהם עובדים בה, כי תכלס עובדי המטבח עובדים הכי קשה במסעדה.

comment-2-comment

כמה אתה טיפש. המצב לא יחזור לקדמותו לפחות שנה.br/בתור בעל בית קפה שעבד חזק מאוד . אני שוקל ממש לוותר על הנכס

37.

הפלסטיק צריך לעבור מן העולם

comment-2-comment

להוריד יערות זו בעיה גדולה, חוץ מזה גם בבמבוק אם אתה לא מסיים את תהליך המחזור עד הסוף , זה לא עוזר כלום.

36.

35.

גם אם יגישו לי קפה יחד עם קורונה, עדיין אלך כל יום לבית קפה... זה מהות החיים, בעיקר בתל אביב העיר בה אני גרה

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

וקפה זה מהות החיים ? br/לא יאומן.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

והנה, הפלא ופלא, וויתרו על הקפה

comment-2-comment

כל כך עמוק כל כך משמעותי כל כך מרשים. כל כך מעניין כל כך שווה כל כך כל כך כל כך........

comment-2-comment

comment-2-comment

34.

הימים האלו מאחורינו, מי שלא ילמד להתקדם ישאר מאחור ביחד עם הדינוזאורים

comment-2-comment

כל הפלצנים יכולים לשבת בקפה במבוק בתל אביבbr/אני מתכוון לאכול ולשתות רק בכלים חד פעמיים
אני מיישם את זה בבית כבר שלוש שנים
במקום לשטוף כלים, סבון, סקוטשים, מים מבוזבזים וחשמל לחימום, אני אוכל הכל בצלחות פלסטיק ושותה בכוסות פלסטיק וקרטון
רק מזלגות וסכינים רגילים, אותם אני שוטף
כל השאר חד_talkback_contentquot;פ לסל וחסל

33.

32.

comment-2-comment

31.

הישראלי הממוצע יעשה את עצמו כמה ימים היגייני וצועק משני מטר..אחרי שהכסאות מסביב יתקרבו אליו, גם המלצרית תדבר מקרוב, גם הנירוסטה תחזור והכל יהיה אותו הדבר. ההרגלים והשגרה חזקים מהכל. ועל הקורונה מתגברים עם אבץ, ויטמין די והידרורסיקלורוקוין

comment-2-comment

וגם על שימוש בפלסטיק קנס רק מכה בארנק תחנך את האנשים צריך גם להפסיק למכור אותם בחנויות

30.

מה יקרה בענף הפאבים? מתי אוכל לחזור ליהנות מבירה מקומית איכותית מחבית, ולבלות בחברת חבריי? ברור שמדובר בספטמבר במקרה הטוב, אבל בכלל האם זה יקרה אי פעם?

comment-2-comment

האנושות תסתדר מעולה בלי פאבים אפילו הרבה יותר טוב

29.

כפפות הגומי הן הרעה החולה של ההיגיינה. האיש מסתובב כל היום עם הכפפות השחורות, פותח דלתות, גולש בטלפון, מעשן, שובר ביצים, מנקה, לוחץ ידיים לחברה,לוקח כסף ואז לשמחתך מכין לך את המנה וכמובן שעם אותן הכפפות. כיוון שהוא לובש כפפות גומי הוא מרשה לעצמו לגעת בכל פיסת עגבניה, זיית, או לערבב את הסלט,מה שלא היה עושה עם ידיים חשופות. ידיים חשופות לפחות נוטלים מפעם לפעם. הכפפות המטונפות נשארות כל היום. לא אוכל במקומות כאלה.

comment-2-comment

comment-2-comment

ומבקש שלפני שמכין לי יחליף כפפות. br/הבעיה היא במה שאתה לא רואה וזה מאחורי הקלעים במטבח האחורי שם מכינים את רוב האוכל. ברור לכם ששם באותן כפפות שזורקים זבל מכינים את הסלט.

28.

27.

לי אישית אין בעיה לאכול מצלחת כל עוד אני יודע שניקו אותה טוב טוב במכונה חד פעמי מלכלך ומזהם הכל

26.

זה לא שאני בעד שימוש בחד פעמי, אבל כל האקטיביסטים תפתחו עיניים ותבינו היכן אתם חיים ומה האפשרויות והאלטרנטיבות. יש כרגע מגיפה וחשוב קודם למנוע אותה, נחזור לכלים רב פעמיים לאחר חלוף הזעם.

comment-2-comment

גם בלי להשתמש בחדפ. שישארו עוד שעתיים לשטוף את הכלים ושלא יזהמו לנו את העולם בשביל לחסוך כסף על שוטף. פשוט חוצפה.

25.

עם כל הכבוד לצורך של כולם להתפרנס. גם לי אין פרנסה עכשיו ואין לי כוונה לעבוד אם זה כרוך ביציאה מהבית. בינתיים למדתי להסתדר לבד עם בישולים וגם עם קפה איכותי. את היציאה לבית הקפה מחליף בינתיים המפגש הוירטואלי.

comment-2-comment

comment-2-comment

24.

הלוואי שנוץ וארקפה ברמת השרון יצטרפו למהלך הזה...ומה יהיה איתי? לחזור לסין?

23.

22.

21.

תמלא את החיים שלך בתוכן חיובי כפתרון. התנדבות, למודי תורה חיזוק הנשמה ממש לא חסר. בית קפה הוא עקר החיים

comment-2-comment

התוכן החיובי שלי כולל את הקפה השכונתי כל יום. br/לחילוני אין בית כנסת, זה חשוב מאוד.
זו גם פרנסה של מאות אלפים בישראל.

20.

comment-2-comment

comment-2-comment

בהמה שכמותך.. מקווה שזה הסוף של הטמטום שלך.. br/תשמח שיפתחו כבר בתי הכנסת.. שיוכלו להתפלל על הנשמה האומללה שלך..

comment-2-comment

19.

18.

הציבור מתבקש להימנע משימוש בכלים חד פעמיים.. העולם טובע בפלסטיק וזה חוזר אלינו בצורת מחלות ומגפות

17.

אין לך בעיות פרנסה? לדעתי בתי הקפה שאת חושבת לצאת אליהם ..ניגמרו...פיניטו..פאסה...

16.

כל הכייף זה החברותא צחוקים ריחות מוזיקה בבית קפה. מה אני צריך ללכת לבית קפה בשביל לקחת קפה הביתה?! מה שווה בלי דייטים עם בחורות ויציאה עם חברים?!

comment-2-comment

comment-2-comment

15.

שלהם. מזמן לא אוכלת במסעדות כמעט בכלל, מסיבות של היגיינה. לא יודעת מי הכין לי את האוכל, מי נגע בו ומי ירק לתוכו במכוון או שלא. מבשלת מצוין בבית. בימים כתיקונם זה נראה פריקי וחולני אבל מסתבר שרק הקדמתי את זמני. כמו כן כשהייתי מעירה לאנשים שעולים חולים לתחבורה ציבורית ומתיישבים ממש לידי ומתעטשים ומשתעלים, אנשים היו מתנפלים עליי כאילו שאני לא נורמלית. דברים שברורים במדינות נאורות, כמו לא להכנס לאדם למרחב הפרטי והאישי, לא להיצמד ולא להידחף, אינם ברורים בישראל. הרוב בישראל בהמות.

comment-2-comment

comment-2-comment

אתה הישראלי המכוער

comment-2-comment

בייחוד בקשר לתחב_talkback_contentquot;צ ומרחב פרטי

14.

הקורונה לא נאחזת במזון לא מתרבה עליו אז מדוע הכל ארוז? איזה טעם יהיה לזה? ההתישנות של המזון בתוך הנילון תהיה מואצת והכל יעלה עובש .

13.

הרי אנו נשחקים תחת עול המיסים והעליות שהממשלה אפילו לא יודעת איך אפשר להקל על הציבור האומלל ולכן בלית ברירה הציבור ינקום.

12.

comment-2-comment

שבועיים ראשונים של מרץ אכן הייתה עבודה לאן כל זה נעלם ?!

11.

אפשרי להזמין בקופה או באייפד שיונח על כל שולחן, יהיה אולי מלצר שרק יגיש לשולחנות. וגם אופציית התשלום תיעשה דרך האייפד או בקופה. מלצרים זה פאסה.

10.

הכל כסף ועכשיו תחזרו לזהם בטירוף עם כלים חד פעמיים. תחשבו אחרת. br/או אל תפתחו בכלל

9.

לא למדנו משהו מכל מה שקורה? למה אי אפשר להשתמש בחומרים מתכלים? בהצלחה לנו

8.

לשבת בבית קפה זה סוג של צורך חברתי, תרבות, מקווה שהעניינים יחזרו במהרה לשיגרה ונוסיף להנות מכוס קפה איכותי

7.

comment-2-comment

במיסים שהיא משלמת , את העובדים שהיא מפרנסת+ מעגל ספקים , זה יותר קשה מהקלדה של משפט של שכיר שבחיים לא פתח עסק . כל הרווח הולך למדינה , יותר נכון לביטוח לאומי ומס הכנסה

6.

comment-2-comment

רב היהודים הם רוכלים, אלו אנשים שיודעים רק לקנות ולמכור בזמן שהם עושים רווחים עצומים.br/
במקום זה שילמדו ליצור ולתרום לעולם במקום לעשוק אותו.

5.

4.

ניסיתי נספרסו-גועל נפש , טעם לוואי חזק, טסטר צוייס יצא לי מכל החורים. וכל השאר מגעיל. אני רגיל לשתות אמריקנו חזק מקצועי, שמרגישים בכל לגימה את הארומה האמיתית של הפוליי קפה הטריים. ובנוסף, אין כמו האוירה של הפרלמנט של הבוקר, כשאתה מבושם ונקי, ומשתכשך עם כל הכוסיות שח העיר ! אין את זה בבית !!!

comment-2-comment

קילו קפה איכותי עולה בין 80-120 שקל, יספיק לעשרות מנות טעימות פי מאות מאשר הבררה שמקבלים בבתי הקפה בפי 10 מהמחיר

comment-2-comment

הקורונה. מקווה שיחזירו אותי אחרי החל"ת.

comment-2-comment

מכונה אי אפשר לנקות באמת. עם הזמן, ככל שבית הקפה ותיק יותר, הטעם של הקפה מיתדרדר. מקינטה ביתית זה הדבר הנכון לזמן הזה. גם ככה יש לנו יותר מדי זמן.

3.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

בית קפה זה תרבות זה מקום מפגש עם אנשי רוח שמחליפים דעות זה בית המדרש שלי

2.

comment-2-comment

comment-2-comment

מה שבטוח הוא שבתקופה האחרונה היו הרבה פחות מקרים של הרעלת מזון.

comment-2-comment

מוכרים לאנשים סם מסוכן עם יחסי ציבור קפאין שההשפעות שלו דומות לאלו של קוקאין. מה שנדרש זה מסעדות במחיר שפוי עם כלים חד פעמיים אך מתכלים ועם כוח עבודה רובוטי.

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה