רוח מעודדת במשרד שעובדיו "עם הראש באדמה": החודש הראשון של אשכנזי כשר החוץ

במשרד החוץ מביעים סיפוק מהתנהלות השר הטרי, לאחר שגייס תקציב שיאפשר להם לפעול עד סוף השנה. "שינוי דרמטי", אמר אחד מהם - וציין לטובה את העובדה שהמשרד מעורב גם בנושאי ליבה כגון סיפוח ואיראן. הסוגייה שנותרה ללא פתרון: בעיית דמי הייצוג שפגעה בשכר השליחים בחו"ל

איתמר אייכנרפורסם 12:05, 17/06/2020
תמונה כלליתתמונה כלליתתמונה כללית

 

 

טקס חילופי שרי החוץ 
 

"תקציבים מגיעים. משרד החוץ נמצא על המפה". כך אמר אתמול (ג') גורם בכיר במשרד החוץ במלאת חודש לכהונתו של שר החוץ גבי אשכנזי. הגורם הוסיף כי העובדה שבסוף השבוע האחרון קיבל המשרד "דחיפה" לתקציב בדמות 50 מיליון שקל עד סוף השנה מדברת בעד עצמה. כמו כן, אמר הגורם כי כעת משרד החוץ מעורב גם בנושאי ליבה כגון תוכנית טראמפ וסוגיית הסיפוח, כמו גם האיום האיראני. בנוסף, חל שיפור בקשר בין המשרד למערכת הביטחון על שלל זרועותיה: צה"ל, המוסד, שב"כ והמל"ל.

 

אשכנזי נוהג לשמור על עמימות ונמנע מלהתראיין. לכן, מעטים יודעים על פעילותו במשרד החוץ. בכירים במשרד אמרו כי הרמטכ"ל לשעבר הכניס רוח חדשה וחיובית למשרד החוץ "אחרי שנים שאנשים הלכו עם ראש באדמה, קיצצו בתקציביהם ובעיקר התעללו בהם".

 


אחד הדברים הראשונים שבהם טיפל שר החוץ הטרי הוא בעיית הבור התקציבי העמוק שאליו נקלע משרד החוץ, העומד על מאות מיליוני שקלים - ובימים האחרונים קיבל, כאמור, תוספת של 50 מיליון שקלים שתאפשר למשרד לפעול עד סוף השנה בצורה משמעותית ולמלא את המשימות שהוטלו עליו במסגרת משבר הקורונה, פתיחת השמיים, סוגיית האיום האיראני וההכנות להחלת הריבונות.

 

לדברי גורמים במשרד, מיומו הראשון בתפקיד נפגש אשכנזי עם הסמנכ"לים ועם חברי פורום ההנהלה - שהציפו בפניו בעיות. לדבריהם, מאז שהחל לכהן כשר שוחח אשכנזי עם מעל ל-30 שרי חוץ. "אנשים חוזרים להאמין במשרד שוב", אמרו. "יש בכירים במשרד שלא דרכו בלשכת שר החוץ כבר שנים".

 

צילום: אוהד צויגנברג משרד החוץ (צילום: אוהד צויגנברג )

כאמור, בכל הנוגע להחלת הריבונות הצפויה, שותף משרד החוץ בנושא: אשכנזי השתתף כבר פעמיים בישיבות שקיים ראש הממשלה בנימין נתניהו בנושא ונפגש פעמיים עם שגריר ארצות הברית בישראל דיוויד פרידמן. כך למשל, בביקורו של שר החוץ הגרמני הייקו מאס השתתפו אנשי משרד בכל הפגישות. יצוין כי בעבר היו אנשי המשרד ממודרים.

 

בכיר במשרד הוסיף כי מתקיים "שיח הדוק מאוד עם המטה לביטחון לאומי. אין יותר מצב שבו משרד החוץ לא לוקח חלק בדיונים. זה שינוי דרמטי". עם זאת, במשרד עדיין מקווים שאשכנזי יצליח לפתור את אחת הסוגיות הכואבות ביותר שנותרו - בעיית דמי הייצוג שפגעה קשות בשכר השליחים בחו"ל לאחר שמשרד האוצר פתח בצעדי מיסוי חד-צדדיים.