22

המצוקה בטיפול הנפשי בדרום: שנתיים המתנה לראות פסיכולוג

בזמן שהם נאלצים להתמודד עם הטילים והאזעקות מסביב לשעון, לרבים מתושבי הדרום אין בכלל מי שיטפל במצוקתם הנפשית הגוברת בשל מחסור חמור בשירותים פסיכולוגיים

תמונה כללית
הדר גיל-עד | פורסם: 19/05/2021
פיצוצים מבעיתים, אזעקות בלתי פוסקות, שעות ארוכות בממ"דים: אלו המצוקות היום־יומיות שעימן נאלצים שוב אלפים מתושבי הדרום להתמודד. אלא שעכשיו מתברר: אין מי שיטפל ויסייע לרבים מהם בהתמודדות עם הנזק הנפשי.
המצוקה בטיפול הנפשי:
בדיקה של "ידיעות אחרונות" ו-ynet חושפת מחסור חמור במתן שירותי בריאות הנפש בדרום: על פי נתוני הסתדרות הפסיכולוגים, זמני המתנה בשירותי הפסיכולוגיה הציבורית באזור עומדים על בין שישה ל-24 חודשים. מדובר בשירותים מהותיים בנושאים התפתחותיים, חינוכיים וקליניים כמו גם טראומה.
צילום: רויטרסאזעקות ללא הפסקה (צילום: רויטרס)
דוגמה למצוקה: לקבלת טיפול אצל פסיכולוג קליני בבאר־שבע יש להמתין בין חצי שנה לשנה ועבור תור למרפאת טראומה בעיר – מעל שמונה חודשים. עבור טיפול התפתחותי באשקלון – לפחות שנתיים. על פי נתוני פורום הארגונים למען הפסיכולוגיה הציבורית, 90% מהפסיכולוגים הפרטיים בדרום נאלצים לסרב לפניות חדשות, ו-30% מהם מציינים כי הם מסרבים לעשר פניות בשבוע כי אין להם מקום.
"אנשים פה לפעמים מחכים שנה כדי לקבל מענה, ובמיוחד כשמדברים על ילדים ונוער, שנה אצל ילד זה נצח, וההשלכות יכולות להיות מאוד משמעותיות"
המחסור הגובר במתן שירותים פסיכולוגיים מגיע בשעה שפסיכולוגים בדרום מדווחים בחודשים האחרונים על עלייה בדיכאון, אובדנות ומצוקה נפשית על רקע קשיים כלכליים בעקבות הקורונה. במקביל, פסיכולוגים חינוכיים מדווחים על עלייה בחרדות, קשיים בהסתגלות למערכת החינוך ועל מצוקה בקרב ילדים.
"אנחנו עושים ככל יכולתנו אבל ברור לנו שאנחנו לא מצליחים להגיע לכל מי שזקוק לעזרה שלנו", מסביר דורון היימן, פסיכולוג חינוכי מומחה, בשירות הפסיכולוגי הציבורי של שער הנגב. "אנשים פה לפעמים מחכים שנה כדי לקבל מענה, ובמיוחד כשמדברים על ילדים ונוער, שנה אצל ילד זה נצח, וההשלכות יכולות להיות מאוד משמעותיות".
תמונה כללית
בתוך כך פורסם אתמול דוח מבקר המדינה שמצא כי רק 50 מרפאות לבריאות הנפש פועלות בשעת חירום ב־30 רשויות. הדוח סקר את הטיפול בנפגעי חרדה בשש רשויות בדרום, ומצא שרק בשדרות, באשכול ובאשקלון יש מרכזי חוסן, בעוד בחלק מהרשויות המרכזים לא ממוגנים כלל ובכולן קיים מחסור במטפלים.
ד״ר נעם יצחקי, פסיכולוגית חינוכית, פורום הארגונים למען הפסיכולוגיה הציבורית, אמרה: ״אין בעוטף עזה רצף של שירותי בריאות נפש ציבוריים נגישים וזמינים. נערים ונערות אחרי אשפוז פסיכיאטרי, שזקוקים לטיפול נפשי אינטנסיבי, רב-מקצועי מוצאים עצמם מחכים למעלה משנה בתורי המתנה או נשלחים לטיפול שאינם יכולים להתמיד בו בגלל המרחק מהבית. השירותים הפסיכולוגים החינוכיים נותנים מענה בשגרה ובחירום, אבל כורעים תחת הנטל של היומיום. משברים נפשיים חריפים חוזרים לטיפול "בקהילה" בלי שיש מענה מספק דרך קופות החולים ונותרים ללא טיפול מתאים".
משרד הבריאות בתגובה: "למרות הרחבת השירותים על ידי הקופות, זמני ההמתנה לטיפול נפשי עודם ארוכים ואינם סבירים, ויש להמשיך להרחיב את היצע המרפאות והמטפלים”.
לכתבה זו 22 תגובות
הוספת תגובה
22

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
20.

מי שלא הפנים שהדרום לא חלק מהמדינה אז הגיע הזמן להתעורר

19.

18.

את החשבונית שישלכו למי שהם הצביעו

17.

בחרתם בביבי יותר מעשור, אז תאכלו מה שבישלתם או תבקשו משרה עם שני תארים, שתשתמש לפחות בתואר אחד למען הפראיירים בפריפריה

16.

15.

כל המדריכים

14.

13.

12.

לא ברור לי איך אחוזי ההצבעה בדרום תציד גבוהיפ למען ביבי, הוא מפקיר אותם והם עסוקיפ בלשנוא את תוקבי המרכז. מה שהם לא מבינים זה שיש מי שנהנה מהשנאה המיותרת שלהם. היחידי שנהנה מהשיסוי בחברה הישראלית זה אותו אחד שלא דןאג להם, אותו אחד שכשמפגיזים במרכז בוחר להגיב בחומרה ואוצם מפקיר.

11.

כ"כ אופייני למדינה בתקופת ביבי לעשות דברים ולא לטפל בהם עד הסוף. יאללה שיילך!!

10.

9.

עכשיו רק צריך לחפש מי שיעשה את זה.

8.

תחום רפואת הנפש במשרד הבריאות נמצא בפיגור של עשורים בכל מימד אפשרי

7.

יש לפתוח תקנים בקופות החולים ובכל במגזר הציבורי! כמו מרכזי הוראה מתקנת שגם שם יש מטפלים רגשיים. מוסדות עירייה וכדומה.

comment-2-comment

אפילו פסיכולוגים פרטיים מסרבים לטפל כי אין להם מקום. זה בעיה שאין מספיק פסיכולוגים. כדי להיות פסיכולוג מטפל צריך התמחות בפסיכולוגיה קלינית ואין הרבה שמתקבלים לזה. מאלה שכן מתקבלים הרבה בסוף לא הופכים בסוף להיות מטפלים אלא הולכים לכיוונים אחרים. זה חלק מהבעיה המאוד קשה במדינה שלנו שבה אדם יכול לתפוס מקום במגמת לימוד מאוד יוקרתית ובסוף בכלל לא לעסוק במקצוע שהוא למד

6.

לא מבין אדם אחד בארץ שמצביע לביבי ההזייה הזה שופך טונות של פצצות רק כדי לגדל דור של פוסט טראומה 12 שנה מחסל את החמאס, מזכיר לי נער שמסדר את החדר שלו כבר 12 שנה ועדיין נשאר מבולגן

5.

הפתרון כ"כ פשוט, פתיחת תקנים בקופות החולים למטפלים באומניות שהם בעלי תואר שני בטיפול נפשי .

4.

המדינה הסירה אחריות מעצמה- מי שבמצוקה, שידאג לעצמו וישלם באופן פרטי לפסיכולוג

3.

2.

הפתרון לבעיה הקשה הזו הינו פתיחת תקנים בקופות לטיפול במבוגרים וילדים על ילדי מטפלים באמצעות אומנויות! מדובר במענה נפשי שמוצע כרגע רק לילדים ורק במסגרת הביטוח המשלים. לא ייתכן שלרשויות יש את אנשי המקצוע ואת הדרך לעזור והם נמנעים מלעשות זאת! לא יתכן שסוגיות של תקציב ופוליטיקה גורמים לכך שאלפי אזרחים נותרים ללא הסיוע הנפשי ורגשי שלו הם כה זקוקים.

comment-2-comment

1.

השירות הפסיכולוגי הציבורי לא קורס ולא נעליים. מעולם לא היה שירות כזה שבאמת מתפקד.

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה