12
העולם והקורונה

הצרות של הודו: קורונה, פטרייה קטלנית וציקלון נוסף

הודו חצתה את רף 300,000 המתים מהנגיף, שליש מתוכם נרשמו בפחות מחודש. הערכה: המספר האמיתי גבוה בהרבה. בערים הגדולות הסגרים עבדו, הנגיף מתפשט כעת לפריפריה. על האסון מוסיפה כעת דאגה מזיהום "הפטרייה השחורה" שהיכה באלפי חולי קורונה – אולי בשל שימוש יתר בתרופות מסוימות – ופינוי מאות אלפים לקראת סופת ציקלון שנייה

סוכנויות הידיעות | פורסם:24/05/2021
רשויות הבריאות בהודו דיווחו היום (ב') על עוד 4,454 בני אדם שמתו מנגיף הקורונה ביממה אחת, ובכך חצה מניין המתים הכולל שלה רף עגום של 300,000 בני אדם. מדינת הענק מתמודדת עם אסון של ממש כבר שבועות ארוכים, ואת גודל המשבר ממחישה העובדה ששליש מכל מקרי המוות נרשמו בפחות מחודש אחד, בתוך 27 ימים.
צילום: רויטרסשורפים גופות של חולי קורונה בניו דלהי. 100,000 מתים בפחות מחודש (צילום: רויטרס)
תיעוד מרחפן: שורפים גופות של חולי קורונה בדלהי (צילום: רויטרס)
הודו היא כעת המדינה השלישית בעולם שמניין המתים הכולל בה חצה את הרף הזה, אחרי ארה"ב שמדווחת כבר על יותר מחצי מיליון מתים וברזיל שבה מתו כמעט 450,000 חולים. בהודו מתגוררים קרוב ל-1.4 מיליארד בני אדם, וההערכה של רוב המומחים היא שמספר המתים האמיתי גבוה בהרבה מזה שהרשויות מדווחות עליו: ברשת BBC דיווחו כי לפי כמה מודלים מספר המתים בפועל עומד בהודו על כמיליון.
למספרי המתים הנוראים הללו התלוו בשבועות האחרונים מראות מזוויעים של חולים שנחנקים למוות במסדרונות בתי החולים או בהמתנה מחוצה להם, בשל העומס העצום שחוותה מערכת הבריאות במדינה והמחסור בחמצן ובמיטות. גם המשרפות בהודו עבדו יומם ולילה, ובשל העומס העצום של גופות דווח על הקמת משרפות מאולתרות בפארקים.
בימים האחרונים ירד מספר הנדבקים המאובחנים במדינה, והיום דיווחו הרשויות על כ-222,000 נדבקים חדשים, אם כי גם במקרה זה ההערכה היא שהמספר בפועל גבוה משמעותית. גורם נוסף שאולי עומד מאחורי הירידה הזו הוא הצלחת הסגרים המקומיים שהוטלו בערים הגדולות כמו ניו דלהי ומומבאי, אם כי כעת מדווחים בהודו שהנגיף והווריאנטים המידבקים יותר שלו מתפשטים במהירות בפריפריה – שם מתגוררת מרבית האוכלוסייה ההודית, ושם גם מערכת הבריאות לקויה הרבה יותר.
צילום: AFPמחסור חמור בחמצן. חולת קורונה מונשמת במורדבד שבהודו (צילום: AFP)
צילום: AFPבני משפחה בוכים על מות קרוב שלהם מהנגיף, במורדבד (צילום: AFP)
צילום: רויטרסאוספים את האפר של החולים שנשרפו בניו דלהי (צילום: רויטרס)
עדות למשבר באזורים הנידחים היא אולי מאות הגופות שצצו לאחרונה בגדות הגנגס במדינת המחוז אוטר פרדאש. גופות רבות אחרות נמצאו קבורות בבורות רדודים בחול שבגדות הנהר. "אנחנו רואים גופות לאורך נהר הגנגס שלא נראה שנספרו במניין המתים מהקורונה, אבל מאוד סביר שמדובר במקרי מוות מהנגיף", אמר לסוכנות הידיעות AFP הביולוג הודי גאוטם מנון.
על הצרות של הודו מוסיפים כעת דיווחים על כך שבמקביל למגפת הקורונה בשבועות האחרונים נרשם שם זינוק במספר המקרים של חולים שסובלים מזיהום פטרייתי ששיעור התמותה ממנו גבוה למדי, בשם מוקורמיקוזיס. הזיהום הזה מכונה גם "הפטרייה השחורה".
הרשויות בהודו מסרו כי עד כה כ-9,000 בני אדם לקו בזיהום הזה, ורובם הם חולי קורונה או כאלו שמחלימים מהנגיף. הרשויות לא ציינו כמה מאותם חולים שלקו בזיהום הפטרייתי מתו, אבל בתקשורת המקומית דווח שיותר מ-250 מהם מתו בגלל הזיהום.
צילום: AFPבדיקת קורונה באמריטסר, הודו (צילום: AFP)
צילום: AFPהזיהום, בגלל שימוש יתר בסטרואידים? במחלקת קורונה בהודו (צילום: AFP)
הזיהום הפטרייתי גורם לנזק באיברים שונים בפנים, ולעתים רופאים נאלצים להוציא מהחולים את עינם – על מנת למנוע מהזיהום להתפשט למוח. הזיהום אינו מידבק דרך מגע. המומחים מעריכים כי ייתכן ששימוש מוגזם בתרופות מסוימות פגע במערכת החיסונים של חולי הקורונה והפך אותם לפגיעים יותר בפני הזיהום, שמתפשט בעזרת נבגים אותם משחררת "הפטרייה השחורה".
"חיידקים ופטריות נמצאים כבר עכשיו בגוף שלנו, אבל מערכת החיסון של הגוף שומרת עליהם תחת שליטה", הסביר ק' בהוג'אנג שטי, שעומד בראש מרכז לרפואת עיניים בהודו. "כאשר מערכת החיסון כושלת בגלל טיפול לסרטן או סכרת או בגלל סטרואידים, אז האורגניזמים הללו יכולים להתחזק ולהתרבות".
השערה נוספת שהעלו המומחים היא שהתנאים הסניטריים בבתי החולים בהודו תורמים להתפשטות הזיהום הפטרייתי. "יש הרבה זיהום בצינורות שמשמשים לחמצן, במכלים שבהם עושים שימוש ובמכשירי האדים", אמר נישנט קומאר, רופא עיניים ממומבאי. "אם מערכת החיסון מדוכאת, ועשית שימוש בצינורות הללו ובחמצן למשך תקופה ארוכה, אז לזיהומים יש הרבה יותר הזדמנויות להיכנס פנימה". מומחה אחר ששוחח עם סוכנות הידיעות רויטרס הביע ספק באשר להשערה הזו, וציין כי בתי החולים בהודו היו מלוכלכים הרבה לפני המשבר הנוכחי.
צילום: AFPהציקלון "יאס" בצילום מהחלל. סופת ענק שנייה בתוך ימים ספורים (צילום: AFP)
צילום: AFPגלי ענק במומבאי, בשבוע שעבר. הסופה הקודמת הביאה למותם של יותר מ-150 איש (צילום: AFP)
צילום: EPAנזקי הציקלון "טאוקטאה" במומבאי, בשבוע שעבר (צילום: EPA)
נוסף על כל אלו הרשויות במזרח הודו נערכות כעת לבואה של סופת ציקלון שנייה בתוך ימים ספורים, אחרי שהסופה הקודמת גרמה למותם של יותר מ-150 בני אדם. השירות המטאורולוגי בהודו מסר כי הציקלון "יאס" התגבש מעל מי מפרץ בנגל וצפוי להגיע ליבשה ביום רביעי הקרוב, עם רוחות במהירות של עד 185 קמ"ש. הוא צפוי להכות באזור מדינות המחוז מערב בנגל ואודישה. גם בנגלדש השכנה נמצאת כעת בכוננות חירום.
סוכנות הידיעות AFP מדווחת כי כחלק מההכנות לבוא הסופה הרשויות ההודיות פועלות לפנות מאות אלפי בני אדם מאזורים הסמוכים לחוף, בהם גם יער המנגרובים הענק סונדרבאנס, אתר מורשת עולמית של אונסק"ו. "אנחנו צריכים לפנות כמעט חצי מיליון איש", אמר ראש סוכנות ניהול האסונות במערב בנגל ג'וואד אחמד. "אנחנו צריכים להפוך בתי ספר ומשרדים למרכזים שישמשו מקלט למפונים". ראש ממשלת הודו נרנדרה מודי הודיע אתמול כי גם הצבא יסייע בפעולות הפינוי וההיערכות לסופה.
הפעולות הללו מסבכות כמובן את מאמצי הרשויות לבלום את התפשטות הנגיף. כך היה גם במדינת המחוז גוג'רט בשבוע שעבר, אז פגע באזור שבמערב הודו הציקלון העוצמתי "טאוקטאה", שגרם כאמור לעשרות מקרי מוות. כ-70 בני אדם נהרגו כאשר דוברה שנשאה עובדי אסדת קידוח נסחפה ברוחות העזות וטבעה מול חופי מומבאי.
לכתבה זו 12 תגובות
הוספת תגובה
12

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
9.

איזה עם מגעיל אנחנו

8.

העוזרת בית חזרה להודו עם בעלה. כשבארץ הקורונה חגגה. עכשיו היא אוכלת את הפירות של החזרה להודו. הודו לה' כי טוב

comment-2-comment

שהוא טובח בהודים ולא בנו. אחלה של אלוהים!

7.

6.

5.

comment-2-comment

רוב ההודים קנאים ברמות גבוהות מצידי שיהיה דילול מלא

4.

3.

2.

שאין להם איזה חתיכת ביבי להאשים. במיוחד בציקלון. בואו נשלח להם את הביבי שלנו לשם לאיזה חודש חודשיים. זה יקל עליהם.

comment-2-comment

הוא קצת דומה לביבי. אבל הוא באמת גרוע ממש על מלא

1.

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה