גם ליברמן ייכשל בניסיון להיות מחנך החרדים

סנקציות נגד ערך עליון כלימוד תורה דינן להיכשל. הלומדים גדלו על סיפורי השראה של מי שעמדו מול כל גזרה. הזירה תהפוך למלחמת עקרונות מקודשת

יעקב פלבינסקי | פורסם:08/07/2021
צילום: אלכס קולומויסקישר האוצר אביגדור ליברמן (צילום: אלכס קולומויסקי)
לא הייתה הפתעה גדולה בהחלטה של שר האוצר אביגדור ליברמן להפסיק את הסבסוד של מעונות היום לזוגות שאחד מהם לא עובד. ב-14 ביוני הוא כתב: "אני מכבד את אורח החיים של הציבור החרדי, אבל נרצה לתת השכלה ומקצוע לאזרחים החרדים, דבר שהוא קריטי גם למגזר עצמו". על פניו, זו הייתה הכרזה ממלכתית ונטולת התלהמות. הגיוני שלשר אוצר יהיו מטרות, וכל עוד הוא פועל מתוך כבוד למגזרים אחרים זה לגיטימי שהוא ינסה לעודד השתלבות מקצועית. אלא שגם במקרה הזה, הצהרותיו של ליברמן לחוד ומעשיו לחוד.
לאורך כל קמפיין הבחירות של ליברמן נעשתה על גב החרדים תעמולה רוויית שנאה, שבאחד מרגעי השיא כללה את האמירה שלפיה ישלח את החרדים יחד עם ביבי "על מריצה למזבלה". המצע הרשמי של ישראל ביתנו מדבר על יישום חוק חינוך חינם מגיל שלושה חודשים והפעלת צהרונים עד השעה 17:00, "עבור שני בני זוג עובדים ששירתו בצה"ל או בשירות הלאומי-אזרחי". הרמז מובן.
מה שבכל זאת מפתיע הוא השימוש הציני בכלכלה כדי להסוות את מטרתו לפגוע באורח החיים החרדי. הנימוק למהלך שיפגע באלפי משפחות אברכים אמור להיות כלכלי (העלאת שיעור התעסוקה במגזר החרדי, עידוד רכישת השכלה ושילוב בחברה הישראלית), אבל קשה להאמין שזה המניע היחיד. אם המטרה היא אכן כלכלית, מדוע בחר ליברמן להתחיל את דרכו במשרד האוצר דווקא עם מהלך בעל הקשר חרדי מובהק?
במשק הישראלי ישנן משרות פנויות רבות, אך רבות מהן אינן תואמות לעובדים חרדים וחלקן אף אינן מעוניינות להעסיק חרדים. כל זה לא נלקח בחשבון בצעד הדרמטי
הוא יכול היה להתחיל, למשל, עם הכרזה על השקעה בקו רכבת שיפעל באזור הנגב, על מתן הקלות לעסקים בתשלומי ארנונה או על פתרונות למצוקת הדיור, שגם הם כלולים במצע שלו. אבל לא. הוא בחר ביריית פתיחה מסוג מאוד ספציפי.
ליברמן חוזר על הטעויות של קודמיו בתפקיד "מחנכי החרדים". פגיעה במגזר החרדי באצטלה צדקנית של כלכלה טהורה מעולם לא השיגה את מטרתה בטווח הארוך. הפעלת סנקציות כלכליות נגד משהו שנתפס כערך עליון - כמו לימוד תורה - דומה למאמצים לכבות שריפה באמצעות להביור. לומדי התורה חונכו על תפיסת עולם שמציבה את הלימוד מעל לשיקוליהם הכלכליים, ורובם גדלו על סיפורי השראה של אלה שעמדו מול כל גזרה אפשרית שניחתה עליהם.
המציאות מוכיחה שמהלכים חד-צדדיים, המבוצעים מתוך בוז לאמונת האחר, משיגים את התוצאה הכלכלית ההפוכה. הזירה כולה הופכת למלחמת עקרונות מקודשת.
אם ליברמן מעוניין בשילוב חרדים בשוק התעסוקה, מוטב שינסה לבנות יחסי אמון מול המגזר במקום לפגוע ברבות ממשפחותיו. לשים אדם שהתבטא כך נגד חרדים בתפקיד שאמור לטפח את שוק התעסוקה החרדי, היא לא דרך יצירתית במיוחד לעודד את הציבור להשתלב. פעולות כאלה גורמות לקחת כמה צעדים לאחור, בדיוק כפי שנעשה אחרי קיצוצים אחרים שנוסו על ידי קודמיו של ליברמן. אם כבר הייתה מגמת השתלבות מסוימת, הרי שליברמן בדרכו יגרום לבלימתה.
תמונה כללית
ההחלטה "הכלכלית" של ליברמן מתעלמת מכמה היבטים לא פחות כלכליים. ראשית, הפגיעה בנשים חרדיות ששיעורן בשוק העבודה גבוה. נשים אלה, על אף היותן אימהות לילדים קטנים, עובדות קשה במשרות מלאות מתוך תחושת שליחות עמוקה שבזכותן הגברים יכולים לשקוד על תלמודם. עכשיו, כשכל ילד במעון יעלה הון למשקי הבית, יציאה לעבודה תהפוך ללא משתלמת עבורן. כלומר, המשימה של ליברמן להוציא גברים חרדים לעבודה עלולה לפגוע על הדרך דווקא בהיקפי העבודה של הנשים החרדיות שכן עובדות.
תמונה כללית
יעקב פלבינסקי
היבט נוסף הוא תעסוקה לכל אותם אברכים שליברמן מנסה להעביר מהיכלי התורה לספסלי האקדמיה. במשק הישראלי ישנן משרות פנויות רבות, אך רבות מהן אינן תואמות לעובדים חרדים וחלקן אף אינן מעוניינות להעסיק חרדים. כל זה לא נלקח בחשבון בצעד הדרמטי.
מה שבטוח הוא שפתרונות להתגבר על הגזרות החדשות יימצאו, אבל קונספציית התקציבים של ליברמן לא תשיג את היעדים שהציבה לעצמה. רחוק מזה. שיטת המקל מעולם לא הוכחה כיעילה מול ערכים. אם ליברמן לא משוכנע בכך, הוא יכול לשאול את נפתלי בנט, שרק לפני כמה חודשים כתב שבאמצעות הסתה לא פותרים בעיות במגזר החרדי.
"מתקפות לפיד וליברמן לא הצליחו לגייס חרדי אחד; להיפך", כתב בפייסבוק מי שעומד היום בראשות הממשלה שבה חברה ישראל ביתנו, "הם רק האטו את השילוב שלהם בכלכלה". לידיעת ליברמן.
  • יעקב פלבינסקי הוא עיתונאי "משפחה"
מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com
149

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
118.

סדר את הזקן קצת, זה נראה מגוחך לגמרי.

117.

יש להם מה שלרובכם אין. יכולת הקרבה אישית בשביל ערך.

comment-2-comment

אין לנו מה לקנאות בך.

116.

כל יתר הדברים שאתה מציע לליברמן לעשות עולים כסף, וביטול הסבסוד למי שאינו עובד, וגם אינו מתכוון לעבוד לעולם, יחסוך כסף. כמה? המון, מסתבר. בשום מדינה מתוקנת בעולם אין דבר כזה. לא רוצים בבום? קדימה - פנו למנהיגיכם שימצאו מתווה לסיום העושק הזה, אבל הגיע הזמן להפסיק לחיות על חשבון הברון.

115.

comment-2-comment

114.

אפשר גם ללמוד וגם ללמוד. תאמינו לי. 7 שנים למדתי רפואה ועבדתי....

113.

אנחנו רק רוצים שהכסף שאנחנו משלמים במיסים לא ילך ל"ערכים העליונים" שלכם שלא תורמים במאום למדינה המודרנית שאנחנו מנסים לתחזק כאן (ושאתם נהנים ממנעמיה, על חשבוננו).

112.

111.

110.

109.

יכול להיות שההחלטה היא לא חכמה במיוחד, אבל ההצטדקות הזאת פשוט משגעת אותי. נסיון של שנים להחזרה המונית בתשובה של חילונים הוא סביר בעינך? זה לא נקרא ניסיון לשנות אורח חיים?

108.

107.

רשע מרושע עים מי אתה מתעסק עים בורא עולם אתה מתעסק יתוש שכמותך תזכור מה עשה השם לטיטוס הנפילה שלך ושל הממשלה הזאת התחילה

106.

עם הכסף הזה יותר שוטרים ואנשי שבא"כ שיטפלו בבדואים והערבים שמתחילים לנסות להרוס את המדינה

105.

הם פרזיטים שחיים על חשבון החילונים באמצעות סחיטות פוליטיות . בכול העולם ובכול הדורות יהודים עבדו כמו כולם לפרנסת0ם . לראות בחורים צעירים שכול היום לומדים דברים שלא יתנו להם פרנסה בשם הדת זה פשע שהרבנים וחברי הכנסת מעוניינים שהחרדים יהיו תלויים בהם לפרנסתם. שום חברה לא יכולה להתקיים כשרבע ממנה רק לוקחים . החילונים גם נלחמים עבורם .מספיק להפוך את התורה להורסת המדינה.

104.

103.

אף אחד לא מנסה לחנך אותם.. שימשיכו בחייהם בשכונותיהם הנפרדות.. אבל עידן המימון, של המגזר, ע"ח כלל, האוכלוסייה נגמר! ראו ערך- נתניהו שר האוצר... בוא נראה אתכם מתים על קידוש הארנק...

102.

101.

האם אכן הציבור החרדי הוא בעיה אמיתית, או שהוא מהווה פתרון קל לפופוליזם של כל מי שמנסה למצוא סוס קל לרכוב עליו לפני ציבור הבוחרים? אולי במקום התלהמויות ונאצות משני הצדדים תשב וועדה שתכלול נציגים מכל החוגים, ותנסה להגיע להסדר שיניח את דעת כל הצדדים? את זה שהחרדים לא מתאימים לשירות צבאי, לא תורמים לצבא בשירותם, ויותר מזה: עולים לצבא פי ארבע! מחייל רגיל (ציטוט מסגן אלוף באכ"א), יודע כל מי שרק בודק את הנושא. צבא לא מנהלים בפרינציפים אלא במקצועיות. עידן הגיוס ההמוני עבר. כיום צריכים טכנוקרטים. הרמטכ"ל הראשון שסוף סוף מתחיל ליישם זאת הוא אביב כוכבי. איני מתייחס כרגע לקיצוצים בתקציבים שונים שפוגעים דווקא בחרדים. בכל מדינה יש שכבות נחשלות. לצערנו במדינת ישראל החרדים הינם שכבה נחשלת מרצון. חלק מכך הוא הרצון לשמור את אורח החיים המסורתי שלה מול אורח החיים הכללי שאינו מתאים לה. ברגע שהחברה החרדית תחדל להיות מאויימת, היא תיצור לעצמה את מקומות העבודה שלה, כפי שכבר קיים כיום במגזרים רחבים שלה. הנסיונות של כל מיני גורמים בהנדסת אנוש על החרדים מזכירים נסיונות מסוג זה בבריה"מ בתקופת תכניות החומש. זו אינה דרך. בסך הכל, החברה החרדית הינה חברה שקטה, אחוזי הפשיעה בה נמוכים מאד, ובחו"ל היא נחשבת כחברה פרודוקטיבית ותורמת, מבלי אילוצים בכח. למה שלא ייושמו הדברים גם כאן?

comment-2-comment

בחו"ל החרדים לא נתמכים ע"י המדינה ולכן הם יוצאים לעבודה ומתפרנסים. אמרו חז"ל "אם אין קמח אין תורה", ועוד אמרו "אל תעשה את התורה קרדום לחפור בו", משמע החרדים צריכים לצאת ולעבוד ולפרנס את משפחותיהם ולא לסמוך על תרומות ושנור. עלינו להפסיק עם התרבות הגלותית יש מדינת ישראל ויש לנו אחריות כלפי המדינה, עלינו כולנו חרדים כחילונים להיות פרודוקטיביים לטובת כולם. דרך אגב, מי שרוצה בכך אין שום מניעה בלימוד תורה במקביל להיותך אדם עובד.

comment-2-comment

הדברים שכתבתי מכוונים ליצור חברה חרדית שחיה כמו בחו"ל. המדינה נלחמת בחברה כזאת בכך שהיא מחזיקה על ראשה את חרב הדמוקלס של הצבא. אני נגד תקציבים לכוללים ולישיבות ולכל מוסדות החינוך החרדיים. אני בעד שיאפשרו לחרדים לחיות את החיים שלהם. הם צריכים לקבל פטור גורף מהצבא, כמו שכבר הציע בעבר יוסי ביילין. אז הם באמת ייצאו לשוק העבודה. הכולל הוא מגננה נגד הצבא. בחו"ל החרדים לא נאלצים ללכת לצבא בעל כרחם, ולכן הם יצרו חברה נורמלית שמתפרנסת ונחשבת כחברה אמידה. אם באמת רוצים שהחרדים יעבדו, שיאפשרו להם זאת!

100.

חחחחחח אתה חושב שאתה ברוסיה החרדים עוד יעשו לך בית ספר חחחחחחח אין עצה ותבונה נגד השם יתברך על הדרך תאילנד ביריון

99.

חייבים ,כי זו בעיה קיומית על המדינה מילא הם לא מתגייסים שלא יתגייסו, אבל אנחנו "חמורו של משיח כבר זמן רב ולכאורה המשיח רק גדל והמסע כבד יותר ויותר, בסוף החמור יקרוס והמשיח ייפול " לכן צריך לגדר את החרדים במקומם שיחיו כפי שהם רוצים ומי שיוצא לעבוד המדינה תגבה את המס שהם משלמים ותעביר להם בדיוק כמו ברשות הפלסטינית. אחרת ב2040 המדינה תתפורר מבפנים וכול המשכילים יעזבו, ליברמן עושה את המעשה הנכון אך זה לבד לא מספיק צריך להכביד יותר כי זה בנפשנו.

98.

בסך הכל רוצים להוריד את הטפילים הללו מהגב. שילמדו מה שהם רוצים, אפילו את דפי זהב בעל פה. לא יעבדו, שירעבו. אנחנו מפסיקים להיות המפרנסים של הפרזיטים הללו.

97.

איך קורה שבקהילה הקדושה של ברוקלין הממשל האמריקני אינו ממן באגורה שחוקה את הבטלנות? אני מציע בחום לעבור ליחס במודל האמריקני לכל דת שהיא. בא לכם ללמוד כל היום? לכו על זה. הציבור שאינו נמצא בעולם הרוחני שלכם, לא יממן אתכם. זה עובד בכל העולם חוץ מאשר כאן

comment-2-comment

במגזר החרדי בארצות אחרות, שיעור תעסוקת הנשים נמוך במיוחד, מתוך אידיאולוגיה. מתוך ברירה בין תעסוקת גברים ונשים, כאן בארץ בחרו בתעסוקת נשים. אם הגברים יצאו לעבוד, הנשים החרדיות תחזורנה למטבח, זה מה שאנחנו רוצות?

comment-2-comment

כאן הדת הינה חלק מהמסורת שמשמרים אותה וחוסן קייומנו בדיוק כמו האחידות בצה"ל או ימי החגים והפלקלור המשותף

comment-2-comment

יש לשלב בחברה הכללית נשים וגברים חרדיים. פמיניזים אינו לאפשר לצד (הגברים)אחד לחיות על גבו של השני.(הנשים) אם ישנה אפלייה כלפי נשים במגזר החרדי(וכמובון שיש) יש לטפל בה בנפרד. כולנו יודעים שאין אפשרות לציור שויון כאשר מאפשרים לדת לקבוע את הסטנדרטים.

96.

אבל ההתרבות שלהם, ללא כל תמורה למדינה, צריכה להיות עליהם. אם הילדים שלהם יחפשו אוכל בפחים, זה רק בגלל ההורים שלהם.

comment-2-comment

אתה בדיחה מהלכת וכנראה גם בור ועם הארץ וכנראה גם לא למדת היסטוריה אז קצת הכרת הטוב.... קודם כל יש מיליון ומאתיים אלף חרדים מתוכם 23000 לומדי תורה כל השאר ילדים נשים עובדות גברים עובדים אתה כנראה מונע מתוך שנאה תהומית עד כדי סילוף עובדות אין כמו הציבור החרדי בהתנדבות אז אני מאחל לך שאתה תזדקק להם ואז תראה את האמת

comment-2-comment

אין 23000 רק לומדי תורה. על מי אתה מנסה לרמות. שזה כבר עבירה בתורה. 99 אחוז פאראזיטים. לא תרמו בשיט למדינה. משפחות שלנו תורמות ומתנדבות עבור החיילים והנזקקים. הרוב הרוב זה לא מהחרדים. החרדים כן מחפשים תרומות וצדקות ומקבלים שכר על זה על חשבון משלם המיסים. האזרחין העובדים קשה עד זוב דם. תתביישו לכם. אמן שליברמן יעשה בינינו שווים ונחזור להיות אחים באמת. לאף אחד לא מותר יותר ומגיע יותר.

comment-2-comment

95.

comment-2-comment

ולמה אתה מוכן לממן משפחות של אסירים מחבלים שחיים בכלא הישראלי על חשבונך מסוממים במרכזי גמילה על חשבונך ועוד אלפי דברים אחרים שאין לך ולהם שום קשר אגב האופרה שהיא לעשירים זה גם מתוחזק על ידי המדינה

94.

לכו להתבטל על חשבונכם ולא על חשבון חיילי צהל

93.

92.

אין סיבה שתקבלו יחס שונה . תלמדו, תעבדו ותתגיסו לצבא. נמאס!

comment-2-comment

אני חרדי ועובד וכן אשתי וכל משפחתי ושכניי ועוד מאות אלפים כמוני ואנחנו ורק אנחנו אותם ממנים אותם

comment-2-comment

אם תספר את השקר הרבה פעמים, זה לא יהפוך לאמת. נשים חרדיות בקושי מגיעות למדרגות המס. אתם מוצאים מהמדינה הרבה, הרבה יותר ממה שאתם מכניסים.

91.

כתבות המתעלמות מהמציאות ההזויה, שהיא הרקע להחלטת שר האוצר, פוגעות בסופה של הדרך בציבור החרדי עצמו. הערך של "לימוד תורה" אינו נובע מצורך קיומי כלשהו - אלא אם אתה "מורה תורה" בעצמך. כדי להתפרנס ולקיים משפחה צריך לעבוד, והחרדים התרגלו, לצערי, לקיים משפחות על חשבון קופת המדינה. יש להפסיק זאת!

90.

תראו איך פתאום נהייתה להם "אידיאולוגיה" לא לעבוד. העיקר הם מתחתנים וחותמים על כתובה שבה הם מתחייבים לפרנס ולכלכל ולזון את נשותיהם - אבל מנגבים עם הכתובה הזאת ושולחים את הנשים לפרנס ולכלכל אותם והם כל כך מתחלחלים מהמחשבה שיצטרכו לצאת לעבוד - עד שבנו סביב העניין הזה אידיאולוגיה. כאילו שיש מצווה דתית נגד עבודה ופרנסה. בפולין ובהונגריה ובצרפת ובמרוקו ובעיראק - כולם עבדו. חלק למדו בלילות אחרי העבודה. מתי מעט למדו יומם וליל. בודדים שבבודדים שהקהילה בחרה בפינצטה - כיוון שהיו עילויים. בתימן גם זה לא. כולם עבדו וכולם למדו בלילות.

89.

אולי ליברמן הוא שליחו של הקב"ה ואלוהים הוא זה שרוצה שתצאו לעבוד. סתם רעיון.

88.

87.

86.

85.

אולי לא הרבה חרדים ירצו ללכת לעבוד בגלל תיקון עיוות זה. מצד שני, רואה עכשיו כל בן אדם משלם מיסים שלא מקבל חינוך חינם לילדים, שחרדים שהאישה עובדת ולא משלמת מיסים, ושהבעל שבגיל עבודה, ולרוב בריא, אינו עובד. ואל אף שתרומתם הכלכלית למדינה היא אפס. הרי שהם מקבלים גם מקבלים כספים מהמדינה. חילוניים שעובדים קשה מאד, וקורסים תחת יוקר המחייה לא אמורים לקבל את זה.

84.

אף אחד לא אוסר על לימוד תורה. רק תממנו את עצמכם לא מהכסף שלי ושל שאר החילונים, תודה.

83.

למען יראו ויראו החרדים העצלים

82.

ביום שהם יתרמו למדינה כמו כל חילוני יתברר שלא נדרש שום חינוך אלא פשוט להיות אזרח רגיל. יש בינהם כאלו שנמצאים על קו ברוקלין-ירושלים כל השנה ואחרים נתפסו עם מזוודות כסף שחור אבל הם "מסכנים" ולא "מבינים אותם"

81.

מחוץ לישראל החרדים לא מקבלים שום תמיכה ממשלה שבתחומה הם גרים אלא כמו כל שאר האזרחים. רוצים ללמוד תורה ולא לעבוד? , בבקשה. לא על חשבון משלמי המיסים. לכן שתלכו כבנימט כל לומדי התורה למיניהם , נמאסתם אנחנו לא מוכנים להחזיק אתכם יותר !!!!! . אנחנו הציבור הרגיל שניה לפני התפוצצות עליכם נבלות סרוחות חלאות אדם

comment-2-comment

80.

כשהחרדים בקואליציה הם שמים פס (לא רוצה להיות גס) על כולם, ועכשיו שהם באופוזיציה במקום להבין שישנה בעיה ולנסות לפתור אותה ביחד, הם מחרימים את הממשלה ומקללים כל היום ומאיימים על הציבור שלא יהיו חלילה יועצים חרדים במשרדי הממשלה כדי להראות לכולם שהכל תקוע ושכולם שונאים אותנו...

79.

לנו הציבור קשה ונראה לא צודק.אם לא נצתרך לשלם כל כך הרבה מיסים למימון קצבאות שונות הולכות וגדלות כמו כן לשלם עבור פנסיות תקציביות יהיה לנו זמן וכסף פנוי להשקיע בילדנו וללמד אותם תרבות ואהבת הארץ. מה דעתך לגבי חוסר השוויון בשירות צבאי? גם אננחנו מעדיפים שילדיינו יעשו דברים אחרים שנראים בעניינו ברומן של עולם אבל אין להם את הפרווילגיה. שבת שלום.

78.

כל הכתבה רק מתלהמת ומנסה להראות כמה שהמגזר החרדי בסדר בכך שהוא בולט את המדינה. כשיקחו מהם את כל הפרסים שקיבלו על ההתנהגות המחפירה הזו במשך שנים, לא תישאר להם ברירה. רוצים לאכול? לכו לעבוד, כמו בכל מדינה נורמלית. בשום מדינה בעולם לא נותנים למגזר שלם לסחוט את המדינה בשביל כסף בלי לעשות כלום בנידון.

77.

במקום להתבכיין ולהתלונן על המקל ועל הגזירות מציע להתחיל להציע פתרונות ישימים לשילוב חרדים בתעסוקה (לא, דיאלוג זה לא פתרון. ביבי ניהל איתם דיאלוג במשך שנים ולא שיפר את המצב במאום, רק הרע). אף אחד לא דוחק את החרדים מאוהלה של התורה. מי שרוצה להמשיך ללמוד יכול ומוזמן לעשות את זה. רק לא על חשבון קופת המדינה. עשית בחירה, תמצא דרך לממן אותה. אף אחד עוד לא מת מעבודה בחצי משרה וחרדים רבים בארץ ובעיקר בחו"ל מפרנסים את עצמם בכבוד מבלי לוותר על לימוד התורה. ממש כמו פעם. החרדים מצפים שהמדינה תתאים את עצמה אליהם ולא משכילים להבין שהם אלה שצריכים להתאים את אורח חייהם למדינה. לדבר גם על חובות אזרחיות ולא רק על זכויות (עודפות במקרה זה). אם לכותב יש הצעה פרקטית לעידוד עבודה בקרב הקהל החרדי, מוזמן לשתף במקום להתלונן ולהתבכיין על סדר העדיפויות של שר האוצר (מבצע מהלך שיחסוך כסף במקום להוציא כסף... מה רע בזה?). אולי ליברמן טועה, אבל לפחות הוא מנסה.

76.

מסכים שאין זה נכון לנסות לחנך את האוכלוסיה החרדית להפסיק לינוק כספים מהמדינה. אני לא חושב מישהו ניסה בעבר וגם ליברמן לא מנסה לחנך. המינוח הנכון הוא "גמילה" וכמו כל גמילה זה תהליך קשה וכואב אבל הכרחי. יש גמילה מרצון ויש גמילה שנכפית למי שוינו מסוגל להגמל בכוחות עצמו למרות שזה הדבר הנכון לעשותו.

75.

אבל לפחות נחסוך כסף לפרויקטים חשובים יותר.

74.

ליברמן תותח על! ישר כח!

73.

לא "ששת ימים תתבטל וביום השביעי תאונן"!

72.

לא מדובר באנשים עם אחוזי נכות, התאמה למה? רוצים להתפרנס, תתאימו את עצמכם.... בארה"ב זה הצליח נהדר.

71.

אותו ישר למים, או שהוא מצליח או שלא וטובע. בכל מקרה, כך מחסלים את הנטל. הסובלים הם לא החרדים בעלי עשרת הילדים לכל משפחה, הקורבנות היחידים כאן הם אנשים נורמטיבים עם שניים שלושה ילדים שצריכים לממן את כולם כל הזמן, את ההתקרבנות תשמור לעצמך.

70.

אין סיכוי שליברמן יכשל ואם יכשילו אותו הנוכלים שילך לבחירות , הפעם יקבל 70 מנדטים , פרזיטים

69.

68.

הרבנים רוצים שהחרדים ישארו בורים ועניים! קל לשלוט בבור ועני !

67.

את החובות שחלים עלי ועל ילדי.

66.

65.

64.

קבלנו שר אוצר ברמה שכלית נמוכה, וזו הבעיה, וגם שר אוצר שמנוע משנאה, הוא לא מכיר את המגזר החרדי, הוא לא מכיר את המגזר הערבי, לדעתי ,הוא גם לא מבין את המגזר הרוסי, סתם אידיוט, ולכן הוא זה שבסוף יפיל את ממשלת השינוי,

63.

כתוב בתורה ששת ימים תעבוד. בעבודה. לא לעבוד על החילונים. צאו לעבוד. פרנסה מהתורה מבטלת תורה. גם זה כתוב. אז מה. תורתם איננה אומנותם אלא גניבת כספים מאנשים שהחרדים בזים להם הפכה לאומנותם. מזמן. שנאת חינם אנטישמיות וכל המילים היפות שלהם לא מרגשים אף אחד כשמבינים מיהם באמת. נבלים ברשות תורה. נבלים מנוולים.

62.

61.

ליברמן מבצע את הוראת החוק כלשונו. מאחר שיציאת שני ההורים לעבודה מחייבת אותם לשלוח את הילדים למעון יום, התועלת הכספית שביציאת ההורה השני לעבודה יורדת באופן משמעותי. החוק מיועד לעודד יציאת שני ההורים לעבודה, ולכן מפצה את המשפחה ע"י כיסוי הוצאות המעון. מסיבה זו, החוק מעניק את התמיכה רק למשפחות בהן שני ההורים עובדים לפחות חצי משרה. החוק מכיר בלימודים מקצועיים המיועדים להשגת עבודה כעבודה. לימוד בישיבה או כל סוג אחר של לימודים אינם נחשבים, ובצדק, לעבודה.

comment-2-comment

כי במסמכים של התמ"ת, שאני במקרה בדקתי, כתוב שהיא מיועדת לעידוד יציאת נשים לעבודה.

60.

לא יתכן שבנאדם שמונע משנאה יעשה לאוכלוסיה שלמה רע בלי לשלם מחיר. אם היתה לי אפשרות הייתי מפרק אותו. זה עבריין בעצמו. רוצח ואלים. והוא צריך להיות בכלא ולא לקבל עוד כוח

comment-2-comment

תגובה של פסיכופט

59.

מישהו חושב שיורידו לו מיסים בגלל הקיצוץ הזה ,כאשר נותנים לערבים תוספות של מיליארדים כל שנה לא איכפת לו לאדון הנקמן הקטן אבל לדפוק את החרדים קדימה ,חשבתם פעם כמה מיליארדים המדינה משקיעה בחינוך ותרבות כולל מימון תרבות אנרכיסטי נגד המדינה שהחרדים לא נהנים ממנו בכלל ,כמה מיסים על צריכה החרדים משלמים למדינה ביחס לאוכלסיה הכללית ובכלל כאילו שהשערים פתוחים לעובדים החרדים בשוק התעסוקה ,ואם כבר הסכמנו כולם שצריך לעודד את הגברים החרדים לצאת לעבוד יש לעשות זאת בשכל בקידום לימודים בתמריצים למעסיקים ,לפחות לתת למשפחות זמן להתארגן על עצמם, כל זה מוכיח שזה נועד רק לנקום ולדרוס ילדים קטנים ,גם בנט מתנגד לזה אבל כל שר בתחומו הוא ראש ממשלה ,20 ראשי ממשלה וכל הרוצה לטרוף יעלה ויטרוף זאת לא ממשלה זה גן חיות ללא כלובים .

58.

יענקל'ה בוא אני אגיד לך משהו בשפה שלך, הדברים שאתה כותב - הבל המה.

57.

56.

של כל החילונים. חיים על חשבוננו, וכופים עלינו את אורח החיים שלהם. משגיחי כדרות שגונבים כסף, ישיבות שמדווחות על אברכים שלא באמת שם ומקבלות מימון מהמדינה. תקציבים הזויים. למה המשטרה צריכה להשגיח עליכם בתפילות ואירועים מפלצתיים, תביאו משגיחים משלכם ורדו מהגב של משלמי המיסים.

55.

אין בעיה שימשיכו ללמוד רק שאף אחד לא צריך לסבסד את זה . אם זה ערך מקודש שפשוט ימשיכו והכל כבר יסתדר מעצמו

54.

תפסיקו את המלחמה בממלכה ותתחילו להיות חלק תורם ולא רק נטל ומפיצי רעל. זכרון סלקטיבי היא תכונה ידועה ומוכרת, החרדים התנגדו לתנועה הציונית עוד מראשיתה (ללא קשר לכן ליברמן או לא ליברמן), החרדים כיום עושים יד אחת עם איראן כולל השתתפות בכנסים והפצת תעמולה ארסית נגד מדינת ישראל והציונות

53.

אני מסכים שמעט מאוד חרדים ישנו את דרכם. אבל זה לא משנה: בכל מקרה זה חוסך למדינה כסף. יש הגיון שהמדינה תסייע למי שעובד (או מכשיר עצמו לקראת עבודה) כי עבודה עוזרת לשאר. מדוע שהשאר (כלומר, העובדים) יסבסדו את מי שמבחירתו לא עובד ? אגב זה לא רק החרדים, אם כי כמובן שהם הרב, "מתוך אידיאולוגיה". האידיאולוגיה שלהם מצד אחד מבוססת על השקר הגדול של הדת, ומצד שני חסינה מפני מי שמתעקש להזכיר להם את זה. זכותם להאמין במה שהם רוצים - אבל זכותינו לא לממן את זה.

52.

קודם תעבדו אחכ בזמנם הפנוי תלמדו

51.

ערך עליון הוא עבודה ותרומה לחברה ולמדינה. עשיית התורה לקרדום לחפור בה היא עבירה, לא מצווה

50.

אחרים שיממנו אתכם. זה הכל. אף אחד לא מכריח אף אחד לא ללמוד תורה. רק רוצים שמי שלומד - שישלם על זה ולא מי שעובד.

49.

שהאשה תעבוד, שהגבר יעבוד, שהסבתא תעבוד. עניינם.

48.

47.

קצב גידול האוכלוסיה החרדית יוביל לסופה של ישראל כמדינה מערבית. אוכלוסיה ענייה המכפילה את עצמה כל 16 שנה, אשר בוחרת במודע להיות ענייה, שבה משפחות מקבלות הרבה יותר ממה שהם נותנות זה דגל אדום. הציבור החרדי מסרב לראות את זה וכרגיל טוען ל"אנטישמיות" ושנאת חרדים מי שרוצה להביא לעולם 12 ילדים שיהיה מוכן לממן את זה בעצמו

46.

45.

44.

זכותם להתחנך לפי ראות עינהם! מאידך, אם לראות עינהם נכון ללמוד, לא לעבוד ולא לתרום לחברה, אף אחד לא חייב לממן אותם או את ילדיהם! אחרי שירות בצבא סטודנט ממוצע לומד ועובד כדי לממן את לימודיו ומחייתו ואם הוא נשוי ויש לו ילדים, אף אחד לא מממן את הגנים שלהם. למה המדינה צריכה לממן את הלימוד והמחיה של החרדים ואת הגנים של ילדיהם אם הם לא עובדים? זה הרי לא קורה בשום מקום אחר בעולם. גם בחרדים של ברוקלין עובדים ולא נתמכים עי הממשל האמריקאי!

43.

תחיו איך שאתם רוצים, רק לא על חשבוני.

42.

מי שיש לו הרבה ילדים לפרנס, לא יכול להרשות לעצמו לשבת וללמוד כל חייו. או לצפות שמישהו אחר יפרנס את ילדיו!

41.

40.

הציבור החרדי צריך חינוך מחדש. אולי הצעד של ליברמן קצת מהיר מדי אבל הכיוון שלקח הכרחי והגיוני. מה ערך עליון בלהיות טפיל על החברה?

39.

ומסרבים לדבר אתה אפילו באמצעות מתווכים. אז מה אתה בא לספר לנו סיפורי מעשיות. ואשר ל"סיפורי הגבורה" של החרדים. למה בדיוק אתה רומז? האגדה על חנה ושבעת בניה? או אולי על הליקוק המתשך של היהודי הגלותי לפריץ ולכל מי שיש לו כסף? אם אלוהים היה קיים ודאי לא היה שם את ליברמן כשר אוצר. לסיכום. אם ליקקתם לפריץ ולביבי. למה לא תלקקו לליברמן? אני מני שלאחוריים של כולם יש אותו טעם.

38.

לא צריך לחנך את החרדים מחדש. יש לעודד אותם לנטוש, לערוק, לצאת מהחושך למאור, מחיי הדלות לחיי רווחה. כל חרדי(ה) הפורק(ת) עול וחוזר(ת) בשאלה הוא (היא) רווח נקי למדינה הציונית. כן ירבו.

comment-2-comment

מעניין מה סבא של סבא שלך היה אומר על מה שכתבת... במידה ואתה יהודי , בעצם רק גוי יכול לכתוב מה שכתבת.

37.

מתעלמים ומתאלמים מהצורך לבצע עבודה על מנת להתפרנס ולא כל הזמן לצפות שקבוצות אחרות באוכלוסיה יפרנסו אותם. למה חרדים בניו יורק עובדים?! כי שם אף קבוצה אחרת לא מוכנה לפרנס אותם, במילים פשוטות החרדים רואים את הדרישה שיפרנסו את עצמם כעונש, ורק אם יכריחו אותם הם יעבדו

36.

35.

כסף מגיע למי שתורם. רוצים ללמוד - זה מבורך, לא על חשבוני.

comment-2-comment

תנשום, לא בקשתי ממך שתפרנס אותי, הציבור החרדי תורם למדינה יותר מכולםםםם!!! בוא נסגור את כל עמותות החסד שהקימו חרדים (ידידים,יד שרה,עזר מציון, זקא ועוד הרבה...) ונראה איך תסתדרו כל המתנדבים הם חרדים (רובם)!!!!!! יש לך מושג כמה העמותות האלה חוסכות לקופת המדינה?! אבל תחשבו מה שבא לכם, לנו החרדים יש ערך עליון וזו התורה הקדושה!!!! מקנאה בכל מי שיושב ללמוד תורה. בוא תנסה שעה אחת לשבת ללמוד נראה אותך,

comment-2-comment

לעומת הכסף שהולך לכיסים של מי שעובד בארגונים השונים?! וואלה הלוואי שמישהו יעשה על זה תחקיר. פשוט הזוי מה שהולך בעמותות

comment-2-comment

בטוח שרוב המתנדבים שם לא מעוניינים בקבלת תקציבים בתמורה לפעילות שלהם

34.

אבל אין מה לדאוג. החרדים יתיישרו יפה יפה לפי התמריצים הכלכליים. כאשר אתה ממציא דת משלך, קל מאוד לשנות את המסלול. אם עד עכשיו נתנו דוגמאות בחיידר מהרב פלוני מליטא שחי כל ימין בעוני מרוד, מעכשיו יוכלו פשוט לתת דוגמאות של הרב פלוני ממערב אירופה, שהיה רב גדול בתורה וגם אדם משכיל ונבון. החרדים אלופים בלומר מה לא, אבל כאשר דוחקים אותם לומר מה כן, הם פשוט נאלמים דום. מדינת ישראל לא תשרוד ללא מהלכים כלכליים משמעותיים וחריפים שיפגעו בקהילה החרדית. חבל, אבל זו בעיה שאתם יצרתם לעצמכם. נשמח לעזור - אתם עדיין אחים שלנו - אבל תיאלצו לעזור לעצמכם קודם כל.

33.

דווקא הלימוד במדעים,הנדסה, טכנולוגיה,מדעי הרוח אומנות וכל הכשרה מקצועית שיש בה כדי לחזק הכלכלה וביטחונה של המדינה זה ערך עליון.

comment-2-comment

כל אחד ודעתו, ואין מי שיכול להכריע מה חשוב יותר. מדעי הרוח ואומנות לא הביאו תועלת רבה יותר מלימוד גמרא. מדינה שמממנת ספורט ותרבות יכולה לממן גם לימוד תורה כחלק מהתרבות שלה. אישה שבוחרת לעבוד משרה מלאה כדי שבעלה ישב ללמוד בכולל לא שונה מאישה שמאפשרת לבעלה לצייר ולפסל. ואני אומרת את זה כמי שגדלה להורים אומנים והרגישה תמיד מורמת מעם ומתורבתת יותר. רק כשאחי חזר בתשובה הבנתי שלהיות ליברלית זה לקבל טת כולם כולל כולם

comment-2-comment

אחרות. זו טעות ככ הזויה גברת- האם אני צריכה לקבל ניאו-נאצים כי אני ליברלית? לא. כנל חרדים ששוללים את ההוויה שלי במרחב הציבורי וכו'

32.

זו דרישה שיוונית לכל משפחה ומשפחה. כולם שווים... שילמדו מה שבא להם אם הם חושבים שככה הם יהיו אחראים לעצמם ולמשפחתם. די לבכינות וההתקרבנות. כסף לכאלה שמתוך בחירה לא דואגים לעצמם - זה מהלך מאד נכון.

31.

30.

מעמד הביניים קורס תחת הנטל ויוקר המחיה. כדי שיהיה כאן עתיד את הנטל הזה צריך להקל.

29.

לא מנסים לחנך אתכם. הרבה יותר פשוט: חיו את חיי הבטלה שלכם על חשבונכם. הא ותו לא! קאפיש?!

28.

27.

למה בחר בזה, ולא ברכבת? כי זה מהלך שיכניס כסף לקופת המדינה, במקום להוציא אותו. אדוני דואג לפרנסת האישה החרדית? שייצא נא אדוני לעזור לה להתפרנס, ולא ידרוש מהציבור החילוני להמשיך ולתקצב את זכות אישתו לעבוד. רובנו עובדים קשה כדי לקבל מעון מסובסד. הציבור החרדי מוזמן להצטרף.

26.

רק בישראל מאפשרים לחרדים ללמוד ולא לעבוד. "כי בזיעת אפך תאכל לחם". לא בזיעת אפו של מישהו אחר!

25.

מר ליברמן, לא בא לחנך דתיים . יש ערך לעבודה ולתורה, לא לפרזיטים. אפשר לעבוד וגם ללמוד,יש כוללים בערב. ועד כמה שאני זוכר כתוב לתמוך רק בכוהנים ובשבט לוי, לא כל ישראל!!!!

24.

23.

בכל המאמר הארוך הכותב לא הציע הצעה אחת שבעקבותיה הציבור החרדי ישתתף יותר בכח העבודה. אם לכותב אין הצעה בדרכי אמון אולי שיטת המקל הינה השיטה היחידה?

22.

תלמדו במקום לעבוד כמה שתרצו, אבל תעשו זאת על ח ש ב ו נ כ ם

comment-2-comment

תוציאו מהראש את ההתקרבנות, מתי בדיוק מימנתם אותי? אני, בכל מקרה מפרנסת אתכם באין סוף שירותים, חצופים וכפויי טובה, אבל זה לא מפליא. כבר נאמר "רק אין יראת אלוקים במקום הזה והרגוני"

comment-2-comment

"מתי בדיוק מימנתם אותי" - לא אני נקרעת. איזה חוסר הבנה בסיסית בכלכלת מדינית. בדיחה מהלך הגברת הזו

21.

הם הרי יכולים לצאת לעבוד כמו כולם - או לא ולממן את עצמם.. למה לא להסתכל על המציאות - שבה אנשים שעובדים מממנים אנשים שבוחרים לא לעבוד מבחירה אישית? רק ראוי לא לעשוק את מי שעובד ולא לחלק כספי מיסים של אנשים שעובדים לאנשים שאינם עובדים יואילו החרדים ויתפללו לאלוהים שיזרוק להם כסף מהשמיים - ושילחו את ילדיהם למעון פרטי על חשבון אלוהים עד מתי חרדים יחשבו שזה ראוי לשלוח חילונים לעבוד כדי לממן את ילדיהם? הרי זה בדיוק ההגדרה של פרזיטים

20.

יש כאן ציבור גדול שהתרגל לשפע שהליכוד הרעיף עליו ללא הצדקה, רק כדי לשמר אותו בשלטון.

19.

18.

17.

לא בעיית המדינה ולא הבעיה של החילונים. לא צריך לממן אותם

16.

מי שצדיק זה באמת הנשים החרדיות, שעובדות קשה לממן את הבית, הילדים והבעל הפרזיט. גבר שנותן לאשתו לחיות ככה בנימוק של "תורה ערך עליון" לא שווה כלום.

15.

מלחמת השחרור ה-2 והכי קשה של מדינת ישראל הציונית המיעוט החרדי האשכנזי והש"סכנזי שהופך בראשות המורשע אריה דרעי להכי אנטי-ציוני- מיעוט חרדי זה (15%) השתלט על מדינת ישראל הציונית ברוח מגילת העצמאות. השתלטות זו נעשתה באמצעות הברית הפוליטית עם בנימין נתניהו- ר"מ נאשם בשוחד, מירמה והפרת אמונים. זוהי עיסקה בין ביבי והמימסד(!) החרדי התאולוגי והפוליטי, שעיקריה: מצד א' ביבי- אתם תבטיחו לי את המשך שלטוני, בכל תנאי ומחיר שתיגבו בדרישותיכם ממדינת ישראל. ומצד ב' החרדים- בתמורה אתה ביבי, תיתן לנו להשתלט על כל מוקדי הכוח הפנימיים והתקציבים, כדי שנוכל לחזק את הבדלנות האנטי-מדינת ישראל הציונית, היהודית- מעורבבת עדות ודעות, ודמוקרטית-שיוויונית. ומדינת ישראל הציונית תספק לנו את כל מה שאנחנו זקוקים לו כדי להמשיך בשליטתנו המוחלטת על צאן מרעיתנו, גם אם שליטה זו מנוגדת לחוקי המדינה ולערכיה. ולשם כך, שלושת הלאווים שלנו (ומולם שלושת ה'כן'-ים שלנו), הם: 1.לא לדמוגרפיה ברת-קיימא. וכן לילודה של כל המרבה לפרות ולרבות, הרי זה משובח 2.לא להשכלה כללית ומקצועית מודרנית מדעית ביקורתית. וכן, בלבד ללימודים תורניים תאולוגים ואינדוקטרינרים, שיאפשרו את המשך שילטוננו ושילטון שושלותינו לנצח נצחים. 3. לא לשילוב כלכלי ומיקצועי התואם את אחוזינו במדינה. וכן ללימודי תורה בלבד, של כמה שיותר גברים, שיקבלו (הם ומשפחותיהם מרובות הילדים) גם תמורה כספית הולמת על-כך. ודעתנו: כל בר-דעת יודע ששלושת הלאווים כנגד 3 ה'כן'-ים הללו, פירושם אסון נוראי של קץ מדינת ישראל. אבל בשביל המימסד החרדי, חורבן מדינת ישראל כתוצאה משלושת הלאווים נ' 3 ה'כן'-ים שלהם– פירושו יהיה בדיוק אותו פירוש, שהם נתנו לשואה לפני כ-75 והוא- "לא לנו להבין את החשבון האלוקי" . אז, זה המצב לאשורו! מי שבעד, שיכריז גם שהוא בעד כל החבילה שנלווית לו. תודה! ואם הוא/היא נגד הנ"ל, אז שתתחילו לתת כתף גם נגד השתלטות החרדיות האנטי-ציונית, ובעד חיסונה והתחסנותה של מדינת ישרל היהודית-פלורליסטית והדמוקרטית-שיוויונית. בתודה ובהצלחה לליברמן (גילוי נאות: לא הצבעתי בעד מפלגתו של אביגדור ליברמן. אבל אני מרגישה שישראל היא הבית היחיד שיש לי), דינה.

14.

אתה חושב שלא ניתן לחנך אותך אבל טעות בידך כי הדברים לא סותרים כלל וכלל. אין קשר בין הצורך ללמוד תורה לבין פרנסה. לראיה, ראה ערך "חרדים" בכל העולם, שלא מקבלים שקל, לומדים ומתפרנסים יופי.

13.

כתבה אמיתית אני לא דואג ללחם של החרידים זה יהיה להם בשפע הם יצאו בקמפיין בחול וירויחו הרבה יותר הצעד של ליברמן רק יסגור יותר את החרדים בגטו שלהם ויוציא אלפי חרידיות ממעגל העבודה

12.

כדי שיוכלו להשקיע בתשתיות כפי שהצעת צריך להפסיק לשלם ולממן את אורך החיים שהחרדים בחרו לעצמם על סמך הכנסה מהמדינה כדבר מובן מאליו,למה?למה אני צריך לממן את סגנון החיים שלך ?התורה עבורך היא ערך עליון?נפלא,למד אותה אחרי יום עבודה כפי שאני עשיתי בתור סטודנט וצא לי מהכיס ,חוצפן.

11.

אנחנו חיים במדינה בעלת יוקר מחייה מהגבוהים בעולם. משלמים ביוקר על מוצרי צריכה, משכנתא אןו שכירות, חוגים ומסגרות לילדים. מוותרים על נופש, מביאים פחות ילדים ועדיין בקושי שומרים את הראש מעל המים. אין שום סיבה בעולם שאנחנו נשלם על ציבור עצום של אנשים צעירים ובריאים שיכולים להתפרנס, לשלם מיסים ולקחת חלק במטלות של להיות אזרח ישראלי. אין שום צידוק הלכתי או יהודי להיות פרזיט או למנוע מהילדים חינוך שיאפשר להם להתפרנס בעצמם ולתרום את חלקם. חוצפה שאין כדוגמתה. טמטום של אזרחי ישראל העובדים שנתנו לסחטנות הזו להגיע לכזה מצב.

10.

9.

אבל אתם צריכים להבין שאם לימוד התורה הופך לנחלת הכלל (כמעט) ולא ליחידי סגולה אז לא ניתן לממן את כולם . פשוט מאוד. אני בכלל לא מדבר על ערכי היהדות של פרנסת האישה (כל אברך חתום על כך בכתתובתו) ולא על "בזיעת אפיך תאכל לחם ". לא ליברמן צריך לחנך . החרדים צריכים להיזכר בערכי היסוד של היהדות.

8.

אף אחד לא יצלחיח לחנך אתכם אהל גם אף אחד לא מריך לשלם עליכם לו רק היינו חכמים היינו פוטרים את כולכם מצבא לעשור הקרוב בוא נראה כמה רוצים ללמוד תורה וכמה משתמשים בישיבה כעיר מקלט מפני גיוס במקביל את החיילים שלנו צריך פשוט לתגמל בשכר הממוצע במשך בין אם הם מסורתיים חילונים דרוזים או חרדים

7.

6.

בעיניים שלהם, שיוויון זה שהחילוניים יעבדו, ישרתו בצבא וימותו אם צריך, והם ישבו ויעשו מה שבא להם (וללמוד תורה זה מה שבא להם), זה לא שיוויון ולצאת נגד הדבר הזה זה בטח לא שנאה או התנכלות. כל מה שליברמן רוצה, כמו כל החילוניים, שתהיו אזרחים כמו כולם, לא פחות ולא יותר. מה שהחרדים עושים זה גנבה, לוקחים בלי רשות כסף מאנשים שעובדים קשה בשבילו, גם אלף ימי כיפור לא יעזרו להם...

5.

קטע מדהים.. עושה את מה שהבטיח!!

4.

תאר לך מצב בו הם לומדים תורה - ומקבלים תקציבים.. אבל פתאום מגיע מישהו שדורש מהם לתת כסף על "חינוך צעירים על דתות אחרות"... הם למעשה ישלמו מהכסף שאמור להגיע לילדיהם למזון - לקבוצה אחרת שפוגעת בערכים שלהם. האם גם אז היית יוצא כנגד העוול או... משנה את דעתך כך שקבוצה שדורשת ערכים גבוהים וגם בטלנות - ישלמו על הדרישות בעצמם בלבד - ולא מכספם של אחרים ?

3.

יש לכם את מצביעי ביבי. השם השפוטים שלכם, קחו מהם כסף. חנכו את עצמכם. הסתדרנו בלעדיכם 2000 שנה, תבינו לבד את הרמז מאלוהים.

2.

אתם יכולים לעשות כל מה שבא לכם. ללמוד או לעשות ילדים ללא לאות. זאת זכותכם וגם על חשבונכם. אין שויון בנטל אין שיוין בהטבות!!!! אף אחד לא בא לכנך אתכם. זה נסיון זול להפוך בעיה כלכלית חברתית אמיתית לנושא אידיאולוגי. אז זהו שלא. ואל תזבלו את המוח. לא מגיע לכם כלום מעבר למה שמגיע לזוג עובדים במשרה מלאה! נקודה.

1.

מה אפשר לצפות מראש מפלגה שרוב חבריה נמצאים בכלא או בדרך לשם, הבת שלו הפכה למיליונרית בגיל 20 והעדים במשפט נגדו התאדו?

comment-2-comment

הוא אחד מהאוליגרכים הרוסים,

comment-2-comment

comment-2-comment

למה לעזזעל אנחנו צריכים לפרנס אותם. למה בגולה אין להם בעיה לעבוד וללמוד? אולי משום מה ששם אף אחד לא מפרנס אותם. שם לא טוענים שזה בגלל שנאת חרדים.

comment-2-comment

ליברמן אינו טלית שכולה תכלת , רחוק מזה. אבל הצעד נכון. לא יתכן שגבר שעובד ומשלם מיסים יממן את לימודי התורה של גבר שאינו עובד. אם רוצים גברים חרדים ללמוד תורה כל היום ולא לעבוד- שימצאו תורמים שיממנו את חינוך ילדיהם, שימעיטו בהולדת ילדים או כל פתרון אחר. לימוד תורה אינו , לדעת רוב הציבור בישראל, עיסוק המצדיק מימון ממשלתי, על חשבון משלם המיסים, לצרכי חינוך ילדי החרדים. הם גם לא ראויים לדיור מסובסד , לא להנחות בארנונה ולא לכל הטבה אחרת. האגדה שכל הגברים היהודים למדו בעבר ונסמכו על אחרים היא שקר מוחלט, ואין שום סיבה שמדינת ישראל תשעבד את הגברים החילוניים והמסורתיים לטובת התחביבים של הגברים החרדים.

comment-2-comment

comment-2-comment

איך הוא מצטייר כבולשביק אם הצעדים שהוא נוקט הינן אנטי סוציאליות בצורה מובהקת? מדובר במהלך כלכלי ימני על ידי תמריצים שליליים ליציאה לעבודה. נגמר הקרנבל, שישלמו כמו כולם, מעניין לי את התחת שהוא לומד תורה, ואני לומד לקורס אחרי תואר עם ילדה ומשלם כמו גדול.

comment-2-comment

אורח חיים חילונים?

לכל התגובות
0