55

מורשת נתניהו: מדינה דו-לאומית

הימין דוגל במניעת זכות השיבה הפלסטינית לישראל – אבל עמדה זו ספגה מכה אנושה לאחר שנתניהו הציב מולה אידיאולוגיית-על: "השלטון מעל לכל"

פרופ' דניאל פרידמן | פורסם:11/07/2021
צילום: AFPיו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו (צילום: AFP)
מה תהיה מורשתו של בנימין נתניהו? האם יהיו אלה הסכמי אברהם או החיסונים? או שמא יזכרו לו את שחרורם של יותר מ-1,000 מחבלים תמורת חייל ישראלי אחד, ותשלום דמי החסות לחמאס בעזה? קשה לנחש. אך ייתכן שעל כל אלו תאפיל תרומתו של נתניהו בחודשים האחרונים להפיכתה של ישראל למדינה דו-לאומית.
אין הכוונה לחשש שישראל תאבד את הרוב היהודי, או שתהיה בה אוכלוסייה לא-יהודית גדולה במיוחד. הקושי נוצר כאשר קיים בתוך המדינה ציבור משמעותי, בעל אידיאולוגיה משלו, שאיננו משלים עם צביונה של המדינה ועם קווי היסוד שלה. ציבור כזה, אם הוא צובר עוצמה ומהווה מרכיב משמעותי בכלל האוכלוסייה, עלול להיאבק נגד הבסיס שעליו מושתתת המדינה ונגד עקרונות היסוד שבבסיסה. חברים בתוכו עלולים לפעול באמצעים אלימים, אך הם יכולים גם לנסות להשיג את מטרתם במסלול הפוליטי.
הצעד הראשון לכיוון מדינה דו-לאומית נעשה לאחר מלחמת ששת הימים, כאשר שר הביטחון משה דיין החליט על מחיקת הגבולות בין ישראל שבגבולות הקו הירוק לבין השטחים. כך, הערבים הישראלים פגשו לפתע את קרוביהם בגדה המערבית וברצועת עזה, לאחר נתק של קרוב ל-20 שנה. היה זה צעד משמעותי לגיבוש העם הפלסטיני, שהביא לזרימה משמעותית של אוכלוסייה פלסטינית לתחומי מדינת ישראל – ובין השאר תרם לתופעת הפוליגמיה שאנו עדים לה בעיקר בקרב הבדואים בנגב.
ניתן רק לדמיין כיצד תיראה המדינה שהיהודים יבקשו לשמר את מורשתה הציונית ואילו הפלסטינים יבקשו להפכה למדינת כל אזרחיה, ובשלב הבא אולי למדינת פלשתין
השלב הבא הגיע עם ההתנחלות בשטחים, שהתפתחה בצעדי עוז עם עלייתו של גוש אמונים לאחר מלחמת יום הכיפורים. התנחלות זו, הנמשכת עד יום, הושתתה על ההנחה שניתן יהיה לספח את השטחים ללא תושביהם, או לפחות מבלי להעניק להם אזרחות. זו אשליה: מה שניתן היה לעשות לפני 70 או 100 שנה איננו אפשרי היום, וההתיישבות בשטחים, בוודאי מחוץ לגושים ובלב האוכלוסייה הפלסטינית, מהווה תמריץ משמעותי ליצירת מדינה דו-לאומית.
וכך נוצרה תנועת מלקחיים להקמת מדינה דו-לאומית: תהליך התנחלות המזרים ישראלים ליהודה ושומרון, ובמקביל זרימת אוכלוסייה פלסטינית לתוך הקו הירוק, הנעשית בדרכים שונות ומגוונות. בתחילת שנות ה-2000 ננקטו צעדים שפעלו לריסון תהליכים אלה: הניתוק מרצועת עזה, והוראת השעה בחוק האזרחות והכניסה לישראל, שצמצמה בצורה דרסטית את "זכות השיבה" הפלסטינית לתחומי מדינת ישראל באמצעות נישואים.
הימין, הן באופוזיציה והן בתוך הממשלה, ממשיך לדגול בהתנחלות ישראלית בשטחים באזורים שבהם התיישבות פלסטינית צפופה. פרשת המאחז אביתר ממחישה זאת. הימין גם ממשיך לדגול אידיאולוגית במניעת זכות השיבה הפלסטינית לתוך מדינת ישראל – אבל עמדה זו ספגה לאחרונה מכה אנושה, לאחר שנתניהו הציב מולה אידיאולוגיית-על, "השלטון מעל לכל". אידיאולוגיה זו גרמה לו תחילה להכשיר קואליציה עם מפלגתו של מנסור עבאס, מהלך שלמרבה האירוניה פעל כבומרנג ואפשר את הקמת הממשלה בראשות נפתלי בנט.
המהלך השני, שנועד לערער את ממשלת בנט, השתקף בהכשלת התיקון לחוק האזרחות. היה זה ניצחון פירוס: הממשלה לא תיפול, אבל נפתח השער לכניסה מסיבית של פלסטינים לתחומי ישראל.
תמונה כללית
דניאל פרידמןצילום: טל שחר
במקביל, העוינות הבלתי מרוסנת של נתניהו לממשלה חיזקה את מעמד המפלגות הערביות כלשון מאזניים בכנסת. ההיסטוריה של המפלגות החרדיות לימדה היטב מהי עוצמתה של לשון מאזניים, וניתן להניח שהמפלגות הערביות יפעילו את כוחן, בין השאר, לחיזוק זכות השיבה הפלסטינית לישראל.
ניתן רק לדמיין כיצד תיראה המדינה שהיהודים יבקשו לשמר את מורשתה הציונית ואילו הפלסטינים יבקשו להפכה למדינת כל אזרחיה, ובשלב הבא אולי למדינת פלשתין. זוהי תרומתו האדירה של נתניהו, וזו עלולה להיזכר כמורשתו המרכזית.
  • פרופ' דניאל פרידמן היה שר המשפטים
מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com
לכתבה זו 55 תגובות
הוספת תגובה
55

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
30.

מלחמת העצמאות עוד לא הסתיימה האוייב הערבי לעולם לא יקבל אותנו נכדינו וצאצאינו יעשו את מה שאנחנו לא עשינו זוהי ארצנו ולאף מנהיג יהודי אין זכות למסור חלקי מולדת לאוייב הערבי

comment-2-comment

29.

של תומכי נתניהו.בבחירות קודמות יכל מגנץ וכחול לבן להקים ממשלה עם המשותפת.הם נרתעו כי הבינו שזה עסק לא מקובל עד שקם הקוסם והלבין את הערבים.אם לא מותר אז למה להם אסור?האיש הזה השאיר אדמה חרוכה אחריו.

28.

בקשתי לפגוש את ראש הממשלה נתניהו. אמרו לי הוא כבר לא ראש הממשלה. איזה כיף עשו לי את היום. אחזור מחר.

27.

26.

וכהוכחה לכך הוא משתף פעולה עם הרשימה המשותפת נגד החלטות בעד מדינת ישראל, הוא ולהקת הבכיינים שלו.

25.

היה כאן מישהו שלא ידע שביבי דואג רק לביבי?? ביבי מעל הכל וכל מי שמפריע לביבי הוא שמאל??? מובן שלהגיע לשיא השפלות תוך זמן כל כך קצר ולסחוב עמו את כל גוש הימין להפיל את חוק האזרחות למרות שמדובר בחוק בטחוני שנועד, בין השאר למנוע כניסת מחבלים לישראל וכן למנוע שטף של אוכלוסיה פלסטינית עוינת לישראל ומתן אזרחות להם. אל את ביבי זה לא מעניין. הוא רצה ל"הביך" את הממשלה ואת בנט. אבל הוא הביך את סמוטריץ ואת הליכוד. את החרדים לא הביך כי הם לא ציונים.

24.

אם לא נתעשת, נשאיר לילדים שלנו מדינה יהודית פלשתינית מהירדן לים, כולל את ערביי שכם ורמאללה.

23.

הערבים הישראלים קוראים לישראל פלסטין עכשיו. 3 מיליון ישראלים יעברו לפורטוגל. כל היהודים החיים בחו"ל שנים מנותקים מישראל. מדינת היהודים התחלת הסוף ניסיון של הציונים נכשל בגדול.

22.

21.

האידיאולוגיה הפשיסטית של הימין מוליכה אותנו ללבנוניזציה,שניצניה הראשונים נראו היטב בערים המעורבות בתקופת "שומר החומות".

20.

ב עוד שנים לא רבות בובו יזכר שמנהיג המושחת ביותר של העם היהודי שבעת החדשה. בדיוק כפי אנו זוכרים היום את השחיתות של פואד שבשיאו היה שר הבטחון.

19.

נתניהו - המזיק במנהיגי ישראל

18.

לא יעזור לכם

17.

הציב מולה אידיאולוגיית-על, "השלטון מעל לכל"." הרי זה היה דבר ידוע במשך 10 השנים האחרונות! ביב הרי היה מוכן לאזרח מיליוני פלסטינים כדי להישאר בשילטון עוד זמן רב. מה חדש בזה?

16.

תבוא בטענות אליו. לא לנתניהו.

comment-2-comment

במקום לשים גבול ביננו לבין הפלסטינים ולסגור את הפרשה, ביבי עשה הכל כדי לא להגיע לנקודה הזו, מה שאומר שאנחנו הולכים למדינה דו לאומית. ואז ה"שמאל" שאתה מתעב הוא הלאומי יותר כי השמאל רוצה את ההפרדה ביננו לבינם...

comment-2-comment

comment-2-comment

עולם הפוך ראיתי, כשביבי הציב את הגוש המלוכני 10 מעלות שמאלה ממרץ ומרע"ם

comment-2-comment

comment-2-comment

לקואליציה אחרת. לקח תחת חסותו את כל הדתיים שידוע היום מצטערים על כך

comment-2-comment

יא חמוץ ביבי ניהל חודש מגעים עם עבאס ולהכשיר אותו

comment-2-comment

מעולה. ומי סלל את הדרך?

comment-2-comment

מי הכשיר את זה ביבי

comment-2-comment

אגב, אני בעד שיתוף הערבים סממשלה

15.

comment-2-comment

ביבי שמשקר לתומכיו ללא הפסקה!! תומכי ביבי. ביבי והליכוד הצביעו יחד המפלגה הערבית המאוחדת נגד חוק האזרחות! חוק האזרחות חודש כל שנה על ידי מפלגות הימין בתמיכת מרבית המפלגות האחרות מכיוון שהוא חוק חשוב לבטחון ישראל. ביבי הפיל את החוק החשוב לבטחון ישראל אך ורק כדי להביך את הקואליציה. עבור ביבי, הבכת הקואליציה באה לפני בטחון ישראל!! ברור לכם?? יותר לאט????

14.

הבעיה היא לא ביטול קווי 67 ע"י משה דיין אלא שלא הוא ולא מקבלי ההחלטות שבאו אחריו קבעו גבול חדש המתאים לצרכינו הן הביטחוניים והן הדמוגרפיים ועדיין לא מאוחר לעשות זאת ויפה שעה אחת קודם. אחרי הכול בוודאי תסכים איתי פרופסור יקר שזו זכותנו החוקית והבסיסית כעם שהותקף פעמיים במלחמת השמד שפתחו נגדו אויביו שטרם שילמו את מחיר תוקפנותם, להחזיק בשטחים בהם הם נערכו למלחמות, אלו כולל קביעת גבול המתאים לצרכינו ועוד בטרם יבוא השלום. ומוצע: במקום להאשים ולהתבכיין בוא נתקן את הטעות כולל הגדרה נכונה של המלחמות נגדנו הן ב 1947 והן ב 1967 כמלחמות מגן על קיומנו כאן המצדיקות את ההגדרה של החזקתנו בשטחים כהגנה עצמית ועד בו השלום ! ואין בין החזקה כזו של השטחים ולבין כיבוש ולא כלום. !

comment-2-comment

ותצדיק את זה כמה ואיך שבא לך - זו תמצית הכיבוש ומהות האפרטהייד, כי לכל כובש ולכל גזען יש "הצדקות".

comment-2-comment

comment-2-comment

אתה טועה: לא מדובר פה על פרשנות אלא על עובדות ! ותפיסה הגנתית של שטחים שעליהם נערכו אויביך למלחמת השמד נגדך איננה כיבוש אלא הגנה עצמית לכל דבר ועניין ! וזהו המצב לאמיתו ביננו ובין אויבינו שפתחו במלחמות נגדנו והפסידו וטרם השלימו עם קיומנו כאן וטרם שילמו את מחיר תוקפנותם, וחוגגים כבני מיעוט עוין, שעמם נמצא אתנו במלחמת דמים אכזרית, תחת כנפי הדמוקרטיה היהודית הסלחנית, ומנצלים אותה לטובתם. וככל שנקדים ונבהיר לאויבינו ולעולם את האמת העובדתית הזו כך יזורז הליך השלום ביננו !

comment-2-comment

טענתך שאחזקת תושבים ללא זכויות אזרח זה כיבוש היא טועה ומטעה. שהרי אם האחזקה נובעת מהגנה עצמית זה לא כיבוש כלל. כשצרפת פלשה לאלג'יריה ללא כל התגרות או איום זה כיבוש ! כשאנחנו שרדנו את מלחמות ההשמד שהערבים כפו עלינו ללא כל התגרות מצדנו והצלחנו להדוף אותם ותפסנו את השטחים שבהם הם נערכו לכלותנו, וטרם השלימו עם קיומנו כאן זו הגנה עצמית שאין בינה ובין כיבוש ולא כלום !

13.

השמאל כבר שנים מושך לכיוון מדינה פלסטינאית ולצידה מדינה דו לאומית .. החוק הנ"ל אינו משנה דבר

comment-2-comment

12.

תהי לילה תחפשו מי שי ענינים אותכה פרופיסוררררררר

11.

לגבי המדינה, ממש לא איכפת מיישות הזמנית והמלאכותית הזאת, ביבי ושאר ראשי הממשל יודעים זאת היטב מזמן. עוד 30-40 שנה נצטרך להתקפל מפה.

10.

כבר פרופסור חצרוני יותר פרופסור ממך דמיקולו טיפש

9.

יש נוכלים פוליטיים ויש נוכלים דמגוגים תיאוטירקנים כמו דניאל פרידמן. כאיש אקדמיה הוא הרביץ תורה ( אני תלמידו ) נגד האקטיביזם, נגד השתלטות הסנדק אהרון ברק על הרשויות האחרות, נגד ההפיכה הפרלמנטרית חוקתית של ברק והציע רפורמות מכאן עד סינגפור ( כן, כמו בנט הנוכל ) . כאשר נבחר על ידי אולמרט ( העבריין, המושחת, והפדופיל) למלא את תפקיד שר המשפטים, ציפו ממנו לבצע את הרפורמות עליהן הוא הרביץ תורה. כאשר הסנדק אהרון ברק שאג, זה האיש קיפל זנב, ומלבד הכרזות נבובות בתקשורת על לוחמנות וירטואלית, בדיוק כפי שעשתה הנוכלת , איילת שקד, בהיותה שרת המשפטים, לא עשה דבר. להפך, הוא חיזק את מעמדו של הסנדק אהרון ברק ואת מעמד השופטים. מי שיכול לסנדק אהרון ברק, ולבצע רפורמה במערכת המשפט המושחתת והמיותרת, הזקוקה בדחיפות לפירוק והרכבה מחדש, זה רק איש אמת, ביצועיסט, שלא חושש מארגון הפשע של אהרון ברק.

8.

ראש הממשלה הוא בנטיטו. ראש ממשלת רעננה. נראה שעדיין לא ירד לכם. ברור שלא תפרסמו. רק לומר לכם שיש ציבור ענק משתין עליכם. תודה

7.

צריך להבין שמדינה יהודית בלתי אפשרית במציאות של חיים בדמוקרטיה,גם עכשיו וגם עם שתי מדינות גורלנו לחיות עם ערבים לא משתנה!!! נישאר הצורך איך לבצר את צרכי היהדות העולמית מעוגנים בחוקת היסוד של המדינה המשותפת שתאפשר זליגה של פלסטינים במיכסה המעוגנת בחוקת המדינה המשותפת, יש מיספר דוגמאות של דמוקרטיה, כמו בארהב עם שיטת הבחירות שם או הקנטונים של שוויץ, UK ועוד ועל זה יש לקדם מחשבות, עלי לציין , גם בעבר הרחוק תמיד חיינו עם הפלישתים שהיו פזורים ברחבי המדינה !!! גם אז וכיום אין מקום ל" שלום" רק להסדרים מדיניים כראוי למדינה דמוקרטית !!!

comment-2-comment

שלום, נא לא להזכיר פלישתים אם לא מכירים את ההיסטוריה. היהודים והפלישתים אף פעם לא חיו באוכלוסיות גדולות באותה המדינה. הם חיו ב-2 מדינות אחת ליד השנייה.

6.

5.

בדיוק כפי שקורה בגבול בין מקסיקו לארהב, השמאל ימצא דרכים להקל על הגירה של ערבים לישראל רק שההבדל יהיה שנשאר בלי השטח האסטרטגי של יוש

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

אריק שרון ראה למה צריך להיפרד מהפלסטינאים. ביבי כדי לשלוט בנה פה מדינה לאברכים החרדים, שאת משמעותה ראינו בעת הקורונה, וכן טיפח את הכהניסטים. המציאות הזו אם תמשך תביא לאי יכולת להפרד מהפלסטינאים ולא תהיה מדינה יהודית דמוקרטית אלא מדינה יהודית פלסטינאית שזו מדינה דו לאומית. הנזקים שביבי הביא עלינו רבים מספור; שינאת אחים, החזרת הפער בין מזרחים לאשכנזים והעצמתו תוך שימוש בשקרים שביבי כה אוהב והם כלי עבודה. במסגרת זו ליצן החצר החדש של ביבי הלא הוא אבישי בן חיים משכתב את ההיסטוריה ומשקר כאילו דחייתו של דוד לוי (אבא של הנוכלת אורלי) מהליכוד בוצעה על ידי מפא"י וההגמוניה, ולא על ידי שמיר וארנס ומתעלם מכך שנאום הקופים וההאשמה של ביבי שדוד לוי מוקף עבריינים בוצע על ידי ראשי הליכוד עצמם.

4.

אנחנו היהודים רק מיעוט זעיר במזה"ת, ורוב מוחלט של השכנים שונא אותנו. אם לא נשכיל לשמור על מדינה יהודית הומוגנית, פשוט לא נשרוד. בשנות השמונים היו מעל 85% יהודים (בתוך הקו הירוק); כיום יש 79%, והיד עוד נטויה. אנחנו בדרך לאסון, ואת זה אנשים נבונים בהרבה ממני אומרים כבר שנים. >>> הפתרון היחיד המעשי הוא היפרדות מיידית מהפלסטינים, והעברת כל ערביי המשולש, אום אל פחם, טייבה ועוד ועוד, לרשות הפלסטינית - כולל שטחם. אולי אפילו אפשר לחשוב על פתרון יצירתי שכולל אזרחות זרה לערביי יפו ועכו. >>>> כמדינה דו לאומית, אנחנו פשוט לא נהיה. כאשר הערבים יהיו מיעוט גדול דיו, היהודים יתחילו לברוח מפה. אם לא נעשה זאת, יום יבוא, ואנחנו פשוט נמצא את עצמנו עם ללא ארץ. ימים יגידו.

comment-2-comment

זה בעצם מה שאתה אומר.

3.

מחשבה עקומה הובילה את הליכוד שלא לתמוך בחוק האזרחות.

2.

חזירות דימנטית

1.

כל הכתבות המגמתיות שלכם לא יעזרו העם יודע ולמד במשך 12 שנה איזה מנהיג דגול בינימין נתניהו ובקרוב יחזור להוביל את מדינת ישראל כמו שצריך וכמו שהיה זה רק עניין של זמן עד שהממשלה הכושלת הזאת עם השרים האלה שאינם מוכשרים תלך מפה

comment-2-comment

לא דגול ולא נעליים. כבר במשך 3 בחירות הוכח שהעם לא רוצה אותו. תשלימו עם זה. הוא כבר לא יחזור. הוא כמו קרש סרוף שכל מה שנשאר ממנו עכשיו זה רק הגחלים. הוא כבר לא יהיה ראש ממשלה.

comment-2-comment

החזיק מעמד בגלל הדוסים, שריפד אותם בכסף!!! הכסף זה האלוהים האמתי שלהם!!!

comment-2-comment

עוד סיבה שהיה צריך להעיף את ביבי. מה שטוב למדינה לא היה השיקול העיקרי בפעולותיו. רק מה שטוב לביבי. מתי כבר תפתח החקירה שהבטיח גנץ בעניין הצוללות?

comment-2-comment

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה