צילום: יואב דודקוביץ
צילום: יואב דודקוביץ

האוצר נגד המשטרה: "דורשים מיליארדים ומנפחים את השכר"

עימות חריף לקראת דיון מכריע על תקציב המשטרה שצפוי להתקיים היום. במשטרה דורשים עוד מיליארדי שקלים כדי לגייס אלפי שוטרים. האוצר: רוב התוספות בשנים האחרונות הופנו ללא בקרה לשכר ולא לשיפור הפעילות. המשרד לביטחון הפנים: "תקציב המשרד קטן יחסית לאתגרים"

תמונה כללית
גד ליאור | פורסם: 14/07/2021
עימות חריף בין האוצר למשטרת ישראל על תקציב המשטרה לשנים 2021-2020. במשטרה טוענים שדרושים לה בדחיפות מיליארדי שקלים "להעצמת כוחה", בעיקר בעקבות מהומות מאי השנה, שהבהירו עד כמה חסרים אלפי שוטרים. באוצר טוענים כי ברוב התוספות בתקציבי השנים האחרונות נעשה בעיקר שימוש אחד: העלאה מסיבית וללא בקרה והצדקה של שכר השוטרים.
>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
בדיוני התקציב המתקיימים בין האוצר למשרדי הממשלה דורשת המשטרה תוספות תקציביות של מיליארדי שקלים לשנה כדי, בין השאר, לגייס אלפי שוטרים. הדיון המכריע על תקציב המשטרה יתקיים היום (ד') במשרד האוצר.
כפי שמתברר, דרישות המשטרה נראות לראשי האוצר מופרכות ומופרזות, ועלולות להיות מופנות להערכת האוצר בעיקר לעוד העלאות שכר ולא לשיפור פעילות המשטרה. בדיונים שכבר היו בין הצדדים טענו אנשי האוצר כי בהסתכלות על נתוני המשטרה נראה כי ההקצאה הקיימת של תקציב המשטרה אינה יעילה, וכי כשיש תוספות תקציב למשטרה רובן מיועדות לתוספות שכר לשוטרים.
תמונה כללית
באוצר טוענים כי ההוצאה הממשלתית על המשטרה ומספר השוטרים גבוה משמעותית מהנהוג בעולם, ולמרות הטענות תקציבי המשטרה לא "יובשו" במשך השנים, כדברי ראשי המשטרה, אלא גדלו מאוד ורובן יועדו להעלאות שכר עצומות במשטרה.
מהשוואה לאירופה עולה כי בישראל ההוצאות על המשטרה מגיעות ל-2.7% מההוצאה הממשלתית, והיא ממוקמת במקום העשירי מתוך 34 מדינות. הממוצע האירופי הוא 1.9%.
מנתוני המשטרה מתברר כי מ-2012 עד 2019 צמח תקציב המשטרה בכ-72%, מ-7.4 מיליארד ל-12.7 מיליארד שקל. בנוסף, מספר שוטרי הקבע גדל בכ-5,000.
75% מתקציב המשטרה מוקדש לשכר ולגמלאות ולא לרכש ופיתוח טכנולוגי, טוענים באוצר, יחס שמקשה על יכולת הארגון לממש את יכולתו ומונע ממנו לקדם פרויקטים רבים הנדרשים להתפתחותו. מתוך 5.3 מיליארד שהוקצו למשטרה, כ-60% הוצאו על גידול במשכורות לשוטרים הקיימים ורק השאר לרכש ולהגדלת מספר השוטרים בשטח.
למשטרה, מהגופים המתוקצבים ביותר בממשלה, אין יכולת להתעצם טכנולוגית בשל השכר וההטבות לשוטרים, שגבוהים משמעותית משאר המשק. השוטר הממוצע מרוויח כ-18,305 שקל בחודש נכון ל-2019, כ-58% יותר מהשכר הממוצע, 11,661 שקל.
השכר הגבוה נובע מתוספות שהשוטרים זכאים להם מעבר למקובל במשרדי הממשלה: הוצאות טלפון, גילום רכב, תשלומי אש"ל גבוהים וקבועים, חופשות שחרור בתשלום ועוד. העלות של התוספות מסתכמת ביותר מ-150 מיליון שקל בשנה.
ביחס בין שכר השוטרים לשכר הממוצע במשק ישראל ניצבת במקום הראשון בעולם עם יחס של 1.58. אחריה יפן עם 1.57, ניו יורק עם 1.33 וגרמניה עם 1.32.
באוצר אומרים כי הגידול המסיבי בתקציבי השכר נובע גם מניהול כוח אדם בעייתי. המשטרה אינה מפטרת כמעט, מה שמוביל להוצאות כבדות על שכר השוטרים הוותיקים
מ-2019 המשטרה זכאית לקבל תוספת "היעדר קביעות", תוספת ממוצעת של כ-7% המוערכת בכמיליארד שקל בשנה. לפי האוצר, נהנים השוטרים מקביעות בפועל. כך, ב-2019 פוטרו כ-130 שוטרים מתוך כ-27 אלף, כ-0.5% בלבד, כשחלק לא מבוטל מהפיטורין נוגע לעבירות משמעת חמורות.
הגידול המסיבי בתקציבי השכר נובע לא רק מהשכר הממוצע לשוטר אלא גם מניהול כוח אדם בעייתי של המשטרה. המשטרה אינה מפטרת כמעט, מה שמוביל להזדקנות הארגון ולהוצאות כבדות יותר על שכר של שוטרים ותיקים, במקום לרענן את השורות ולקדם משטרה צעירה.
עלות משמעותית נוספת נובעת מכך שהמשטרה, שאינה כפופה לנציבות שירות המדינה, מגדילה עצמאית את השוטרים בדרגות הבכירות מול הדרגות הזוטרות, וכתוצאה מכך לתקציבה נוצרת עלות עודפת של מאות מיליוני שקלים בשנה. לדוגמה, בעשור האחרון יותר מהוכפל מספר השוטרים בדרגת רב נגד, מעבר לגידול היחסי בארגון, וניתנו כ-200 דרגות סגן ניצב במסגרת גיוסים למשטרה.
באוצר יראו היום בדיון שב-2015 תקציב המשטרה היה 7.5 מיליארד שקל, אך הגיע בשנה האחרונה ל-10 מיליארד שקל. "הכל הלך למשכורות ולא לפיתוח טכנולוגי", טוענים באוצר.
עוד טענו במשטרה כי רק בשנה האחרונה חילק המפכ"ל דרגות חדשות בתוספת שכר של 14 מיליון שקל. אנשי האוצר יאמרו בדיון, כי "אלו תוספות שכר, לא עוד שוטרים. בעשר שנים התוספות הן 150 מיליון שקל. 20% בדרגות התחתונות ויותר בעליונות. פעם מפקד בתחנה היה רב פקד ועכשיו הוא סגן ניצב. זאת סמכות של המפכ"ל".
באוצר יבהירו גם כי מול תביעות המשטרה לאלפי תקנים ומיליארדי שקלים, חייבים לשנות כעת את הדיסקט, כאשר השוטרים מקבלים עוד ועוד הטבות ובהן השתתפות בביטוח בריאות, ברפואת שיניים, בקייטנות וגם בנופשים באילת. "תקציב המשטרה יעבור שינוי גדול", יאמרו היום במשרד האוצר.
צילום: אלכס קולומויסקיהשר לביטחון פנים עמר בר לב (צילום: אלכס קולומויסקי)

המשרד לביטחון פנים: שיעור תקציב השכר והגמלאות כמו בשאר העולם

מלשכת השר לביטחון פנים עמר בר לב נמסר בתגובה: "תקציב המשרד קטן באופן יחסי לאתגרים, גם בשנים האחרונות וגם בכלל - משטרת ישראל נדרשת להתמודד עם מגוון רחב של משימות החורגות מהמשימות הקלאסיות של משטרות בעולם. המאבק המתמיד באיומי פח"ע, החזקת סד"כ מג"ב משמעותיים (הפועלים תחת פיקוד צה"ל ולטובת משימותיו) והפעלת מערך תביעות האחראית על כ-90% מהתביעה הפלילית במדינה ועוד.
"נוכח הגידול המתמיד של אוכלוסיית המדינה, וכתוצאה מכך הגברת הביקוש לשירותיה של משטרת ישראל, וכן על רקע החלטות ממשלה לאופן התמודדות המדינה עם גל 'טרור הבודדים', חיזוק המשילות בחברה הערבית ועוד, גדל סד"כ משטרת ישראל בעשור האחרון (2009-2019) בכ-5,000 שוטרים, שיעור גידול שנתי של כ-2%, בדומה לשיעור הגידול השנתי של האוכלוסייה.
"שיעור תקציב השכר והגמלאות מסך תקציב המשטרה אינו שונה מהמקובל במשטרות בעולם.
"שוטרי משטרת ישראל זכו בשלהי 2018, לאחר התדיינות משפטית של יותר מעשור מול האוצר ל'תוספת אי קביעות', שהונהגה בצה"ל בשנת 2007. בית המשפט קבע שהתוספת ניתנה כתוספת שכר רוחבית וכן שבין מהותה לכינויה אין כל קשר. אלמלא תוספת שכר זו היה השכר הממוצע במשטרת ישראל דומה לשכר הממוצע של עובדי המדינה שעמד בשנת 2019 על 17,021 שקל בחודש (זאת על אף כי שעות יום עבודה של שוטר עומד על 9.5 שעות לעומת 8.5 שעות לעובדי המדינה שגם אינם עובדים בשבתות, חגים ולילות).
"לאור האתגרים הרבים הציג מפכ"ל המשטרה, רב נציב קובי שבתאי, את כיווני הפעולה של הארגון לשנים הקרובות והמשמעויות התקציביות למימושם. תוכנית 5:5:5 נועדה להבטיח משטרה עדכנית, חדשנית ויוזמת שתדע להתמודד עם אתגרי הסדר הציבורי והפשיעה בחברה דמוקרטית רב תרבותית ויש לקוות כי ממשלת ישראל תמצא לנכון להקצות את המשאבים הנדרשים למימוש התוכנית".
לכתבה זו 83 תגובות
הוספת תגובה
83

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
64.

אני אשמח שיראו לי שוטר אחד שנמצא בשטח שמקבל את השכר הזה. אולי הבכירים מקבלים את זה. וההשוואה למשרדי הממשלה שלא עובדים חגים/שבתות/ לילות ועוד דברים בסגנון ממש לא הגיונית בכל מקום במשק מקבלים שעות נוספות והשוטרים מקבלים ז׳

63.

comment-2-comment

62.

השוטרים עובדים עבודת אכיפה כפוית טובה במשך ימים כלילות וחגים מסביב לשעון, אנשי האוצר והאזרחים שלא מעריכים צריכים להתבייש, במקום לשים עין על שכר השוטרים, אולי הצטרפו לשורות המשטרה ותסייעו באכיפת החוק? מה דעתכם? הכי נוח להיות בבית ולפצח גרעינים ולצפות בנטפליקס בלילות ולחגוג בשבתות ובחגים בזמן שהשוטרים מתרוצצים ברחובות... תנוחו ותתפכחו קצת...

61.

המשטרה דואגת לקציניה ולא לאף אחד אחר. ממציאים תקנים לקצונה ועסוקים בהגדלה של הדרגות למשל פעם רוב מפקדי התחנות היו ברובם הגדול רב פקד היום כולם סגן ניצב וכך מבזבזים תקציב .כשהאוצר יעשה בקרה למשטרה יתברר לו שזה ארגון פשיעה כלכלי

60.

טיולים סיגריות וקפה ורכב חינם

59.

פעם היה שוטר מכוף. סתם שוטר שמסתובב ברחוב ומפגין נוכחות. מזכיר לכולם מי הבוס. היום השוטר יבקש ממך לצאת מהרכב כי הוא לא רוצה לעזוב את המזגן. שוטרי צעצוע.

58.

רמה אנושית ירודה מאוד, מאוד. מאוד עצלנות, בריונות והרבה רוח אה וגזענות

57.

56.

שיש לשוטרים כאן

55.

54.

53.

52.

comment-2-comment

לפי הגישה הזו הייתי משלם לפוליטיקאים. זה מצויין.

51.

50.

לאתחל ארגון אחר במתכונת אחרת אולי עירונית אולי אזורי עם כח אדם איכותי והעיקר העיקר שיעבדו!! הביטחון האישי של כל אזרח בישראל נמצא בשפל.

49.

אחר כך שיגייסו עובדים עם בגרות.

48.

חייבים עוד הרבה שוטרים פשוטים שיעזרו באכיפה של פשעים קטנים יומיומיים. ובמשכורת מתאימה שלא יהיו הזבל של היום.

47.

הפסקנו להזמין משטרה אפילו כשיש צורך.כנראה זה המטרה שלהם לעבוד בשיטה שתמנע פניות הבאות. בזבוז כסף של המדינה.צריך שינוי דחוף.

46.

שמאות קצינים מיותרים קידומים כל שנה והסייר בניידת אוכל פירורים

45.

44.

43.

42.

שמישהו שם ידבר על כל השעות הנוספות המטורפות שעושים כלל השוטרים כל חודש וחצי מקבלים עליהם שום תשלום אף פעם!!!!

comment-2-comment

41.

כל השוטרים עובדים שבתות חגים ולילות ללא קבלת שעות נוספות באם תגדירו את השעות הללו כאמור לעיל כשעות נוספות, תראו שהם מקבלים משכורת מינימום

40.

זה היה שוחד בחירות שלא עיערו על פסיקת שופט שהשווה תנאים לאנשי קבע-ושיחזירו

comment-2-comment

תפסיק לחרטט ותכנס לפרוטוקלים של בית משפט

39.

38.

ביבי כבר לא בשלטון והמשטרה לא תרדוף אחרי ליברמן וכנופיית המושחטים מהשמאל כמו שרדפו את הימין

comment-2-comment

37.

המשרד לביטחון פנים מיותר וגם השר.אם יש מפכ"ל לא צריך שר

36.

מדהים שהבן אדם בא לעבוד ולשנות עושה את זה בכל הכוח כמו בולדוזר. באמת מופתעת. הרי אין ספק שכל ההצעות האלה נמצאות שנים על השולחן, הרי זה לא עבודה של חודש. וליברמן פשוט עושה בלי לפחד מה שהוא חושב שנכון עבור המדינה. באמת מסירה בפניו את הכובע, הפתיע הענק. מקווה שגם בתחום החינוך הטעון שיפור שרת החינוך תבוא כמו בולדוזרית ותהפוך את כל הרעות החולות במערכת. בהצלחה למדינתנו האהובה

35.

34.

שהממונה על השכר יבדוק את השכר.

comment-2-comment

משלמים למשטר ולא עושים כלום אז עדיף שהיו פחות

33.

חייבים לגייס כ"א איכותי וקרבי

32.

31.

ביריונים עצלנים שאוכפים עבירות לא חשובות בלבד

30.

comment-2-comment

29.

28.

לא העלאת שכר.

27.

ועכשיו, איום ונורא, לא יציקו כי אין מתנגדים וגם לא יקבלו בקשיש?

26.

לא צריך את הגדלת כמות השוטרים והתקציב שלכם.תנו לאנרכיה לשלוט וכל אזרח שיהיה לעצמו.הרי זה מה שרוצים הפולטיקאים.הפרד ומשול.

comment-2-comment

לא קשור לעוד תקציבים, אזרחים לא מרגישים מוגנים, המשטרה לא מנסה לפתור בעיות עבריינות ופשיעה. הדבר היחיד שמורגש זו אכיפה מיותרת ולא נכונה בתחום התחבורה

25.

24.

החברה הישראלית גויס בכדי להשליט סדר תוך הרשאה מלמעלה לשימוש באלימות מוטרפת שמנוהלת מנווטת ומכוסה על ידי פרקליטות המשטרה. אלוהים אדירים איזו משטרה יש לנו. הגישו נגדי תלונת שווא.. פאק, אנחנו במדינת עולם שלישי. הק.ג.ב זה כאן. אלימות ובידוי ראיות שמנוהל על ידי פרקליטות המשטרה הן שגרה! מוטרף מה שנהיה כאן.

23.

מאות מיליארדים הלכו בעיקר לשכר לא מוצדק לאורך השנים במגזר הציבורי שלמעשה מתנהל כמו ארגון פשע שעוסק בבחינה באיומים כך הגדיר הoecd את ארגון העובדים בישראל

22.

21.

20.

תתחילו להשקיע במציאת כח אדם איכותי ולא רדוד מאוד..כי להילחם בפשיעה מצריך מינימום של אינטליגנציה..ולצערנו אין כזו במשטרה!

comment-2-comment

19.

18.

רדו מהם.

comment-2-comment

17.

מהומות בלוד ובעכו, לא מוצאים את המשטרה. פרוטקשן בכל מקום

17.

מהומות בלוד ובעכו, לא מוצאים את המשטרה. פרוטקשן בכל מקום

16.

במקום להקים יחידות מבצעיות לשטח. הם מעסיקים מלא שוטרים ושוטרות בתפקידי מטה שעסוקים בעיקר בלהזמין טייק אווי ולצאת מוקדם הביתה.

comment-2-comment

בגידות ביניהם ולתת דוחות כל היום

15.

שתהיה להם מוטיבציה גבוהה לכסח אנשים במכות

14.

comment-2-comment

13.

12.

המשטרה כמו צה"ל בור בלי תחתית

11.

10.

לא מדברים כאן? ממשלה מסואבת.

10.

9.

comment-2-comment

8.

פשע בדרום פשע בצפון פשע במזרח ומערב.

7.

6.

comment-2-comment

5.

שהמשטרה תגיש תכנית עבודה מפורטת לפרטי פרטים ואז שינהלו איתם מו"מ.

comment-2-comment

4.

3.

2.

comment-2-comment

1.

מה השכר החציוני של שוטר? רוב השוטרים לא נראים שמרויחים יותר ממשכורת מינימום לפי ההתנהגות שלהם. ודיי ברור שלפי השכר הממוצע יש כמה בכירים שמרויחים יותר מידי והרבה מאוד שוטרים שלא מרויחים מספיק ובגלל זה המדינה נראית כמו שהיא נראית. זה והשופטים שלא מסוגלים לתת לפושעים לשבת בכלא.

comment-2-comment

לכל התגובות
0