59
850 שגרת קורונה

זו יעילות החיסונים נגד זן הדלתא

הווריאנט ההודי המוכר בשמו החדש "דלתא" גורם כיום למרבית ההדבקות בעולם, כשהחיסונים מראים יעילות פחותה מעט נגד הדבקות, אך עדיין יעילות גבוהה במניעת תחלואה קשה, אשפוזים והנשמות. איזה חיסון מתמודד עם הזן טוב יותר, ומה הסיכוי שכולנו נצטרך מנת דחף שלישית?

ד"ר איתי גל | פורסם:21/07/2021
נגיף הקורונה לא שוקט על שמריו ומייצר עוד ועוד מוטציות, כשהאיום המרכזי בעולם הוא מווריאנט הדלתא המהווה את מרבית ההדבקות בישראל, בארה"ב ובאירופה. נגיף הקורונה ימשיך לייצר מוטציות במטרה להתפשט, המתוחכמות והחמקמקות מביניהן ישרדו ויתפשטו הלאה, כמו זן הדלתא שמצליח להתחמק ממערכת החיסון ולהדביק במהירות של פי אלף מזן הקורונה המקורי.
קראו עוד:
על פי ההערכות, הווריאנטים נוצרים ומתפשטים בגופם של אנשים לא מחוסנים, שהופכים למעשה ל"בית חרושת למוטציות". הנגיפים מדביקים אותם, מתפשטים בגופם, ויוצרים ללא הרף עוד ועוד מוטציות, חלקן משתחררות בחזרה ומדביקות אחרים. כך הווריאנטים הולכים ומתרבים, כך שהדרך היחידה לעצור את היווצרותם והתפשטותם היא לחסן את אוכלוסיית העולם, וכמה שיותר מהר.
מדוע אם כן החיסון פחות יעיל? כאמור, נגיפי הקורונה כמו וירוסים אחרים, יוצרים מוטציות ללא הרף כחלק ממנגנון הישרדותי אבולוציוני שנועד להתפשט ולהתרבות כמה שאפשר, תוך יצירת מנגנוני עמידות. נגיף הקורונה יוצר ללא הרף מוטציות, חלק מהן כושלות במשימה להתפשט, המוטציות המורכבות וה"מתוחכמות" מצליחות להתגבר על מחסומים שונים, כמו מחסום החיסון, להדביק מהר יותר והרבה יותר.
צילום: Shutterstockהחיסונים עדיין לא מתאימים לוואריאנטים החדשים (צילום: Shutterstock)
חיסוני פייזר הנוכחיים עדיין לא הותאמו לווריאנטים החדשים, ועל כן סביר שמוטציות חדשות יתחילו לגלות עמידות ולהתגבר על החיסון המקורי. היתרון בחיסוני פייזר ומודרנה, שנבנו בטכנולוגיות mRNA הוא שקל מאוד ליצור בהם "עדכון גרסה". תהליך כזה אורך שישה שבועות בלבד, ובסיומם ניתן ליצור חיסון המותאם לכל זן נגיפי חדש.
כבר בפברואר האחרון הודיעה פייזר כי היא מתחילה בניסוי בחיסונים המותאמים לווריאנטים השונים, בהם גם וריאנט דלתא. החברה שומרת על מעטה סודיות כבד בכל הנוגע לניסויים שהיא עורכת בחיסונים, ועדיין לא שחררה את הממצאים, אולם סביר להניח כי בחודשים הקרובים היא תעדכן את החיסון כך שיותאם לכל הגרסאות האחרונות שהתגלו, וככל הנראה גם לגרסאות החדשות יותר.
צילום: AFPחיסון לקורונה של פייזר. יעילות החיסון במניעת אשפוזים ותחלואה קשה בנגיף הקורונה נשארה גבוהה ועומדת על 93% (צילום: AFP)

פייזר נגד דלתא

על פי ניתוח של רשות הבריאות הלאומית באנגליה, שכלל 14,019 חולי קורונה, 166 מהם אושפזו, עולה כי שתי מנות של פייזר יעילות ב-88% נגד תחלואה סימפטומטית, ויעילות ב-96% במניעת אשפוזים בשל זן הדלתא. אותו מחקר הראה גם שהחיסון יעיל ב- 80% במניעת הדבקה מזן הדלתא. הממצאים מאנגליה הראו עוד כי מנה אחת של פייזר לא מספיקה, ומעניקה הגנה מפני מחלה סימפטומטית של 33% בלבד. מדובר בירידה במניעת ההדבקה מזן אלפא המקורי, שם היתה רמת ההגנה 50%.
דו"ח אחר שפורסם בכתב העת Nature הראה כי מנה בודדת של פייזר או אסטרהזניקה כמעט ולא הגנה בפני קורונה. עם זאת, שתי מנות הגנו ב-95% מפני תחלואה בקורונה. מחקר שנערך בקנדה מצא כי יעילות החיסון של פייזר הגיעה ל-87% במניעת הדבקה, שבועיים אחרי שתי המנות. מחקר מסקוטלנד הראה באופן דומה, שיעילות החיסונים שבועיים אחרי המנה השנייה מגיעה ל-79%.
בישראל - משרד הבריאות מנטר את מועילות החיסון נגד נגיף הקורונה באופן שוטף. מניתוח אפידמיולוגי של שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, החל מ-6 ביוני, עולה כי יש ירידה ביעילות החיסון במניעת הדבקה ובמניעת מחלה עם תסמינים ל-64%. הירידה נצפתה בו-זמנית עם התפשטות וריאנט דלתא בישראל. עם זאת, יעילות החיסון במניעת אשפוזים ותחלואה קשה בנגיף הקורונה נשארה גבוהה ועומדת על 93%.
צילום: AFPיעילות החיסון של מודרנה במניעת הדבקה בזן דלתא, אחרי מנת חיסון אחת, מגיעה ל-72% (צילום: AFP)

מודרנה נגד דלתא

אף שחיסון מודרנה אינו ניתן בישראל כבשגרה (למעט בתחילת המגפה אז חוסנו בתרכיבי מודרנה חיילים וקשישים), מדובר בחיסון יעיל ביותר, מאבות חיסוני ה- mRNA בעל יעילות גבוהה מאוד הדומה לזו של פייזר.
על פי מחקר קנדי, יעילות החיסון של מודרנה במניעת הדבקה בזן דלתא, אחרי מנת חיסון אחת, מגיעה ל-72%. בדיקות מעבדה נוספות שביצעה החברה מצאו כי החיסון יעיל נגד הזן ההודי, אך בחברה טרם שחררו פרטים נוספים.
ShutterStock (ShutterStock)

ג'ונסון אנד ג'ונסון נגד דלתא

החיסון ג'ונסון אנד ג'ונסון חווה תלאות רבות בשנה האחרונה, עם דיווחים רבים על תופעות לוואי. החיסון אינו ניתן בישראל, ואין כל הסכם רכש עם החברה. אבל הממצאים מתוכו חשובים גם עבורנו משום שמאות אלפים ברחבי העולם מחוסנים בתרכיבי ג'ונסון אנד ג'ונסון, וההגנה שלהם – היא גם ההגנה של הסובבים אותם.
ממצאים ראשונים של חברת ג'ונסון אנד ג'ונסון, במחקר קטן שכלל 20 איש, מצאו שהחיסון יעיל נגד זן דלתא תוך 29 ימים מהזריקה הראשונה והיא ההגנה נשמרת למשך חודשים. עם זאת, אין עדיין פרטים נוספים מהחברה על מידת ההגנה של החיסון.

מנת דחף נגד דלתא

מחקר שנערך על ידי חוקרי אוניברסיטת ייל וטרם עבר בקרת עמיתים, מאשר את הנתונים מישראל בדבר ירידה ביעילות חיסוני פייזר נגד דלתא במניעת הדבקה: החוקרים בדקו את תגובת הנוגדנים ותאי הדם הלבנים מסוג T אצל מחלימים שחוסנו, בהשוואה לאנשים שלא נדבקו בקורונה וחוסנו בשני חיסוני פייזר או מודרנה.
המחקר מצא שדווקא אלו שהחלימו מהמחלה וחוסנו במנה אחת, הראו פעילות ניטרול טובה יותר של מערכת החיסון שלהם, נגד נגיף הקורונה, בהשוואה לאלה שלא נדבקו בקורונה וחוסנו בשתי מנות. הממצאים האלה הובילו להערכת החוקרים שמנת דחף שלישית עשויה לשפר את יכולת מערכת החיסון להתמודד עם נגיף הקורונה ולמנוע הדבקה ותחלואה.
מחקרים נוספים מתבצעים כיום ברחבי העולם ובודקים את השפעת מנת הדחף השלישית ביעילות ההגנה בפני הקורונה. אולם ארגון הבריאות העולמי מנסה לצנן את ההתלהבות ממנת דחף שלישית, ככל הנראה ממניעים הומניים: מרבית העולם עדיין אינו מחוסן ובמצב הקיים, לא ימהרו בארגון להמליץ על מנת הדחף השלישית בעוד מיליוני בני אדם נותרו ללא כל כיסוי חיסוני.
על סמך ידע החיסונים הקיים בעולם עשרות שנים, ועל סמך תוצאות הביניים שהתקבלו עד כה ממחקרים והנתונים המדאיגים על אלימותו של נגיף הדלתא, מסתמן שלא יהיה מנוס מלהמליץ על מנת דחף נוספת בהקדם
עם זאת, על סמך ידע החיסונים הקיים בעולם עשרות שנים, ועל סמך תוצאות הביניים שהתקבלו עד כה ממחקרים והנתונים המדאיגים על אלימותו של נגיף הדלתא, מסתמן שלא יהיה מנוס מלהמליץ על מנת דחף נוספת בהקדם, למדינות שיוכלו להרשות זאת לעצמן.
במשרד הבריאות כאמור, שוקלים לאשר בקרוב את הרחבת מנת הדחף לא רק למדוכאי חיסון, אלא גם למבוגרים בני 60 ומעלה הנמצאים בקבוצת סיכון גבוהה. זאת באם תקבל ישראל מלאי מספיק של חיסונים מחברת פייזר.
ובצל הגל הרביעי המתפשט בישראל, ומדינות העולם שהופכות אדומות בזו אחר זו, נימה אופטימית: חברת פייזר תחל בעוד כשבועיים בניסוי בחיסון החדש שפיתחו, המעודכן גם נגד נגיף הדלתא. בזכות טכנולוגיית ה-mRNA יכולות פייזר ומודרנה "לשפץ" כל חיסון, ולהתאים אותו נגד כל מוטציה וזן חדש בתוך שבועות ספורים. אם ימצא החיסון יעיל – הוא יוחלף בהדרגה עוד לפני החורף הקרוב.
תקווה נוספת להאטת גל ההדבקות מגיעה אף היא מחברת פייזר העומדת בשלבי סיום של הניסוי הקליני בילדים בני 5 ומעלה. עד כה לא התקבל מידע על תופעות לוואי חריגות בקרב הילדים שהתחסנו. בעוד כחודשיים תגיש החברה בקשה לאישור ה-FDA, מה שיאפשר לחסן את אוכלוסיית הילדים לפני החורף הקרוב, קבוצה המהווה כיום את מרבית הנדבקים בזן הדלתא.
לכתבה זו 59 תגובות
הוספת תגובה
59

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
28.

27.

26.

comment-2-comment

יעילות ומועילות זה שני דברים שונים. Efficiency and effectiveness

comment-2-comment

comment-2-comment

לא. זה תרגום של אפיקאסי, להוציא מאפקטיבנס. למדי לפני שתתקני.

25.

אתה משקר במצח נחושה, אין מילה אחת בכל המאמר פשוט סוכן מכירות מהסוג הגרוע ביותר של פייזר. אתה תשלם על זה גם בבית משפט וגם מאלוהים

24.

23.

חחח לא כולם דחפו לעצמם מזרק עם מדבקה שכתוב עליה ״חיסון״

comment-2-comment

בגללכם כולנו סובלים חוצפן. ואתה עוד גאה בזה?

comment-2-comment

22.

21.

יש לחזק את מערכת החיסון באופן טבעי

20.

במקום כל הדיבורים על החיסונים והוריאנטים, אולי כדאי לחשוב קצת אחרת. להפסיק לעשן, לאכול בריא, לעשות ספורט, לרדת במשקל... בקיצור למנוע את כל מחלות הרקע ולא להסתמך על חיסון והאם הוא יעיל או לא. נורא קל להאשים את הממשלה, את החיסון וכל דבר אחר בזמן שתוקעים מקדונלדס

19.

לשלול אזרחות ולגרש מהארץ!!!

18.

חחח דר יבאל

17.

comment-2-comment

לא יצא לי להתקל בהרבה כתבות שיווקיות שמשווקים מתחרים אחד לשני, ואומרים על חלקם שלא נראה שהם יעילים...

16.

15.

comment-2-comment

מטרה כותבים באות ט' אדון חכמולוג. אינדיקציה טובה ליכולת השכלית שלך לקבל החלטות נבונות ןמושכלות

14.

לא עושה שום סדר בבלגן. אפשר היה לארגן אותה טוב יותר

comment-2-comment

לא מובן מה לא בסדר בכתבה הזאת ציון מעולה תמיד יש את המתלוננים

13.

החיסון לא יעיל נקודה.

comment-2-comment

בטח אתה חוקר ויודע תמיד להגיב-חכם גדול בסלון ולא במעבדה

12.

שמענו עליך ועל השם המקורי שלך דוקטור

11.

לפי מיטב ידעתי...מחוסנים יוצרים ואריאנטים בגלל הגנה חלקית ולא מלאה מהחיסון לעומת תגובה של מערכת חיסונית טבעית. אם כולם היו לא מחוסנים עם הזמן היה פחות ופחות סכנה כי היו נוצרים ואריאנטים פחות מסוכנים.

comment-2-comment

וכשיתקלו באוכלוסיה מחוסנת תופעל הברירה הטבעית שלהם, ורק הוריטנטים החזקים יצליחו לחדור אליה. אבל אל תטעה לחשוב שהאוכלוסיה המחוסנת היא שיצרה את הזנים החזקים, ההיפך הוא הנכון

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

מחוסן ומחלים שניהם עמידים בפני הוירוס המקורי, לפחות לזמן מה. באותו פרק זמן בו אדם עמיד בפני הוירוס, בין אם בזכות החיסון או בשל החלמה, וירוס "תוקף" מתפתח ומנסה לעקוף את המערכת החיסונית. כך נוצרות מוטציות.

comment-2-comment

comment-2-comment

10.

מוצר איכותי

9.

ד"ר גל, תודה לגבי המאמר מאיר העיניים. נשמח אם תוסיף למאמרך עדכון גם לגבי חיסון אסטרהזניקה.

comment-2-comment

8.

מעניין אם הדורות הבאים יגלו מה באמת קרה בשנים האלה?

8.

והעיקר לא יעזור כלום תמיד יהיו עוד וריאנטים

7.

היעילות יורדת עם הזמן- מזה נובע ההבדל בין המדינות, מנת בוסטר תחזיר את חיסוניות העדר

6.

אין לו שום כוונה בכלל, זה וירוס, לא האיש הרע בסרט. שלא כמו חיידק, שגם לו אין יכולת לחשוב, וירוס הוא אפילו לא מעולם החי. אם אתם חושבים שאנשים יבינו שלא באמת התכוונתם שהוירוס מנהל ישיבות שבועיות, אז אתם מפריזים ביכולות של הגולשים שלכם.

5.

באמת לא להאמין, אתה חושב שיש גבול אבל אין גבול. תגידו לא בלהשוות שפעת לקורונה, אלב למה לא מצליחים למגר שפעת המעולם? זה ביזיון שרופא כותב שהוא מאמין שאפשר להכחיד את הוירוס הזה. הרי זה ברור שתמיד יהיה וריאטנים גם עם כל העולם יהיה מחוסן 100% בטח כשרואין שכולם מדביקים ומדבקים. מרגיש כמו חוסר אחריות וחוסר יכולת להתסכל לדברםי בעינים. תגיד את האמת, זה המצב, תמיד יהיו תמיד יהיה. מי שמפחד שיתחסן ומי שלא שיגח תסיכון ויחיה עם זה גם. פשוט נוגד מדע הדבר הזה

comment-2-comment

נכנסנו לעידן של דת חדשה, מציאות חדשה. תתחיל להתרגל למצב שבו רופאים הם שליחים של ממסד, משטר פשיסטי. זאת רק ההתחלה, הם ירסקו את הכלכלה ורק יפעלו לעוד ועוד שליטה באזרחים.

4.

אין השוואה בין יעילות חהיסונים כי מרבית המידע לא קיים. ניסוח מטעה ומאכזב בקריאה לגלות שיש מעט מידע רק על שני חיסונים

comment-2-comment

אם החיסון מגן טוב מפני תחלואה קשה/סימפטומטית אבל לא כל כך טוב מפני הדבקה, חזרה לתו הירוק אומרת רק שמחוסנים יוכלו להמשיך להדביק אחרים ולהפיץ את המחלה מבלי לדעת שהם חולים בניגוד ללא מחוסנים שבסבירות גבוהה יותר יפתחו תסמינים ואז יישארו בבית במקרה של מחלה כי יידעו שהם חולים... מה ההגיון?!

3.

שנוכל להתגונן מפניהם...

comment-2-comment

החיסונים פשוט לא יעילים כל כך... המחלימים יותר מחוסנים

comment-2-comment

חיסונים לבדם לא עושים את העבודה

comment-2-comment

2.

מצד אחד כתוב שיש לו יעילות גבוהה ומצד שני כתוב שפיתחו חיסון חדש שיעיל נגד דלתא. אז מה נכון? כמה אפזר לעבוד עלינו עם חצאי אמיתות?

comment-2-comment

1.

לפי הנאמר יש למחוסן שנחשף למישהוא חולה סיכוי של 7% להתאשפז ו או לחלות קשה. נראה שזה סיכון מאד משמעותי. או שלא הבנתי משהוא

comment-2-comment

עדיף 7% מ 70%

comment-2-comment

ביחס למי שלא התחסן - זהו סיכוי נמוך ! ובכלל - גם סיכוי של 1% הוא גבוה יחסית לסיכוי של 0.3% ... והדבר הכי חשוב: אם מפלחים את האוכלוסייה לגילאים - הסיכוי להתאשפז (במידה שחוסנת או שלא חוסנת) - הולך ופוחת. 7% - זה הסיכוי הכללי באוכלוסיה, אולם סביר שהוא נמוך יותר באוכלוסיות צעירות וגבוה יותר באוכלוסיות מבוגרות. תמיד להשוות . מספרים מוחלטים לא אומרים הרבה...

comment-2-comment

זוהי ההפחתה בסיכון לעומת אוכלוסיה שלא חוסנה, שסיכוי פרט ממנה לחלות קשה אחרי חשיפה נמוך בהרבה מ100%.

comment-2-comment

השאלה היא מי הנבדקים, מה גילם, מאותגרי חיסון וכו. כל אלה עשויים להיות חלק מה- 7% בדקת יעילות של חיסונים אחרים?

comment-2-comment

0% יעילות: אין הבדל בין מחוסן ללא מחוסן. 93% יעילות (נגד מצב קשה): תיקח 1000 אנשים לא מחסונים ו1000 מחסונים, אם מתוך ה1000 לא מחסונים 100 במצב קשה, אז מתוך ה1000 מחסונים 7 במצב קשה.

comment-2-comment

comment-2-comment

שנות אקדמיה מבוזבזות, לפחות אולי היתה מלגה כך שפחות כסף הלך

לכל התגובות
0