90
צילום: קובי קואנקסצילום: קובי קואנקס

גנץ: "ישראל יכולה לחיות עם הסכם גרעין חדש"

בריאיון למגזין האמריקני "פורין פוליסי" אמר שר הביטחון כי בישראל מפעילים לחץ על ממשל ביידן להכין תוכנית שתכלול "הפעלת כוח" על טהרן במקרה של כישלון השיחות. עוד אמר כי תיתכן "תוכנית ג'" - שתכלול פעולה צבאית מצד ישראל: "איראן צריכה לפחד מארה"ב ושותפותיה ולהבין שהן רציניות"

תמונה כללית
מורן אזולאי | פורסם: 15/09/2021
שר הביטחון בני גנץ אמר כי ישראל "יכולה לחיות עם הסכם גרעין חדש". בריאיון למגזין האמריקני היוקרתי "פורין פוליסי" שהתקיים בשבוע שעבר ופורסם היום (רביעי) ציין גנץ, שנשאל על מאמצי ממשל ביידן לחזור להסכם עם איראן, כי הוא מסכים עם "הגישה האמריקנית הנוכחית להחזיר את תוכנית הגרעין האיראנית לקופסה".
הוא הוסיף כי גורמים בכירים בירושלים מצפים ל"תוכנית ב'" ריאלית של ארה"ב, שתכלול סנקציות כלכליות רחבות על הרפובליקה האיסלאמית והבהיר כי גורמים ישראלים לוחצים על ממשל ביידן להכין תוכנית שתכלול "הפעלת כוח" במקרה שהשיחות ייכשלו. הוא הדגיש כי תיתכן גם "תוכנית ג'" מצד ישראל - שתכלול פעולה צבאית.
בריאיון העריך גנץ שאיראן רחוקה חודשיים או שלושה מהגעה לכמות החומרים והיכולות לייצר פצצה גרעינית אחת. לדבריו, "איראן הגבירה בהתמדה את מאמציה הגרעיניים מאז פרישת ארה"ב מההסכם".
הוא הביע ספק באשר לסיכויי המישור הדיפלומטי לבלום בהצלחה את התקדמות הרפובליקה האיסלאמית לעבר נשק גרעיני: "לישראל אין יכולת להוביל 'תוכנית ב'. אנו זקוקים לשיתוף פעולה בינלאומי כדי להפעיל סנקציות על המשטר בטהרן, כפי שעשתה ארה"ב. איראן צריכה לפחד מארה"ב ושותפותיה ולהבין שהן רציניות".
במקביל, אמר שר הביטחון כי צה"ל נערך לעצירת ההתקדמות הגרעינית של איראן. "אם ידחפו אותנו - נגיע לשם. אנחנו לא ארה"ב, אבל יש לנו את היכולות שלנו", אמר גנץ - והזהיר מפני מרוץ חימוש גרעיני שיתרחש במקרה שאיראן תהפוך למדינת-סף גרעינית. "מדינות אחרות לא יישבו בשקט", המשיך שר הביטחון. "הן ייקנו (נשק גרעיני) מפקיסטן או ממדינות אחרות".
צילום:, רויטרס, אבי מועלםגנץ ואבו מאזן (צילום:, רויטרס, אבי מועלם)

"אבו מאזן חולם על חזרה לקווי 67', זה לא יקרה"

בדבריו התייחס גם לפגישה שקיים עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. הוא הדגיש את החשיבות של שמירת הקשר עם הרשות ואמר כי היא "בעלת חשיבות ראשונה במעלה".
לדבריו, בממשלה אין רצון להגיע להסכם עם הפלסטינים ואין סיכויים למשא ומתן אמיתי כל עוד הפלסטינים מחולקים בין הגדה המערבית לרצועת עזה, שבה חמאס שולט. "כמו כן", אמר גנץ, "אבו מאזן לא הצליח להוכיח עד כה שהוא יכול לקבל החלטות היסטוריות. הוא עדיין חולם על חזרה לקווי 67'. זה לא יקרה. הוא חייב להבין שאנחנו כאן כדי להישאר ולא נפנה התנחלויות".
בנט: איראן לא מתרשמת מנאומים, רק מעשים יעצרו אותה (צילום: משה מזרחי, גיל יוחנן )

בנט: "האיראנים לא מתרשמים מנאומים ומילים"

אתמול, זמן קצר לפני שלשכתו הודיעה שבעוד שבועיים ינאם בנט בעצרת הכללית של האו"ם ויתייחס לסוגיות אזוריות ולסוגיות של ביטחון עולמי, מתח בריאיון ל-ynet ראש הממשלה נפתלי בנט ביקורת על ההתנהלות של קודמו - ופירט על תוכניותיו במאבק מול איראן: "בשנתיים וחצי האחרונות איראן התקדמה לנקודה המתקדמת בהיסטוריה לעבר פצצה. עוד לפני הקמת הממשלה הזאת היא העשירה אורנים ב-60% ועברה את הקו האדום מזמן".
האם נפתלי בנט יהיה האיש שיאשר את התקיפה באיראן? "אני לא מתכוון להתייחס לפעולה צבאית כזאת או אחרת, אני יכול להגיד מה עשינו".
זו אופציה שהיא ישנה? שקיימת? "אני לא אתייחס".
ובכל זאת? אנחנו נערכים לאופציה כזאת? שר הביטחון אומר שכן. "יש לנו את התוכנית, אנחנו מתקדמים ולא מחכים לאף אחד כי אני מבין שהאחריות שלנו זה לשמור על המדינה היהודית. אבל זה לא אומר שאי אפשר לנסות לרתום אלינו לאותה האסטרטגיה עוד שחקנים. תראה, אני מתנגד לחזרה להסכם הגרעין. ההסכם הוא לא נכון, והתועלות שלו נמוכות מאוד והמחיר שלו גבוה מאוד. אבל התוכנית הרבה יותר רחבה מהסכם כזה או אחר".
יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו הגיב לדברים, ואמר כי "בנט, לפיד וגנץ דוהרים להסכם הגרעין המסוכן שיאפשר לאיראן לפתח ארסנל גרעיני. בנט התחייב לנשיא ביידן שלא יפעל פומבית נגד חזרת איראן להסכם הגרעין, זאת טעות מסוכנת. אסור היה לו לתת התחייבות כזאת מפני שאיראן היא איום קיומי ונגד איום קיומי חייבים להיאבק בכל דרך. אבל עכשיו גם ברור למה בנט התחייב שלא לפעול נגד חזרת איראן להסכם גרעין - חלק גדול מהממשלה שלו תומך בחזרת איראן להסכם".
לכתבה זו 90 תגובות
הוספת תגובה
90

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
65.

רק שהשמאלנים הדפ"רניקים בארץ ובעולם לא מבינים את זה. זה מפני שהם לא בני אדם, אלא עיוות של הטבע. חסר להם כורומוזום או אינזם, הם כמעט בני אדם.... חלשים ופתטיים, ברגיל.

64.

אולי נתניהו יגיד אך עצר אך אירן

63.

62.

צריך להיות אדם נאיבי או פחדן כדי להאמין לפרסים בהסכם חדש.

61.

60.

האמת מאוד מפתיע שישראל עם יכולות הסכסוך שלה לא הצליחה לייצר איזה מלחמה בין איראן לאיזה שכנה ישמעאלית שלה. אולי עכשיו זה ישתנה עם אפגניסטן? אי אפשר לייצר להם שום החסת דעת? איך זה יכול להיות

59.

בני גנץ אתה לא שפוי לטיפול מהר שר הביטחון בכאילו לא מתפקד נורמלי תתעסק בביטחון שהוא כבר לא בטוח

58.

57.

comment-2-comment

56.

55.

comment-2-comment

האמיתי וראש הממשלה בפועל בבחירות הבאות

comment-2-comment

איזה זכרון קצר. מה עם זה שהוא שיקר במצח נחושה ונתפס? "אני לא אשב עם ביבי..." או שזה לא אכפת לכם שמישהו שקרן כזה יהיה ראש ממשלה?

54.

טוב שההגה בידים של בנט ולא שלך

53.

52.

הדיבור שקול ונכון. בעת הזו הוא גם המתאים. אין דרך אחרת וגנץ הוא האדם המתאים בעת הזו לביטחון המדינה. האמריקאים יגיעו למסקנות המתאימות רק לאחר שייכשלו בדרכם.

comment-2-comment

מחיקה של ישראל בטוח. מה עם "הקם להורגך,השקם להורגו"

comment-2-comment

כמו שאתה אומר הקם להורגך, אזי צריך היה מזמן, עוד לפני הפופקורונה, להתחיל מלחמה מרחוק עם איראן ולהקריס אותם כלכלית. ולא לחכות לאיפוס הגדול שבו ישראל כנראה תאלץ להשתתף, ובו כמובן שהכח הצבאי שלנו ילך וייחלש, לפחות במובן של האוטונומיות לפעול.

51.

שמר בני גנץ יחזור במילים שלו אנחנו לא ניתן לאירנים להגיע לנשק גרעיני זה לא מתאים לו לדבר ככה

50.

גנץ תפסיק עם השטויות ופרק את הקואליציה הזאת שתומכת בטרור ותהיה ראש ממשלה

49.

48.

47.

comment-2-comment

וערפל לאומים. וברור כשמש שאין השמש זורחת על מדינת ישראל כמו שהיא כרגע. אז כנראה הנבואה מדברת על משהו אחר שיקום פה. מדובר על עם ישראל כאשר הוא יבין ששום דבר חוץ ממי ששם אותנו כאן לא יוכל לעזור לנו. הרי אפילו החילוני האטאיסט ביותר מסכים שהמדינה הזאת נקראת ישראל על שם עם ישראל, שהיה בהר סיני, ולכן חוגגים פסח כל שנה. אבל שם זה מסתיים לצערנו. בקרוב השינוי בע"ה

46.

מדהים אותי

45.

44.

43.

עוד הצהרה מטופשת גם עם החיזבאללה אנחנו יכולים לחיות מה תעשה שיקומו עליך אויביך הם משחיזים את החרבות יומם וליל מדינת ישראל איבדה את כושר ההרתעה שלה מזמן

42.

המשפט הזה מצביע על אופן התנהלותו של גנץ בכל התחומים גם על ההסכם הקואליציוני חתם מבלי לקרוא בו כי מישהו סיפר לו על התוכן, אבל זה היה הסכם קואליציוני שהשפעתו על חיינו מינורית אבל הודיע קבל עם ועולם שהוא מוכן לקבל הסכם עם אירן, וזאת עוד טרם שמדינה כלשהי סיכמה על נוסח. כל זה מראה שגנץ לא יודע דבר, לא מבין דבר, למד דבר. רק לחשוב שהוא היה רמטכ"ל. מזל שקבלת הסכם עם מדינות אחרות איננו מותנה בחתימתו.

41.

כל פעם ששומעים פה "ביבי" הזומבים המהונדסים מתחילים ללכלך את הפה. ועכשיו אותותו יום כיפור

40.

גנץ מוביל לאסון היסטורי

39.

הבעיה היא שישראל צריכה להתמודד עם גנץ כשר ביטחון.. הלך הביטחון!

38.

אפשר לסלוח לו אם חוסר החכמה שלו והבינוניות שהוא מתאפיין בה גורמים לתקלות קטנות וברות תיקון, אבל כאשר מדובר על נשק גרעיני בידי איראן, גנץ מהווה גורם "טיפש" עם כח השפעה פוליטי בתוך המערכת, וזה כלשעצמו עלול להביא לסכנה קיומית למדינה.

37.

נראה כאילו גנץ מחפש תירוצים כדי לא לעשות דבר.

36.

קיבוצניקית

35.

שר בטחון שהיה כשלון בתור רמטכ"ל חש עצמו חשוב כעת ושיכור מכוחו הפוליטי, ניהל מערכה כושלת מול חמאס וממשיך אותה כעת. נכנע לאסירים הבטחוניים וכורע ברך בפני אבו מאזן המחבל. בעזרת הנוכל בנט שמכר את כל ערכיו המדינה בדרך לפשיטת רגל ואובדן כללי

34.

הממשלה הזו מתגלה כהרת אסון לישראל, הבטחון וההרתעה בשפל המדרגה ,הצבא בשפל המדרגה. התקפלות בכל התחומים בגלל שנאה אישית לנתניהו ואהבת השררה גורמים בימין שיתפו פעולה עם מפלגות אנטי ציוניות ומדיניות חובבנית

33.

32.

31.

אתם לא בליגה... לא מתאים למדינה כמו ישראל עם איום קיומי מכל כיוון מנהיגים כמוכם.. שלא לדבר על יאיר לפיד שהוא בכלל יביא עלינו אסון..

comment-2-comment

30.

אתם לא בליגה... לא מתאים למדינה כמו ישראל עם איום קיומי מכל כיוון מנהיגים כמוכם.. שלא לדבר על יאיר לפיד שהוא בכלל יביא עלינו אסון..

30.

אתם לא בליגה... לא מתאים למדינה כמו ישראל עם איום קיומי מכל כיוון מנהיגים כמוכם.. שלא לדבר על יאיר לפיד שהוא בכלל יביא עלינו אסון..

29.

אתם לא בליגה... לא מתאים למדינה כמו ישראל עם איום קיומי מכל כיוון מנהיגים כמוכם.. שלא לדבר על יאיר לפיד שהוא בכלל יביא עלינו אסון..

28.

comment-2-comment

27.

26.

25.

ממשלת הסמרטוטים והמושחתים ממשלת החולי והביזוי.

comment-2-comment

לקחת את החורבות הם אומרים את כבר כמה שנים.

comment-2-comment

24.

23.

22.

21.

20.

ממשלה מסוגנת!!!

19.

קיבוצניקית

comment-2-comment

comment-2-comment

ראש הממשלה השקרן קוראים לו בנט

comment-2-comment

18.

גנץ הוא חמור פוליטי מאז שהוא איבד את הסיכוי להיות ראש ממשלה הוא הפך לקיצוני

17.

16.

בחיים לא יקח החלטה קשה, לקשקש ולהביא פוזה של גיבור עצבני מעולם לא פתר בעיה במזרח התיכון.

comment-2-comment

15.

14.

כשאמר עדיף העדר הסכם מהסכם גרוע. התוצאה מהעדר ההסכם הייתה רעה לישראל והאירנים רצו קדימה. אמור: עדיף הסכם לא מושלם מהעדר הסכם. דברים יכולים לקרות בינתיים. גנץ מבין את זה. ולכל המחרפים ומגדפים, זכרו, כל הנענועים והבכי ביום הכיפורים בבית הכנסת, לא יכפרו על הגידופים והעלבונות. רדו מזה.

comment-2-comment

אחרי הביטול הסנקציות היו צריכות להיות כבדות יותר. ההתקדמות של האירנים הייתה צריכה להיבלם ע"י פעולה צבאית אמריקאית מוגבלת, עם הזהרה כי עלול לבוא המשך רציני יותר.

comment-2-comment

אבל נקודת התורפה בתגובתך היא ההצעה שהאמריקנים יפעילו תגובה צבאית. מתי יבינו בישראל שמרבית האמריקנים, רפובליקאים כדמוקרטים, לא מעונינים יותר לשמש שוטר העולם ולשפוך את דמם בכל מקום. היית מעוניין שחיילים ישראלים יהרגו במלחמה נגד הטליבאן? אירן אינה מאיימת על ארה''ב ישירות. עדיף הסכם סביר עם פיקוח על העדר הסכם.

comment-2-comment

חוץ מהקטע של ה"ארהייב שוטר העולם" היא לא שוטר היא גנגסטר שמייצר בעיות כדי שיפנו עליו לפתור אותם, הכול עניין של שליטה וכסף , במיוחד תעשיה בטחונית, לא סתם ארהייב מעצמה מספר אחת ביצוא נשק, ארהייב חייבת מלחמות כדי סוג של לשרוד, עכשיו שרוסיה וסין נהיו חזקות מאיי פעם אז נהיה קשה לארהייב וזה כבר מסכן אותה אישית ויכול להביא מלחמה ישירה בין מעצמות ואז סוף סוף היא תרגיש מלחמה על אדמתה, יבוא היום שישראל תנטש על ידי ארהייב גם, היום הזה קרוב

13.

12.

הבנאדם שמאלן הזוי מהאליטה. מנותק לגמרי מהמציאות כמו האליטה בבג"ץ.

11.

מר גנץ הנכבד, ישראל לא יכולה להרשות לעצמה הסכם עם מי שמבקש להשמידה אתמול והיום, ולא תסכים לחיות עם הסכם גרעין חדש.....נקודה

10.

comment-2-comment

comment-2-comment

9.

8.

7.

היית ונשארת אפס

6.

5.

יש סיבה אמיתית לדאגה

4.

ביבי הבהיל אותי בזמנו בהכרזות שבועיות שאנחנו הולכים להיות מושמדים על ידי האטום האיראני והמלצתי למישפחה של הבת שלי לבנות עתיד במדינה אחרת עקב זה הם היגרו לאוסטרליה וחיים שם כבר 8 שנים ואפילו קיבלו אזרחות עכשיו מגיע גנץ ואומר לא נורא אפשר לחיות עם זה ואולי כן יצא משהו טוב מביבי עבורי

comment-2-comment

comment-2-comment

אם כל כך רע לך פה ...

comment-2-comment

comment-2-comment

3.

אם מכרת את בטחון המדינה לממשל ביידן לפחות תדרוש ביטול הניסוי בבני אדם על ישראל. עוד יש זמן להוציא הודעה לפני יום כיפור.

2.

מהרגע שהם מבצעים נעסוי גרעיני ראשון אף אחד לא ידבר איתם

1.

לא שווה את הנייר ורק יתן לשלטון הזה אוויר לנשימה

comment-2-comment

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה