59

"אין סיכוי שאעשה את זה יותר": הצעירים שהתנדבו לוועד הבית

לסיון מינקובסקי אומרים שהיא משוגעת, אבל היא "תמשיך עד שיחליפו". דורון גיא מוותר על זמן עם משפחה וחברים, אבל "עושה את זה כי אכפת לי". ודורון קלמרו שכבר 14 שנה בתפקיד, מחכה ליום שאחרי. צעירים מספרים למה התנדבו להיות יו"ר ועד הבניין ואיך יוצאים בשלום ממריבות שכנים. צפו

קרן נתנזון ויץ | עודכן:05/03/2022
צפו: "התנדבתי לוועד ונתקעתי חזק"
הקרב על הוועד: כמעט כל מי שגר בבניין משותף מכיר את זה מקרוב. את הדמות הזו שאחראית על ועד הבית, זאת שמתקשרים אליה עם כל פיצוץ צנרת במרחב הציבורי, כל מנורה שרופה בחדר המדרגות או לגבי תלונות על מישהו שהפך את המקלט למחסן הפרטי שלו.
אבל איך זה מתנהל כיום? בזמן שבניינים רבים עוברים לטיפול של חברות ניהול, עומדים בפני תוכניות תמ"א המשנות את צביונם ושדיירים רבים גרים בשכירות, איך נראה תפקידו של אותו גורם מתווך? אם בעבר, היה מדובר בתפקיד השייך לרוב ל"זקן השבט", בדרך כלל פנסיונר עם זמן פנוי שנהנה מהעיסוק והמעמד, יותר ויותר צעירים לוקחים כעת את המושכות, למרות הדימוי המיושן.
>> לסיפורים החשובים והמעניינים בכלכלה ובצרכנות - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
צילום: קרן נתנזון ויץ"אי אפשר רק לדרוש". סיון מינקובסקי (צילום: קרן נתנזון ויץ)

"שוחה בפוליטיקות"

כך למשל, סיון מינקובסקי (39), נשואה ואם לשני ילדים קטנים, מתגוררת בנס ציונה בבניין עם עוד 25 משפחות. לתפקיד היא נכנסה בעקבות הדרישה בבניין לסבב התנדבות בין כל הדיירים. יחד עם עוד שני נציגים הם לקחו על עצמם השנה את ניהול הוועד. מבחינתה היא תשמח להמשיך כמה שנדרש, כשככל הנראה לא צפויים קופצים רבים מדי כדי להחליפה.
"אנחנו גרים שנתיים בבניין, זו בסך הכל פעם שנייה שאני גרה בבית שהוא שלי אבל מרגישה כאילו נולדתי כאן, מכירה כל פינה, כל מעקה, כל דייר, כל מכונית למי היא שייכת ושוחה בפוליטיקות", היא מספרת. "באופי שלי אני תמיד מארגנת, מתנדבת ואוהבת ליזום. מבחינתי אם אני לא אעשה, לא אנסה לשפר משהו, אז למה אני כאן? אי אפשר רק לדרוש. בעלי אומר שאני משוגעת, הוא לא האמין שנכנסתי לזה בכלל, הוא צוחק כשרואה את השלט של אסיפת הדיירים שהקלדתי או צ'קים עם החותמות, אבל כל עוד לא יבקשו להחליף אותי, אני אמשיך בתפקיד".
מה זה כולל ומה עשית עד כה? כשנכנסתי התקנו רשת מצלמות בחדרי מדרגות, בכניסה, במחסנים ובחניון ועברנו לאפליקציות, משהו חדשני לגמרי. הכל בשקיפות לכולם ולא צריך לבקש לראות קלסר. בחניון למשל מישהו שפך מיץ דביק, אז כתבו בווטסאפ של הבניין לבדוק במצלמות, מי לכלך, מי זרק. אני בודקת, אין לי ברירה. אבל אני לא כותבת בקבוצה כי אין שיימינג. אנחנו מעצמת הייטק אז שנהיה גם בוועד ולכן דרשתי שנעבוד עם הבנק באופן דיגיטלי. הבאנו מנקה יומיומי לכאן ולא רק פעם פעמיים בשבוע. עשינו פרויקט ניקוי חניון שזה משהו שלא נעשה פה מאז הוקם המתחם, זה לקח יום שלם עם תזכורות לכל הדיירים לפנות את הרכבים על הבוקר. בוצעה החלפת תאורה, בנוסף צביעה של כל חדרי מדרגות והלובי בבניין. השמשנו את חדר הדיירים ועשיתי הדלקות נר חגיגיות, כיבוד, יצירות לילדים, הרמות כוסית לחג.
מה מצב הקופה? כרגע הקופה מאוזנת עם יתרה שצריך להשאיר ליום חשוך של אינסטלטור באמצע הלילה. אנחנו משלמים 300 שקל לחודש לבניין גדול עם 2 מעליות וחניון, אין מצב לעלות עכשיו מיסי ועד בית ואין סיכוי שאפתח את זה. למרות שבשכונה שלנו משלמים יותר".
צילום: קרן נתנזון ויץ"אף אחד אחר לא רצה". דורון גיא (צילום: קרן נתנזון ויץ)

"ויכוח על כל דבר"

גם בבניין הגבוה בשכונת פסגות בראש העין, עומד בראש הוועד בחור צעיר שנענה לאתגר בשמחה. דורון גיא (34), נשוי ואב לילד בן שנה וחצי, משמש ביום כמהנדס אלקטרוניקה בחברת סודהסטרים, אבל בכל שאר הזמן הוא מנהל אופרציה שלמה של למעלה מ-90 דירות. כאן, יש חברת ניהול בתמונה, כשהוועד משמש כגורם מקשר. על פניו, אמורה להיות פחות עבודה, אבל כשמדובר בבניין עם 22 קומות מגורים, כולל שתי קומות חניון, העבודה בלתי נגמרת.
"באיזשהו מקום זה בא המון על חשבון זמן חופשי שלי. בין אם זה תחביבים, זמן איכות עם המשפחה או חברים", הוא מודה. "אבל זה מחיר שצריך לקחת כדי להעלות את רמת החיים שלנו בסביבה שנמצאים בה. אני עושה את התפקיד גם כי יודע שאחרים לא רוצים או לא מעוניינים בו, כל אחד וסיבותיו הוא".
מה המשמעות של התנדבות לתפקיד כזה? להיות יו"ר ועד, בטח בבניין כזה, זה כמו מפעל קטן, יש כאן הכל מהכל. יש אנשים שונים, המון מערכות, חלקן פרטיות, חלקן שייכות לכלל הרובע. כמו מערכת לגילוי ואיתור אש, מערכת של משאבות מים, מאגר מים, מעליות, פיר אשפה, דחסנית ועוד, שכל הזמן צריכות את תשומת הלב וההתייחסות כי אלו מערכות אלקטרוניות-מכניות שכל הזמן מתקלקלות וצריכות תחזוקה. נוסף להן יש את הדברים הפשוטים יותר כמו ידיות של דלתות, מנורות ולחצנים שמרוב השימוש והבלאי לפעמים מתקלקלים וצריך לתקן אותם".
על מה יכולים להיות סכסוכי שכנים? במריבות בין שכנים אנחנו משתדלים שלא לתפוס צד כוועד, אבל כן אני אגיד את דעתי כדייר. השכנים כאן טובים אבל יכול להיות פה ויכוח על הכל: על החלפה של מנורה, ניקיון, על חניה במקום שמור או חניה צמוד לקו, על חסימת מעבר למחסן או הפלת לכלוך מהמרפסת".
למה שאדם צעיר ייקח על עצמו התעסקות שהיא לרוב כפוית טובה? "אני עושה את זה כי אכפת לי, חשוב לי שיהיה פה נעים. לקורות חיים זה לא ייכנס, אבל יש הרבה אנשים שאוהבים להתנדב ב'תנו לחיות לחיות', שירותי רפואה ועמותות. אני יכול לספור על יד אחת את הפעמים שהתנדבתי בגלל חוסן נפשי מסוים, אז יכול להיות שבגלל זה נכנסתי לפה, לתרום כאן וזו ההתנדבות שלי".
צילום: קרן נתנזון ויץ"כאב ראש וולנטרי". דורון קלמרו (צילום: קרן נתנזון ויץ)

"לדיירים לא אכפת"

במקרה של דורון קלמרו (47), אב לילד בן שנתיים ובן שאמור להיוולד בעוד פחות משלושה חודשים, ההתנדבות הראשונית הפכה למלכוד. מצד אחד כבעל דירה בבניין בן שלוש קומות בלב תל אביב, הוא רצה לשפר ולשדרג את מראה הנכס. מצד שני, מאז הוא החליף את קודמתו אי שם בשנת 2008, אף אחד לא מוכן לעשות זאת במקומו והוא תקוע כבר 14 שנה בתפקיד. "בבניין יש שמונה משפחות, כשהגעתי לכאן היחס בין השוכרים והמשכירים היה שווה, היום יש פה דיירת אחת בעלת בית, היא תהיה בת 94 שתהיה בריאה וכל השאר שוכרים שבטח לא אכפת להם ולא ירצו לעשות את זה. לכן מעולם לא התמודדתי, כי אין בחירות".
למה אף אחד לא רוצה את התפקיד? "זה כאב ראש וולנטרי. אין תמורה. צריך לבדוק למה המנקה לא הגיע, למה מתייחסים למקלט כמחסן, למה משאירים את הקיסם במפסק החשמל ועוד. צריך לעבור בית בית, לשאול ולהסביר שהחשמל סתם דלק. לאסוף כספים, לשלם משכורות. זה נראה פשוט אבל כל היום כמו שאני דואג לבית שלי, אני דואג גם לחדר המדרגות ולעניינים השוטפים. בהתחלה הייתי פנוי יותר אז היה סבבה, עכשיו יש ילדים, יש עבודה, וזה יותר קשה. לא כמוני, הם חכמים שלא התנדבו. זה בניין של 50 שנה, תודה לאל הוא מיועד להריסה עוד חודשיים ואז אני מתפטר רשמית. התמ"א זו נקודת האור היחידה שלי".
באמת תצליח להיפרד סופית מהטייטל? יהיו פה 60 דירות ולא יהיה יותר אינטימי. אני יודע שאתגעגע לזה כשתהיה חברת ניהול, אבל אני אגיע לגור פה כאורח ובזה זה נגמר. אני מלא לגמרי, תרמתי, עשיתי את שלי. אין סיכוי שאעשה את זה יותר".
פורסם לראשונה: 07:38, 04.03.22
לכתבה זו 59 תגובות
הוספת תגובה
59

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
31.

לא צריךשכהים וועד בית עדיף לגור בוילה

30.

אנשים קטנים סתם מתבכיינים אבל כייף לבוא לבניין נקי ומסודר לתת כבוד למי שועד הבית ולא לבכות אכלו לי שתו לי שיהיה בהצלחה

29.

כ"ראש וועד בית לא רשמי", אני מרגיש צורך לומר כי מי שמתנדב לוועד הבית צריך לקחת בחשבון שהוא לוקח על עצמו אחריות משפטית לכל דבר. לדוגמא: המנקה החליקה במדרגות? יתכן שאת\ה תהיה הכתובת לתביעה.

comment-2-comment

ביטוח מורחב רק אם רוצים.

comment-2-comment

28.

נתנו סה"כ ככלי ולא מפורט, אבל החלו במסע השמצה והתקפות בלתי פוסקות עלי על כול נושא ועניין, עכשיו אחת מהוועד מנסה לעשות שיפוץ כללי בבנין, כולל שיפוץ חסוי שלה פרטי על חשבון כולם. פשוט השתלטו על הוועד והכסף.

comment-2-comment

ולמה!!! כי פשוט עלית עליהם והם מנסים להוריד אותך בעיני השכנים. אבל אם את צודקת פשוט נסי להוכיח בכל דרך ואל תתביישי או תעלבי מאנשים שרוצים להוריד אותך מהאמת!!! ואלגלה לך שגם עם נותנים פירוט הוצאות והכנסות תבקשי גם את פירוט חשבון הבנק וכל חצי שנה פירוט של ששה חודשים. יש סיכוי שיתגלו לך כל מיני אי סדרים בין ההוצאות והכנסות לבין חשבון הבנק. בהצלחה, ואל תעלבי או תפגעי פשוט תהיה ישרה ואולי גם השכנים שלך יעזרו בסופו של יום.

27.

אין מעליות אין שום חדרי פחים אינסטלציה חניות ואפילו תאורה בחדרי המדרגות. אין גנן ואפילו לא מנקה או לובי שצריך לטפח. ובכל זה אפילו וועד הבית אין פה. נכון חדרי המדרגות והגינון ניראים כמו שהם ניראים. רק שלאף אחד בבינין אין את הרצון ביכלל להתעסק בגינון וחדרי מדרגות. ובמיוחד בגביה שזה מקור הבעיה. חצי מהביניין ביכלל דיור ציבורי שהדיירים חושבים שהחברה המשכנת אלה שצריכים לדאוג לרכוש המשוטף.

26.

בנוסף, אם אתם חושבים שחברת הניהול תצליח לגבות מדיירים סרבנים אתם טועים. חברת ניהול טובה בניהול עבודה מול אנשי מקצוע, גביה מסודרת וניהול תקלות במיוחד אם מדובר בחברה שיש לה מערכת ממוחשבת טובה. אבל- קשה למצוא חברת ניהול טובה התמודדות עם סרבני תשלום זה לא משהו שראינו איתו הצלחה, אני מעדיפה ללכת אליהם בעצמי

25.

comment-2-comment

אני ניכנסתי לועד הבית ליפני כ30 שנה ולא יכולה לעזוב כי אין מי שיקח אף אחד לא רוצה אבל יש דרישות עבודה כפוית טובה

24.

comment-2-comment

צריך נציגי בניין פעילים. צריך דנציגי הבניין יסתכלו על חשבון הבנק וירשמו צ׳קים. שיקבלו החלטות הנוגעות לבניין.

23.

אפילו במלחמה לא רצה לפתוח את המקלט ואנחנו גרים מרחק חצי שעה מעזה. הוא בעצמו לא משלם.

comment-2-comment

22.

21.

20.

הייתי יו"ר ועד בית. הרמתי את הבניין וטיפלתי בכל מה שהזניחו עשרות שנים. הוצאנו עשרות אלפי שקלים על שיפוץ למעלית. לא עניין את אף אחד שהתקלות פחתו ושכבר לא נתקעים במעלית. יורדים לחיים שלך על שטויות. לשמחתי מכרתי את הדירה שלי לחברים יבוסים שיורידו את ערך הדירות בבניין לכמה שנים טובות.

19.

18.

מי שלא ישר שום רישום ספר חשבונות לא ישנה וזה מ נסיון הבעיה ש לצערי חובה גם את תרבות הדיור בגלל עזה של עורכי הדין שלהם ישנם דיירים שרק השפה הזו מדברת אליהם

17.

חברת ניהול כושלת בניינים

16.

וועד בית יכול להסתבך משפטית.אל דאגה לא תכנסו לבית סוהר אבל זה לא פשוט מבחינה משפטית. מתנדב לוועד בית יקר לך לתרבות הדיור קח חוברת וקרא הכל ואז תבין. אצלנו אין וועד בית בגגל זה. כל קומה מנקה את חלקה. אוספים קצת כסף לחשבון חשמל וזהו. זה הרע במיעוטו. בהצלחה.

15.

להרבה מאוד ישראלים קשה במדינה שלנו. פוסט טראומטיים, משפחות שכולות, מובטלים, קשישים ועוד. הגישה הלא רגישה של הכתבה "לאף אחד לא אכפת" מזלזלת בקשיים של אנשים שהלוואי שהיו יכולים כן לתרום לחברה, אבל הם נמצאים במצב קשה מאוד.

comment-2-comment

יאללה, קשה לכולם. קחי אחריות על החיים שלך, ויהיה לך רק טוב. וכן, גם אני פוסט-טראומטי, ועדיין יו"ר ועד הבית.

comment-2-comment

comment-2-comment

גישה מאוד מזלזלת בהרבה אנשים שעושים הרבה

comment-2-comment

14.

comment-2-comment

13.

שימו לב שלא מערבבים אתכם, הדיירים השוכרים. יש הוצאות שוטפות ויש הוצאות מיוחדות של בלאי, הוצאות בלאי לא נופלות על השוכרים. ההוצאות חייבות להיות בנטל של בעלי הדירות, הם חייבים לשלם על כל הבלאי של הבניין. הוצאות שוטפות כמו גינון, מים, חשמל, מנקה משולמים ע"י בעלי הדירות שגרים בדירתם בבניין וע"י שוכרים שמשכירים דירות בבניין. ומי שלא עובד עם קבלות, חשבוניות של ספקים. יכול לטעות במקרה הטוב ולרמות כל חודש במקרה הרע. בחרתם חברת ניהול, אחלה. אל תתנו לה לבחור אנשים מקצוע, תבשו הצעות מחיר ותקשרו בין חברת הניהול לספקי השירותים: מנקה, גנן. שחברת הניהול תתעסק בגביה וניהול ספקי השירות. אחרת ינפחו לכם את החשבון וועד וירמו אתכם.

comment-2-comment

אף אחד לא מתייחס לזה משום מה

12.

רק עם כדורים פסיכיאטרים...חחחח.....

11.

אלפים לכיס, ולא משקיעה כלום בבניין, אנשים פשוט לא רוצים את כאב הראש הזה עליהם. פשוט נורא.

comment-2-comment

בהצהרות? הרבה אנשים חושבים ככה, בסוף יש הוצאות שוטפות שטיפשים כמוך לא תמיד בקיאים בהם.

comment-2-comment

comment-2-comment

גם כשמדובר בבניין רכבת, ספק אם משתלם לקחת חברת ניקוי מסודרת שמוציאה קבלה. לכן הניקיון נעשה ע"י חאפרים בלי קבלה, וזאת כבר הזדמנות לגלח קצת כסף כל חודש.

10.

9.

אם אני לא הוועד אף אחד לא ידאג לאינטרסים שלי בבניין

8.

7.

בניין ישן בלי מעלית ורובו בשכירות, דווקא כל מי שגר בבניין משלמים יש כאלה שמושכים את התשלום אבל משלמים בסוף. אין יותר מידי מאמץ. להחליף נורה, או לשלם למנקה ולסייד גג פעם בשנה. או מידי פעם לקרוא לאינסטלטור, לא נורא העיקר שהבניין יחסית מסודר ולא מלוכלך.

6.

5.

comment-2-comment

4.

איפה שאני גרתי הייתה ממש מלחמה מי יהיה וועד הבית. הוא קיבל פטור מתשלום ואפילו שכר. והיו גם קומבינות עם נותני שירות שהיו לו רווחיות ככל הנראה.

comment-2-comment

comment-2-comment

אתה מתאר מצב שאצלכם הועד הוא אדם בשכר. אבל בכתבה מדברים על ועד בהתנדבות. יש הרבה בניינים שהועד עושה את התפקיד הזה בהתנדבות מלאה וזו עבודה קשה שנעשת ללא כל תמורה (לא כלכלית ולא נפשית- הרבה אנשים רק מתלוננים אבל חלילה שיקחו על עצמם לעזור).

comment-2-comment

אפשר לזמבר אותם בקלות רבה ....פניה לרשויות מסוימות ויותר לא יקרה.........

comment-2-comment

ולמרות ההתנדבות, ועד בית הוא הרבה פעמים שק חבטות של השכנים, שבעצמם לא היו מוכנים בשום פנים להיות בוועד

comment-2-comment

ובכלל מי אמר שהוועד הוא הגננת של הדיירים? הוא מארגן ומנהל ומשלם מהקופה אבל כול הדיירים חייבים לעזור ולא לחכות שמישהו יעשה בשבילם בהתנדבות.

3.

יש אנשים שלא אוהבים לשבת בנחת. תמיד מחפשים עוד משהו לעשות עם עצמם..

comment-2-comment

שיש אנשים שאכפת להם ומבינים שאי אפשר רק להתלונן אלא חייבים גם לקחת יוזמה ולעשות.

comment-2-comment

comment-2-comment

אלו שלוקחים יוזמה ומתחילים לעשות מצד אחד מבורך מצד שני כנראה שוויתרו על השגיות אישית בחיים הפרטיים שלהם והם כבר ישארו לגור שם עד הפנסיה. עדיף להשקיע בעצמך ולגדול עי השגת השאיפות הפרטיות שלך ואם המקום לא מתאים לך תעבור למקום שיתאים לך, אם השגת השאיפות הפרטיות הקרייריסטיות שלך מומשו כנראה שגם תוכל להרשות לעצמך.

2.

מנסיוני המר מהתגוררת בבניין ישן, ומנסיוני כוועד וועד. בניינים ישנים יש הרבה צרות. לא רוצים לשלם אפילו סכום סימלי. תמיד יש אחד שדואג מינימום לניקיון ותשלום חשמל משום שהרוב מנסים להתחמק מתשלום, תמיד מתרצים שוועד הבית גונב הכסף, ועושים בעיות רבות. מסכסכים לא יעזור כלום אם השכנים שלך פרימיטיבים. זה מייאש שצריך לערב את תרבות הדיור. תלוי מהם סוג השכנים שלך.

comment-2-comment

הלך על הבניין

comment-2-comment

1.

ועד בית של דירות שכולן שייכות לבנקים.

comment-2-comment

בהצלחה עם המחירים

comment-2-comment

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה