28
טור דה טרנס

אלן ווקר בדרך להיות השחקן הטרנסג'נדר הראשון בישראל

עם הצגה חדשה ב"בית צבי", אלן ווקר מתרגל למעמדו כסטודנט הטרנסג'נדר הראשון בבית הספר למשחק. בשיחה פתוחה עם חגי אייד, הוא משתף בתהליך השינוי המגדרי שעבר, ומבהיר: "זהו תהליך שתמיד ממשיך. יש תקופות שבא לך שזה יהיה לכולם בפרצוף ולפעמים אתה רוצה דווקא להצניע את זה. כל החיים, מבחינת נראות, היו לי תנודות לכאן ולכאן". טור דה טרנס

חגי אייד | פורסם:22/02/2022
כבר 60 שנה שהקפיטריה של "בית צבי" מגישה קפה לגדולי השחקנים המקומיים, לעיתים עוד בטרם הפכו לכאלה. הקפיטריה הזאת ראתה כמעט הכול, אבל אלן ווקר בן ה-25 הוא הסטודנט הטרנסג'נדר הראשון שיושב בה מדי יום. אם בעתיד, כמו רבים מבוגרי המוסד, ישתלב ווקר בתיאטרון מקצועי, הוא יהיה השחקן הטרנסג'נדר הראשון בישראל, הישג מכובד לכל דבר ועניין.
החודש העלה "בית צבי" את הקומדיה הרומנטית של וויליאם שייקספיר, "הלילה השנים-עשר", בכיכובו של אלן. "זה סיפור על זוג תאומים, בן ובת. בעקבות טביעת ספינה, השניים נפרדים, כשכל אחד מהם משוכנע שהשני מת. כל אחד מהם מגיע בנפרד לקצה האחר של אותה ארץ מסוכנת, בטוח בכל ליבו שהוא לבד בעולם. אלא שאז, כדי לשרוד ולהגן על עצמה, התאומה מחליטה להתחפש לגבר, לבחור", מספר אלן על ההצגה.
צילום: שמחה ברבירואלן ווקר. בדרך להיות השחקן הטרנסג'נדר הראשון של ישראל (צילום: שמחה ברבירו)
אתה מזדהה עם השינוי המגדרי שעושה הדמות?
"פחות, כי השינוי המגדרי של התאומה בהצגה מתבצע בצורה של תחפושת. השינוי אצלה הוא כלי זמני שמיועד לעזור לה בסיטואציה מסוימת. בניגוד לדמות, השינוי המגדרי אצלי הוא המהות, הוא לא אמצעי. זה משהו שילווה אותי לאורך כל החיים", הוא מסביר. "אני כן מזדהה עם שני התאומים במקום שהם חושבים שהשני מת ונוצר אצל כל אחד מהם חוויה מטלטלת, זעזוע בזהות האישית. זה קצת דומה לסוג הזעזוע שקורה כשנשברת זהות מגדרית אחת, ומתוכה אתה בוקע עם זהות מגדרית חדשה".
תהליך השינוי המגדרי שלך היה כרוך בהרבה קשיים?
"לא הייתי רוצה לצבוע את התהליך שלי באור קודר מדי. חוויתי תהליך חיובי. אני פריבילגי בטירוף כי אני מגיע מרקע שהוא מאוד פתוח, סביבה שהיא לא הומופובית, לא אלימה, שבה גם אם אין ידע על דברים יותר מודרניים, לא הגבילו אותי ונתנו לי להיות חופשי. גם הרקע הכלכלי שממנו הגעתי אפשר לי גישה לטיפולים ולשירותים, שלצערי אין לכל מי שצריך".
"חקרתי המון על הנושא באינטרנט, קראתי, ראיתי מאות סרטונים של טרנסים, בעצם חיפשתי את עצמי. בגיל 19 כבר תקשרתי את זה למשפחה שלי ולקרובים אליי, יצאתי מהארון כטרנס. מדובר בתהליך מתמשך. השינוי לא מתחיל בזה שאני הולך לרופא ומקבל מרשם לטסטוסטרון, ולא מסתיים כשאני יוצא מחדר הניתוח"
באיזה גיל זה קרה?
"בגיל 17 נפל לי האסימון", הוא משתף. "הבנתי שהשוני שאני מרגיש הוא מגדרי. תמיד הרגשתי שונה אבל רק ברגע ההוא הצלחתי לנסח את זה במילים, ביני לבין עצמי בשלב הזה. שאלתי את עצמי מה גורם לי להרגיש שאני בת והתשובה הייתה שום דבר. ברגע שהבנתי את זה התחיל אצלי שינוי, גם אם בהתחלה הוא היה מחשבתי בלבד.
"אז חקרתי המון על הנושא באינטרנט, קראתי, ראיתי מאות סרטונים של טרנסים, בעצם חיפשתי את עצמי. בגיל 19 כבר תקשרתי את זה למשפחה שלי ולקרובים אליי, יצאתי מהארון כטרנס, אבל חשוב לזכור שמדובר בתהליך מתמשך. השינוי לא מתחיל בזה שאני הולך לרופא ומקבל מרשם לטסטוסטרון, ולא מסתיים כשאני יוצא מחדר הניתוח.
"תהליך מגדרי הוא נצחי, תמיד ממשיך, גם אם בתקופות שונות הוא יותר או פחות מעסיק אותך. יש תקופות שבא לך שזה יהיה לכולם בפרצוף, ויש תקופות שבמהלכן אתה רוצה דווקא להצניע את זה. כל החיים, מבחינת נראות, היו לי תנודות לכאן ולכאן. היו תקופות בילדות של שיער קצר ובגדים של בן ותקופות של שיער ארוך ובגדים של בנות".
צילום: נועה זערורתהליך שינוי מגדרי הוא תהליך מתמשך. אלן ווקר (צילום: נועה זערור)
חשבו לפעמים שאתה בן?
"כן. הפעם הראשונה שפנו אליי בתור בן הייתה בגיל שש במשחקייה. שיחקתי שם לבד ואז הגיעו ילדים ואחת הבנות חשבה שאני בן ושאלה אם אני רוצה לשחק איתם. אני זוכר תחושה של אופוריה כשזה קרה, מיד אמרתי כן. היא שאלה אותי איך קוראים לי ומיד המצאתי שם של בן, תום. כשאמא שלי הגיעה ופנתה אליי בלשון נקבה, אמרה 'בואי', אני זוכר שהילדים הסתכלו עליי מוזר. בהמשך הבנתי שאני צריך להתבאס מזה שחושבים שאני בן, עד שהעזתי להפסיק לרצות את הסביבה".
בימינו קורה לך שמישהו פונה אליך בלשון נקבה?
"לא. לשמחתי זה לא קורה, כמעט בכלל. זה קורה רק בשתי אפשרויות, או כשאני באירועים של הקהילה הגאה ומדברים ב'אוחצ'ית', או כשאני עם אנשים מבוגרים שהכירו אותי לפני שהתחלתי את התהליך ואז זו התבלבלות".

"הניתוחים הם לא מה שמגדיר אותך"

אלן ווקר נולד וגדל בקיבוץ גן שמואל, בן יחיד לאם חד-הורית בת הקיבוץ, המתגוררת בו עד היום. אביו אפרו-אמריקאי מקליבלנד אוהיו, שהתגורר בארץ למספר שנים במסגרת קהילת העבריים בדימונה. "הוא עזב את הארץ כשהייתי בן שנתיים, ומאז ראיתי אותו רק פעם אחת".
מתי?
"כשנסעתי עם אמא שלי לארצות הברית לטיול בר מצווה, יצרנו איתו קשר ובאנו לבקר".
בר מצווה? זה הרי לפני השינוי.
"יש טרנסים כמוני שעדיין ידברו על העבר שלהם בלשון נקבה ויש כאלה בלשון מעורבת. אצלי הכול בזכר".
איך אביך קיבל את התהליך?
"הוא קיבל את זה, התחיל להתייחס אליי כבן ולא כבת".
צילום: אלן ווקראלן ווקר. גדל בבית שתמך בתהליך שעשה באופן מלא (צילום: אלן ווקר)
מהקפיטריה הרועשת אני ווקר עוברים לספסל בגן היפה שמעל בית הספר. בסיטואציה האינטימית שנוצרה בינינו, הרשיתי לעצמי לשאול מהו שמו הקודם, זה שאיתו הוא נולד. שאלתי גם על ההליכים הכירורגיים שעבר בשנים האחרונות. בעדינות, בחוכמה וברוגע, הוא הצליח לגרום לי להבין ששאלות מהסוג הזה עלולות להתפרש אצל אנשים בקשת הטרנסית כפוגעניות.
למרות הנכונות להיחשף, אלן מקפיד לשמור ולהגדיר את גבולות החשיפה. "מעבר לזה שהשם שקיבלתי לא התאים לי, הוא לא באמת אני", הוא משתף. "אנשים טרנסים חווים הרבה פעמים פקפוק מצד אחרים בזהות שלהם. אחרי ששואלים מה השם, גם שואלים לפעמים 'מה השם האמיתי?'. זאת שאלה שמראה שהם לא מקבלים את השינוי, ולכן זה יכול להכעיס או לעורר תחושות של אי-נוחות, מצוקה ואפילו דיכאון כתוצאה מזה. אני אוהב את השם הנוכחי שלי. לגבי ניתוחים, הרי זה לא מה שבאמת מגדיר אותך".
הייתה לך זוגיות?
"כן, רק פעם אחת והיא נמשכה מעל שנה".
עם גבר או אישה?
"עם בחור על הקשת הטרנסית. אני נמשך לכל מי שיש לי חיבור רגשי אליו. יש היום יותר מקום לנזילות מגדרית ולקיום של א-בינאריות. אני אוהב להשאיר סימני שאלה".
אילו תפקידים היית רוצה לגלם אחרי הלימודים?
"יש לי משיכה לתפקידים המוטרפים יותר. חשוב לי גם לממש את הנראות הטרנסית. לי לא היו ייצוגים שהייתי יכול להזדהות איתם, ואני אשמח אם אוכל ליצור כאלה".
איפה נראה אותך בעוד 10 שנים?
"לא יודע להגיד שם של מוסד או מקום גיאוגרפי, אבל יודע שמאוד בא לי לעסוק בתנועה, להתעסק בדברים שקשים לי כבן אדם אבל גם שלחברה קשה לקבל אותם. רוצה להיות במקום שמפגיש את החברה עם דברים שנויים במחלוקת. לעשות דברים שאני אוהב, לא כי צריך".
לכתבה זו 28 תגובות
הוספת תגובה
28

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
25.

גבוהים יכולים לפגוע מאוד בכבד ובכלל בבריאות. לי נהיו בעיות מגלולות וגילו לי גידולים שפירים בכבד.

24.

התפיסה המגדרית שונה מעת לעת ומחברה לחברה, ורק בחברה שבה יש תפקידים מגדריים מובהקים יש משמעות של ממש במעבר בין התפקידים הללו. אך זו המציאות שלנו כיום ולכל אחד.ת מגיע להתחפש איך שטוב ומתאים, וזה צעד גדול בהחלט לכיוון השינוי המיוחל ובמיוחד בתחום התיאטרון המיושן והמנומם. בהצלחה.

comment-2-comment

אחוזי ההתאבדות גבוהים בגלל החברה. שימ.י לב שאחוז נסיונות ההתאבדות בקרב טרנסים עומד על 41% אבל צונח ל5% בלבד בקרב טרנסים שהמשפחה שלהם מקבלת אותם. אנחנו סובלים בגלל אנשים כמוך, לא בגלל איך שנולדנו.

23.

לצערנו אחוזי ההתאבדות בקהילה הזאת היא מהגבוהים בעולם. עם שינוי מין או בלי.. הקהילה עם האנשים הכי לא יציבים בעולם. אבל בטח אסור לדבר על זה היום.. בעידן הפוליטי קורקט. מעניין אם הפלורליסטים האחראים על הכתבה יפרסמו את תגובתי

comment-2-comment

אפשר וצריך לדבר. אבל למה דווקא בכתבה הזאת? כאמא למישהי מהקהילה כואבת את התגובות המדכאות והשליליות. מה עם תקןוה? אחוזי ההתאבדות בקהילה זו צונחים לאפסיים עם תמיכה ןחברה בקהילה מהמשפחה הקרובה והרחבה

22.

חתיך. די י לך המון המון בהצלחה. כל הכבוד על הפתיחות.

21.

ובעזרת חירורגים כימאים ופסיכיאטרים מתקנים את הטעות. ברוך אתה השם, בורא מתקני יצירתו.

20.

19.

איך נשים מגדלות זקן יותר מגברים? אבל תאמת יצא לו יפה אז שיהיה לו רק בכיף. גם אם לא היה יוצא יפה, זה לא הפרמטר. באופן כללי עם כל הכבוד לא הייתי רוצה שאחד מילדיי יצא עם טרנס, אבל אני דוגל בחיה ותן לחיות.

18.

17.

comment-2-comment

מעדיפה "טרללת" פרוגרסבית על טרללת ימי ביניימית וחשוכה. טוב מאד שהגענו לזמנים כאלה שבהם מי שמרגיש שאין התאמה בין הגוף הביולוגי שלו לבין מה שהוא מרגיש, יכול לעשות משהו בנידון כדי להרגיש טוב עם עצמו. למזלנו, הציביליזציה תמשיך להתקדם גם בלעדי אנשים שכמותך. ועכשיון קצת מידע ועובדות: טרנס הינו מונח כללי ורחב המתאר קשת מגוונת של א.נשים החשים אי הלימה והיעדר התאמה בין המגדר שבו סומנו בלידה (בהתאם למינו הביולוגי) לבין המגדר שאליו מרגישים השתייכות והתאמה. אצל מרבית האנשים ישנה הלימה בין הפרמטרים הללו, וההערכה היא כי בין 0.3% ל-3% מהאוכלוסייה חשים חוסר התאמה כזו בעוצמות שונות. תהליך "התאמה מגדרית" - תהליך התאמת המגדר הוא כלל השינויים והטיפולים הרפואיים שמאפשרים לאדם לחוש התאמה בין תחושת הזהות המגדרית לגוף שלו. ההיבטים הרפואיים של התהליך כוללים טיפול הורמונלי וטיפולים כירורגיים (ניתוחים). לא כל אדם טרנס ירצה בהכרח לעבור תהליך רפואי להתאמה מגדרית, שכן לעיתים תהליכים התנהגותיים וחזותיים או רק חלק מהתהליכים הרפואיים (נטילת הורמונים בלבד למשל) מספקים לאדם כדי להרגיש התאמה לחוויה המגדרית שלו בעולם.

16.

פשוט לסים ז על כולם. זו אות טובה.

15.

שעטנז!

14.

13.

12.

11.

10.

אין ספק פורץ דרך בתחומו. אני בטוח שיצליח במה שיבחר

9.

אם מה שגורם לנו "להרגיש" במגדר של בת זה שיער ארוך ובגדים של בת ו"להרגיש" במגדר של בן זה שיער קצר ובגדים של בנים - אז הכל חרטא. אישה יכולה להיות אישה, לחלוטין נטולת תסביכים ותהיות לגבי המגדר שלה גם אם כל חייה היא בשיער קצר, מכנסיים, טי שירט, נעלי ספורט, בלי איפור, בלי בושם ועובדת כנהגת משאית. אז יגידו מי שיגידו שהיא "לא נשית". אבל היא אישה בכל רמ"ח אבריה ותתפלאו, יכולה להיות גם סטרייטית למהדרין ואפילו יפה ומושכת. כנ"ל יכול להיות גבר - שילבש בגדים יפים, צבעוניים ומושקעים, יהיה מטופח ומבושם מכף רגל ועד ראש ואפילו עם שיער ארוך והוא גבר לכל דבר ועניין, ואפילו ירחם השם - סטרייט. כמה אירוני וכמה מלא בסתירות שדווקא אנשים מה"קהילה" מזדהים עם מיגדר לפי כל הסטראוטיפים החיצוניים.

8.

ובאופן כללי, סגור מידי וקצת סנוב. לא התחברתי. ספק עד כמה יוכל להצליח כשחקן אבל בהצלחה

7.

עצוב

6.

הייתה הראשונה לזהות.

5.

4.

3.

2.

היה כיף לקרוא ובהצלחה!!!

1.

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה