25

החלזונות מראים: ההכחדה השישית כבר כאן

מחקר חדש, שהתמקד ברכיכות, מראה שקצב ההכחדה הנוכחי גבוה בהרבה מהכחדה טבעית. לדברי החוקרים, ההתמקדות ביונקים ובציפורים הובילה להערכת חסר של המשבר

ד"ר יונת אשחר, מכון דוידסון לחינוך מדעי | פורסם:30/01/2022
האדם משנה את סביבתו בצורה קיצונית יותר מכל בעל חיים אחר, ולעיתים קרובות פוגע אגב כך ביצורים החיים החולקים איתו את הסביבה. יש דרכים רבות שבהן פעילות האדם מובילה לפגיעה שכזו, מהרס אזורי מחיה בשל כריתת יערות, גידולים חקלאיים, בניית יישובים וסלילת כבישים, דרך זיהום האוויר והמים, העברה של מינים פולשים ושינוי האקלים, ועד לדרכים הישירות ביותר של ציד ודיג. כל אלו הובילו לירידה במספרם של בעלי חיים רבים, עד כדי סכנת הכחדה, או לעיתים הכחדה של ממש. רבים מכירים את הסיפורים על הכחדתם של עופות הדודו ממאוריציוס, או של הזאב הטסמני. לצידם נכחדו גם בעלי חיים רבים אחרים, חלקם אפילו לפני שהספקנו למצוא ולתאר אותם.
הכחדות אינן דבר חדש: הן ליוו את החיים על פני כדור הארץ מרגע היווצרם. מינים נכחדים, ואחרים נוצרים, כל הזמן. אך יש תקופות שבהן קצב ההכחדה עולה באופן משמעותי, כך שלמשך זמן קצר – במונחים אבולוציוניים - הוא גבוה בהרבה מאותו "קצב רקע" קבוע של הכחדות. כשזה קורה, אנחנו מדברים על הכחדה המונית, ורוב החוקרים מסכימים שהיו חמש כאלו בהיסטוריה של כדור הארץ. האחרונה, והמוכרת ביותר, היא ההכחדה שאירעה בסוף תור הקרטיקון, לפני כ-66 מיליון שנים, ובה נכחדו רוב הדינוזאורים וגם מינים רבים אחרים.
חוקרים לא מעטים טוענים שאנחנו נמצאים כרגע בעיצומה של הכחדה המונית נוספת – ההכחדה השישית. הגורם הפעם אינו התפרצויות געשיות או פגיעת אסטרואיד, אלא תוצאה של פעילות האדם. אחרים טוענים שלקרוא למה שקורה כעת הכחדה המונית זו הגזמה, שנועדה להראות שהמצב חמור יותר ממה שהוא באמת. חוקרים מארצות הברית ומצרפת מצאו במחקר חדש כי אחוז המינים שנכחדו במאות האחרונות גדול מזה שהערכנו בעבר - משום שרוב המחקרים התמקדו ביונקים ובעופות, והזניחו את חסרי החוליות. לפיכך, אומרים החוקרים, לא יכול להיות ספק שאנחנו לכל הפחות עומדים על פתחה של ההכחדה השישית.
צילום: Robert Cowie, UNIVERSITY OF HAWAII AT MANOA, מתוך המחקררוב המחקרים מוטים לטובת היונקים והעופות, אך נראה שחסרי החוליות נפגעים הרבה יותר. בית הגידול של חלזונות היבשה שנבדקו במחקר, ביערות פולינזיה (צילום: Robert Cowie, UNIVERSITY OF HAWAII AT MANOA, מתוך המחקר)

תפיסה מוטית של המשבר

"יש לנו תיעוד ברור לקצב הכחדה גבוה באופן קיצוני, ולצמצום האוכלוסיות של בעלי חיים וצמחים רבים, ובכל זאת יש כאלו שמסרבים להודות כי מה שמתרחש הוא הכחדה המונית", אמר רוברט קווי (Cowie), שהוביל את המחקר. "ההכחשה הזו מבוססת על תפיסה מוטית של המשבר, שמתמקדת ביונקים ובציפורים ומתעלמת מחסרי חוליות, שכמובן מרכיבים את הרוב הגדול של המגוון הביולוגי".
רבים מהמאמרים שדיווחו על קצב נמוך יחסית של הכחדה התבססו על הרשימה האדומה של הארגון הבינלאומי לשימור הטבע ומשאבי הטבע (IUCN). הארגון קובע לגבי כל בעל חיים ברשימה אם הוא בסכנת הכחדה ומה חומרתה. אלא שהוא מתמקד, כמו גופים רבים אחרים, בבעלי חיים גדולים ומוכרים – כלומר בעיקר ביונקים ובעופות. כ-91 אחוזים ממיני היונקים והעופות הידועים נמצאים ברשימה, ומתוכם רק עבור חמישה אחוזים אין לארגון נתונים מספקים כדי לקבוע את מידת הסכנה הנשקפת להם. כשאנחנו מסתכלים על חסרי חוליות, כמו חרקים, סרטנים, חלזונות, תמנונים, מדוזות ועוד רבים אחרים, התמונה שונה לחלוטין. מתוך מיליון וחצי מינים של חסרי חוליות המוכרים למדע, רק כ-1.6 אחוזים נכללו ברשימה. עבור 27 אחוזים מהם אין נתונים מספקים כדי לקבוע את את חומרת סכנת ההכחדה שלהם.
"הנתונים של ה-IUCN לגבי הכחדה של ציפורים ויונקים הם ככל הנראה מדויקים למדי", אמר קווי בראיון לאתר Vice. "אבל הם ביצעו את ההערכה הזו רק עבור אחוז קטנטן של חסרי חוליות". המחקרים המעטים שכן התמקדו בחסרי חוליות, ובעיקר בחרקים, אכן הצביעו על ירידה דרמטית במספרם בעשרות השנים האחרונות.
צילום: O. Gargominy, A. Sartori, UNIVERSITY OF HAWAII AT MANOA, מתוך המחקרעד 17 אחוז מהמינים נכחדו תוך כמה מאות שנים. קונכיות של חלזונות יבשה מאיי פולינזיה שנכחדו במאות האחרונות (צילום: O. Gargominy, A. Sartori, UNIVERSITY OF HAWAII AT MANOA, מתוך המחקר)

ההכחדה מתרכזת ביבשה

קווי ועמיתיו התמקדו בקבוצה אחרת של חסרי חוליות – הרכיכות, הכוללת את הצדפות, החלזונות, התמנונים ועוד. היות שלרבות מהרכיכות יש צדפות, שנשארות זמן רב לאחר מות הרכיכה עצמה, קל יחסית לעקוב אחריהן ולמצוא ראיות גם למינים שנכחדו לפני מאות שנים. מתוך מחקרים שהם ואחרים ביצעו על הכחדה של רכיכות, הם מעריכים שבין 10 ל-17 אחוזים ממיני חלזונות היבשה נכחדו מאז שנת 1500. זהו קצב הכחדה גבוה בהרבה מבעבר, וגם גבוה יותר ממה שנצפה במחקרים על יונקים ועופות. בים, לעומת זאת, המצב טוב יותר, שכן השפעת האדם שם פחותה. אמנם גם לשם מגיע הזיהום, בצורת דליפות נפט, זפת, פסולת פלסטיק ועוד, אך החוקרים מציינים כי לפחות לעת עתה, אין ראיות לכך שההכחדה השישית כבר פגעה במערכת האקולוגית הימית.
החוקרים קוראים לקהילה המדעית, ויותר מכך לפוליטיקאים ולקובעי מדיניות, להכיר בכך שההכחדה ההמונית כבר כאן. "למרות הדיבורים על חומרת המצב, ולמרות שיש פתרונות שעשויים לעזור ושהובאו לתשומת ליבם של מקבלי ההחלטות, ברור שאין מספיק רצון פוליטי לנקוט צעדים", אמר קווי. "הכחשת המשבר, השלמה עימו בלי תגובה, או אפילו עידוד שלו, הם כולם התנערות מן האחריות המשותפת של האנושות, והם מובילים לכך שכדור הארץ ימשיך במסלול העצוב הזה, אל עבר ההכחדה השישית".
ד"ר יונת אשחר, מכון דוידסון לחינוך מדעי, הזרוע החינוכית של מכון ויצמן למדע
לכתבה זו 25 תגובות
הוספת תגובה
25

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
17.

הסיכוי היחידי של בעלי החיים בעולם להמשיך להתקיים היא לחיות בכוכב אחר דמוי ארץ בלי בני אדם

16.

ההכחדה במיזרח הרחוק התחילה מאוחר יותר מאירופה נגיד. וגם השפעות של גודל האוכלוסייה משתנות, לקח לסינים להגיע למילירד וחצי איש כדי להיות הרסניים כמו האמריקאים למרות שהשטח שלהם פחות גדול, אבל זה בעיקר בגלל השינוי בתרבות לפני הקפיצה באוכלוסין

15.

14.

comment-2-comment

13.

תודה

12.

חוסר עניין במחזור ואי שימוש מושכל בחשמל, כשאני מעיר אני מיד הופך לקמצן או פראיר. גרתי באוסטרליה תקופה, אני זוכר שפעם נושא המים נכנס לכותרות והכריזו על יום ללא מקלחת, זה היה מהמם איך שאנשים נרתמו למשימה, כזו בגרות... אין לי ספק שאיכות החיים תשתנה לטובה כשנקח את העניין לידיים ברצינות, ממש כמו אדם שמפסיק לעשן ומתחיל ליהנות מזה, הלוואי והייתי יכול להיות בטוח שאוכל ליהנות גם אני ובני גילי מהשינוי הזה שבוא יבוא

11.

אלפי שנים והגיעו זנים ותתי זנים אחריו..הכל בסדר. האבולוציה עובדת שעות נוספות

10.

הצרפתים

9.

אולי עכשיו יקחו את זה ברצינות

8.

הרי אנחנו לא יודעים מה קצב ההכחדה הרגיל שלהם, בניגוד ליונקים נניח. לבוא ופתאום להכניס את זה ש"17 מינים נכחדו במאה שנה" בלי נתונים על ההקשר והקצב הרגיל של ההכחדה זה פרופוגנדה זולה.

comment-2-comment

הוא אחד הכלים הוותיקים והמדויקים במחקר הגיאולוגי. הם מהווים ביסוס חזק לתאוריות שונות באבולוציה. אנחנו יודעים על התפתחות והכחדת מינים בעיקר דרך מאובנים של חסרי חוליות.

7.

6.

זו הגישה של כל מי שצריך לעשות, יותר קל לא לעשות היום מה שאפשר לדחות למחר...

5.

שבלולים,דבורים, חלזונות, פרפרים, דרורים, קפודים,צבים, ועוד בעלי חיים וחרקים, מתמעטים ונעלמים מול עיני בשנים האחרונות בחצר ביתי בטבעון, וביער סביב.. וחלק מהסיבות הן הריסוסים שהורגים את הזחלים ומזהמים את האויר, רעש מטוסי הקרב של רמת דוד, ומהירות התדרים המלאכותיים..

comment-2-comment

ממש כמוך.

comment-2-comment

ממטרות פוליטיות ידועות שמפיצה קרן מסויימת

comment-2-comment

אתה רוצה שכולם יגרו בתל אביב?

4.

אותם אנשים שיושבים ומדברים על משבר האקלים הם האנשים שהורסים את העולם

comment-2-comment

ביל גייטס מדבר על איך אנחנו מזהמים את העולם ואז עולה על מטוס פרטי.

comment-2-comment

3.

כדאי לקרוא את https://www.nature.com/articles/s41586-021-04165-z

2.

1.

היכן שאפשר, האדם הופך את בתי הגידול לחקלאות במקרה הטוב, וליישובים ותעשייה מזהמת במקרה הגרוע. ובכל מקום יש מינים פולשים שמתחרים בצורה לא אפשרית עם המינים המקומיים. לא נשאר לחיות איפה להיות. מתפלאים שיש ירידה במגוון הביולוגי?

comment-2-comment

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה