תמונה כללית

גם לאדמה מגיעה מנוחה

אם אנחנו עובדי אדמה יום ולילה, קיץ וחורף, מתי נפתח ספר? מתי נצדיק את התואר "עם הספר"? שנה אחת מתוך שבע אומרת: שבת לה'

הרב ישראל מאיר לאועודכן 00:50, 12/05/2022
תמונה כלליתתמונה כלליתתמונה כללית
(צילום ועריכה: אורות)

 

בין יום העצמאות ליום ירושלים יש לנו את שבת קודש פרשת בהר. בשבת הזו אנו קוראים על השמיטה ועל היובל, ואחר כך על דינים שונים הנוגעים בין אדם לחברו. מעניין כל הנושא הזה של שמיטה, רק בשנה שעברה הייתה לנו שנת שמיטה, ועברנו אותה בשלום.

 

לזמני הדלקת נרות ויציאת השבת - היכנסו לכאן

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

שמיטת קרקעות זה הדבר העיקרי. מה אומרת התורה? "שש שנים תזרע שדך ושש שנים תזמור כרמך, ואספת את תבואתה, ובשנה השביעית שבת שבתון יהיה לארץ, שבת לה'. שדך לא תזרע וכרמך לא תזמור".

 

מה זה שייך לקדוש ברוך-הוא

הרבה ערכים יש בשמיטה הזאת. אחד מהם כמובן, הוא שוויון בין עשיר לעני, שוויון חברתי מלא. אין נותן ואין מקבל. "והשביעית תשמטנה ונטשתה, ואכלו אביוני עמך ויתרם תאכל חיית השדה". אין בעלי בית שנותנים לקט, שיכחה ופאה; אין עניים שהולכים אחרי הקוצרים כדי למצוא שיבולת או שתיים שנפלו על הקרקע. הכל שייך לכולם. שוויונות במיטבה.

 

אומרים שגם לאדמה זה טוב לשבות שנה אחת, לנוח. זה מפרה את האדמה לשש השנים הבאות. אני לא בקיא בבוטניקה ואינני בקיא באגרונומיה, אבל אני מאמין שיש דבר כזה. אבל אני לא מבין איך כל זה מתקשר לתואר "שבת שבתון לה'". הארץ תהיה שבת לה'. מה זה שייך לקדוש ברוך-הוא?

 

התשובה מעניינת למדי, ובמיוחד שהיום מדברים על יום אחד יום חופשי: יום ראשון אחת לחודש. תמיד דיברו על חמישה ימי עבודה בשבוע, והנה לנו יש שנה שלמה. מה היו אבותינו עושים כשהם באו לארץ? עובדי אדמה. כולם היו עובדי אדמה. המקצוע הראשון העתיק ביותר בעולם היה זה של קין, עובד האדמה.

 

אם אנחנו עובדי אדמה יום ולילה, קיץ וחורף, מתי נפתח ספר? מתי נצדיק את התואר "עם הספר"? שנה אחת מתוך שבע אומרת: שבת לה'. רוחני, לא גשמי. לא חומרי, אלא מזון לנפש. שנה ללימוד, שנה לשמור על הערך של עם הספר, שנה לרוחניות. לא לבזבז את החיים - אבל גם לא להיות שקוע אך ורק בעולם החומרי.

 

זה היה הרעיון העיקרי של השנה השביעית, שנקראת "קודש לה'". כמו שיש יום שבתון שבועי, כך יש שנה בשבע שנים שהיא קודש לה', המצדיקה את היותנו "עם הספר".

 

פורסם לראשונה 09:14 | 20/05/2016
לכתבה זו 27 תגובות
הוספת תגובה