אונר"א חשפה מנהרה של חמאס מתחת לבי"ס בעזה

סוכנות הסעד של האו"ם לפליטים פלסטינים גילתה את המנהרה לפני כשבוע וחצי, וסיכמה עם חמאס שהחלק שעובר מתחת לבית הספר ייהרס וייאטם. ככל הנראה לא מדובר במנהרה שנועדה לשמש לחדירה לישראל. אונר"א: "מגנים זאת באופן הברור ביותר"

אליאור לויעודכן 00:30, 10/06/2017
תמונה כלליתתמונה כלליתתמונה כללית 

אונר"א, סוכנות הסעד של האו"ם לפליטים פלסטינים, גילתה לפני כשבוע וחצי מנהרה של הזרוע הצבאית של חמאס שחלק מהתוואי שלה עובר מתחת לבית ספר השייך לה ברצועת עזה. מדובר בבית ספר לבנים של אונר"א שנמצא במרכז רצועת עזה, מזרחית לדיר אל בלח ומע'אזי, שהינו חלק ממתחם כללי של שני בתי הספר השייכים לסוכנות, אולם הוא אינו משמש למחסה של אונר"א במקרים של הסלמה צבאית מול ישראל.

 

ממידע שהגיע ל-ynet עולה כי המנהרה התגלתה ב-1 ביוני על ידי צוות של אונר"א. המנהרה שנחשפה הייתה בעומק של שניים עד שלושה מטרים מתחת לפני הקרקע של בית הספר והתוואי שלה המשיך לעומק רצועת עזה ולכיוון גדר המערכת עם ישראל. עוד נודע כי אנשי הסוכנות של האו"ם פנו לגורמים בחמאס, עדכנו אותם על כך והוסכם בין הצדדים שהחלק שעובר מתחת לשטח בית הספר ייהרס וייאטם בידי אנשי אונר"א.

 

תמונה כללית

 

מכיוון שחמאס לא סיפק לאונר"א פרטים על תוואי המנהרה מעבר להסכמות שהושגו בין שני הצדדים, לא ניתן לדעת אם מדובר במנהרה התקפית שהתוואי שלה בסוף חוצה לכיוון ישראל, או שמדובר במנהרה הגנתית שהיא מנהרה שנועדה לנייד כוחות צבאיים של חמאס ממקום אחד ברצועה למקום אחר מתחת לאדמה במקרה של פשיטה יבשתית של צה"ל על הרצועה. ניתן לשער כי בשל העובדה שהמנהרה שהתגלתה לא נחפרה בעומק רב ומשום שהיא מרוחקת באופן יחסי מהגבול עם ישראל, מדובר במנהרה הגנתית.

 

אונר"א פרסמה הודעה בעקבות גילוי המנהרה, שבה כתבה כי הסוכנות "מגנה את קיומן של מנהרות כאלה באופן הברור ביותר. לא מקובל עלינו שסטודנטים ואנשי הצוות נתונים בסיכון כזה. בנייתן ונוכחותן של מנהרות מתחת למבנים של האו"ם אינן עולות בקנה אחד עם הכבוד לפריבילגיות ולחסינויות המוענקות להם. יש לשמור על הקדושה והנייטרליות של מבני האו"ם בכל עת".

 

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי, כתב בעמוד הפייסבוק של היחידה בערבית: "חשבנו במערכת כיצד להגיב על הזלזול המתועב בחיי ילדים, אך החלטנו לבסוף לשאיר זאת לעיתון 'אל-עכאז' הסעודי שנכתבו בו אתמול השורות הבאות: 'חמאס היא זו שמובילה את את עזה לאסון הומניטרי בכך שהיא משתלטת ומחרימה את הסיוע ההומניטרי, בנוסף לכך שהיא מאיימת על חיי התושבים באמצעות המנהרות שהיא חופרת תחת בתי הספר ובתי החולים, וזאת כדי לנצל אותם כמגן אנושי. ברור כשמש כי העולם הערבי כולו הבין שארגון הטרור חמאס הוא זה שהורס את רצועת עזה ומחסל כל סיכוי של עתיד טוב לעזתים. אולי הגיעה העת שיבינו זאת תושבי הרצועה בעצמם".

 

דובר חמאס, פאוזי ברהום, גינה את ההודעה, כך דיווה סוכנות הידיעות AP. ברהום מסר כי חמאס "מגנה בתקיפות את האשמותיה של אונר"א", ואמר כי ארגונו יצר קשר עם ארגונים חמושים אחרים ואמר כי אין "פעילות הקשורה להתנגדות" באזור בית הספר.

תמונה כלליתמנהרת טרור של חמאס, ארכיון
 

 

שגרירת ארה"ב באו"ם בסיור בעוטף עזה, השבוע (צילום: בראל אפרים)

 

זו אינה הפעם הראשונה שבה פעילים צבאיים משתמשים במתקן של אונר"א לצרכיהם הצבאיים. בראיון ל-ynet לפני כשנתיים אמר ראש אונר"א, פייר קראהנבול, כי חמושים הסתירו נשק במתקני אונר"א ברצועה במהלך מבצע "צוק איתן". קראהנבול לא ציין אז אם מדובר בחמאס או בפעילים מארגון אחר.

 

שגרירת ארצות הברית באו"ם, ניקי היילי, סיירה שלשום במנהרת חמאס שאותרה לפני מבצע "צוק איתן" בעוטף עזה, במסגרת ביקורה בישראל. שגריר ישראל לאו"ם, דני דנון, וסגן הרמטכ"ל, אלוף אביב כוכבי, ליוו אותה בסיור. לאחר מכן היא נפגשה עם תושבי קיבוץ נחל עוז, והם שיתפו אותה בחששות ובנחישות של הקהילה. כאשר נשאלו אם חשבו לעזוב את הקיבוץ במהלך "צוק איתן" אמר אחד התושבים: "זה הבית שלנו ואנחנו לא יכולים לראות את עצמנו חיים במקום אחר".היילי ביקרה בחמ"ל של הקיבוץ ונפגשה גם עם הילדים שסיפרו לה על המצב הביטחוני אל מול האיום בעזה. התושבים העניקו לה ספר עם ציורים של ילדי הגן שהודו על תמיכתה בישראל עוד מתקופתה כמושלת בארה"ב.

 

פורסם לראשונה 20:11 | 09/06/2017
לכתבה זו 59 תגובות
הוספת תגובה